Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ankara'da MKE harici poligon
Oyak poligon baştan zor gibi gözükse de poligon müdavimleri için bence uygun. İstanbul da şubeleri var mı diye baktım ama gözükmüyor. Şayet varsa üye olmak isterim. Bilgisi olan arkadaşımız var mı acaba.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Nurol21
Merhaba,

Ankara Oyak poligona üye oldum ve geçen hafta kendi silahım ile kullandım.
Öncelikle talep ettikleri belgeleri çıkarmak 5 dakikamı bile almadı (tabii e-devlet kullanıyor ve bir yazıcı + fotokopi makinanız varsa). Ben işyerimde çıktılarını aldım.

Poligon müdürü ve müdür yardımcısı beyefendiler size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar, iki beyefendi de çok iyi niyetli ve işlerinde dikkatliler. (Yanlış hatırlamıyorsam ikisi de emekli JÖH).  Öncelikle poligona üye olan kişileri dikkatli bir şekilde gözlemliyor ve tetkik ediyorlar.

İstenen evrakların çok olması, doldurulacak formların vs. biraz fazla olmasının sebebini ben, seçici davranarak yalnızca atıcılık ve silah hobisine olması gerektiği gibi (düzgün) gönül vermiş silah severlere hizmet vermek olduğunu düşünüyorum.

Çünkü sizlerde takdir edersiniz ki; "aaa burda poligon varmış la, gel iki sıkak da neşemizi bulak, ehere mehere!" diye ortalıkta gezip sonra poligonda dolu silahı kendilerine ne kadar tembih edilirse edilsin sağa sola sallayan kişiler üyelik sistemi vs. gibi teferruatları görünce üye ?olmayabilirler? Bence bu bir artı. Çünkü yıllardır poligonlarda nasıl insanlarla karşılaşıldığını herkesin olmasa bile bu forumda bulunan çoğu silah severin bildiğini düşünüyorum.   

Bununla birlikte poligonda, kahve, çay, su ikramı da bulunmakta.

Yani sıcaklık, ilgi, samimiyet olarak poligon benim gözümde on üzerinden on aldı.

Aydınlatmaya gelince, çok iyi olmadığını düşünüyorum. Fakat açıkçası berbat da değil.  

Atış yolları (özellikle taban kısmı) tarla gibi sürülmüş. Uzaktan bakınca yere talaş dökmüşler zannettim . Atış hattının ilk bir metresinde bile yerde mermi izleri var. 

Fakat poligon müdürü beyefendi tadilat çalışması ile yer kaplamaların değiştirileceğini söyledi.

25 m hedefinde kamera bulunmakta. Görüntü fena değil nereyi vurduğunuzu görebiliyorsunuz ama çok net de değil.

Fiyata gelince;  kendi silahınız ve kendi merminiz ile giderseniz, (bu arada üyelik ücretsiz) 30 dakika için 30 TL vererek istediğiniz kadar atış yapabilirsiniz. (+10 TL?de Münferit poligon kullanma ücreti olabilir, çünkü poligon mermisi de attığım için neye ne kadar verdiğimi hesaplamadım)

Fakat mermiyi poligondan temin ederseniz, evet, maalesef pahalı.  9mm 4 TL, 45 CAL 6 TL, 357 MAG ve 38 special 10 TL.

Ben gittiğimde kendi silahım ile yaklaşık bir saat atış yaptım. Yanımda sadece kendime ait olmak üzere 357 mag. mermi olduğu için yaklaşık bir 10-15 adet de poligonun 38 spcl. mermilerinden kullandım. Toplamda geçen bir buçuk saatin ve birkaç kahvenin sonunda ödediğim ücret 90 TL idi.

Bunla birlikte üyelerin talepleri doğrultusunda fiyat politikasının değişebileceğini de düşünüyorum, müdür beyle sohbetim esnasında öyle bir izlenim edindim.

Bunun mukabilinde Başkent Poligonunda da mermiyi poligondan temin ederseniz yine 4 TL (şu an için sadece (9mm var). Kendi merminiz ve silahınız ile giderseniz mermi başına 2,50 TL. Yani kendi tabancanız ve merminiz ile atış yapacaksanız Oyak şimdilik daha avantajlı görünüyor.

Biraz da başkent Poligon?dan bahsedeyim;

Başkent poligona ?da iki defa gitme fırsatı elde ettim. Başkent poligondaki beyefendiler de inanılmaz yardımsever ve ilgili. Herhangi bir sorunuz olması durumunda sizinle sıkılmadan ilgileniyor ve sorularınızı nazikçe cevaplayıp bıkmadan ilgi göstermeye devam ediyorlar, (bazen silah konusunda çenem düşebiliyor). (Yanlış hatırlamıyorsam her iki poligon hocası da emekli PÖH veya JÖH idi).

Yani Başkent Poligon'da da ilgi, alaka ve samimiyet bence on üzerinden on.  Geçen hafta itibariyle Başkent Poligon'a götürülmek üzere bulundurma ruhsatlarına nakil belgesi verilmiyordu. Bu haftayı bilemiyorum. Ben de poligonun tabancası olan Canik?ler ve arkadaşlarımın taşıma ruhsatlı tabancalarıyla atış yaptım.

Işıklandırma bence çok iyi, hedef getirme, görüntüleme vs. gibi sistemler çok iyi çalışıyor. Havalandırma da gayet başarılı gibi duruyor.  Poligonun yeni olması sebebiyle her yer pırıl pırıl.

Kısacası,  bundan kısa bir süre önce Ankara?da bir tane bile kullanılacak poligon yoktu, şimdi ise iki tane var, bulundurma ruhsatlı silah severler için bu bir fırsat ve nimet. Her ikisini de olabildiğince ziyaret ederek ve gözlemlediğimiz eksikliklerini ve taleplerimizi zaman içinde ileterek fiyat, hizmet vs. gibi alanlarda (eğer herhangi bir eksiklik görüyorsak) iyileştirme sağlayabileceğimizi düşünüyorum.

Saygılarımla

Not:  Yukarıda belirttiklerim atış poligonları hakkındaki sınırlı deneyimlerim ile yazılmıştır. Açıkçası bu iki poligon (veya poligonlar) hakkında daha deneyimli arkadaşlarımızın ve üstatlarımızın ayrıntılı anlatımlarını merakla bekliyorum.   

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
demirci57, Gravis_Pro, heisenberg, hunter 12, Ahmet Özalp, lupus, sem, alone61, maho07, Shepherd
Sn. NG1 ve Sn. runding'in mesajlarından sonra Oyak Poligon konusunu tekrar muhakeme ettim.

Bir önceki mesajımdaki nükteli sözlerimi geri alıyorum Smile

Bir aksilik olmazsa yarın üye olmaya gideceğim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
runding
İstedikleri belgeleri belirte bilirseniz hazırlıklı gitmiş oluruz

Alıntı

Sn. A Levent,

Bir önceki sayfaya bakın!

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
A Levent
(21-04-2017, 09:12 AM)fbalun demiş ki: Sn. A Levent,

Bir önceki sayfaya bakın!

Sn. fbalun,
Dalgınlığıma gelmiş, gözden kaçırmışım, özür diliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fbalun
(20-04-2017, 05:59 PM)foottwo demiş ki: Sn. NG1 ve Sn. runding'in mesajlarından sonra Oyak Poligon konusunu tekrar muhakeme ettim.

Bir önceki mesajımdaki nükteli sözlerimi geri alıyorum Smile

Bir aksilik olmazsa yarın üye olmaya gideceğim.

Söylediğim üzere geçen hafta cuma günü Oyak Poligon'a gittim.

Evrakları teslim ederek üyelik başvurusunu yaptım.

Genel olarak üyelik sistemi, poligonun işleyişi ve eğitimlerle ilgili bilgi aldıktan sonra, cumartesi günü için randevulaştık. Poligonda tadilat vardı fakat atış yapmaya engel olmadığından poligona ait silahla (Canik TP9 SA) biraz atış yaptım.

Bu sayede ben üye olacağım poligonu (en azından son halini) görmüş ve denemiş olurken, poligon yönetimi de üyeliği onaylamadan önce üye olacak kişiyi görmüş oldu.
Bu durumun iki taraf için de artı olduğunu düşünüyorum.

Sıra beklerken başka bir üyenin de kullanımını / eğitimini izledim ve açıkçası dikkatimi çekti diyebilirim.

En azından benim seviyemdeki sivil bir silahsever için faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu hafta bir aksilik olmazsa kendi silahımla da poligonu kullanacağım. Yeni bir gözlemim olursa paylaşırım.

Selamlar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
fbalun, runding, heisenberg

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi