Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BHP Kabze Kapağı Denemesi
Rolleyes 
Kıymetli arkadaşlar,
BHP için kabze kapağı çalışmam 1-2 denemeden sonra, Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz halini aldı. Eleştirilerinizi ve renklendirme konusundaki tavsiyelerinizi yazarsanız memnun olurum.
Saygılar.
[Resim: Grnt001-2.jpg]
[Resim: Grnt004-3.jpg]
[Resim: Grnt005-1.jpg]
[Resim: Grnt010-1.jpg]
[Resim: Grnt011.jpg]
[Resim: Grnt012.jpg]
[Resim: Grnt013-1.jpg]
[Resim: Grnt017-2.jpg]
[Resim: Grnt018-1.jpg]

Alıntı

Sn.alpago

İçinizdeki sanatçıyı serbest bırakmayı başardınız sanırım... Smile
Çok iyi bir iş çıkarmışsınız özellikle ahşabın kalınlığı çok güsel...

Üstatlar size gereken yardımda bulunacaktır.

Elinize sağlık çok güzel olmuş...

Saygılarımla...

Alıntı

Anlaşılan yurdumda adam gibi BHP kabzası üretilmemesi ve ithal ürünlerde de çeşitlilik olmaması sanatçı ve zanaatkar ruhlu BHP severleri harekete geçirmiş gibi görünüyor. Elinize sağlık Sn.alpago, gerçekten çok güzel bir çalışma.

BHP kabzasının en zor yerlerinden birisi, özellikle arka sırt kısmıdır. Kabza sabitleme vidaları bu alandadır. Bu da bu bölgeyi yuvarlamayı ve şekillendirmeyi çok zorlaştırmaktadır. Gereğinden fazla yuvarlayıp inceltirseniz, ilk vida takma denemenizde ahşap çatlayacaktır. Bu nedenle vida yatağı ve çevresinde çok dikkatli çalışmak, buradaki yuvarlama açısını çok iyi ayarlamak gerekmektedir. Yurdum kabzımalları bu alanda yeterli özen ve dikkatle çalışamayacakları için, ahşap BHP kabzalarının bu bölgeleri hep odun gibi bırakılmakta ve silahın kabzasının o muhteşem kibarlığının içine etmektedir....

Bir diğer sorun da, sadece bir tek vida ile, sadece bir eksende sabitlenen ahşabı çerçeveye tam olarak sabitleyebilmektir. Bu nedenle ahşabın arka kısımında, gövdenin şarjör yatağı sınırındaki kot farkına dayanan kısmın sıfır hata ile yapılması gereklidir ki, kabza kapağı vida etrafında dönmesin... Bunun için yapılabilecek bir başka şey de, ahşabın iç yüzeyinde, çerçeve yan yüzeyindeki hafifletme aralığı ve boşluğuna uygun bir kot bırakmaktır. Şahsen adam gibi yapılmış bir BHP kabza kapağını şöyle test ederim; Kabza kapağını silahın üzerine vidasını takmadan oturttuğunuzda, kabza kapağı kütük gibi çerçevenin üzerinde kalmalıdır, ancak zorlandığında çerçeveden çıkmalıdır...Cool

Bunların dışında kalan kabza konturu ve kalınlığı, kabza üzerindeki desen vs gibi şeyler artık zevk ve kişisel özelliklere bağlı olan ayrıntılardır.

Bu çalışmalarınızın olgunlaşarak devam etmesini temenni ediyorum Sn.Alpago. Neden bir Hakan Pek de ülkemiz sınırları içerisinde olmasın ki...

Saygılar.

Alıntı

lupus demiş ki:Anlaşılan yurdumda adam gibi BHP kabzası üretilmemesi ve ithal ürünlerde de çeşitlilik olmaması sanatçı ve zanaatkar ruhlu BHP severleri harekete geçirmiş gibi görünüyor. Elinize sağlık Sn.alpago, gerçekten çok güzel bir çalışma.

Sn.Alpago. Neden bir Hakan Pek de ülkemiz sınırları içerisinde olmasın ki...

Bence cok daha iyisi olmus bile...

Alıntı: BHP kabzasının en zor yerlerinden birisi, özellikle arka sırt kısmıdır. Kabza sabitleme vidaları bu alandadır. Bu da bu bölgeyi yuvarlamayı ve şekillendirmeyi çok zorlaştırmaktadır. Gereğinden fazla yuvarlayıp inceltirseniz, ilk vida takma denemenizde ahşap çatlayacaktır. Bu nedenle vida yatağı ve çevresinde çok dikkatli çalışmak, buradaki yuvarlama açısını çok iyi ayarlamak gerekmektedir. Yurdum kabzımalları bu alanda yeterli özen ve dikkatle çalışamayacakları için, ahşap BHP kabzalarının bu bölgeleri hep odun gibi bırakılmakta ve silahın kabzasının o muhteşem kibarlığının içine etmektedir....

Cok dogru..Sn. lupus'unda belirttigi gibi vida yuvalari cok ince olursa söz konusu problem olusur. Cözüm olarak yuvalar daha yüzeysel acildiginda da bu sefer vida basi yüzey üstüne cikarak ele rahatsizlik verir..bunu engellemek üzere, yurdumun zanaatkarlari kabze sirtini etli birakir ve Sn. Lupus'un "odun" benzetmesi gerceklesir...BHP kabzesinin en zor ayar gerektiren kisimlarindan biridir bu alan...ama sizin yaptiginiz kabzelere bakilirsa Sn. alpago, siz bu sorunu halletmis görünüyorsunuz bile... Smile

Renklendirme tavsiyesi olarak..bence renk vermeyin buna..sadece ahsap yagi ile yaglayin...mümkünse Tung Oil (Cin ahsabi yagi) olarak bilinen bu alanda kullanilabilecek en iyi yag olan bu yagi kullanmanizi öneririm.

Benim merak ettigim bir konu var umarim yardimci olursunuz. Ben yapim asamasini merak ediyorum...özellikle kapaklarin arka tarafi. Eldemi yoksa CNC demi yapildigi...eger birkac fotograf ile gösterebilirseniz memnun olurum. Sayet bu konuda baska basliklarda bilgi vermis iseniz, o linke'de yönlendirirseniz olur.

Kabze yapimi yolundaki basarilarinizin devami dileklerim ile.

Saygilar.

Alıntı

Sn. Alpago,

Elinize sağlık, hayranlık duydum. Parlamış halini şimdiden merak etmeye başladım.

Selamlar

Alıntı

Hakan demiş ki:[quote=lupus]

Renklendirme tavsiyesi olarak..bence renk vermeyin buna..sadece ahsap yagi ile yaglayin...mümkünse Tung Oil (Cin ahsabi yagi) olarak bilinen bu alanda kullanilabilecek en iyi yag olan bu yagi kullanmanizi öneririm.

Kesinlikle katılıyorum, siyah bir silaha en uyumlu renk bu ahşabın kendi rengi.

Ayrıca parlak değil de ne kadar mat olsa o kadar iyi olur...

Alıntı

Sn. lupus, Sn. Red Kit, Sn. Pinus, Sn. Ağam,
Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Sn. lupus un yukarda belirttiği gibi çeşit kıtlığı ve ulaşımdaki güçlüklerden dolayı böyle bir işe kalkıştım. Fakat sandığımdan çok daha zor ve sabır isteyen bir iş Smile. Sanırım hayalimdeki gibi bir kabze kapağına, Sn. Hakan veya aramıza yeni katılan Dursun ustanın ellerinden çıkan bir takım ile kavuşabileceğim. Benim yaptığım hayalimdeki kabze kapağının çok gerisinde Smile.

Hakan demiş ki:Benim merak ettigim bir konu var umarim yardimci olursunuz. Ben yapim asamasini merak ediyorum...özellikle kapaklarin arka tarafi. Eldemi yoksa CNC demi yapildigi...eger birkac fotograf ile gösterebilirseniz memnun olurum. Sayet bu konuda baska basliklarda bilgi vermis iseniz, o linke'de yönlendirirseniz olur.

Sn. Hakan,
Sizin gibi bu konuda en üst seviyedeki, hayranı olduğum ve ilgi ile takip ettiğim bir üstadımdan övgü almak beni çok memnun etti. Çok teşekkür ederim.

Kapakların arka kısmını ;silahın üstünden pencere ve sırt kısmındaki ölçüleri alarak, kıl testere ile yan ve dik hatlarını kestim, Bu kısmlardaki ufak eğimli kısımları zımpara ile düzelttim. Kapakların enine olan kesimleri kıl testere yanaşmadığı için el motorunun üstüne taktığım ufak bir daire testere ile açtım.( sarı çerçeveli kısımlar )

İçeriye doğru eğimli girinti olması gereken kısımları (mavi çerçeveli kısımlar ) El motorunun silindir şeklinde olan minik zımparası ile aşındırdım.

Vida kısımlarını yine el motorunun bunun için hazırlanmış aparatı ile açtım, Bu kısım yüksek kalan hattın içinde kaldığı için yeteri kadar dikey inme mesafesi verdi.
Çerçeveler silahı kavradıktan sonra, Yaklaşık 5 saat kadar yavaş ve ince ince üst kısmı zımparalayıp kapakları elimden geldiğince incelttim.
(Kapakların iç kısmında renklendirme çalışması yaptım fakat uygun durmadığı için zımpara ve sökücü ile yeniden sildim.)
[Resim: Grnt0062-1.jpg]

Alıntı

Marangozlar kullandıkları alet edevatı kendileri yaparmış eskiden.Şimdi herşey hazır.Fabrikasyon.Ruhsuz.Tebrikler Sn Alpago.

Alıntı

Elinize sağlık,kapaklar tam oturmuş,biraz vernikle daha güzel olur diye düşünüyorum.

Alıntı

Sn. Alpago, çok şık ve sade olmuş.. İnsanın kendi emeği ile yaptığı işler, özel ve albenili oluyor düşüncesindeyim.
Saygılarımla..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi