Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
glock 31 / 17
#1
Ruhsatlı silahımızın çapını resmi olarak değiştirebilirmiyiz? Örneğin bir Glock 31 sahibi çektiği mühimmat kıtlığı sebebiyle silahının sadece namlusunu Glock 17 namlusu ile değiştirebilirmi ? Veya Glock 31 'in namlusunu 9mm'ye göre yivset açtırabilirmi?
G31 sürgüsü, G17 sürgüsüne uyarmı?
 
Alıntı

#2
Yasal olarak gerekli izinleri alabilirseniz namlu ve kalibre değişiminin mümkün olduğunu biliyorum. Değişim sonrası çakma G17'nin kapasitesinin yasal limitin üzerine çıktığını tespit ederlerse, zaten mümkünü olmaz. Smile

Yeni yiv-set açma yada mermi yatağını değiştirme işi ise gerçekten olmaz. Gidip yeni namlu takımı, şarjör vs ithali gerekir. G31 gövdesinin G17 namlu-sürgü takımıyla uyumlu olup olmayacağını da bilmiyorum.

Fakat herşeyden önemlisi bu tam bir lüzumsuz Zihni Sinir projesi olur. Ne maliyetine ne de emeğine değmez. Kalibre ya da mermiden yana bu denli sıkıntısı olan, satar G31'i alır bir G19. Hem emek hem de para olarak çok daha ucuza gelir, üstüne para bile bırakabilir.
 
Alıntı

#3
G31 ile G17 ebatları katalogta aynı gözüküyor.Fakat namlu dış çapları, birbirlerine eşitmi,uygunmu,değiştirilebilirmi bilmiyorum.Şayet P228, P229 gibi birbirlerine uyumlu iseler sadece bir namlu değiştirerek iki çap kullanmak güzel olur.
 
Alıntı

#4
Sayin xhmyt,
hayaller kurmadan ve pembe rüyalar görmeden önce TCK 6136 yi ve buna bagli yönetmelikleri incelemenizi, ayrica arzu ettiginiz islemleri "resmi" kanallardan halledebilmeniz ve yasal olarak 2 (iki) namlu sahibi olabilmeniz icin izlemeniz gereken olan prosedürleri, bu konularda tecrübesi olan kisilerden, ögrenmenizi tavsiye ederim.

Bilgim olmadigi icin soruyorum, lütfen yanlis anlamayiniz; hali hazirda ruhsatli yivli bir atesli silaha sahip misiniz?

Saygilar,
 
Alıntı

#5
Sn.xhmyt,
Glock17 ile Glock31 surguleri birbirine uyumludur. Kabzalari degistirmeden silahin ust kapaklarini rahatlikla degistirebilirsiniz. Sorunsuz calisir.
Glock17 namlusunu Glock31 kapak takimina yerlestirip kullanmaya calisabilirsiniz ama iyi bir performans alabileceginizi pek dusunmuyorum. Namlu dis caplarindan tutunda mermi yataginin ve kovanin arka yuzeyindeki oturma alanlarindaki bolgede bir cok yerde bosluklar kalacakdir. Calismaz mi calisir ama ne derece guvenli. Ayni zamanda bu bosluklar sayesinde silahin parcalari birbirine darbe yaparak carpacak ve zarar verecekdir.
Glock31 namlusunu alip Glock17 kapak takimina yerlestirmek gibi bir sansiniz zaten hic yok.
Saygilarimla.
 
Alıntı

#6
Sn. Harun gerekli yasal izin alınarak namlu ve kalibre değişiminin mümkün olduğunu söylüyor.Pembe gözlük hiç takmadım ama bu yaşta bir adet yakın gözlük şart gibi fakat direniyorum takmamak için.G17 gibi bir takıntım yok ama izin olsa birçok silahseverin alacağını sanırım. G31 ağırlığı ve Length of twıst değeri hariç G17 ile birebir aynı ölçülerde.2001 de 92FS almıştım bulundurma.Nasipse bir taşıma için uğraşıyorum.Araştırırken G31 ile G17 arasındaki bukadar yakın değerleri görünce, bir silah iki namlu ve çap fikri uyandı. SW .38 .357mag.gibi. TT forumunda mesleği,merakı, ilgisi nedeniyle bilgili ve tecrübeli kişiler olabileceğinden G31'e G17'nin 9mm namlusu takılabilirmi diye öğrenmek istemiştim.
 
Alıntı

#7
xhmyt demiş ki:Ruhsatlı silahımızın çapını resmi olarak değiştirebilir miyiz?

Değiştiremezsiniz.
xhmyt demiş ki:Örneğin bir Glock 31 sahibi çektiği mühimmat kıtlığı sebebiyle silahının sadece namlusunu Glock 17 namlusu ile değiştirebilir mi ?
Değiştiremez, orijinal fabrika çıkışlı .357 SIG / .40 SW kalibredeki Glock namlularının arka kilit dişi ve bunun sürgü içerisindeki yatağı ( iğne çıkış deliğinin olduğu bölge ) ile, 9x19 kalibredeki namluların kilit dişi ve yatağı farklıdır. Ancak yurt dışında arka kilit dişi .40 SW / .357 SIG sürgüsündeki yatağa uyarlanmış yan sanayi namlular mevcut olup, arka tetik grubu, dolayısı ile kovan fırlatıcısı da değiştirilerek,.40 SW / .357 SIG kalibrelerdeki Glocklarda aynı zamanda 9x19 mm mühimmat kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak bu seçenek de ülkemizde '' yassahh '' tır...
xhmyt demiş ki:Veya Glock 31 'in namlusunu 9mm'ye göre yivset açtırabilir mi?
.357 SIG kalibredeki G31 ' in yiv seti zaten aynı .38 / .357 revolverler gibi kabaca 9 mm çapındadır. Bu nedenle 9x19 mm çapında yiv açma gibi bir işgüzarlığa zaten gerek yoktur. Ancak sorun boğumlu ve daha uzun bir kovanı olan .357 SIG ' e göre açılmış atım yatağındadır, eğer burayı da işgüzar bir kişi boğumsuz, düz ve daha kısa 9x19 mm kovana göre, iğne vuruş noktasını da olması gerektiği gibi sıfırlayarak tadil edebilirse, bir de G31 gövdesine G17 arka tetik grubu ve kovan fırlatıcısı takılırsa, G17 şarjörü takılmış bir G31 9x19 mm mühimmat kullanabilir bir hale getirilebilir. Tabii orijinal .357 SIG kalibredeki namlunun da içine edilmiş olarak...
xhmyt demiş ki:G31 sürgüsü, G17 sürgüsüne uyar mı?
Bu sorudan kast edilen sanırım G31 sürgüsünün, G17 gövdesine uyup uymayacağı veya tam tersinin geçerli olup olmayacağıdır ki, uyar. Daha doğrusu birbirlerinin sürgüleri, birbirlerinin gövdelerine takılabilir. Her iki silahın ön kilit blokları, sürgü sabitleme plaka ve yayları, sürgü taşıyıcı kızak toleransları aynıdır. Ancak kovan fırlatıcıları farklıdır, bu nedenle bu sürgü takımlarının birbirlerinin gövdelerinde çalışması için, arka tetik grubu ve dolayısı ile üzerlerindeki kovan fırlatıcının değiştirilmesi gereklidir.

Aslında MKEK 'den bir G31 alıp, G17 standarlarında tadil ederek kullanmak veya çakmak ne tatlı olurdu...Gelin görün ki, bu tür tatlı su kurnazlığı kıvamındaki Zihni Sinir Proceleri genelde birer hukuki ve mekanik fiyasko ve zarar kapısı olmaktan öteye gidemiyor maalesef...
 
Alıntı

#8
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi