Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AKS 74 U
Dünyadaki bütün piyade tüfekleri arasından birini seç deseler, bunu seçerdim. Teknik verileri hakkında çof fazla bilgim yok. 5.45 x39 mm yeni Rus fişeğini kullanıyor. Ruslar ne hikmetse 5.56 muadili bir kalibreye geçerken 39 mm kovan boyundan yine taviz vermemişler. İzlediğim videolara göre etkisi özellikle delici güçü 5.56'dan aşağı kalır değil. 2 buçuk kilogram ağırlığı ve küçük ebatı benim için en önemli özellikleri. Klasik AK serisi mekanizmasının dayanıklılığını anlatmaya gerek yok zaten. Atış dağılımı konusunda çok fikrim yok. Yalnız namlunun ucundaki alev gizleyenin tam boy namludan baya kısa olduğu için gaz tübüne bağlantının buradan olduğunu ve aynı zamanda kompansatör görevi gördüğünü duydum. AK 74'ten farkı kısa oluşu. Adına eklenen U harfide Rusça "kısa"nın baş harfiymiş.

Kullanan, inceleyen var mı? Fazlaca hayranlık mı gösteriyorum, yoksa beğenmekte haklı mıyım. Siz ne dersiniz?

http://www.izles.net/FJeTf74Yv9l/ak-74-aks-74u-rpk.html

[Resim: AKS-74U_low.jpg]
[Resim: d_898.jpg]
[Resim: Factory205-cf655a7a3dd4ce5378bb806e.jpg]
[Resim: aks-74u_8_of_8.jpg]
[Resim: aks-74u_5_of_8.jpg]
[Resim: aks74u.jpg]
[Resim: aks-74u_icon.jpg]
[Resim: aks74u_flash_hider.jpg]

Alıntı

Bu silahı deneme şansım oldu. Seri atışta şahlanmıyor ve atışlar hedefe dağılmadan gidiyor. Gerçekten muhteşem bir silah. TSK envaterinde bulunması gereken bir silah.

Rusların bu silahı M-16'ya eşdeğer olarak yaptıklarını okumuştum.

Alıntı

Sayın Arfmin, sanırım aynı şehirde yaşıyoruz.

6,35 mm tabancalarla ilgili danıştığınız devrenizle görüşüyoruz, kafasını o Alman hurdalarından kaldırabilirse, uygun bir zaman ve ortamda bizi tanıştırmasını rica edelim kendisinden.

Şunun şurasında zaten üç beş kişiyiz, birbirimizden uzak olmayalım.

Saygılar,

Alıntı

Sn evrenay tanışalım.

Alıntı

Silah o dönemler de göz dolduran m-16dan etkilenmiştir bakınız M-16nın kalibresi 5.56x45,AK-74ünkü 5.45x39.İlk olarak Soyvetlerin Rusya'yı işgalı sırasında kullanılmış ve büyük beğeni toplamıştır ayrıca alev gizleyeni çok kaliteli bir yapıya sahiptir.

Bir dönem öldürülen PKK militanlarında bu silah rastlanmıştı daha sonra Rusya'ya sorulduğunda Ruslar Çeçenleri işaret etmişti.

Sn.zorbey sanırım fazla müsamede gösteriyorsunuz tüm rus silahları gibi buda çakma ve her ak serisi sevenlerin dediği çok kullanılıyor,iyi de kardeşim bu silahı kullananların FN,HK,İnfantry,IMI gibi seçenekleri vardıda AK mı? aldılar diye insan soruyor ister istemez.

Alıntı

Amca demiş ki:İlk olarak Soyvetlerin Rusya'yı işgalı sırasında kullanılmış ve büyük beğeni toplamıştır ayrıca alev gizleyeni çok kaliteli bir yapıya sahiptir.
?
Amca demiş ki:tüm rus silahları gibi buda çakma
AKS 74 U Krinkov hangi silahın çakmasıdır acaba?

Başka silahların çakması olan Rus silahları nelerdir ve hangi silahların çakmalarıdır, bu konuda biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz ?
Amca demiş ki:her ak serisi sevenlerin dediği çok kullanılıyor,iyi de kardeşim bu silahı kullananların FN,HK,İnfantry,IMI gibi seçenekleri vardı da AK mı? aldılar diye insan soruyor ister istemez.
AR 15 ve türevlerini kullanma imkanı varken, bizzat isteyerek ve seçerek AK 47 kullanan profesyonel hiç yok mu?

Alıntı

Bu silah veya buna benzer kasadaki 7.62 AK olabilir, Irakın kuzeyinde aşiret reisleri veya gurupların başındakiler tarafından kullanıldığını bir kaç kez gördüm. Sanırım komutan silahı olarak görülüyor. Ama bu silahı en çok Bin Ladin'in vidolarından arka tarafta duvara yaslı durmasıdan hatırlıyorum.
Saygılar.

Alıntı

Benim hatırıma da Kırgızistan'daki elim olayların görüntülerinde görmemle geldi. Olayları bastırsın diye görevlendirilen bütün kuvvetlerin, hatta çetecilerin elinde bu tüfekten vardı. Bu kadar çok aynı tipte silahın olması dikkatimi çekti.
[Resim: th_648476_KyrgyzstanWrap.jpg]

Alıntı

Silahın alevgizleyeninin hazneli tip olmasının ne tür bir avantajı yada özelliği var acaba ?

Alıntı

İnternette bir yerlerde okumuştum, silahın alev gizleyeni aynı zamanda mekanizmayı geriye iten, namlunun üstündeki gaz tüpüne namludan gaz akışını sağlayan aparat. AK 74'e göre namlu boyu çok kısa olduğu için klasik AK gibi değilde böyle bir çözüm bulunmuş...
Bu arada AK serisi tüfekler çok kötü olsaydı ( çakma" tabirini böyle algılıyorum çünkü çakma yani taklit değillerdir kendileri), TSK kullanır mıydı. Özel kuvvetlerde, hatta SAS ve SAT birliklerinde bile kullanıldığını gördüm. Çok mantıklı çünkü suyla, çamurla temasında hatta suyun altından çıktıktan sonra "hemen" ateş edebilecek yegane tüfeklerden biri AK serisi tüfekler. Üstelik 5.45x39 mühimmat ile 7.62'den çok daha hassas atışlar yapılabilir diye düşünüyorum.
Meşhur IMI yada IWI bile bu serinin çakmasını "galil" adı altında üretti. Herneyse amacım AK serisi tüfekleri methetmek değildi ama öyle oldu galiba Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi