JERICHO vs CZ
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JERICHO vs CZ
SAYIN LUPUS;
tabancatufek.com'a yapmış olduğunuz neredeyse tüm yorumları dikkatle okudum. Taşıma ruhsatlı bir silah alacağım. Tabancadan neredeyse hiç anlamasamda yaklaşık 1 aydır internet üzerinden MKE'de bulunan silahları ve özelliklerini sürekli inceliyorum. Hangi silahı alsam sorusuna yanıt ararken de sizin yorumlarınızla tanıştım. Kesinlikle yerli silah almama kararını vermiş bulunmaktayım. Bütçeme göre de Jericho'da karar kıldım. Hatta buradaki tavsiyeleriniz doğrultusunda Jericho FB modelini bizzat yaşamış olduğum İstanbul'da bir silahçıya giderek elime aldım.(En büyük tercih nedenim ellerimin küçük olması) Elime uygun, tutuşu kolay bir silah olduğunu gözlemledim. MKE'den bayramdan sonra gidip alacağım inşallah. Silahtan çok anlamasam da özellikle internet üzerinden kullanımı, bakımı gibi konularda sürekli araştırıyorum. Benim için en büyük sorunmuş gibi görünen konu şu: Burada bazı arkadaşlar almış oldukları Jericho'larda çeşitli sorunlar yaşadıklarını paylaşmışlar. Ben silahı aldıktan sonra elimdeki satın alma belgesi ile hemen bahsedilen MKE'nin poligonuna gidip atış yapabilir miyim? Çünkü İstanbul'dan Ankara'ya gideceğim, silahta bir sorun varsa bir daha geriye dönmek vakit ve nakit olarak zor olacaktır. Kısacası MKE'den aldığımız bir silahı test etmek için ne yapmalıyız? Sorun olursa geri alıyorlar mı? Ya da garanti süresi ne kadar? Hangi sorunlar olduğunda silahı geriye alıyorlar, garanti kapsamı nedir?
Bir de Jericho tercihim için yorumlarınız benim için değerli olacaktır...

teşekkürler...

Alıntı

Sn Polat 44 silahla ilgili sorularınızın cevabını üstadlar verecektir. Ben MKEK den alacağınız silahı test etme şansınızla ilgili sorunuza cevap vereyim. Evet aldığınız silahı hemen test edebilirsiniz hatta etmelisiniz. Test sırasında göreceğiniz veya oluşabilecek herhangi bir sorunda size hemen yeni bir silah verilecektir. Eğer testi yapamadan İstanbul a dönüp, İstanbul'da test yaparsanız silah değiştirilmez bu yüzden lütfen Ankara da MKEK poligonunda silahınızı test ediniz. Silahı satın aldıktan sonra poligon nerede diye sorsanız hemen gösterirler, MKEK arka bahçesindeki binadır.

Alıntı

Sayın Lupus, başlık altında toplamış olduğunuz bu değerli teknik bilgi ve gözlemlere yapabileceğim tek katkı, eski mossad, şimbet vs. emeklileri tarafından kurulan güvenlik okullarındaki çalıştırıcı ve uzmanların görüşlerinden alıntı yapmak olabilir efendim. Teşhisiniz üzere Jericho, bir CZ klonu olan tanfoglio kopyası yada tabiri caiz ise tavşanın suyunun suyu olarak kabul edilmektedir (şu an hatırlayamadığım ibranice ve argo bir tekerleme bile bulunmakta) Smile Dahada önemlisi, dünyaya pazarlamış oldukları "İsrail Tekniği" (merak edenler forum başlıkları arasında görebilir) ile birebir zıt düşen bir silah olduğundan, eğitimlerde dahi kullanılmamaktadır! (genelde rutinde hangi silahı kullanıyorsanız, eğitimlerde aynı silah tedarik edilir, bazen değişik silahlarlada çalışma yapılabiliyor) Jericho, Eski subayların beylik tabancası olduğu ama yeni nesillerin pekte rağbet etmediği, eski bir milli değer olarak görülmekte. Geçmişteki popileritesinin en büyük sebeplerinden birisinin "Namlu, şarjör vs değiştirme ile, farklı iki kalibre kullanabilme özelliği olduğu söyleniyor (9mm-.41 action expres). 9 mm. konusunda en popüler tercihleri Glock, günlük taşıma yada secondary seçimlerinde Bull adını verdikleri tuhaf bir 45lik göze çarpan ortak tercihleri. Ancak CZ her zaman ellerinin altında bulunan hatta eski modellerinin bile problemsizliğini sürekli vurguladıkları adeta ölümsüz alternatifleri. Desert eagle ın başlı başına bir fantezi silahı olduğunu, atış harici ait olduğu tek yerin çanta (bavul)Smile olduğunu, aslında adı nın "Arnold" olması gerektiği doğrultusundadırSmile Saygılarımla.
Konuyla ilgili tüm dünyada hatırı sayılı bir yere sahip olan bu adamların, "Yerli malı yurdun malı bunu herkeşler kullanmalı!" diye ortalıkta gezmemeleri, sanırım milliyetçilik(!) konusunda bizimle aşık atamayaklarının en büyük göstergelerinden biridirBig Grin

Alıntı

Sayın Meftae CZ sever birisi olarak görüşlerinizin bazılarına katılmıyorum.Şimdiye kadar değişik dönemlerde 1 Adet Jericho 941 F,2 Adet Jericho 941 Fs sahibi ve halende taşıma ruhsatlı İMİ Jericho 941 Fs sahibi biri olarak İMİ Jericho'nun dediğiniz kadar Cz'nin hele hele Tanfoglionun gerisinde bir silah olduğunu düşünmüyorum.Namlu profili itibariyle poligon namlu olması,daha ince kabzesi nedeniyle tercih edilebilirliğini daha da artırdığını düşünüyorum.Kaldıki bir ülkede o ülkenin güvenlik güçlerinin milli tabancasını kullanıp kullanmaması o tabancanın kalitesi konusunda fikir sahibi yapmayacağını düşünüyorum.Ülkemizde değişik dönemlerde Yavuz ve halende Sarsılmaz marka tabancaları güvenlik güçlerimiz kullanmıştır.Ve sonuçları ortadadır.Ama beretta lisansıyla üretilen stoger marka yerli silahımızı kullanmamıştır.Şimdi Stogeri kullanmadı diye Stoger Yavuz ve Sarsılmaz marka silahlardan kötü müdür?Bence bunlar ölçü değildir.İMİ Jericholar boya sorunları dışında bence kullanıcısına çok büyük sorunlar açan bir marka değildir.Ama İWİ Jericholar konusunda aynı yorumu yapabilmek için zaman geçmesi gerekmektedir.Ayrıca değişik dönemlerde Emniyet ve Askeriyede özel timlerde çalışan tanıdıklarımızla yaptığımız konuşmalarda Jerichoların oldukça iyi bir marka olduğu konusunda söylediklerine istinaden bende Jerichonun Cz 75'den iyi bir silah olduğunu söyleyemem.Ama İMİ Jericholar'ın tavşanın suyunun suyu olduğunu,Cz 75'lerin kötü bir klonu olduğunuda söyleyemem.Ama şunu kesinlikle söylebilirim Jerichoların namlularının poligon namlu olması,işçiliğinin CZ75 namlusundan daha iyi olduğunu,namlu temizliğinin Cz 75 namlusundan daha kolay olduğunu söyleyebilirim.

Alıntı

hedonist demiş ki:Sayın Meftae CZ sever birisi olarak görüşlerinizin bazılarına katılmıyorum.Şimdiye kadar değişik dönemlerde 1 Adet Jericho 941 F,2 Adet Jericho 941 Fs sahibi ve halende taşıma ruhsatlı İMİ Jericho 941 Fs sahibi biri olarak İMİ Jericho'nun dediğiniz kadar Cz'nin hele hele Tanfoglionun gerisinde bir silah olduğunu düşünmüyorum.Namlu profili itibariyle poligon namlu olması,daha ince kabzesi nedeniyle tercih edilebilirliğini daha da artırdığını düşünüyorum.Kaldıki bir ülkede o ülkenin güvenlik güçlerinin milli tabancasını kullanıp kullanmaması o tabancanın kalitesi konusunda fikir sahibi yapmayacağını düşünüyorum.Ülkemizde değişik dönemlerde Yavuz ve halende Sarsılmaz marka tabancaları güvenlik güçlerimiz kullanmıştır.Ve sonuçları ortadadır.Ama beretta lisansıyla üretilen stoger marka yerli silahımızı kullanmamıştır.Şimdi Stogeri kullanmadı diye Stoger Yavuz ve Sarsılmaz marka silahlardan kötü müdür?Bence bunlar ölçü değildir.İMİ Jericholar boya sorunları dışında bence kullanıcısına çok büyük sorunlar açan bir marka değildir.Ama İWİ Jericholar konusunda aynı yorumu yapabilmek için zaman geçmesi gerekmektedir.Ayrıca değişik dönemlerde Emniyet ve Askeriyede özel timlerde çalışan tanıdıklarımızla yaptığımız konuşmalarda Jerichoların oldukça iyi bir marka olduğu konusunda söylediklerine istinaden bende Jerichonun Cz 75'den iyi bir silah olduğunu söyleyemem.Ama İMİ Jericholar'ın tavşanın suyunun suyu olduğunu,Cz 75'lerin kötü bir klonu olduğunuda söyleyemem.Ama şunu kesinlikle söylebilirim Jerichoların namlularının poligon namlu olması,işçiliğinin CZ75 namlusundan daha iyi olduğunu,namlu temizliğinin Cz 75 namlusundan daha kolay olduğunu söyleyebilirim.
Sayın hedonist, bu başlığa İsrail'li güvenlik uzmanları nın bazılarına ait görüş ve tercihlerini, Lupus ustanın ricası üzerine yazdım. Yani, "şu silah bundan iyidir, şu tu kakadır" şeklinde herhangi bir polemik yaratma gibi bir düşüncem asla olmadı. İki silah arasındaki teknik kıyaslamalar, Üstad tarafından zaten bir virgül çıkartılamayacak yada eklenemeycek kadar detaylı ele alınmıştır. Benim aktarmaya çalıştıklarım ise, dünyaya çeşitli "Savaş ve Güvenlik" ekollerini icad edip pazarlayan, hatta görüşleri kısmen bir çeşit parametre gibi kabul gören kişi yada "Zat" ların tercihlerine kısa ve genel bir bakıştır efendim. Bu arada, çok üst düzeyde hizmet gören koruma polislerimize layık görülen "Yavuz 16" tercihi ise, şahsıma göre vatana ihanet seviyesinde bir tercih, yada cehaletin göstergesidir, zira bu ekip ve şahıslar yine İsrail ekolü ile eğitilmektedir! Benim tanıdığım bir kaç PÖH çalışanı mensubu ise, secondary olarak 'Gümüşay 6 inch' kullanmakta, ve "Gavurun bu silahtan anlamadığını, oysa müthiş bir silah olduğunu" gururla ifade etmekte olduğunu söylersem, umarım yine kimseyi rencide etmiş olmam. Saygılar.

Alıntı

Sayın Meftae Jericho kullanıcısı olarak bende görüşlerimi aktardım.Kaldıki Jericho Cz klonu olsa da namlusu ile ön plana çıktığını anlatmak istedim.Yavuz 16 konusunda size katılıyorum.Saygılar.

Alıntı

(16-02-2009, 01:41 AM)lupus demiş ki:
Alıntı: diğer markaların özellikle hsnin çok bahsi geçerken jerichoya fazla değerlendirilmemiş bu daha az kaliteli olmasından mı kaynaklanıyor?
Sn.S@W, Jericho modelleri ile ilgili olarak en önemli çekincem, bir birlerinin ortak platform ve klon kardeşleri olan Tanfoglio / Sarsılmaz grubu ile ortak üretim ve parça paylaşımı ihtimalinin çok yüksek olmasıdır. Gerek Tanfoglio, gerekse de Sarsılmaz, gerekse de bu platformların Filipinler' den, Çek Cumhuriyeti' ne kadar uzanan ülkelerde üretilen kardeşleri, hiç bir zaman %100 sınıfında silahlar olmamıştır. Eski adı ile IMI, yeni adı ile IWI'nin eskiden beri Tanfoglio grubu ile çok sıkı ilişkileri vardır. Özetlemek gerekirse, daha önceki yazılarımdan birisinde de söylediğim gibi, Jericho tercih ettiğimizde, İsrail usulü namlu tuningi ve görüntü facelifti yapılmış bir Sarsılmaz almadığımızdan emin olamıyorum.

Alıntı: hs için dediğiniz bişey var bu fiyata iyi silah diye aynısını jericho için diyor musunuz?
HS için sadece genel yapısını inceleyerek, kısıtlı da olsa yaptığım atışlara, ama ağırlıklı olarak yurt dışındaki kullanıcıların yorumlarına bakarak ( Bu konuda Sn.İlksurfer da olumlu feed back vermektedir ) parasına göre iyi silah diyebiliyorum.

Daha önce kullandığım Jericho'larda şahsen bir problem yaşamamkla beraber, sorun yaşamış silah sahiplerini, biliyorum. Jericho'larla ilgili olarak da yurt dışında, özellikle de ABD pazarında genel teammül olumlu, ancak orada da daha önceki bir konu başlığında bahsettiğimiz sorunlar dikkate alınması gerekli oranda dile getirilmektedir.

Alıntı: ilk silah polimermi yoksa daha çok silah hissi uyandıran metalmi?
Bu konuda konuşmak da zor. Yeterli ve etkili bir eğitim yaptıktan sonra hiç farketmez. Hayatında ellerine aldıkları ilk silah bir Glock olup, daha sonra IDPA da gibi disiplinlerde derece yapacak düzeyde atıcı olan FBI, NYPD görevlileri varken, atıcılık hayatlarına 1911 hatta revolverle başlayıp, ömür boyu bir arpa boyu yol alamayan atıcılar da var.

Hayati bir durumda kullanmak için iğne vurmalı silahlara genelde çekinceli yaklaşırım. Özellikle de MKEK mühimmatı söz konusu olduğunda, bu tedirginliğim biraz daha artıyor. İğne vurmalı silahlar özellikle sert kapsüllü mühimmatlarda, her zaman sorun çıkarmaya aday silahlardır.

Alıntı: jericho derseniz mkedekilerden hangisini tavsiye edersiniz?
Kompansatörlü, sürgüden emniyetli ve polimer modeller dışında, hangisi el yapıma daha uyumlu ise onu tercih ederdim. Çok yoğun atış yapılacaksa, tam boy modellerden birisini tercih ederdim, ancak silah yorulmadan daha çok sadece savunma için kullanılacaksa, ergonomi sorunu yoksa, kompakt modelllerden birisini tercih ederdim. Tam model vermek gerekirse, duruma göre 941 F veya FB ' den birisini tercih ederdim.

Saygılar

Sayın Lopus öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim.
Ben kompansatörlü Jericho 941 f almayı düşünüyorum. Taşıma ruhsatımın onaylanmasını bekliyorum ama siz yukarıda tavsiye etmediğinizi yazmışınız. Bunun nedenini cevaplarsanız çok memnun olurum.

Saygılar

Alıntı

(11-12-2012, 12:32 AM)tritanix demiş ki: Sayın Lopus öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim.
Ben kompansatörlü Jericho 941 f almayı düşünüyorum. Taşıma ruhsatımın onaylanmasını bekliyorum ama siz yukarıda tavsiye etmediğinizi yazmışınız. Bunun nedenini cevaplarsanız çok memnun olurum.

Öncelikle bu forumda Sayın Lopus'u çok arayan oldu ama böyle biri yok.

Ama Sayın lupus'a sesleniyorsanız, aradığınız cevabı (yine aynı soruyu soran bir başka arkadaşa) bu konunu 2. sayfasında vermiş:

(16-02-2009, 06:44 PM)lupus demiş ki: Namlu kompansatörü, savunma silahlarında tamamen lüzumsuz bir şeydir.
Afaki olamakla beraber çekirdek performansını düşürür.
Özellikle açık arazi şartlarında, namluyu ekstradan çevresel faktörlere açık hala getirir.
Bu silahlarla yapılan atışlar, sürgü içerisini de ekstradan kirletir.
Kişisel tecrübeme göre de, silahın kontrolünde ise, afaki bir kolaylık sağlamıyorlar.

Alıntı

(16-02-2009, 01:41 AM)lupus demiş ki: Kompansatörlü, sürgüden emniyetli ve polimer modeller dışında, hangisi el yapıma daha uyumlu ise onu tercih ederdim. Çok yoğun atış yapılacaksa, tam boy modellerden birisini tercih ederdim, ancak silah yorulmadan daha çok sadece savunma için kullanılacaksa, ergonomi sorunu yoksa, kompakt modelllerden birisini tercih ederdim. Tam model vermek gerekirse, duruma göre 941 F veya FB ' den birisini tercih ederdim.

Saygılar

Sayin Lupus , yazilarinizi buyuk bir ilgiyle takip ediyorum. Bizleri ozellikle benim gibi amator silah meraklilarini aydinlatiyorsunuz, tesekkuru borc bilirim.

Size danismak istedigim konu ise ; neden Jericho 941 fb polimer govdeyi tercih etmezsiniz?

Tasima ruhsati icin silah satinalma belgemi yeni aldim. Stoeger 8000f almaya karar vermisken 3000 tl ye satilik jericho 941 fb polimer govdeli, bir de cz 45tt buldum. Cz45 tt hakkindaki goruslerinizi okudum. Cz`nin cakmasi oldugunu yazmissiniz fakat 3000 tl ye sifir ayarinda bulunursa cazip midir, bu silahlarin arasindan hangisini secerdiniz?

Alıntı

Sn.kalender,

Küçük elli ve kısa parmaklı birisi olarak Jericholar elime en iyi uyum sağlayan tabancalardan birisidir. Polimer gövdeli modellerde ise, gövdedeki arka sürgü taşıyıcı kızakların gövdeye yerleştirilme şeklinden dolayı bu alanlar elime ve özellikle sağ el başparmağımın köküne çok kötü baskı yapması polimer gövdeli modellerini sevmeme nedenlerimden birisi...

Bir diğeri ise, Jerichoyu Jericho yapan atış konforu ve rahatlığıdan uzak olmalarıdır...Çelik ve polimer gövdeli bir Jericho ile yan yana atış yapın, bir daha polimer gövdeli modeli elinize almak istemezsiniz. Diğer yandan polimer gövdeye rağmen taşıma konforu açısıdan hala pek çok polimer gövdeli silaha göre oldukça ağırdır. Yani ne tam olarak polimer gövdenin hafifliğini, ne de çelik gövdenin atış konforunu yaşayabiliyorsunuz, devekuşu gibi bir şey...

CZ TT' ler ise bildiğimiz Ceska Zborojovka üretimi olmayıp, halihazırda Tanfoglio grubunun Çek Cumhuriyeti' ndeki bir uzantısı olan bir firmanın ürünüdür...Aşağıdaki linkte bu konuya dair daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...%A7akma+CZ

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi