Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: 92 FS mi? Cougar 8000f mi?
Stoeger Cougar 8000 F
Beretta 92 FS
[Sonuçları Göster]

Not: Bu genel bir ankettir, diğer kullanıcılar oyunuzu görebilirler.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta 92 FS mi? Stoeger Cougar 8000 F mi?
Gerçekten göze hitab eden güzel birşey ortaya çıkarmışlar 100. yıl anısına acaba TÜRKİYE'ye de gelir mi? Böyle bir model her zaman bulunmaz.Boyası , üzerindeki yazılar bile dikkat çekici yalnız bir şey dikkatimi çekti firmanın sitesinde tabancanın özelliklerini incelerken çalışma sistemine single action yazıyordu yanlış görmediysem.

Alıntı

Tetik klasik Beretta 92 serisi gibi çift / tek hareketli değil, sadece tek hareketli, yani horozu tetikle kuramıyorsunuz.

Çalışma ve namlu kilit sistemi ise aynı.

Alıntı

Konu açıldığı dönemlerde her iki modelin TL cinsinden fiyatı sanırım aşırı bir fark içermiyordu.

An itibariyle baktığımızda Cougar 8000F modeli (siyah) 2550 TL iken, 92F ve compact modeli nadirde olsa vitrinde göründüğünde 1981-2100 $ ( ~7100-7500 TL) fiyat aralığında.

Dolayısıyla kıyaslanan 2 model arasındaki fiyat oranı günümüz dolar kuruyla 2.78 ve 2.95 olarak çıkıyor.

Bulundurma ruhsatlı alacak bir kullanıcı için 8000 F modeli ile 92F modeli arasında "kabaca" 3 kat fiyata değecek bir fark mevcut mu?

Alıntı

Sayın hymer,

Konunun önceki sayfalarında birkaç kez belirtildiği gibi elinize uyan silahı almanızı ben de tavsiye ediyorum. İki silahın da size uyumlu olduğunu varsayarsak, forumda öğrendiklerim ve kendi kısıtlı tecrübelerime dayanarak şunları belirtebilirim.

-Beretta'nın malzeme kalitesinin, işçilik ve boya dayanımı yönünden Cougar'dan daha iyi olduğu belirtiliyor. 
-Cougar'ın malzeme kalitesi, işçilik ve mekanik güvenilirlik yönünden diğer yerlilerden iyi olduğu da ortada. Boya kalitesi yönünden 2013 sonrası üretimlerde iyileşmeye gidildiği ve boya kalitesinin daha iyi olduğu söyleniyor. Ancak yanlış hatırlamıyorsam üstad bir paylaşımında yine de boya kalitesinin Beretta ayarında olmadığını belitmişti.

Bunların haricinde iki tabancanın ayrıştığı bazı noktalar var. 

Cougar namlu kilit sistemi olarak döner namlu sistemi kullanırken Beretta kilit bloğu parçası içeren bir namlu kilidi sistemine sahip. Bu parçanın yüksek atım adetlerinde sorun yaratabileceği belirtiliyor. Aynı yüksek atım adetlerinde Cougar'ın sorun çıkartmayacağı demek olmuyor bu tabii ki. Ama Cougar'ın yapısal olarak zayıf nokta olarak görülen böyle bir yönü yok. Döner namlu sistemi tamamen kişisel kanaatim, bana daha basit ve sağlıklı geliyor.

Beretta'nın irca yayı daha zayıf, Cougar'ın irca yayı daha sert. Beretta'nın sürgü üzerinde bulunan emniyet manivelasında yay yok, Cougar'da bu manivela yaylı. Dolayısıyla açılırken küçük bir dokunuş yapmanız yeterli oluyor, yay direnci sebebiyle de manipülasyon esnasında kazara kapanma olasılığı Cougar'da daha az. Lakin sürgü üzeri manivelaların manipülasyon esnasında kapanma olasılığı iki silahta da mevcut. Beretta'nın sürgüsü daha uzun olduğu ve irca yayı daha zayıf olduğu için çekme kertiği olmasa dahi sürgünün ön kısmından tutarak manipüle etmek daha kolay, Cougar'da namlunun kısa olması ve irca yayının sertliği sebebiyle bu daha zor, sürgüyü arka kısmından tutarak çekmeniz daha kolay. Diğer açıdan bakarsak irca yayının sertliği sebebiyle Cougar'ın sürgüsünü tam çektikten sonra manivelaların elinizi kesmemesi için daha yavaş bıraksanız bile besleme hatası yaptırma ihtimaliniz daha az çünkü sürgü yay sebebiyle net olarak ileriye oturma eğilimi gösteriyor. Beretta'da yay görece zayıf olduğu için daha net bir sürgü manipülasyonu yapmanız gerekiyor.

Cougar boyutlarıyla Beretta'dan daha compact bir yapıdayken aynı zamanda kısa namlusunun getirdiği dezavantajı da döner namlulu sisteminin avantajıyla bertaraf ediyor. Zaten namlu boyunun atıcılığa olan etkisi de forumda daha önce defaatle paylaşıldığı üzere atıcı faktörü yanında bir önem arz etmiyor.

Benim çıkarımım, Cougar'ın Beretta 92'nin beraberinde getirdiği bazı dezavantajların iyileştirilmiş bir versiyonu olduğu yönünde. Daha compact, sürgü manipülasyonu esnasında manivelasının kapanması daha zor, açması daha kolay, çalışma sistemi daha basit, sahra sökümünde kaybolma ihtimali olan bir kilit parçası olmayan bir tabanca. Kalite olarak da yerli firmalarımız içindeki en güvenilir tercih.

Her iki tabanca da atım yatağı dolu taşınmak üzere tasarlanmış, tersi durumda yani atım yatağı boş taşınması halinde emniyet manivelaları sebebi ile çok ciddi dezavantaj yaratacak tabancalar. Atım yatağı dolu taşıma açısından ise yine benim kişisel görüşüm, CZ 75, Bhp gibi tabancalara göre emniyet manivelasının konumunun daha ergonomik, hızlı şekilde devreden çıkarılmaya daha müsait olduğudur. Hem bu modellerde, hem de son dönemde çıkan Px4 Storm'da görüldüğü gibi firmanın bizim bolca eleştirdiğimiz eşek kulaklarında ısrarcı olma sebebi bu olsa gerek diye düşünüyorum.

Arada bu kadar fiyat farkı varken, Beretta 92, Px4 Storm ve Cougar arasında bir tercih yapacak olsam, Cougar'ı tercih ederdim. Nitekim yurtdışında bu silahların satış rakamları yaklaşık olarak aynı klasmanda olmasına rağmen üç silah da satılıyor, net olarak ezici bir üstünlükle diğerlerini gözden düşüren bir model yok diye biliyorum. Bu da fiyat fayda açısından Cougar tercihinin bizim ülkemizde yaşayan silahseverler için avantajlı bir tercih olduğunu ortaya koyuyor.

Saygılarımla.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
hymer, ckenarli, demasoni, demirci57, fbalun, Tongel, whistle, DoganSW, defender45acp, Dr.Oz, sbs
Başka bir konuda yazdığınız mesaj üzerine bir yivsiz ve bir tabanca arayışında olduğunuzu gördüm. Beretta'ya ayıracağınız bütçeyi ithal bir yivsize ayırmanız bana göre daha avantajlı. Sonuçta Cougar çalışan ve güvenilir bir tabanca olarak kendini kanıtlamış bir model. Ancak yerli yivsizler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hymer
Sn.PersonalDefence,

Ayrıntılı açıklamanız için içten teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
İki tabancaya da sahip olmuş biri olarak; biri şah, biri şahbaz...

[Resim: 7yby4ygy.jpg]

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
demirci57, Tongel, fbalun, heisenberg, 1905sss, PersonalDefence, demasoni, ckenarli, xeorx, cem321, kuzeybuzulu, wubıh, DoganSW, defender45acp, alone61, aseyhan, ismicey, Dr.Oz, Kanuni, vgun, TTD, zucchero, sbs
Alıntı: Atım yatağı dolu taşıma açısından ise yine benim kişisel görüşüm, CZ 75, Bhp gibi tabancalara göre emniyet manivelasının konumunun daha ergonomik, hızlı şekilde devreden çıkarılmaya daha müsait olduğudur. 

Cougar'ın emniyet manivelasının devreden çıkarılması işleminin kolaylığıyla ilgili yazdığım, kendi mesajımdan alıntıladığım bu görüşüm değişti. Kesin bir doğru gibi telkin etmediğimi belirtmek için zaten başlangıcına kişisel görüşüm yazmıştım. Ancak yine de burada yazılı olarak beyan ettiğim fikir değiştiği için bunu yine burada belirtme ihtiyacı hissettim. 

Son dönemde kılıftan kütleye çalışmalarına daha fazla yoğunluk verince emniyet manivelası gövde üzerinde bulunan modellerde manivelayı kapatmanın bir miktar daha kolay, daha basit bir kas hafızası gerektirdiğini fark ettim.

Saygılarımla. 

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
eraonk

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi