Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ankara'da MKE harici poligon
(22-12-2015, 06:12 AM)evrenay demiş ki: Sayın TurkishMauser,

Eskişehir'deki bu poligon nerededir, telefonu, adresi var mıdır?

Sn evrenay, 5 yıl önce Eskişehir'den geçerken tesadüfen bir poligon görmüştüm.İsmini hatırlamıyorum ama Ankara'dan gelirken yolun sağında kalıyor.Şehrin tam girişinde levhasını görmüştüm.Eskişehir'e gidersem buraya uğramayı düşünüyorum.Saygılar.

Alıntı

Sayın Arsenal,

o poligon Beden Terbiyesi İl Spor Müdürükğüne ait (bu müdürlüğün adı değişti galiba). Trap ve skeet makinaları mevcut ve aktif bir kullanıcı kitlesi var.
Bir de eski valimizin önayak olmasıyla yapılan tek kurşun hattı var. Hatta geçen gün Güvenlik İhlalleri bölümüne yüklenen YouTube videosunda gözüken (anasına, bacısına atış yaptıran 26 plakalı Mercedes otomobillerin olduğu video) yer de bu poligondur.

Ben burada atış yarışması hariç hiç tabanca atışı yapmadım (bkz: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=6929).
Emniyet tedbirleri alınmadan, etrafı kirleterek ve zarar vererek atış yapanlardan dolayı, müdürlüğün orada bir personel görevlendirdiğini duydum. Onun haricinde bir kafeteryası ve tuvaletleri mevcut.

Ankara'dan gelip Eskişehir'e girerken sol tarafta, hatta orada iş makineleri satan bir müessese ile Ssangyong marka araçları satan bir de bayi var.

O poligonu geçer geçmez uzunca bir aşağı yönlü yokuş mevcut. Orada genellikle radar olur, sakın 100km/s yi geçmeyin (hız sınırı orada 90 km/s), ticari aracınız varsa ona göre hız limitlerine uyun.

Alıntı

O son derece tehlikeli hareketlerin yapıldığı videoyu da buldum, bağlantısını ekleyeyim: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13153

Alıntı

O poligonu geçer geçmez uzunca bir aşağı yönlü yokuş mevcut. Orada genellikle radar olur, sakın 100km/s yi geçmeyin (hız sınırı orada 90 km/s), ticari aracınız varsa ona göre hız limitlerine uyun.

Sn evrenay bu detay önemliydi.Teşekkürler.

Alıntı

Selamlar Sn. TheNightHawk,

MKE poligonuna giriş yapabildiğinize göre asker ya da polissiniz. Maalesef sivilleri şu an almıyorlar. Siz şanslısınız.

Genelde her gittiğimde 15-20 dakika bekledikten sonra 30-40 atışı rahat rahat yapacak kadar vakit buluyorsunuz.

------------------------------------------
MKEK poligonda atış yapmanın avantajı yanınızda kendi merminizi götürürseniz, attığınız kadar mermiyi oradan satın alıp çıkma imkanı ve yıllık istihkakın erimemesi imkanı bulunuyor.

Yukarıda söyledikleriniz garip geldi bana. Oradan mermi alıp çıkmak şeklinde bir uygulama olması yasal mı? Ayrıca kendi merminizi götürdüyseniz neden ordan satın aldınız? Ya da ordan satın alacaktınız neden kendi mermilerinizi götürdünüz ?

Alıntı

Sn amiral1905,
MKE poligonunda atış yaptığımda kendi fişeğiniz yada poligon fişeğinimi kullanacaksınız diye sordular.Ben kendi fişeğimi kullandım.Silahı ve fişekleri yeni almıştım. Sn. TheNightHawk'ın dediğinden anladığım ''kendi eski fişeğimi götürüyorum,atıyorum,attığım kadar yenisini alıp gidiyorum'' yanlışsa düzeltin lütfen.
Saygılar.

Alıntı

(26-12-2015, 03:27 PM)arsenal demiş ki: Sn amiral1905,
MKE poligonunda atış yaptığımda kendi fişeğiniz yada poligon fişeğinimi kullanacaksınız diye sordular.Ben kendi fişeğimi kullandım.Silahı ve fişekleri yeni almıştım. Sn. TheNightHawk'ın dediğinden anladığım ''kendi eski fişeğimi götürüyorum,atıyorum,attığım kadar yenisini alıp gidiyorum'' yanlışsa düzeltin lütfen.
Saygılar.

Sn. Arsenal ve Sn. Amiral 1905 , yazdıklarımın anlaşılmaması gayet normal çünkü o anda biraz aceleyle yazılmıştı, bu nedenle öncelikle özür dilerim. Şimdi anlatmak istediğimi anlayanlar da olmuş anlamayanlar da : Olayın aslı şöyle, Devamlı şarjörde taşınan mermiler bildiğiniz gibi terlemeden dolayı , hava şartlarından dolayı nem alıyorlar. Benim uygulamam bir ayı dolduran şarjörde taşınan mermileri kutudan yenileri ile değiştirmek ve biriken bu mermileri poligonda yanımda götürerek atış yapıp, atış yaptığım adet kadar yeni fişeği poligondan satın alarak bir nevi tazeleme yapmak. MKE poligonunun böyle bir avantajı var. Gereksiz gibi görünüyor olabilir ama ben şahsen şarjörümde hep taze fişek taşıyorum. Silahın ateş almayıp beni zor duruma sokmasını istemem. Asker ya da polis değilim , sanıyorum şanslı gruptanım. Son zamanlarda poligona gidemedim uygulama değişmiş ise çok kötü olmuş. Bir de bildiğiniz gibi Mkek acayip bir kurum, sene sonları da genelde orada hayat durur sayım yapılıyor gibi sudan sebepler , ekabir tavırlı personel orada her zaman rastlayabileceğiniz acayiplikler. Umarım bir gün düzelirler.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn NightHawk;

Bir aydan uzun süreli taşımalarda nem alma konusunu açar mısınız? Ben silah taşımıyorum ve bu tür bir durumu hiç düşünmedim. Hani 6-7 ay için, izmir gibi aşırı nemli yerlerde, o da belki diyeceğim. Zira zaten mkek fişeklerinin sert patlamalarının sebeplerinden biri de çekirdek ve kovan arasındaki sızdırmazlık için kullanılan conta görevi gören yağ. Ben fişeklerin bu kadar kolay nem alacağına ihtimal veremiyorum. Bildiklerinizi benimle paylaşır mısınız?

Saygılarımla

Alıntı

Sn TheNightHawk , envanterimde bulunan fişeklerin en eskisi 2002 model ve dışında hiç korozyon yok.Silaha her bakım yaptığımda şarjör ve içindeki fişekleri de elden geçiririm.Atışa giderken fişeklerin dış görünüşüne ve üretim tarihine bakarım.Stoktaki mermilerin taze kalması için eskileri önce atarım.İmkan varsa cephaneliği taze tutmak lazım tabiSmileAçıkçası bir kaç aylık süre bana da çok kısa geldi.
Saygılar.

Alıntı

Sn. Arsenal , Küffarların sevdiğim bir sözü var. "Better safe than sorry" yani güvenceye almak üzgün olmaktan iyidir. Ben 13 yıllık fişeği sırf dışında korozyon görmüyorum diye can güvenliği için her gün taşıdığım silaha koymayı tercih etmem. O tip eski tarihli mermileri poligonda harcamayı daha uygun görüyorum. Dediğiniz gibi 1 ay kısa bir süre olabilir. Fazla tedbir göz çıkartmaz Smile imkan olsa her gün taze fişek ile dolaşsak. Umarım yeni yıl hepimize bol sağlık , mutluluk ve bolca silah mühimmat verir.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi