Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal Miniler Hakkında Bilgi
Bence savunma amaçlı kalibrelerin ufak olması daha mantıklı.
Bazı arkadaşlarımız 6.35 veya 22lr ile vurulan şahısın durmayacağı yönünde fikirlerini beyan ediyorlar.
Zaten karşınızdakinin size zarar verme niyeti varsa ne ile vurursanız vurun öldürmediğiniz sürece durdurmanız imkansız.
Karşınızdakinin beyni azda olsa çalışıyorsa bir mermiden sonra sakinleşir durur. Ha yok durmazsa yapacağınız işlem belli zaten. Bunu 45 acp ile de yapsanız 22 lr ile de yapsanız aynı sonucu verir.
5-6 metreden ötede karşınızdakine savunma amaçlı bir atış yapamazsınız bence. Yapsanız da hakim bunu anlamaz,anlamamasıda gayet normal olur.
Karşınızdaki size zarar vermek isteyen insanı 5-6 metreden kafadan vurmadığınız sürecede bir boğuşma yaşamaya hazır olmanız gerekir.
Kalbinden vurulan ve kalbi parçalanan bir insan 11 ile 17 saniye arası çatışabiliyor, boğuşabiliyor.
ABD polislerinin shotgun tercih etme sebebleri bu olsa gerek...

Alıntı

Yasalarımızda öldürme, yaralama, meşu müdafaa ve taksirli suçlar vs. ayrı kapsamlarda değerlendirilmiştir. 6.35 mm tabancalar ile yapılacak savunma amaçlı müdahalelerin öldürme kastı olmadığı şeklinde değerlendirileceğini düşünüyorum.

Alıntı

Ben şahsen Akdal miniyi MKE Gümüşsuyunda inceledim. Tamamen Blow kuru sıkıların aynısı sadece namlu ve şarjör leri değiştirilmiş. Sürgü takımı ve gövde tutya (alaşım malzemeden demek daha doğru olacak). Fiyatı ise geçen sene 300TL idi. Bu sene 440 ve 525TL yeni ve pahalı olan modeli inceleme fırsatım henüz olmadı.

Alıntı

Sn. Arkadaşlar bununla kendinizi yakın mesafeden size karşı ateşli silah kullanmadan saldıran birine karşı gayet güzel korursunuz. Ama karşı tarafta da ateşli silah varsa işte ozaman bunun durdurucu gücü yetersiz kalabilir. 22lr bildiğim kadarıyla 6.35'den daha güçlü bir kalibre olmasına rağmen bir insanın kafa tasını delemiyor. Sn. Üstad ancak ve ancak göz çukurlarına mermi denk gelirse sekemeden kafa tasının içine doğru yönelebileceğini belirtmişti. Bunun üzerine sürgünün geride kalmaması, aşırı küçük olduğu için tutarken ve nişan alırken yaşanacak sıkıntılar da eklenince bence bu tarz silahlar sadece ve sadece bir bayanın kendini ipsize, sapsıza, sapığa karşı koruması için ideal olabilir.

Alıntı

22 lr kesinlikle kafatasını delebilir, 6.35' de delebilir.

Alıntı

actionman demiş ki:Sn. Arkadaşlar bununla kendinizi yakın mesafeden size karşı ateşli silah kullanmadan saldıran birine karşı gayet güzel korursunuz. Ama karşı tarafta da ateşli silah varsa işte ozaman bunun durdurucu gücü yetersiz kalabilir. 22lr bildiğim kadarıyla 6.35'den daha güçlü bir kalibre olmasına rağmen bir insanın kafa tasını delemiyor. Sn. Üstad ancak ve ancak göz çukurlarına mermi denk gelirse sekemeden kafa tasının içine doğru yönelebileceğini belirtmişti. Bunun üzerine sürgünün geride kalmaması, aşırı küçük olduğu için tutarken ve nişan alırken yaşanacak sıkıntılar da eklenince bence bu tarz silahlar sadece ve sadece bir bayanın kendini ipsize, sapsıza, sapığa karşı koruması için ideal olabilir.

22lr nin kafatasını delebilecek güçte olduğuna emin olabilirsiniz.

Alıntı

Demekki ben yanılıyorum veya yanlış hatırlıyorum.
Taze bilgi için teşekkürler Sn. Karlacin ve Sn. Smith.

Alıntı

Bundan 5-6 sene önce brezilyada bir bekçi eve gidiyor ve evde eşini başka bir adamla yatakta yakalıyor.
Bekçi belinden 7.65 tabancayı çekiyor ve kadının saçlarından tutup bütün şarjörü boşaltıyor.
Kadını hastaneye kaldırıyorlar.
7 mermide kadının kafatası ile derisi arasında sıkışmış şekilde röntgende görüntüleniyor.
Kadında sıfır hasar.
Burdan anlıyacağımız şey 7.65 mm tabancanın deliş gücünün az yada çok olması değil...
Kadının kalın kafalı olması...

Alıntı

smith demiş ki:Kadının kalın kafalı olması...

Big Grin Big Grin Big Grin

Alıntı

Konu biraz Akdal Minilerden çıkmış. Kalibre kıyaslamasına dönmüş.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi