Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manurhin
[Resim: 3zoll2.jpg]
[Resim: 3zoll3.jpg]
[Resim: 4zoll1wt.jpg]
[Resim: 4zoll4wt.jpg]
[Resim: 346web2.jpg]
[Resim: 346web1.jpg]
[Resim: 6zoll4.jpg]

Alıntı

Av tüfekleri birer sanat harikası olan Fransız Chapuis Armes firmasının markalarından biridir, bu firmanın ekonomik malını görmedim , bu da bir Korth kadar pahalı olsa gerek.

Alıntı

Manurhin daha önce kendi başına üretim yapan bir firmaydı.
Firma, Jules Spengler ve Georges Chatel tarafından kurulmuş olup, 1920'de Manurhin adını aldı.
1978'de firmanın hisselerinin %34'ü Matra Grubu'nun eline geçti.
1983'de ise tamamen Matra'nın eline geçti.
1990'da Matra, Mulhouse'daki fabrikayı FN Herstal grubuna sattı. Big Grin .
1991'de ise ekonomik dar boğazdan dolayı FN Herstal, Fransız GIAT Endüstri Grubu tarafından devr alındı. Big Grin .
1995'de Belçika'lılar ve Fransızlar, Bank Popularie du Haut-Rhin'in desteği ile ortak bir grup altında tekrar organize olmak için bir protokol imzaladılar. Bizi ilgilendiren Manurhin ise MR Equipement SA adını aldı.
1999'da da MR Equipement, tabanca üretim hakları ve bunla ilgili departmanı Chapuis'ye devr etti. Big Grin .

Hizmet tabancası sınıfında yarı otomatik de P210 neyse, revolverda da Manurhin odur.
160.000 adet full power .357 mermisi ile dayanım testinden geçmiş bir başka revolver bilmiyorum.

Yukarıda resimlerini gördüğünüz silahların tamamı MR73'dür.
MR73, tetik ağırlığının çok daha ayrıntılı olarak ayarlanabilmesi ile klasik revolverlardan ayrılır.
MR73 namluları soğuk dövme olup, topları da özel sertleştirme işlemlerinden geçirilmektedir.
Bu silahların topları normal bir .357'nin iki katı bir değer olan 90.000 PSI basınçla test edilip onaylanmaktadır.
MR73'ün kabul edilebilir atış hassasiyeti ise, mermileri 25 m'de 2 cm'in altında toplamasıdır.
Fransız güvenlik güçlerinin ağırlıklı olarak envanterindeki silah da budur.

Firmanın güvenlik teşkilatlarının talepleri doğrultusunda geliştirdiği, daha basit ve ucuz modelleri de vardır. Bunlardan birisi, Manurhin ve Ruger'in, ağırlıklı olarak Manurhin önderliğinde ortaklaşa geliştirdikleri MR88'dir. Daha sonra her iki firma, kendi yollarına gitmeye karar vermiş, ancak bu ortaklığın sonucu olarak Avrupa'da MR88 ortaya çıkarken, Kuzey Amerika'da Ruger GP 100 serisi ortaya çıkmıştır. Aşağıda gördüğünüz MR88 F1'ler, Ruger Speed Six ile birebir aynı gibidir.

[Resim: f1medyi3.jpg]

Firmanın en son geliştirdiği pratik ve ekonomik modellerden birisi de MR93/96'dır.
Bu silahın namlu ve top yatakları değiştirilebilir olup, tetik ve horoz tertibatı da tek bir parçadan müteşekkil olup, rahatlıkla ana gövdeden sökülebilmektedir.

[Resim: mr933wc0.jpg]

Fiyat konusuna gelince, Manurhin'ler Korth kadar pahalı değildir.
MR73'lerin üst düzey modelleri yurt dışında 2500 USD'nin altında bir fiyata rahatlıkla bulunabiliyor.
Gerçek manada bir Manurhin sahibi olmak istiyorsanız, tercih etmeniz gereken model kesinlikle MR73'dür.

Alıntı

Bilgileriniz için çok teşekkürler sayın Lupus.

Alıntı

Fransız GIGN bu silahı kullanıyor.

Alıntı

mg42 demiş ki:Fransız GIGN bu silahı kullanıyor.

[Resim: gi-elite.jpg]
[Resim: gign.jpg]
[Resim: gi-escalier.jpg]

Alıntı

LUPUS demiş ki:Manurhin daha önce kendi başına üretim yapan bir firmaydı.
Firma, Jules Spengler ve Georges Chatel tarafından kurulmuş olup, 1920'de Manurhin adını aldı.
1978'de firmanın hisselerinin %34'ü Matra Grubu'nun eline geçti.
1983'de ise tamamen Matra'nın eline geçti.
1990'da Matra, Mulhouse'daki fabrikayı FN Herstal grubuna sattı. Big Grin .
1991'de ise ekonomik dar boğazdan dolayı FN Herstal, Fransız GIAT Endüstri Grubu tarafından devr alındı. Big Grin .
1995'de Belçika'lılar ve Fransızlar, Bank Popularie du Haut-Rhin'in desteği ile ortak bir grup altında tekrar organize olmak için bir protokol imzaladılar. Bizi ilgilendiren Manurhin ise MR Equipement SA adını aldı.
1999'da da MR Equipement, tabanca üretim hakları ve bunla ilgili departmanı Chapuis'ye devr etti. Big Grin .

Hizmet tabancası sınıfında yarı otomatik de P210 neyse, revolverda da Manurhin odur.
160.000 adet full power .357 mermisi ile dayanım testinden geçmiş bir başka revolver bilmiyorum.

Yukarıda resimlerini gördüğünüz silahların tamamı MR73'dür.
MR73, tetik ağırlığının çok daha ayrıntılı olarak ayarlanabilmesi ile klasik revolverlardan ayrılır.
MR73 namluları soğuk dövme olup, topları da özel sertleştirme işlemlerinden geçirilmektedir.
Bu silahların topları normal bir .357'nin iki katı bir değer olan 90.000 PSI basınçla test edilip onaylanmaktadır.
MR73'ün kabul edilebilir atış hassasiyeti ise, mermileri 25 m'de 2 cm'in altında toplamasıdır.
Fransız güvenlik güçlerinin ağırlıklı olarak envanterindeki silah da budur.

Firmanın güvenlik teşkilatlarının talepleri doğrultusunda geliştirdiği, daha basit ve ucuz modelleri de vardır. Bunlardan birisi, Manurhin ve Ruger'in, ağırlıklı olarak Manurhin önderliğinde ortaklaşa geliştirdikleri MR88'dir. Daha sonra her iki firma, kendi yollarına gitmeye karar vermiş, ancak bu ortaklığın sonucu olarak Avrupa'da MR88 ortaya çıkarken, Kuzey Amerika'da Ruger GP 100 serisi ortaya çıkmıştır. Aşağıda gördüğünüz MR88 F1'ler, Ruger Speed Six ile birebir aynı gibidir.

[Resim: f1medyi3.jpg]

Firmanın en son geliştirdiği pratik ve ekonomik modellerden birisi de MR93/96'dır.
Bu silahın namlu ve top yatakları değiştirilebilir olup, tetik ve horoz tertibatı da tek bir parçadan müteşekkil olup, rahatlıkla ana gövdeden sökülebilmektedir.

[Resim: mr933wc0.jpg]

Fiyat konusuna gelince, Manurhin'ler Korth kadar pahalı değildir.
MR73'lerin üst düzey modelleri yurt dışında 2500 USD'nin altında bir fiyata rahatlıkla bulunabiliyor.
Gerçek manada bir Manurhin sahibi olmak istiyorsanız, tercih etmeniz gereken model kesinlikle MR73'dür.

Sn Lupus ve diğer arkadaşlar, bu MR93 hakkında daha detaylı bilginiz varmı, ben buna aşık oluyorum galiba...

Alıntı

özel bir kuvvetin revolver kullanması ne kadar ilginçmiş gerçekten

Alıntı

nutkey demiş ki:özel bir kuvvetin revolver kullanması ne kadar ilginçmiş gerçekten

GIGN ukalalığı ve gelenekselleşmiş Fransız kendini beğenmişliği, sadece poz amaçlı bir kullanım. Operatiflerin bu silahı gerçek ortamda kullandıklarını hiç sanmıyorum.

Alıntı

http://www.gunsworld.com/french/mr93_us.html

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi