Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beykoz poligon
İyi günler,

Beykoz poligonunun son durumu hakkında bilgisi olan var mı?

Yivsiz atışlarında ne durumdalar?

Alıntı

Baylar,

Bende merak ediyorum. 2010-2012 arası Beykoz poligona giderdim. Poligondan ziyade orman havasında idi. İnternette biraz araştırınca çok değiştiğini gördüm.
Sarıyer'de bulunan poligonda çok değişmiş.
12 ga. için ailem ile gidebileceğim bildiğiniz açık hava poligonu var mı ?
Cevap verecek saygıdeğer forum üyelerine çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı

Mahmut Şevket Paşa köyündeki poligona gidebilirsiniz.

Alıntı

Arkadaşlar,

İstanbul Beykoz Mahmut Şevket Paşa Köyüne 5 dk mesafede bulunan "BEYKOZ AVCILAR VE ATICILAR SPOR KULÜBÜ" poligonunda bir arkadaşımız drone ile güzel bir video çekmiş.

Poligonda,  2 adet skeet, 1 adet sporting clay ve 50 ve 100 metre yivli tüfek atış sahası bulunuyor. Videodan, poligona ilişkin detayları görebilirsiniz.

Bu poligonda yivsiz tüfek ile "tek kurşun" ve tabanca atışına ise kesinlikle izin verilmiyor.

Kurşun atışı yapmak isteyen arkadaşlarımız, Yakacık Poligonuna yönelmeli. Bu poligon, maddi bir kaygı ile işletilmiyor, ateşli silah disiplini ve atış güvenliği hususlarına azami dikkat bekleniyor. Ancak sakın bu sözlerimden kasıntı, sosyete bir yer sanmayın. Tam manasıyla ustalar ve gençler arasında abi kardeş ilişkisi olan bir klup ve ailenizle de rahatlıkla gelebilirsiniz.

Özellikle Skeet disiplinine merakı olan, öğrenmek isteyen kişiler için ise Beykoz Poligonu arayıp da bulunamayacak bir cennet.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, alone61, mehmetstar, fbalun, ilksurfer, ismicey, hymer
Merhaba,

Paylaşım için teşekkür ederim.ülkemizde yivli tüfek ile alakalı böyle bir yerin açılmış olması çok güzel.

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
gaul
Sn. gaul öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. Tamamen bilmediğim için soruyorum, yivli tüfek ile atış yapılabilen bir yerde neden yivsiz tüfek tek kurşun atışı yasak acaba? Bir de tabanca atışının neden yasak olduğunu da merak ettim açıkçası. Poligonlarda bu tür yasaklar neden uygulanıyor? Sorularımın cevabı elbetteki güvenlik sebebiyle olacaktır ama yivli tüfek atışına izin verildiğine göre güvenlik sağlanmış demektir, yivsiz tüfek ve tabanca atışı için güvenliği sağlamak neden daha zor olsun ki? Tabanca atışının yasak olması Yakacık Poligon için de geçerli olan bir durum. Halbuki havalı tabanca atışı için atış alanı bile var ve hatta Yakacık Poligon'da bildiğim kadarıyla polis arkadaşların tabanca atışları da gerçekleştiriliyor. Yani demem o ki açık hava da güvenlik koşullarına riayet etmek kaydıyla tabanca atışı yapılması güzel olmaz mıydı? Bunun yasak olmasının sebebi sadece güvenliği sağlayamama endişesi midir?

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
bilhan, gaul
Sayın fbalun,

Durumu açıklayayım, Tabanca meselesi mevzuat, yivsiz kurşun meselesi ise poligonda atış amirliği yapacak eleman bulunmayışından.

Bizdeki mevzuat sivillerin tabanca ile ancak kapalı poligonda atış yapmasına izin veriyor. Bu poligonların nasıl teknik özelliklere sahip olması gerektiği detaylı şekilde belirlenmiş.

Yivsiz kurşun atışına gelince ise, atışı yasak olduğu için değil, Beykoz'da siz atış yaparken yanınızda bulunarak size refakat edecek bir görevli olmadığı için kurşun atışı yaptırılmıyor. Aslında Yivli sahasının hemen yanında "koşan domuz" hedefi de mevcut. Poligon, yukarıdaki videodan da anlaşılacağı üzere geniş bir alana kurulu ve tek sorumlu kişi Yücel Gürbüz hoca. Hoca'da ancak üst taraftaki Skeet ve Sporting'i kontrol altında tutabiliyor. Yivli atışı yapacak biri geldiğinde, biz üst tarafta atışa ara veriyoruz, hoca onlara nezaret ediyor.

Bu nedenle yukarıya koyu harflerle yazdım, buradan görüp onca yolu kurşun atmak için gelen bir arkadaşımız olursa üzülürüm. Her haftasonu mutlaka en az 3-4 kişi "kurşun" atmak için geliyor ve atış yapamadan geri dönüyor...

Beykoz Poligonu, an itibariyle sadece sportif plak atışları ve yivli tüfek üzerine hizmet veriyor.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
husrev, mehmetstar, fbalun, Fruktoz23, bilhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi