Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 3.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HAFİF ATEŞLİ SİLÂHLAR SÖZLÜĞÜ - Ali KOZANOĞLU
Sayın Barıs:
Wildcat prototip amaclı uretim degil. Kesif amaclı da degil. Bilerek muhimmatta tadilat soz konusu. Cakma muhimmat aslında uygun fakat daha yaratıcı birsey arıyoruz. Ben namlukıran dedim fakat arayıs devam ediyor.

Alıntı

Sn. NAVIGATOR,

Wildcat kalibreler, kesinlikle kesif amacli, geleneksel olarak varolan kalibrelerin cogu zaman merakli ve bilgili kullanicilar tarafindan modifiye edilerek belirli bir amaca uyarlanmis uretimleridir. Ulkemizde normal kalibreleri doldurmak bile tu-kaka ve yasak oldugu icin, bu konudaki bilgi acigi uzucudur. Ama teknik olarak, 300 wm kartusunu alip, ucunu 4.5mm'ye daraltip, 4.5mmlik bir cekirdek ile uygun yanma hizli bir barut hakkini grain-grain gelistirerek misal ".177 Baris" wildcat'ini yaratabilirim. (100 defa da baskalari ".177 Baris" yazarlar..) Smile
Tabii olay zihni sinir kalibreler-kovanlar yaratmaktan cok, ardinda 300WM barut hakki olan 4.5mmlik mermiyi supersonik hizlarda parcalanmadan ve takla attirmadan hedefe iletebilmek olacaktir, eger bunu da cozmus olsam bu farazi kalibre belirli amaclar icin kullanimda olabilirdi.
Cok basit bir ornegini 17 Remington kalibresinde gorebilirsiniz. Once 'wildcat' olarak icat edilmis olan bu kalibre, meraklilarin deneyleri sonucunda fabrikanin ilgisini cekmis, ve ulkemizde bilinmeyen bir kalibre olarak yaygin satisa gecmistir..
[Resim: 17callineupx580.jpg]

Iddia ettiginizin aksine, wildcat kalibreler neredeyse her daim kesif amacli prototipler olarak hayata baslar, yaygin kullanim alani bulursa adi degisir ve dukkanlarda yerini alir. Daha yaratici bir isim tabii ki aranabilir, ama wildcat'in anlamini ve ruhunu belirtecek bir kelime olmasi daha uygun olur...

Saygilarimla...

Alıntı

A wildcat cartridge, or wildcat, is a custom cartridge for which ammunition and firearms are not mass produced.

These cartridges are often created in order to optimize a certain performance characteristic (such as the power, size or efficiency) of an existing commercial cartridge.

Developing and using wildcat cartridges does not generally serve a purpose in military or law enforcement; it is more a hobby for serious shooting, hunting, gunsmithing and handloading enthusiasts, particularly in the United States, because of the high popularity of guns amongst civilians.

[1] There are potentially endless amounts of different kinds of wildcat cartridges: one source of gunsmithing equipment has a library of over 6,000 different wildcat cartridges for which they produce equipment such as chamber reamers...

Wildcat lerden birkacının daha sonra mass production haline gelmesi bunun o amacla uretildigi anlamına gelmez. Yani bilincli bir test uretim yoktur ticari olarak satılanların ilgi gormesi uzerine seri uretim-mass production e gecilmistir. Tıpkı kacak bazı ickilerin iyi kalite olması sonucu fabrika uretimine konu edilmesi gibi.

Yukarıda 6000 civarında wildcat muhimmat olabilecegi belirtiliyor. Gordugunuz gibi 'more hobby' diyor. Yukarıdaki metin bu hususlara ısık tutabilir.

Kesif amaclı uretim ve prototip belirli bir ticari amaclı uretime yonelik gayrettir oysa burada tamamen kendi istegine gore muhimmat uretimi soz konusu.

Sayın Alikozanoglu bu goruslerden arzu ettiigi gibi yararlanabilir. 2 gorusten ortası bulunacak gibi....

Alıntı

baris demiş ki:Sn. NAVIGATOR,

Wildcat kalibreler, kesinlikle kesif amacli, geleneksel olarak varolan kalibrelerin cogu zaman merakli ve bilgili kullanicilar tarafindan modifiye edilerek belirli bir amaca uyarlanmis uretimleridir. Ulkemizde normal kalibreleri doldurmak bile tu-kaka ve yasak oldugu icin, bu konudaki bilgi acigi uzucudur. Ama teknik olarak, 300 wm kartusunu alip, ucunu 4.5mm'ye daraltip, 4.5mmlik bir cekirdek ile uygun yanma hizli bir barut hakkini grain-grain gelistirerek misal ".177 Baris" wildcat'ini yaratabilirim. (100 defa da baskalari ".177 Baris" yazarlar..) Smile
Tabii olay zihni sinir kalibreler-kovanlar yaratmaktan cok, ardinda 300WM barut hakki olan 4.5mmlik mermiyi supersonik hizlarda parcalanmadan ve takla attirmadan hedefe iletebilmek olacaktir, eger bunu da cozmus olsam bu farazi kalibre belirli amaclar icin kullanimda olabilirdi.
Cok basit bir ornegini 17 Remington kalibresinde gorebilirsiniz. Once 'wildcat' olarak icat edilmis olan bu kalibre, meraklilarin deneyleri sonucunda fabrikanin ilgisini cekmis, ve ulkemizde bilinmeyen bir kalibre olarak yaygin satisa gecmistir..
[Resim: 17callineupx580.jpg]

Iddia ettiginizin aksine, wildcat kalibreler neredeyse her daim kesif amacli prototipler olarak hayata baslar, yaygin kullanim alani bulursa adi degisir ve dukkanlarda yerini alir. Daha yaratici bir isim tabii ki aranabilir, ama wildcat'in anlamini ve ruhunu belirtecek bir kelime olmasi daha uygun olur...

Saygilarimla...

Yazimdan nasil wildcatlerin bastan ticari amacli olacagini anladiniz bilemiyorum, ama dedigim gibi, ulkemizde ne yazik ki bu konuda da yasal ve teknik yonden bir cehalet sozkonusu... Smile Smile

Bu degerli calisma icin Sn. AliKozanoglu'na tesekkurlerimi sunuyorum, kendisinin boylesine degerli tecrube ve bilgisini aktardigi konuyu da tek bir kelime icin kirletmekten imtina ediyor, ozur diliyorum...
Saygilarimla...

Alıntı

Cehalet var fakat sizin yaptıgınız gibi bir internet arastırmasi ile bazı ekleme ve duzenlemelerle bir fikir de yaratılabilir...Bir de isaret ettiginiz gibi cahilligin yanısıra tembellik hatta milleti aptal sanma da da var. Bu arada ben wikipedia dan alıntı yaptım siz belirli bir yerden mi aldınız yoksa 300 wm konusu tamamen uzerinde calıstıgınız bir husus mu....

Bu konu cok onemli degil. Alakası yok ama siz askerliginizi nerede yaptınız bir atıs fotografında gordum sanki sizi.. Tuzla piyade okulundan birisine benzettim...Sakıncası yoksa soruyorum. Yanıt vermeyebilirsiniz ozel bir husus sonucta..

Wildcat konusu tamamen kapandı benim icin..Sayın Alikozanoglu nun isine yarar bir iki laf ettiysem mutlu olurum....

Alıntı

Sn. Baris ve Sn.NAVIGATOR,
Daha önceki mesajlarımda alikozanoglu@hotmail.com diye bir adres vermiştim. İsterseniz "wildcat" nedir ne değildir orada kararlaştıralım ve ondan sonra Türkçe karşılığını SÖZLÜK başlığında tartışalım.
Yalnız "wildcat" taklit veya kopya manasına gelen "çakma" olmasa gerek" diye düşünüyorum. "Wildcat"te bir değişim var. Çap, boy, şekil, sevk hakkı ile oynanma sonucu parformans değişiklikleri, daha doğrusu. Meselâ .44 Remington Magnum b ilhassa Elmer Keith tarafından .44 Special ile oynanarak güçlü ve büyük çerçeveli S&W tabancalarda denenerek sürat ve basıncı arttırılmış, ve ancak seri imalâta girileceği zaman eski, zayıf tabancalarda kullanılamasın diye kovan boyu takriben 3.5mm kadar uzatılmıştı. Yurdumuzda yivli silâh fişekleri doldurulması yasak ve ilgili malzemenin bulunması da neredeyse imkânsız olduğu için bu tip denemelere girşmemiz söz konusu dahi değildir. Yapanlar varsa kanuna karşı geliyorlardır.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sayın Alikozanoğlu;

Enteresan bir konusu wildcat..."Çakma" benzetmesinde içimin pek rahat etmediğini söylemiştim..Burada Sayın Bariş'in görüşleri de belirli bir şekilde kavuşturuyor..

İlginçliği şurada, Türkçe bir sözlük hazırlıyorsunuz fakat "wildcat" mevzuata göre yasak. Yasak mühimmat desek, birisi "wildcat" görse internete, sözlüğü baksa "yasak mühimmat" bilgisi manasız olacak..

Üstad, bu aslında bizim dolma fişek değil mi? Veya böyle derler miydi? Ben öyle hatırlıyorum evlarde yapılanlara böyle derlerdi.

Alıntı

Sn. NAVIGATOR,

Şayet dolma fişekten kastınız "yivsiz av tüfeği" fişekleri ise onlarda saçma ağırlığı, barut ağırlığı ve cinsi yönünden zaten pek oynayamazdık (12 numarada 31-36 gram saçma arası dışında) çünkü MKE'nin o kara kare pullu "Dumansız Av Barutu" saçma az konursa düzgün yanmaz namlu içinde pul pul kalırdı, şayet saçma biraz fazla konursa (bilhassa 20 numarada) hemen kapsül halka gibi şişer, hatta delinirdi.
Şayet yivli fişeklerini kastediyorsanız, onlardan bir kaç tane gördüm. En çok dikkatimi çeken uygun kapsül bulunamadığı için delinmeden çıkartılabilen kapsül gövdelerinin dövülerek düzeltilmesi, bazılarında da (bunu saşma fişeklerinde de yaparlardı fiyat sebebiyle) kapsül gövdesi yerine "dolma tüfek kapsülü" konulmasıydı. Bunu tabanca fişeklerinde gördüm fakat sanırım yivli tüfek basınçlarına dayanmaması sebebiyle onlarda pek görmedim. Av Fişeği doldururken "dolma tüfek kapsülü" kullanan bir avcı büyüğümüz fişeğin en dibine" bir çimcik" ince karabarut koyduğunu söylerdi patlama garanti olsun diye. Sonradan öğrendim ki dumansız barutların düzgün yanması için takriben 2500 libre/inç-kare basınç yapması gerekirmiş kapsülün.

"Wildcat" fişekler aslında fabrikasyon bir yivli dolusu boşaldığında yerine benzer performanslı bir fişek doldurmak (sadece "reloading") değil de ye şekil değiştirmeden sevk haklarıyla oynayarak performası önemli ölçüde arttırmak, veya bir mevcut fişeğin kovan boynunu ufaltıp büyüterek değişik çapta çekirdek attırabilmek, veya kovan şekli ve hacmini de değiştirerek her yönden yeni bir fişek yaratmak gibi işlemler. Bizler genelde bu tip kalıplar filân bulmak, yapmak oldukça zor olduğu için, üstelik tüfeklerin namlu ve yataklarını değiştirmek de mevcut mevzuatla imkansız olduğu için bu "wildcat" işiyle hiç uğraşamadık. Hani keske uğraşıp da meselâ 7.62x45 gibi orta menzil bir yeni piyade tüfeği fişeği yapabilseydik yeni piyade tüfeğimiz için.
(Bu arada "sözlük" hakkında da düşünce ve katkılarınızı beklerim.)
Bu "wildcat" konusu bir hafif silâh sözlüğünde bu da bulunmalı düşüncesinden dolayı bu sitede ve bu başlık altında tartışıldı. Aslında "mühimmat" başlığında tartışılması gerekir işin teknik yanlarının.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn.Alikozanoğlu;

Sözlük'e ilişkin görüşlerimi daha önce belirtmiştim. Bu konuda bir sponsora ihtiyaç var. Sizin link olarak verdiğiniz yerden tamamına ulaşamadım. tekrar denerim...

Bu arada sözlügün metodu konusunda bir sorum olacak. Wildcat örneğinde olduğu gibi, böyle bir mühimmat-silah sahasında kullanılan bir kelimenin sadece bu alana ait anlamına mı yer vereceksiniz yoksa, faklı kullanımı-anlamları da varsa onlara da mı yer vereceksiniz?..Mesela bu wildcat'in neredeyse bir sayfa tutacak böyle başka yerlerde kullanımı söz konusu.. Bir üye petrolle ilgili olanını işaret etti, ancak daha çok var bunun gibi..

Başka teknik bir kelime olsaydı sanırım bu kadar konu uzamaz bir çözüm bulunabilinirdi fakat öyle enteresan bir kelimeyi gündeme getirdiniz ki hakikaten zor işimiz. İşin ilginç yanı bende durup durup en zor olan kelime gündeme gelince mevzuya daldım, çıkamadık da Smile

Alıntı

Sn. NAVIGATOR,

Aslında "Sözlük klâsörünü açınca otuz küsür dosya çıkıyor. Bir tanesi tüm sözlük (ki ben bunu Ana Sayfa) olarak kabul ediyorum), diğerleri münferit harfler. Hepsini bir sözlük klâsörü olarak kaydettiğiniz zaman Ana Sayfa başındaki harf dizesine tıklayınca tıkladığınız harf bölümünün açılması gerekiyor /veya bunun için izin istiyor güvenlik programı ve "aç" veya "evet" denince açılıyor. Şayet sizin programınızda ikisi de olmuyorsa o harf dizisiyle münferit harf dosyaları arasında birer hyperlink bağlantısı kurmanız gerekiyor (galiba).

Bu sözlüğe ben sadece bazı yazılarımı okuyanlara bir destek sağlasın diye başlamıştım. Sonradan da kapsamı biraz genişlese dahi HAFİF ATEŞLİ SİLÂHLAR sınırlarında kalsın istedim. Yani yine "wildcat" sözcüğünü örnek alırsak bu sözlükte "yaban kedisi" veya "bağımsız petrol arayıcısı veya onun açtığı başarılı kuyu" gibi tarifler olmayacak. Sadece "WILDCAT (İng) : Bkz. (Karar vereceğimiz Tü,rkçe karşılığı.)" ve o Türkçe karşılığa baktığınızda da "wildcat fişek neymiş, tarifi" bulunacak. Yoksa BARREL için fıçı, MAGAZINE için dergi filân hep koymak gerekir fakat onları zaten diğer sözlüklerden bulmak kabil.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi