Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKS 74 U
Ruslar bu silaha "suchka" lakabını takmışlar. Küçük fahişe anlamına geliyor Big Grin

Alıntı

Suchka dendigi dogrudur, ama tam tercumesi daha cok "şıllık" , veya "kaltak" gibi oluyor. Smile
Saygilarimla..

Alıntı

Tahminimce İngilizce "little bitch" manasına gelecek, sayın barıs'ında belirttiği gibi "küçük kaltak" manasında kullanılmıştır. Yoksa "küçük para karşılığında başkalarıyla cinsel ilişki yaşayan" biraz saçma geliyor kulağa.

Kaltak kelimesini de kıvraklığından dolayı sıfat olarak önüne eklemişerdir herhalde.

Alıntı

Doğuda buna gırnase-kırnasi diyorlar. Kız keleşi ya başka bir ak versiyonu, yada seyyar dipçik-kısa namlu (Çin mamulü bazı ak47'ler) ak47'ye kız keleşi diyorlar.. Çünkü kız keleşi dedikleri silahın ak47 ile aynı mühimmatı kullandığını biliyorum.

Aks74u ise herkesin sahip olabildiği bir silah değil. Devlet yanlısı görünen, korucubaşı feodal bir ailede gördüm bunu. Kendilerini ziyarete gelenlere göstermişlerdi. O zaman mp5 ile kıyaslanmıştı. Çok kıymetli olduğu gösterilen itinadan belli idi.

Alıntı

I want one...Sad

Bu model MP5 le birlikte en çok beğendiğim modeldir. Ne olurdu şunların yarı otomatiğini bize de satsalar...
Ahh nideyyiiiim nideyyiiimmm, bu mevzuattaaan kaçıp nireyeee gideyyiiimmmm....Sad

Alıntı

Arkadaşlar pek huyum değildir, ulaşamayacağım şeylere bakıp yalanmak ama tehlikeli bir bölgede yaşıyor olsam, evimde bir tane bundan olmasını isterdim.

Hatta sıkıntılı bir durumda, bir an için, elimde bununla "sıkıntıya doğru" carrrr diye şarjör boşattığımı hayal ettim, keyfim yerine geldi :-) . Herşeyini kanunlara uygun olarak yapan bir vatandaş olarak bu hayali kendime çok görmedim. Bunuda burada sizlerle paylaştığım için kusuruma bakmayın.

Ha! Diyeceksiniz ki, hayatında kaç kere otomatik silahla haşır neşir oldun. Hiç olmadım, olsun hayali bile yetti neşem yerine geldi.

Şimdi bu yazıyı birileri okuyup Türkiye'de vatandaşlar otomatik silah sahibi olup sağı solu taramak istiyor diye haber yapar, mazallah. Ama bazı vatandaşların devletin bilgisi haricinde bu tip silahlara sahip olduğu aşikar.

İstanbul'da okuduğum dönemde bir futbol maçından sonra karşı binaların birisinin çatısından bir vatandaşımız gökyüzünü tarayıvermişti ;-) . Hiç hoş bir hadise olmamakla beraber, yaşadığımız alanlar içerisinde böylesine tehlikeli silahların sorumsuz ellerde olabileceğini bilmek insana huzur vermiyor.

Alıntı

Sn. zorbey34,

Benim gibi eski(ce) kafalı olanlar "piyade tüfeği" denilince biraz daha uzun namlulu, biraz daha tek atış etkili bir silâh hayal ediyor olabilirler.

Bu bence komando baskınları, sokak çatışmaları, bazı polisiye müdahaleler ve benzeri durumlar için harika bir silâh olabilir, fakat salt bir "piyade tüfeği" olarak sanki biraz hafif kalıyor.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn.Ali Kozanoğlu hocam,
AKS 74u bu sınıfa giriyor mu bilmiyorum ama light sayılan 5.56, 4.6, 5.7 gibi kalibreler için yabancılar PDW (Personal Defense Weapon - Kişisel Savunma Silahı) tabirini kullanıyorlar. Ama tabiri ne olursa olsun bir AKS 74u piyade silahı olarak anılamayacak kadar farklı. (ve güzel Big Grin)
Saygılar,
TT

Alıntı

[Resim: 4486002793_6317dc305a_b.jpg]

Alıntı

turan tactical demiş ki:[Resim: 4486002793_6317dc305a_b.jpg]

ekeke demiş ki:Yaradana kurbaaaaan, yaradanaaaa yaradanaaaaa.....
Cool

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi