Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JERICHO vs CZ
Arkadaşlar,

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan tabancalardan birisi ve onun kadar yaygın olmasa da, en az onun kadar popüler olan bir klonunu karşılaştırmanın iyi bir fikir olduğunu düşündüm.

CZ 75 platformu, yüksek mermi kapasitesi, çift hareketli tetiği, gövde içine yerleşmiş kızağı ile, gerek sağlamlık, gerekse de atış kararlılığı konusunda kendisini ispatlamış bir dizayndır.

Doğal olarak da, pek çok ülke ve üretici tarafından taklit edilmiştir.
Bunlarda birisi de, aslında direk CZ 'den değil, CZ'nin bir klonu olan Tanfoglio marka tabancalardan kopya edilen IMI üretimi Jericho 941'dir.

Jericho, Kudüs'e 20 km kadar mesafede, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu kabul edilen, tarihi MÖ 9000 yıllarına kadar dayandırılan, Eski Ahit'te yahudilerin mücizevi bir şekilde fethettikleri iddia edilen ve Kenan ilindeki ilk büyük yahudi yerleşim yerlerinden birisi olan bir şehirdir. Herhalde tüm dünyayı da mücizevi bir şekilde fethetme sevdasının bir yansıması olarak bu silaha Jericho adı verilmiş olsa gerek.

941 tanımı ise silahın iki ayrı kalibre için dizayn edilmiş olmasındandır.
9 mm Luger ve .41AE kalibrelerini kullanacak şekilde dizayn edilmiştir.
Jericho'su olan arkadaşlar, 9 mm namlularının normalden biraz daha etli olduğunu göreceklerdir. Kızaklar aynı zamanda .41AE namlulara da uyumlu olarak işlendiğinden dolayı, 9 mm namlular bu namlu çıkış deliklerine tam olarak uyumlu olmaları için biraz daha etli kesilmiştir.

Bizm ülkemizde ağırlıklı olarak gövdeye yerleşimli emniyet manevelaları vardır, bu sistemin kodu da F olarak tanımlanmaktadır.

Özetle Jericho 941 F'in anlamı budur.
FB , 13 mermi kapasiteli, kısa kızaklı,
FS, 15 mermi kapasiteli, kısa kızaklı modelleri tanımlamak için kullanılmaktadır.
Harf kodlu olmayan 941'lerde, kızağa yerleşimli, horozu indiren bir emniyet sistemi vardır.

Jericho, dış görünüşde yapılan makjay dışında, bazı mekanik özellikleri ile de CZ 75'den ayrılmaktadır.

* Namluları ağırlıklı olarak poligon profilli namlulardır. Konvansiyonel namlulu olarak da üretilmiş olmakla beraber, ülkemizdeki modeller ağırlıklı olarak poligon profillidir.
Bu namlu sayesinde çıkış hızları, aynı uzunluktaki namlulardan daha fazladır.
Bu namlu profili etrafında dönen şehir efsanelerinden birisi de, bu namluların çedirdekte balistik incelemeye imkan bırakmadığıdır. Tamamen safsatadır. Çekirdekte daha farklı değişik bir iz bırakmaktadır, bu nedenle işi bilen birisi bu çekirdeğin poligon profilli bir silahtan çıkmış olduğunu hemen anlayacaktır. Ayrıca gene kendisi gibi poligon profilli namlusu olan HK ve Glock daki profilden de farklı bir izi olacağından, daha profesyonel birisi, çekirdeğin bir Jericho'dan çıkmış olduğunu hemen ayırd edecektir.

* Otomatik iğne kilidi manevelası, CZ'deki gibi yukarı kaldırılarak açılmak yerine, aşağı doğru hareketle açılmaktadır. Silah monte edildiğinde, iç tetiğin ( sear ) bir uzantısı olan parça, kilit bloğunu yukarı iterek iğneyi kilitlemektedir. Tetik çekilince, aşağıya doğru hareket eden iç tetik, hem horozu salmakta, hem de yay gerimi altında sıkışmış bulunan iğne kilidini açmaktadır.
Bunun avantajı ise, iğne kilidi bloğu yayının tetiğe getirdiği ekstra yükün olmamasıdır. Bu nedenle Jericho tetikleri biraz daha hafiftir.
Bir diğer avantaj da, CZ'deki iğne kilidi bloğunu açan kolun alt uzantısı Jericho' da olmadığından, tetik kolunun, iç tetik alt kolunu yakalayıp atış pozisyonuna geçmesi daha erken olmaktadır. Bu da '' Trigger Rest '' denen tetiğin atışa hazır olma zamanını ve mesafesini kısaltmaktadır.

* Jericho 'da iğne, BHP, Colt veya eski CZ'lerdeki gibi arkadan geçme bir plaka ile sabitlenmektedir. Bu da temizlik ve tamirat için bir kolaylık sağlarken, kuru tetik çalışması için de daha güvenlidir.

* Tetik kolunu yerinde tutan yay, CZ'lerdeki gibi gövde yanlarına uzanmış iki boynuz gibi değil, tetik ve tetik kolunun birleşim yerinin hemen altında, aynı zamanda şarjör yakalama mandalınıda çalıştıracak şekilde yerleşmiştir.

* Şarjör arkasındaki maşa yay, CZ de boş şarjörü yakalarken, Jericho'da serbest düşmesine izin verir.
CZ ve Jericho şarjörleri bire bir aynı değildir.
Sarsılmaz şarjörleri ve diğer parçaları, Jericho ile birebir aynıdır.
Bunu nedeni IMI'nin iç parçalarını Tanfoglio'dan tedarik etmesidir.

* Jericho 'da silahı horoz aşağıda iken de emniyete alabilirken, CZ'e alamazsınız. CZ emniyeti sadece horoz kurulu iken manüpüle edilebilir.
Jericho' larda, horozu kurup emniyete aldıktan sonra, kızakları manüpüle edebilir, fişek yatağına mermi sürebilirsiniz. Horoz kurulu ve silah emniyette iken CZ kızağını manüpüle edemezsiniz.
Jericho'larda emniyet mandalı, eski CZ'lerdeki gibi, emniyet mandalının altına yerleştirilmiş yaylı bir kama ile çalıştırıldığından, bu parça sökülürken son derece dikkatli olunmalıdır. Yeni CZ'lerde emniyeti çalıştıran kama gövde içindeki bir yatağa yerleşmiştir.

Saygılarımla.

Alıntı

[Resim: twinjerichoska2.jpg]
[Resim: cz75bvrr7.jpg]

Alıntı

Sn. Lupus,
CZ 75 B lerde horoz yarı inikken emniyete geçmiyor. Benim emektar CZ 75 geçiyor. Eski CZ 75 lerin bazılarında da emniyete alınamıyor. Emniyet mandalı içindeki tırnak, horoz kurulunca ortaya çıkan çentiğe girerek emniyete alıyor. Ancak benim emektar da horoz yarı kurulu iken bahse konu çentik ortaya çıkıyor.
Bu nedendir acaba?

Alıntı

Sn.xlcoder, CZ 75 B' lerde horoz, yarı kurulu çentikte horoz ayağı / tulumbasına oturduğunda, horoz ayağı / tulumbasının emniyet mandalı şaftı üzerine doğru uzanan çıkıntısının pozisyonu, emniyet mandalı şaftı üzerindeki bir çıkıntıyı tutarak, emniyet mandalının yukarı doğru manüpülasyonunu engeller. Emniyet mandalının üzerindeki çıkıntı da, normalde horoz tulumbasının bu kolunun altına girerek horoz tulumbasını kilitleyerek silahı emniyete alır. Aşağıda işaretli yer, horoz ayağı / tulumbasının tarif ettiğim koludur;

[Resim: czkademegrubu1pi1.jpg]

[Resim: czkademegrubu2mf7.jpg]

Horoz tam kurulu pozisyona geldiğinde ise, horoz ayağı / tulumbasının pozisyonu değişir. Bu ayağın emniyet mandalı şaftı üzerine uzanan parçasının ucunun pozisyonunu bir miktar daha yükselir. Bu konumda, emniyet mandalı şaftı üzerindeki çıkıntıya temas etmez ve emniyet mandalı manüpüle edilebilir.

Eğer horozun yarım kurulu çentik derinliğinde bir artma meydana gelirse, horoz yarı kurulu pozisyona alındığında, kendisini çalıştıran yayın çalışma yönünden dolayı horoz ayağının arkası daha derine yerleşecek, öndeki uzantının da pozisyonu yukarı doğru değişecektir. Bu durumda silah bu pozisyonda da emniyete alınabilmeye başlayacaktır.

Diğer bir alternatif de, emniyet mandalı şaftı üzerindeki çıkıntıda veya bu çıkıntıyı yakalayan horoz ayağı uzantısında aşınma meydana gelmiş olmasıdır. Bu durumda da horoz yarı kurulu pozisyonda iken, emniyet mandalı manüpüle edilebilir.

Ancak sizin sorunuzdan sonra benim de kafam karıştı, yukarıda anlattığım sistem '' B '' modellerinde kullanılan sistemdir. Ancak Pre B 75' lerde nasıl olduğunu hatırlıyamıyorum. Hatırladığım kadarı ile bazı Pre B CZ'lerde yarı kurulu pozisyon çentiği de olmuyordu. Hangi yılda horozlara yarı kurulu pozisyon için yatak eklendiğini tam olarak bilemiyorum. Yarı kurulu horoz yatağı olanlarda da, silahın otomatik iğne kilidi olmadığından dolayı, bu pozisyonda da emniyete alınabilecek şekilde dizayn edilmiş olabilirler. Elimin altında veya yakınımda bir yerde de halihazırda bir Pre B, tırnaklı CZ yok. Elime bu tip bir CZ 75 geçtiği anda söylediğiniz konuyu ilk fırsatta kontrol edeceğim.

Alıntı

lupus üstad selamlar ben silah satın alma belgemi aldım ama hala kararsızım jerichomu hs 2000 mi? muhtemelen farklı sınıf diyeceksin ama fiyatlar yakın lütfen değerlendirirmiyiz özellikten ziyade şahsi fikrinizi istiyorum siz olsanızz ilk silah olarak (taşıma ruhsatı aldım bunuda göz önüne alarak) hangisini alırdınız? okuyan diğer arkadaşlardan da yorum bekliyorum.... saygılar

Alıntı

Sn.S@W, kişisel olarak cevap vermekten en fazla çekindiğim sorulardan birisini sormuşsunuz. Herhangi bir insana, gerektiğinde canını emanet etmek zorunda kalacağı bir alet için tavsiyede bulunmak, inanılmaz derecede büyük bir sorumluluktur. Bu nedenle yeri gelmişken, herhangi bir marka veya modeli '' Tek geçerim '' tarzında yaklaşımlarla, karşısındakine tercih hakkı bile bırakmadan, bir başkasına direk tavsiye edebilecek cesareti gösterenlere, gerçekten çok şaşırdığımı belirtmek isterim.

İki silah arasında tercih yaparken en önemli olan unsur, öncelikle hangisinin ergonomi ve kullanım özelliklerinin size daha uygun olduğuna karar vermektir. Fişek yatağı doldurulduğunda sadece otomatik iğne kilidi ve kabza emniyetine güvenen, sağma mesafesi uzun sadece tek hareketli tetiği olan HS 2000'i mi, yoksa fişek yatağı doldurulduğunda, kazalara muhal bir şekilde, manuel olarak horozun yarı kurulu pozisyona indirilip, uzun ve güvenli çift hareketli tetik ve gerektiğinde kapatılabilir emniyetle güvenliği sağlanan, ya da horoz yukarıdayken emniyete alınarak kilitlenebilen Jericho'yu mu daha güvenle taşıyabileceğinize karar vermeniz gerekir.
Can güvenliği için silah taşıyan bir kullanıcı için konseptin çok daha basit olduğu HS 2000 daha iyi bir alternatif olabilirken, silahını sadece bulundurmak ve keyifle atış yapmak için alan bir kullanıcı için ise Jericho daha mantıklı bir alternatif olabilmektedir.
Eğer silah kullanımı konusunda fişek yatağı boş kullamını benimsiyorsanız, bu durumda yukarıdaki tartışmanın çoğu da anlamsız bir hale gelmektedir. Eğer silahınız taşıma ruhsatlı olmayacaksa, ağırlıklı olarak hedef atıcılığında kullanılacaksa, uzun sağma mesafeli ve farklı bir hissi olan HS tetiğine alışıp alışamayacağınıza da karar vermelisiniz.

Söz konusu iki silah da kendine göre avantaj ve dez avantajları olan silahlar. HS 2000 ayrıntılı olarak deneme, Jericho modellerini de ayrıntılı ve uzun süre kullanma imkanım oldu. Şimdiye kadar bir Jericho'da tetik kolunu yerinde tutan ve şarjör mandalını çalıştıran yay ve ayak kırımı, bir Jericho'da tetik yayı kırımı, bir kaç tanesinde çok erken dönemde ortaya çıkan boya sorunları gözlemledim.
MKEK'ye ilk gelen bazı Jericho'larda, münferit fişek besleme problemleri gözlemledim. Ancak uzun süredir bu tür sorunlarla karşılaşmıyorum. Sadece bundan bir müddet önce bir Ağabey'im MKEK'den bir Jericho 941 F almış, ancak silah poligonda tutukluk yapınca iade etmişti, bu hadiseye Sn.EKeke ve Sn.CeyCey de şahit olmuştur. Ancak bunun direk silahtan mı, yoksa silahın atışa yeterince hazırlanmamasından mı, yoksa kullanıcı hatasından mı kaynaklandığını bilemiyorum. Şahsen kullandığım Jericho'larda ise mekanik tutukluk ve parça kırımı yaşamadım.

Jericho'larda en sevdiğim özellik ise temizliği inanılmaz kolay olan poligonal namlularıdır. İleri zamanlarda hasıl olacak yüzey tadilat ihtiyaçları konusunda, komple çelik konstrüksüyonun da ayrı bir avantaj olduğu kesindir, ancak bu da beraberinde size hatırı sayılır bir ağırlık getirecektir.
Diğer sevdiğim özellikleri ise, tetik çekişini etkilemeyen otomatik iğne kilidi çalışma sistemi ve buna bağlı olarak geliştirilen pratik iğne sabitleme metodudur. Silahın gerektiğinde horoz kurulu ve kilitli olarak kullanılarak, kısa ve tek tip tetik kullanımına da olanak sağlaması şahsım adına çok beğendiğim bir özellik.

Şimdiye kadar iki farklı HS 2000 ile atış yapma imkanı bulabildim. Saha kullanımı ve belirli bir yıpranma dönemini kapsamayan bu kadar kısıtlı bir tecrübe, kişisel olarak fikir beyan etmek için çok yetersizdir. Silah, alışılması zaman gerektiren tetiği dışında kullanımı çok pratik bir tabanca. Bu forum Jericho'lara ayrılmış olduğundan, burayı HS 2000 bahsi ile boğmak istemiyorum. Forumda ilgili yerlerde bu konuda çok ayrıntılı bilgi ve yorumlar mevcut.

Aşağıda ilgili forumlarda olmayıp, sorunuzla ilgili olabilecek bazı konuların linkleri var.
Bunlara ek olarak ilgili forumları da tekrar ayrıntılı olaraktaramanızı tavsiye ederim.

Saygılar ve tercihinizde iyi şanslar.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1413

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1056

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=632

Alıntı

zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. dediğim gibi sn.lupus ben değerlendiriken sadece fiyatı göz önüne aldım yerli istemiyorum diğer ithallerde açıkçası çok pahalı. bunun dışında zaten değerlendirecek tecrübemde yok. hs2000 alacağım dediğimde genelde polis ve asker arkadaşlar o ne diyor ama jericho az çok bilinen bi silah. tipide desert eagle'a benzediği için şuanda bi adım önde ama bu sayfada dikkat ettim diğer markaların özellikle hsnin çok bahsi geçerken jerichoya fazla değerlendirilmemiş bu daha az kaliteli olmasındamı kaynaklanıyor?. hani diğer sayfalarda hs için dediğiniz bişey var bu fiyata iyi silah diye aynısını jericho için diyormusunuz? birde ilk silah polimermi yoksa daha çok silah hissi uyandıran metalmi? lütfen fikrinizi bekliyorum silaha ihtiyacım olacak bi bölgedeyim ama zaten karşıma uzun namlu ile çıkacakları için hiçbir tabanca ile çok şansım olmaz sanırımSmile forumda sizin yazdıklarınızı keyifle okuyorum onun için şahsi fikriniz paylaşırsanız çok mutlu olurum. bide jericho derseniz mkedekilerden hangisini tavsiye edersiniz? mutemelen 10 gün içinde silahımı alacağım ve çok kararsızım değerli bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. saygılar ve şimdiden teşekkürler

Alıntı

Alıntı: diğer markaların özellikle hsnin çok bahsi geçerken jerichoya fazla değerlendirilmemiş bu daha az kaliteli olmasından mı kaynaklanıyor?
Sn.S@W, Jericho modelleri ile ilgili olarak en önemli çekincem, bir birlerinin ortak platform ve klon kardeşleri olan Tanfoglio / Sarsılmaz grubu ile ortak üretim ve parça paylaşımı ihtimalinin çok yüksek olmasıdır. Gerek Tanfoglio, gerekse de Sarsılmaz, gerekse de bu platformların Filipinler' den, Çek Cumhuriyeti' ne kadar uzanan ülkelerde üretilen kardeşleri, hiç bir zaman %100 sınıfında silahlar olmamıştır. Eski adı ile IMI, yeni adı ile IWI'nin eskiden beri Tanfoglio grubu ile çok sıkı ilişkileri vardır. Özetlemek gerekirse, daha önceki yazılarımdan birisinde de söylediğim gibi, Jericho tercih ettiğimizde, İsrail usulü namlu tuningi ve görüntü facelifti yapılmış bir Sarsılmaz almadığımızdan emin olamıyorum.

Alıntı: hs için dediğiniz bişey var bu fiyata iyi silah diye aynısını jericho için diyor musunuz?
HS için sadece genel yapısını inceleyerek, kısıtlı da olsa yaptığım atışlara, ama ağırlıklı olarak yurt dışındaki kullanıcıların yorumlarına bakarak ( Bu konuda Sn.İlksurfer da olumlu feed back vermektedir ) parasına göre iyi silah diyebiliyorum.

Daha önce kullandığım Jericho'larda şahsen bir problem yaşamamkla beraber, sorun yaşamış silah sahiplerini, biliyorum. Jericho'larla ilgili olarak da yurt dışında, özellikle de ABD pazarında genel teammül olumlu, ancak orada da daha önceki bir konu başlığında bahsettiğimiz sorunlar dikkate alınması gerekli oranda dile getirilmektedir.

Alıntı: ilk silah polimermi yoksa daha çok silah hissi uyandıran metalmi?
Bu konuda konuşmak da zor. Yeterli ve etkili bir eğitim yaptıktan sonra hiç farketmez. Hayatında ellerine aldıkları ilk silah bir Glock olup, daha sonra IDPA da gibi disiplinlerde derece yapacak düzeyde atıcı olan FBI, NYPD görevlileri varken, atıcılık hayatlarına 1911 hatta revolverle başlayıp, ömür boyu bir arpa boyu yol alamayan atıcılar da var.

Hayati bir durumda kullanmak için iğne vurmalı silahlara genelde çekinceli yaklaşırım. Özellikle de MKEK mühimmatı söz konusu olduğunda, bu tedirginliğim biraz daha artıyor. İğne vurmalı silahlar özellikle sert kapsüllü mühimmatlarda, her zaman sorun çıkarmaya aday silahlardır.

Alıntı: jericho derseniz mkedekilerden hangisini tavsiye edersiniz?
Kompansatörlü, sürgüden emniyetli ve polimer modeller dışında, hangisi el yapıma daha uyumlu ise onu tercih ederdim. Çok yoğun atış yapılacaksa, tam boy modellerden birisini tercih ederdim, ancak silah yorulmadan daha çok sadece savunma için kullanılacaksa, ergonomi sorunu yoksa, kompakt modelllerden birisini tercih ederdim. Tam model vermek gerekirse, duruma göre 941 F veya FB ' den birisini tercih ederdim.

Saygılar

Alıntı

vaktinizi alıyorum ama bir sorum daha var. bu jericho modellerinde yazan F FB R PL ve FS'nin bi manası varmı? ve eğer varsa genelde silah severlerin tercihi ne yönde..
saygılar...

Alıntı

F ; emniyet mandalı gövdede, hizmet boyutlarında, tam boy kabza ve sürgü
FB;emniyet mandalı gövdede, kısa sürgülü ve kabzalı kompakt model
FS;emniyet mandalı gövdede, kısa sürgülü, tam boy kabzalı model
R ;emniyet mandalı sürgüde, ( SW, Beretta vs gibi )
PL;parmak izli polimer gövdeli modeller için kullanılan kısaltmadır

Aşağıdaki linkten, tüm başlıklara tıklayarak daha ayrıntılı teknik bilgi alabilirsiniz;

http://www.israel-weapon.com/files/jericho22.pdf

http://www.israel-weapon.com/?catid={8C3...A1E711F583}

http://www.israel-weapon.com/files/Jericho11.pdf

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi