Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Glock19C ile Glock19 Mermi cıkıs hızları.
Evet arkadaslar cogu form üyesinin merak ettigi Compensatorlu glock ile compensatorsuz glock arasında ki mermi cıkıs hızı farkı?
Iki silahla yapmıs oldugumuz cıkıs hızı dataları aynen soyle.
Tabancadan mermi cıktıktan 2m sonra alınan hız olcumleri. Teste kullanılan mermiler MKEK 07 yılı yapılmıs olanlar.
Glock19 Compensatorsuz.
1121fps 1143fps 1175fps 1160fps 1165fps 1174fps 1218fps 1165fps

Ortalama: 1165fps 355m/sn

Glock19C Compensatorlu
1155fps 1113fps 1137fps 1122fps 1156fps 1109fps

Ortalama: 1132fps 345m/sn

Ikı sılah arasında gercekten cok buyuk hız farkları olmadıgı gozukuyor ancak tek tek mermı hızlarına bakarsanız oldukca degısken oldugu yanı MKEK mermılerımızın ne kadar kalıtelı oldugunu gorebılırsınızSmile
Belkı daha cok mermi atıp test etmek gerekırdı cunkı bu kadar cok hız farkları aynı sılahta olusması mermılerın kalıtesınden dogacak hatayı buyutecektır.

Sn.Glock19c, elinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş.
Ulaştığınız ortalama değerler arasındaki fark da, Glock katologlarındaki ortalama 10 m / sn 'lik fark kadar olmuş.

Bunun anlamı hem çalışmanızın sıhhatli olduğu, hem de MKEK fişeklerindeki standard çıkış hızı değerlerindeki sapmanın, tek tek değerlere bakıldığında görüldüğü kadar kötü olmadığıdır.

Bu arada MKEK'nin yeni fişeklerinde ulaşmayı planladığı, 375 m / sn ortalama çıkış hızına da ulaşamayıp, eski değerlerinde sabit kalmış olduğunu görüyoruz. Poligon profilli 102 mm namlusu olan Glock19' da bile bu değerler elde ediliyorsa, aynı boydaki, standard yiv setli namlularda, çok daha düşük çıkış hızları elde edilecek demektir.

Bu verilerin bir tercümesi de, silahlarımızın dayanımı açısından tedirgin olduğumuz yüksek çıkış hızı ve + P yatak basınç değerlerine ulaşılamadığıdır. Ancak yatak basınçlarını yükselten, fakat buna rağmen bununla orantılı çıkış hızları sağlayamayan kalitesiz yanma ile karşı karşıya isek, bilemem.

Tekrar teşekkürler Sn.Glock19c. Fırsatınız oldukça diğer marka ve modellerin de kronograf sonuçlarını gönderirseniz hepimizi çok memnun edersiniz. Saygılar.

Tesekurler Sn. Lupus ılk fırsatta diger silahlar icinde aynı testi yapmaya calısacagım.
Kronograf cihazı benim olmadıgı icin soz veremiyorumSmile
Saygılarımla.

Tebrikler ve teşekkürler glock19c. Bizim böyle müsbet verilere ihtiyacımız var. Farazi yorumlar ve tahminler olduğumuz yerde dönüp durmaktan başka birşey vermiyor bize maalesef. Lupus'un da dediği gibi diğer yaygın tabancaların verilerini de tespit edebilirseniz çok memnun olacağız...

Bu işi sevdim Sn Glock19c İstanbula geldiğimde eğer o cihaz ve siz müsait olursanız benim silahlarlada deneriz ve sonuçları burada yazarız, iyi olur herhalde...

Olabılır neden olmasın bıraz teferuatlı ama olsun. Bır de guneslı bır hava olması sart kapalı polıgonda okuma yapamıyor.
(Bu arada Sn.Melihaga salı arıyacaktınız yemege cıkaracaktım sizi! Buraya kadar gelip bir misafirimiz olup yemegimizi yediremedik size neyse bir dahakine artık)

glock19c demiş ki:Olabılır neden olmasın bıraz teferuatlı ama olsun. Bır de guneslı bır hava olması sart kapalı polıgonda okuma yapamıyor.
(Bu arada Sn.Melihaga salı arıyacaktınız yemege cıkaracaktım sizi! Buraya kadar gelip bir misafirimiz olup yemegimizi yediremedik size neyse bir dahakine artık)

Sn Glock19c tekrar teşekkür ederim, inanın o kadar yoğundum ki hiç vaktim olmadı ve sonrada acilen malatyaya dönmek zorunda kaldım ama inşallah p.tesi tekrar istanbul'da olucam bu defa görüşürüz...

Sayın Glock19c,
Eğer gözlem imkanınız olduysa (veya olacaksa), aşağıdaki sorular hakkındaki kanaatlerinizi belirtir misiniz lütfen? Teşekkürler.

1-) C'li ve düz model arasında, şahlanma bakımından fark var mı? Kayda değer miktarda mı?
2-) C'den çıkan sıcak gazların atıcıya etkisi (göze kaçma, solunması ...vb.) var mıdır, nedir?
3-) Atışı bir sundurma altında yapıyorsanız, hangi modelden daha fazla ses çıkıyor? C'li bir silahla kapalı alanda (ev, bina içinde ...vb.) atış yapılırsa; geçici sağırlık yaşar mıyız?
4-) Güneşli bir havada atış yapıldığını belirtmişsiniz. Alacakaranlık veya karanlıkta, C'li tabancayla yapılan atışta, geçici körlük ve/veya hedefi kaybetme ihtimali beliriyor mu?
5-) Hedefe art arda atış yapmak için, C'nin sağladığı bir kolaylık/konfor var mıdır?

Kendi tecrubelerime dayanarak sorularınızı cevaplamaya calısım.
C li modelde sahlanma daha az bunu atıcı rahatlıkla fark edebılıyor.
Compensator deliklerinden cıkan gazdan etkilenme gibi bir olay olmuyor. Ancak sunu da belirtmek gerek bu sadece atıs pozisyonunuz kollar ilerde ise gecerli. Silahınızı vucudunuza yakın olarak tutup ates etmek isterseniz deliklerin yonu yukarı degil saga veya sola gelecek sekilde kullanmanız gerek yoksa cıkan gazların basınc dalgasından etkılenırsınız. Dedıgım gıbı delıkler yukarı (Yuzunuze dogru) gelecek sekılde olmazsa bır sorun teskıl etmez.
Kapalı alanda ust duvar yada sundurma yakınsa cıkan gazın basıncını azda olsa hıssedebılıyorsunuz ( basınızın ustunden 50cm falan gıbı bır yukseklık) ama bu benım ıcın sorun olusturmuyor.
Ses olayına gelınce evet barız sekılde Compensator olmayana gore fazla. Kapalı mekanda her turlu sılahla atarken kulaklık kullanmanızı tavsıye ederım.
Iyı bır atıcı olan arkadasımın c li modelle atarken poligonda kulaklık kullanmaması sonucu kulak tuylerıne gecıcı zarar verdıgını bılıyorum.( Doktorun soylemesı, Atıs sonrası rahatsız oldu ve doktora gıttı)
Gece atısı cok yaptım ve hepsı de hedef atısıdır. Ben sorun yasamadım aynı sılahla baska arkadaslarım da attı onlar da bır sorun yasadıklarını sanmam cunkı bana herhangı bır sıkayette bulunmadılar atıs sırasında yada sonrasında. ( Soylemeden gecemıyecegım kesınlıkle havaya yada bosa mermı atan bırı degılımdır. Havaya atacak kadar zengın degılımSmile)) )
Sılahın tekrar hedef noktasına donmesı C lerde cok daha hızlı ve cabuktur ama bu alıskanlık meselesı bence, Silahına gercekten hakim olan birisi icin bu cok fark yaratmayacaktır. Cunku c'li silah digerine gore az da olsa, tepiyor tepmiyor degil, hal boyle olunca silahı tekrar atıs cizgisine getirmeniz gerekiyor sonuc olarak sadece komfor yaratabilir dusuncesındeyım.
Yanlıs veya dogru bunlar benim kendi tecrubem ve dusuncelerimdir.
Saygılarımla.

glock19c demiş ki:....
Compensator deliklerinden cıkan gazdan etkilenme gibi bir olay olmuyor. Ancak sunu da belirtmek gerek bu sadece atıs pozisyonunuz kollar ilerde ise gecerli. Silahınızı vucudunuza yakın olarak tutup ates etmek isterseniz deliklerin yonu yukarı degil saga veya sola gelecek sekilde kullanmanız gerek yoksa cıkan gazların basınc dalgasından etkılenırsınız. Dedıgım gıbı delıkler yukarı (Yuzunuze dogru) gelecek sekılde olmazsa bır sorun teskıl etmez.....

Sayın Glock19c,
İlginize ve yanıtınıza teşekkürler. Verdiğiniz yanıttan, aklıma takılan bir soru doğdu: Glock'lardaki C'ler, V tipli. Yani silahı "nizami" tutarsanız, C deliklerinden çıkan gazlar sağa ve sola (V harfinin kolları doğrultusunda) gidecektir. Yani vücuda yakın, ancak "nizami" tutuşla yapılan bir atışta, gazlardan etkilenilmemesi lazım. Ama, kovboy tarzı atış (kalça hizasında ve vücuda yakın) yapılırsa, etkilenme olabilir. Doğru anlamış mıyım?
Teşekkürler...

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi