Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKS 74 U
Yurdumuzda genelde bayan terörist silahı olarak bilinir.

Alıntı

zorbey34 demiş ki:İnternette bir yerlerde okumuştum, silahın alev gizleyeni aynı zamanda mekanizmayı geriye iten, namlunun üstündeki gaz tüpüne namludan gaz akışını sağlayan aparat. AK 74'e göre namlu boyu çok kısa olduğu için klasik AK gibi değilde böyle bir çözüm bulunmuş...

Sn zorbey34;

Aks 74 u diğer ak platformlarında olduğu gibi makanizma gaz pistonuna gaz akışını; Gez in altında bulunan, namluya sabitlenmiş gez ayağı içindeki gaz kanalları vasıtası ile namludaki delikten gelen gazı, gaz pistonuna aktarmaktadır.

Eğer sizin dediğiniz gibi alevgizleyen silahın makanizmasını çalıştıracak bir hazne olsaydı o hacimle o silah çalışmazdı.

Namlu nun kısa olmasına bağlı çözümü ise bolt üzerindeki gaz pistonunu kısa tutarak çözmüşlerdir.

Sn zorbey34, sizin söylediğiniz alevgizleyendeki hazneyle ( gazkontrol hunisi ) makanizma çalıştıran yegane platform alman mg platformudur. Tabii benim bildiğim.

Alıntı

Sayın Okinal haklı olabilirsiniz. İnternette okuduğum kadarıyla demiştim zaten.

Alıntı

AK serisi tüfekleri sevmiyorum. Colt tarzı tüfekleride sevmiyorum. 5.56 fişeğin çapları da sevmemekteyim ama platform farklı olunca hoş olabiliyor. HK diyorum(gerçi colt ile dizayn akrabalığı bulunuyor birazda olsa) Alman hurdaları diyorum ben.

Alıntı

Hafızam beni yanıltmıyor ise Usama Bin Ladin'in bu silahı kullanması bir dönem medyada sık sık konuşulmuştu. O dönem pek umursamamış, nasıl olsa "Keleşin ufağı" deyip geçmiştim. Meğer daha farklı mekanik özelliklere sahipmiş. Ayrıca BTÖ mensuplarında bu silaha rastlanmasından sonra Rus'ların, Çeçen'leri işaret etmesini anlamayadım. Acaba Rus'ların iftira ederek olaydan sıyrılmaya çalışmaları mı vurgulanmak istenmiştir? Yoksa cidden Çeçen direnişçilerin bölücü örgüte silah verdiği mi, ima ediliyor? Zira Çeçen'lerin BTÖ mensuplarına değil silah, yağmurlu havada su vereceklerini zannetmiyorum. Saygılar...

Alıntı

Kıraç Ata : ''Çeçen' lerin BTÖ mensuplarına değil silah,yağmurlu havada su vereceklerini zannetmiyorum''. Aynen

Alıntı

Alıntı: Amca Yazan:
İlk olarak Soyvetlerin Rusya'yı işgalı sırasında kullanılmış ve büyük beğeni toplamıştır ayrıca alev gizleyeni çok kaliteli bir yapıya sahiptir.
?
Afganistan'ı işgali sırasında olacaktı,dalgınlık neylersiniz Sad

tüm rus silahları gibi buda çakma
AKS 74 U Krinkov hangi silahın çakmasıdır acaba?

Başka silahların çakması olan Rus silahları nelerdir ve hangi silahların çakmalarıdır, bu konuda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz ?
Bunda yanlış anlaşıldı AK serisi silahların ve türevlerinin atası AK-47yi kastetmiştim sizinde iyi bildiğiniz gibi Alman Tankçı piyadeler için geliştirilen STG-44 piyade tüfeğinin büyük ölçüde kopyasıdır.Rusların en basitinden meşhur makarovları walter çakması değil mi? veya ürettikleri ilk ısı güdümlü füzeler,Mon-50 mayını da claymore çakması değil mi?

her ak serisi sevenlerin dediği çok kullanılıyor,iyi de kardeşim bu silahı kullananların FN,HK,İnfantry,IMI gibi seçenekleri vardı da AK mı? aldılar diye insan soruyor ister istemez.
AR 15 ve türevlerini kullanma imkanı varken, bizzat isteyerek ve seçerek AK 47 kullanan profesyonel hiç yok mu?
Yok demiyorum elbette vardır fakat denizde sayıları kum tanesi kadardır.
Alıntı: Bu arada AK serisi tüfekler çok kötü olsaydı ( çakma" tabirini böyle algılıyorum çünkü çakma yani taklit değillerdir kendileri), TSK kullanır mıydı. Özel kuvvetlerde, hatta SAS ve SAT birliklerinde bile kullanıldığını gördüm. Çok mantıklı çünkü suyla, çamurla temasında hatta suyun altından çıktıktan sonra "hemen" ateş edebilecek yegane tüfeklerden biri AK serisi tüfekler.
AK-47 dünyada kolayca bulunan tüfeklerden biridir bunda hem fikiriz özel birliklerde her silahtan bulunur bunun amacı silahın etkisini görmektir.SAT SAS ÖKK birimlerimizin ana kullandığı ana silahı söylememe gerek yok sanırım.
TSKnın kullandığı silahların en iyi silahlar olduğuna dair söyleminiz sanırım şakaydı askerde kullandığımız G-3 ve MG-3lerin ne kadar iyi ve kaliteli olduğu aşikardır.
Yanılmıyorsam AK-47nin su çamur gibi zorlu ortamlarda çalışmasının sebebi namlu tertibatının hareketli olması ve bu sebeple su çamur tozu itmesi.
AK-47 isabet oranı düşük oldukça ağır yeni askeri doktirinlere ters bir silahtır.

Alıntı

Amca demiş ki:
tüm rus silahları gibi buda çakma
AKS 74 U Krinkov hangi silahın çakmasıdır acaba?

Başka silahların çakması olan Rus silahları nelerdir ve hangi silahların çakmalarıdır, bu konuda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz ?
Bunda yanlış anlaşıldı AK serisi silahların ve türevlerinin atası AK-47yi kastetmiştim sizinde iyi bildiğiniz gibi Alman Tankçı piyadeler için geliştirilen STG-44 piyade tüfeğinin büyük ölçüde kopyasıdır.

Sturmgewehr 44 hücum tüfeklerinin ilk örneği değildir. Kaldı ki STG 44 ' ün tasarımında da Rus Federov boltundan ve İtalyan Cei-Rigotti ' gaz pistonundan esintiler mevcuttur. Sonuç itibarı ile AK 47 tasarlanırken STG44 ' den esinlenilmiş, benzer bir gaz pistonu kullanılmıştır, bunun yanında o zamana kadar tasarlanmış ve üretilmiş tüfeklerden pek çok özellik alınarak harmanlanmıştır, ancak bunların hepsi kendisine has bir şekilde bir araya getirilmiştir.
Amca demiş ki:Rusların en basitinden meşhur makarovları walter çakması değil mi?
Bu iddianıza dayanarak bir PP / PPK ve Makarov ' u tamamen dağıtılmış bir şekilde yan yana görmüş olmadığınızı düşünüyorum. Yaysız iğnesinden, Glock benzeri tırnak yayına kadar Walther PP ' den oldukça farklı bir silahtır. Bu iki silahı yan yana dağıtarak incelememiş yurdum insanın da garip bir '' Rus Waltheri '' yakıştırması vardır...

Alıntı

[quote=Amca]
[quote]Amca Yazan:
Yanılmıyorsam AK-47nin su çamur gibi zorlu ortamlarda çalışmasının sebebi namlu tertibatının hareketli olması ve bu sebeple su çamur tozu itmesi.
AK-47 isabet oranı düşük oldukça ağır yeni askeri doktirinlere ters bir silahtır.
[/quote]

Bence yanılıyorsunuz, namlu tertibatı ifadenizden namluyu anlıyorum AK serisi tüfeklerde namlu hareketli değildir. AN 94 tipindeki yeni rus tüfeğinde namlu hareketlidir o da kalashikof bürosunun üretimi bir silah değildir. AK serisinin toza, çamura ve suya dayanıklılığı basit sayılabilecek mekanizmasındaki toleransın fazla olmasından kaynaklanabilir.

Alıntı

Sayın Amca;

Ak 47 TSK özel birliklerinin kullandığı ANA silah da değildir.

Ayrıca terör örgütün elindekiler konusuna gelince, bunların tek bir ülke üretimi de değildir. Çin vs en az 5 6 farklı ülkede üretilmiş AK 47 ele geçirilmiştir. Dolayısıyla bu silahların nasıl terör örgütünün eline geçtiğine ilişkin değerlendirme yaparken, Çeçen bağlantısı üzerinde durmak veya Rusya'yı tek adres olarak ele almak doğru olmayabilir.

Irak ordusunun yağmalanan depoları genelde kaynak gösterilmiştir.

Bu silahların izlerini takip ederken, net bir kaynak da bulunamamıştır.

Ayrıca AK 47, AK 47''lerin atası değildir. 1947'de geliştirildiği için böyle isimlendirrilir. Kalesinikof, geliştirilmekte olan modele son halini 1947 de vermiştir. Aslında silahın ilk prototiplerini geliştiren değildir.

Bundan sonrası internet bilgisi olarak aktarıyorum;

Sudaev AS44
Tokarev,
Bulkin AB 46,

nihayetinde AK 47 haline gelmiştir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi