Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal Miniler Hakkında Bilgi
6.35 mm Tabanca alacağım ve epey zamandır araştırma yapıyorum. Marka, model veya bu silah çok tutuluyor diye bir kaygım yok. Sadece beni yolda bırakmasın yeter. Ancak incelediğim bir çok 6.35 lerin fiyatı bana yüksek geliyor.

Akdal minileri inceledim ama kullanım detayları, eleştirilen yönleriyle ilgili bilgi bulamadım. Bu silahlar hakkında kullanım, sağlamlık gibi bilgiler verebilirmisiniz.?

[Resim: mini06a.jpg]

[Resim: akdal.jpg]

Alıntı

Bu tabancanın hedefteki etkisini çok merak ediyorum,bir de kullanma ihitiyacı halinde karşınızdakinin üzerinde kalın palto falan varsa.

Alıntı

Hedefteki etkisi vuruş yaptığınız yere göre değişir.
6.35 savunma için veya ne olur ne olmaz diye üstte taşınması için gayet ideal olabilir.
Hele birde kullanıcı bayansa gayet idealdir.
35 grain'den 50 grain'e, 230m/sn den 350 m/sn ye ye varan değişik mermi çeşitleri mevcuttur.
22lr daha etkili olsada ülkemizde yapılıp satılan 22 lr bulamıyacağınız için 6.35 tercih sebebi olabilir.
Kalın bir palto varsa 7.65 bile etki etmeyebilir.

Alıntı

7.65 mm Kırıkkale tabancalar ile açık alanda yaptırdığım atış eğitiminde mermilerin yaklaşık 200 metre uzaklıktaki kuru ağaç tahtaların bazıların delip geçtiği bazılarının ağaç içinde kaldığını gördüm. 7.65 ve 6.35 mermilerin genel olarak yün veya eski keçeli paltolarda çok fazla etkili olmadığını biliyorum. Esneyen kalın palto kısımları mermi etkisini oldukça düşürüyor.

6.35 tercih nedenim, belimde silah taşımak istemediğimden. Bu silahları kullanan varmı acaba?

Alıntı

smith demiş ki:Hedefteki etkisi vuruş yaptığınız yere göre değişir.
6.35 savunma için veya ne olur ne olmaz diye üstte taşınması için gayet ideal olabilir.
Hele birde kullanıcı bayansa gayet idealdir.
35 grain'den 50 grain'e, 230m/sn den 350 m/sn ye ye varan değişik mermi çeşitleri mevcuttur.
22lr daha etkili olsada ülkemizde yapılıp satılan 22 lr bulamıyacağınız için 6.35 tercih sebebi olabilir.
Kalın bir palto varsa 7.65 bile etki etmeyebilir.

6,35 çapta 230m/s den 350m/s ye varan hızlar beni çok şaşırttı çünkü 7.65 kırkkalenin namlu çıkış hızı 260 m/s, 9x17 de ise 280m/s olduğunu biliyorum ben 6.35'i 175,190m/s lerde sanıyordum zira 50 grain'de 230m/s hız verisi varsa 50 metrede bile palto falan dinlememesi gerekir.

Alıntı

Arfmin demiş ki:7.65 mm Kırıkkale tabancalar ile açık alanda yaptırdığım atış eğitiminde mermilerin yaklaşık 200 metre uzaklıktaki kuru ağaç tahtaların bazıların delip geçtiği bazılarının ağaç içinde kaldığını gördüm. 7.65 ve 6.35 mermilerin genel olarak yün veya eski keçeli paltolarda çok fazla etkili olmadığını biliyorum. Esneyen kalın palto kısımları mermi etkisini oldukça düşürüyor.

6.35 tercih nedenim, belimde silah taşımak istemediğimden. Bu silahları kullanan varmı acaba?

200 metrede ağacı deliyorsa yün yada keçe pantolonu delmemesi mümkün değildir,fakat 200 metrede hedefin ne kadar üstüne nişan aldınız o mesefade çekirdeğin çok fazla düşme yapması lazım.

Alıntı

Sn.kartalcin

7.65 ile belirtiğim mesafeye atış yapılmadı. 25 metre atışı yapıldıktan sonra atış yolu sonunda bulunan ağaçlardan yapılmış inşaat iskelesi alanını incelerken gördük. Bu alanda duvara çarpıp deforma olmuş, yerde bozulmamış, ağaç kütüğünden yarım çıkmış çekirdekleri inceleyek 7.65 Kırıkkale tabancaların etkili menzili hakkında bilgi edinmeye çalışmıştık.

Alıntı

Palto ve benzeri kıyafetlerden afaki olarak konuşacağımıza bilimsel konuşsak daha mantıklı olur.
Ağacı deldi veya delemedi gibi tarzında deneyler bizi bir sonuca ulaştırmaz. Her ağacın sertliği faklı olur. Bahsettiğiniz ağaç kavak mı pelesenk mi?
Benim size sunduğum veriler firmaların ürettiği mermiler için sunduğu bilimsel verilerdir.

Alıntı

Arkadaşlar benim deneyimde bilimsel değil ama 6.35 mm çapının ince olmasından dolayı delme gücü fena değil, mzellikle ağaç testlerinde 7.65 mm den daha fazla girdiğine hatta denediğimiz sibirya çamında 7.65 mm den çok daha fazla gitti ve gerçekten şaşırtıcı ama nerdeyse 9 mm'ye yakın duruyordu...

Gülağacı testinde ise 6.35 mm çekirdek kaybolmayacak şekilde birkaç mm saplanırken 7.65 sekmişti ve 9 mm yine 1 cm kadar girmişti...

Ama tam tersine sac levha testinde 9mm delip geçerken 7.65 bombe yapıp sekmişti ama 6.35 ise çarparken sadece ses çıkartıyordu, iz bile yapamıyordu...

Kısacası çekirdek ağırlığı gerektiren hedeflerde 6.35'e 7.65 iyi olabilir, ama yumuşak hedeflerde özellikle insan bedeninde 6.35'in tesiri tahminlerinizden çok fazladır, tahribat 7.65'den fazla olmayabilir ama emin olun çok daha fazla derine girer...

Alıntı

smith demiş ki:Palto ve benzeri kıyafetlerden afaki olarak konuşacağımıza bilimsel konuşsak daha mantıklı olur.
Ağacı deldi veya delemedi gibi tarzında deneyler bizi bir sonuca ulaştırmaz. Her ağacın sertliği faklı olur. Bahsettiğiniz ağaç kavak mı pelesenk mi?
Benim size sunduğum veriler firmaların ürettiği mermiler için sunduğu bilimsel verilerdir.

Sn. smith

Görüşlerinize tamamen katılıyorum. Açıklamalar sadece ön fikir olması açısından yazılmıştır.

Ek not: Akdal hakkında halen bir ön fikir edinemedim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi