Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geçmiş Zaman .....
25-07-2010, 08:24 PM (Bu Mesaj 25-07-2010 08:29 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Mesaj: #1
Geçmiş Zaman .....
Sn. arkadaşlar,

Hep 1950-1960'larda Amerikan dergilerinde $9.95'e eski askeri tüfekler vardı diye yazarım. Onların resimlerinin bulunduğu dergilerin artık bende olmadığını da. Bugün odamı toplarken "fişek bilgileri" dosyasından o tarihlere ait bir kupür düştü. Fişekler Paradox fişekleri. Tersinde ise koca bir ilândan kazara kalmış dört tüfek. Her ne kadar bizim mevzuatlarla bizleri ilgilendirmese de "zaman olur ki hayali cihan değer" sözüne bir örnek. Bana inanın, sıradan SMLE'ler, Mannlicher'ler, Gewehr-98'ler filân hep o minvaldeydi. Seçmeleri biraz daha fiyatlı; meselâ $19.95. ABD'deki "askeri tüfek atışı" yarışmalarında kullanılabildiği için seçme 1903 Springfield'lar en tuzluları idi. Temiz P-08 askeri Parabellumlarla başa baş; $39.95.
Şayet eşinizde, dostunuzda, tanıdık sahafınızda 1955-65 arası American Rifleman, Field & Stream, Outdoor Life filân varsa muhakkak alıp böyle sayfalarını tarayıp bana da bir kopya gönderin.

Saygılar,

alikozanoglu


Ekli Dosya(lar) Resim(ler)
   
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-07-2010, 11:55 AM
Mesaj: #2
RE: Geçmiş Zaman .....
Sn.Kozanoğlu nasıl bir aşkmış sizdeki ben anlayamıyorum. İnsan insanı sevmez bu kadar heralde. Tebrik ediyorum.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
26-07-2010, 12:51 PM (Bu Mesaj 26-07-2010 04:09 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alikozanoglu.)
Mesaj: #3
RE: Geçmiş Zaman .....
Sn. Yavuzhan,

İlkokul senelerinden beri silâh sevgisi, ortaokul senelerinden beri silâh kitabı tutkusu had safhada. Zaman içinde silâhların tarihe etkilerinden olsa gerek lisede o kadar fazla merak etmediğim tarihe de fena halde merak sardım. Büyük çoğunluğu 1750'den Cumhuriyet'e Osmanlı tarihi.
Meselâ 1700'lerin sonlarında Yeniçeriler "Biz keçeye kılıç sallar, testiye tüfek atarız" diye Nizam-ı Cedid kuvvetlerinin kurulmasına karşı gelmişlerdir. Bizim eski şeşhanelere bakarsanız; namlunun en gerisinde, genelde takriben horoz hizasında, çeşitli menziller için ayrı ayrı delinmiş bir diopter gez görürsünüz. Bu (hem de bazı eski kaynaklar) Yeniçerilerin çok daha iyi isabet kabiliyeti olan yivli tüfekleri tercih ettiğini gösterir. Fakat, süngü takılmış kaval tüfekleriyle kısa sürede çok sayıda salvo atışı yapabilen Avrupa piyadesi eskiden kol gücüyle, yatağanlarla, palalarla kendilerine duman attıran Yeniçerilere, Sipahilere üstün gelmeye başlarlar.
Ekte; üstte yandan görünüş ve falya deliği (ok), alt solda arkadan görünüş, sağda önden görünüş.

Saygılar,

alikozanoglu


Ekli Dosya(lar) Resim(ler)
   
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir