Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yarı Otomatik Tüfek Temizliği (Remington 1100 üzerinde bol resimli anlatım)
http://www.shotgunworld.com'da denk geldiğim önemli bir konuyu özetlenmiş olarak burada paylaşmak istedim. Konu Remington 1100 üzerinde anlatılmış olsada aynı temizlik yöntemlerini (sahra sökümünde farklılıklar olabilir) diğer yarı otomatik tüfeklerde de uygulayabiliriz.

[Resim: 59004468.jpg]

Yeni silahlarınız ile ilk defa ateş etmeden önce esaslı bir temizlik yapmalısınız. Bunun için iki iyi nedeniniz var. Birincisi silahınızın başlıca parçalarını görüp öğrenmiş olursunuz, ikincisi ise silahınız doğru çalışıyorken, koruyucu gres ile paketleme/nakliye sırasında meydana gelmiş olabilecek kirlenmelerin sebep olabileceği problemleri engellemiş oluruz. Ayrıca bu silahlar her kullanımdan sonra temizlenmelidir diye düşünüyorum özellikle yarı otomatikler. Aşağıda tarif ettiğim süreç, her kullanımdan sonra ne yaptığımı gösteriyor, yaklaşık 15 dk.mı alıyor. Daha detaylı temizlikler belirli periyotlarla düzenli olarak yapılmalıdır. Her 10 atıştan sonra tüfeğimi detaylı olarak söküp dikkatli temizliğini yapıyorum.

Nelere ihtiyacımız var; temizlime aparatlarını takacağımız temizlik rotları ve namlu için uygun çaptaki fırçalar. Fırça, bez, harbi vb. parçaların amacı solvent uygulayıp fırçalayarak, atış sonrası namlu içinde ki yanmış plastik tortuları, kurşun tortuları, yanmış barut artıkları ve diğer kirleri namlu içinden temizlemektir. El matkabı ve temizlik rod parçası ise güçlü bir namlu temizliği için. (Namlu ve şok tüplerinden plastik kovan kalıntılarını tamamıyla çıkarmak için gereklidir.) Çelik tel yada bakır pot ile ovalayarak/fırçalayarak namludaki plastik kovan kalıntılarını temizleyeceğiz. Solvent kullanarak yanmış barut artığı, yanmış plastik ve kurşun çökeltilerini temizleyeceğiz. Yağ ve gres ile silahımızı yağlayacağız.

[Resim: 52763468.jpg]

[Resim: 43368868.jpg]

[Resim: 70148943.jpg]

Silah temizliği ve yağlama amaçlı üretilmiş ürünlerden istediğinizi kullanabilirsiniz yalnız 'Carb Cleaner' yada 'Breake Cleaner' türü temizlik yönü güçlü olsa da sağlınız için tehlikeli olabilecek ürünleri kullanmamalısınız. Ben temizlik için MPro7 silah temizleyici ve MPro7 CLP (yağ, koruma) kullanıyorum. Bu ürünler kokusuzdur ve toksik değillerdir ayrıca iyi iş görürler.

Remington 1100 Temizlik Prosedürü

Saha (Sahra) sökümü

1) Fişek tüpünün başlığını sökerek, el kundağını ileriye doğru çekip çıkartıyoruz.

[Resim: 51757376.jpg]

2) Bolt'u (Kurma kolunu) geriye doğru çekip kilitliyoruz. Böylece namluyu öne doğru çekip çıkartabiliyoruz.

[Resim: 70787715.jpg]

Not: El kundağını çıkardıktan sonra fişek tüpünün üzerinde siyahlaşmış yağ olduğunu görüyoruz. Bu kirlilik bugün yapılmış olan 100 kadar atıştan sonra gerçekleşmiştir. Silahımla yaş (yaştan kasıt, piston ve fişek tüpünün üzeri ince bir film tabakası şeklinde yağ ile kaplıydı) iken atış yaptım, gördüğün siyah yapışkan kir, kağıt havlu ile kolayca çıkartılabilir. Eğer silahınız ile kuru (yağsız) iken atış yapsaydınız gördüğünüz kiri çıkarmak için solvente ihtiyacınız olacaktı.

3) Bolt'un kolunu elimizle dışarı doğru çekip çıkartıyoruz ardından 'O Ring' i germeden çok dikkatli bir şekilde çıkartıyoruz.

[Resim: 47385435.jpg]

[Resim: 70787740.jpg]

4) Bir parmağımızı kasanın içine (fişek sürdüğümüz yerden) sokarak yukarı doğru basarken diğer elimiz ile boltu (fişek dip tablası dediğimiz parça) ve 'action bar' diye tabir edilen mekanizmayı hareket ettiren parçayı çıkartıyoruz. Bu hareket biraz alışkanlık gerektirebileceğinden yaparak öğreneceksiniz.

[Resim: 60488554.jpg]

5) Tetik grubunu kasaya tutturan 2 adet pimi söküyoruz, bu iş için yapılmış küçük ağaç yada plastik çivi ve çekiç kullanmanız daha faydalı olacaktır, çelik çivi ve ağır bir çekiz kullanacaksanız dikkatli olmalısınız aksi takdirde pimlerin görünüşünü bozabiliriz.

[Resim: 70787722.jpg]

Alıntı

6) Tetik korkuluğundan tutarak tetik grubunu çekip çıkartınız.

[Resim: 13892407.jpg]

7) Parmaklarımızı kullanarak kasanın içinde ki bağlantı parçasınıda çıkartıyoruz. (Pense gibi yardımcı bir alette kullanabilirsiniz.)

[Resim: 91531835.jpg]

8) Fişek tüpünü ve yayınıda söküyoruz. (Bu parçaları her 4-5 temizlikte bir söküp temizliyorum.)

Evet silahımız şimdi temizlenmeye hazır. Kağıt havluya yada bir bez parçası na solvent uygulayarak bütün parçaları kirlenmiş yağlardan, toz çökeltilerinden, yanmış karbon ve yapışkan diğer kirlerden silerek temizliyoruz.

[Resim: 61235661.jpg]

Parçaların temizliğine bakalım ve temizlik prosedürümüzü tamamlayalım.

Kasa, Action Bar ve Boltun temizliği

Kasanın içinin az yada çok kirli olması, kullandığınız mühimmat ve ne çoklukta atış yaptığınız ile ilgilidir. Görünen tüm yüzeyleri kirlenmiş yağ, yanmış barut artığı vb. kirlerden bir bez kullanarak siliyoruz. Temizliği yaparken kasanın sağ iç ve sol iç taraflarında bulunan mandallara çok dikkat ediyoruz. Ben bu bölgenin temizliğini yaparken basınçlı hava ve eski bir diş fırçası kullanıyorum.

[Resim: 65770561.png]

Action Bar ve boltun bazı parçalarında yanmış barut iyice yapışmış olduğundan çıkarmak için biraz fazla efor gerekebilir. Ben bu inatçı kirler için diş fırçası ve Bore Cleaner (Namlu için temizlikte kullanılan malzeme) kullanıyorum. İç parçalarda ki her kir izini temizlemek gerekli değildir yanlışlıkla küçük metal parçaların yerini yada ölçüsünü değiştirmek istemezsiniz. Sadece siyah yanmış barut artığını temizlemeniz yeterlidir.

[Resim: 86020398.png]

Fişek tüpü ve yayının temizliği

Fişek tüpü ve iç parçalarını arada bir kontrol etmeli ve periyodik olarak temizliğini yapmalısınız. Bir kaç temizlikten sonra ne sıklıkta bu parçaları temizlemeniz gerektiğini hissedeceksiniz. Fişek tüpünün ve iç parçaların bakımsız ve kirli olması tüfeğinizde besleme sorunlarına yol açabilir. İç parçaları çıkardıktan sonra bir bez yardımı ile fişek tüpünün içini temizleyiniz. İkinci bez eğer temiz gelmediyse solvent uygulayarak bez temiz gelene kadar temizlemeye devam ediniz. Yayın temizliğinde de kolaylık olması açısından diş fırçası kullanabiliriz.

Piston, Piston Contası ve O Ring temizliği

Bu parçalar çok fazla basınç görürler ve bir çok soruna yol açacaklarmış gibi gözükürler aslında bu parçalar bakımı yapıldığı takdirde sorunsuzca uzun süre kullanılabilecek parçalar.
'O Ring' aslında bir gaz contasıdır ve hareketsiz bir parçadır. O Ring, gaz silindirine oturur ve gazın dışarı sızmasına engel olur. Namluyu çıkardığınız zaman 'O Ring' in fişek tüpü üzerinde kendisi için açılmış dişin üzerinde oturduğunu görürsünüz. Yerinden çıkartırken güç kullanmadan, esnetmeden dikkatlice çıkartınız ve solventli bir bez yardımı ile üzerinde ki kirleri temizleyiniz. Şimdiye kadar binlerce atış yapmama rağmen 'O Ring' i değiştirme ihtiyacı hiç duymadım.

[Resim: 91907026.jpg]

[Resim: 57778494.png]

Dışta ki ringi çıkardıktan sonra içteki ringi de çıkartıyoruz ve eski bir fırça ile bu parçalarıda temizliyoruz. Parçaların yapısını bozabilecek kadar detaylı temizlik yapmayın metali görecek kadar yanmış barut artığı ve kirli yağı temizlemeniz yeterli. Dıştaki ring, içteki ringin üzerinde rahatlıkla dönebilmeli.

Tüfekle ateş ettiğiniz zaman piston fişek tüpünün üzerinde hareket eder. Silahınız kirli ve bakımsız olduğu zaman bu hareketin düzgün olamayacağını zihninizde canlandırabilirsiniz. Bu nedenle kirli ve bakımsız yarı otomatiklerde her zaman için besleme sorunu olabilir.

[Resim: 37542234.png]

[Resim: 97211342.png]

Alıntı

Tetik grubunun temizliği

Tetik grubu temiz olmalı, yanmış barut artıkları ve diğer kirler tetik grubunun içinde ki hareketli parçalara bulaşmış olabilir. Eğer tetik grubu aşırı kirli ise sprey şeklindeki solventi sıkınız sonrasında da basınçlı hava yada bir fırça yardımıyla temizleyiniz. Tetik grubunu yağlarken fazla yağ kullanmayınız bir iki damla yeterli olacaktır. Fazla yağ kir tutmaya sebep olur.

[Resim: 39121509.png]

Namlu ve Gas Chamber (Silindir, gaz deliklerinin olduğu parça) temizliği

Namlunuzu içi tamamen temiz olana kadar temizleyiniz. Ben her kullanıştan sonra temizlediğimi söylemiştim. Bazıları iki temizlik periyodu arasında yüzlerce hatta binlerce atış yapabiliyor. Silah sizin, seçimde sizin. Fakat Remington 1100'ın silindirini düzenli olarak temizlemek zorundasınız aksi takdirde pistonun hareketinde sorun oluşabilir. Silindiride en ufak bir kir kalmayacak şekilde solventli bir bez ile bir kaç dk temizleyiniz. Aşırı kirlilik varsa daha fazla uğraşabilirsiniz ve kolaylık olsun diye solventli eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Küçük bir iğne kullanarak ileri geri ve çevirme hareketleri ile gaz deliklerinide kir kalmayacak şekilde temizleyiniz.

[Resim: 76841838.png]

[Resim: 28103187.jpg]

[Resim: 69759861.png]

Namlunun temizliği oldukça kolaydır. Kağıt havluları bir kaç parçaya kesiyorum ve her parçayı ayrı bir bez olarak kullanıyorum. Bu bezleri solvent ile ıslatıyorum ve harbi yardımı ile namlunun içerinde bir kaç sefer ileri doğru sürüyorum. (Her bezi bir kez kullanın ve namlunun baş tarafından namlunun ucuna doğru tek bir hareket yapın). İlk bezimi 409 ile ıslatıyorum. 409 hem iş gören hemde ucuz bir mazleme. İkinci bezimde MPro7 kullanıyorum ikinci bez namluda temiz çıkmıyor ama simsiyahta değil. Daha sonra bronz bir tel fırçayı harbiye takıyorum ve namlu içinde ileri geri çevirerek fırçalıyorum. Daha sonra yine harbiye MPro7 uygulanmış bir bez ile namluyu temizliyorum ilk bez kirli çıktığı için ikinci bez ile tekrar uyguluyorum.

Bazen namlunun içinde yanmış plastik kalıntıları oluyor ve bunları el ile temizlemek oldukça zor oluyor bu durumda el matkabına temizlik rotunu takarak kullanıyorum ve bu şekilde yanmış plastik artıklarını tamamen temizliyorum.

[Resim: 35306734.png]

[Resim: 60602426.png]

[Resim: 96709555.png]

El kundağı iç kısmının temizlenmesi

El kundağının iç kısmınıda 'bore cleaner' kullanarak iyice temizleyelim. Eğer ahşap kısmında ki kir uzun süre temzilenmez ise bu kirleri çıkarmak iyice zorlaşabilir hatta imkansızlaşabilir.

[Resim: 90407216.png]

Artık temizliğimizi tamamladığımıza göre tüfeğimizi geri toplayabiliriz.

1) Kasanın içini çok ince bir film tabakası yağ kalacak şekilde bir bez yardımı ile yağlıyoruz.

2) Kasanın içinde ki bağlantı elemanını yerleştiriyoruz.

3) Tetik grubunu ve pimlerini yerleştiriyoruz.

4) Eğer söktüyseniz fişek tüpü iç parçalarını fişek tüpüne yerleştiriyoruz.

5) Fişek tüpününün üzerini yağlı bir bez ile siliyoruz. (İsteğe bağlı)

6) Action Bar'ı yağlı bir bez ile siliyoruz ve boltu action bar üzerine yerleştirip ardından kasaya yerleştiriyoruz.

7) Kurma kolunu bolta takıyoruz.

8) Piston grubunu fişek tüpünün üzerine yerleştiriyoruz. Bunu doğru yaptığınızdan emin olun. Sonrasında da O Ring'i yerleştirin.

9) Boltu geriye çekip kilitleyin.

10) Namluyu yerleştirin.

11) El kundağını ardından el kundağı başlığını yerleştirin.

12) Bütün metal yüzeyleri hafif yağlı bir bezle silin.

Alıntı

İnglizcesi kuvvetli olup konuyu daha detaylı okumak isteyenleri için orjinal link,

http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopi...c5132bfd76

Video'lu anlatım için,

Remington 1100 sahra sökümü,

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=djVY...isassembly

Remington 1100 temizliği 1. Bölüm,

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=N3Ft...bly-part-1

Remington 1100 temizliği 2. bölüm,

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=bHVk...bly-part-2

Alıntı

Sn syılmaz

Teşekkürler , faydalı bir çalışma olmuş.

Gördüğüm kadarıyla yukarıdaki 1100 (sanıyorum yeni 1100 G3 versiyonlarından biri) ile benim 11-87 Premier aksamı hemen hemen aynı. Görebildiğim tek fark ; 11-87 de namlu braketinin üstüne (el kundağı ile arasına) takılan 'Gas Cylinder Collar' adlı parça yukarıdaki 1100 Competition modelinde yok. O-Ring ve Gas Piston yerleşimi ise aynı.

Elinize sağlık.

Saygılarımla

Alıntı

Sn. Blacksea, madem bir 11-87'niz var. Vaktiniz olduğu bir zamanda kendi açtığınız konuda tüfeğinizin resimlerini, atış deneyimlerinizi varsa av hikayelerinizi paylaşmanızı bekleriz.

Alıntı

Teşekkürler sn syılmaz, faideli bir çalışma/derleme olmuş..

Saygılar..

Alıntı

Paylaşım içim teşekkürler, elinize sağlık Sn.syılmaz.
Elimde mevcut, 2 adet yerli otomatiğim var birini 13 yıl önce diğerini de 3 yıl önce aldım. İkiside gazlı olduğu olduğu için; piston, gaz odası ve gaz delikleri temizliğine dikkat ediyorum. Av dönemlerinde, 2-3 haftada bir namluyu temizliyorum (mobil şoklarla beraber). Yılda ortalama 1 kez tetik grubunu, 3-4 defa da mekanizmayı temizliyorum. Fakat bu kadar detaylı temizliği, bırakın her av sonrasını, toplamda 2 kez zar zor uyguladım Big Grin
Saygılar.

Üstteki, döner başlıklı ve gazlı prenses extra, 1.namlu 66cm mobil şoklu, 2.namlu 47 cm. (2 adet namlusu var)
Alttaki, Torun 1012 71 cm namlu, mobil şoklu.
[Resim: a27498ab.jpg]

[Resim: 826d18b2.jpg]

Alıntı

Sn. Nurikilligil, Sn. Cihan54 ben teşekkür ederim.

Sn. Cihan54, tüfekleriniz ile kirlilikten kaynaklandığını düşündüğünüz herhangibir tutukluluk yaşadınız mı?

Alıntı

Sn.Syılmaz. Yerli fişekler gaz odasını ve pistonu çok kirletiyor. Prensensesim çift sistem (döner başlıklı ve gazlı) olduğu için kirlilikle ilgili bir tutukluk sorunu yaşamadım. Ayrıca prensesin gaz delikleri normal gazlılara gore daha küçük olduğu için gaz odasına kaçan barut artığı da daha az oluyor. 13 yılda yaklaşık 7000 atım görmüş tüfeğim bir defa iğne kırdı başka bir sorun çıkmadı. Kısa olan 47 cm namluyu uzun süre kirli (3 yıl kadar) bırakmama rağmen, temizlediğimde ilk günkü gibi tertemiz olduğunu gördüm. Aldığım dönemde prensesin özel serisi olarak satılıyordu işçilik olarak normal prenseslerden çok daha iyiydi ve geçen zaman bunu doğruladı.
Torun'a gelince, Tüm gazlılar gibi kirliliğe karşı prensesimden daha hassas. Ben en azından gaz odasını ve pistonu kirli bırakmadığım için tutukluk sorunu yaşamadım. Fakat aynısı arkaşımda da var(beraber almıştık), arkaşım çok az temizliyor , gaz odasının kirliliği ile oluşan tortuların, pistonu sıkıştırmasından dolayı arkadaşım 2-3 kez ilk atış sonrası tutukluk yaşadı, . Bir atış daha yapıldığında kirden şıkışan piston açılıyor. Bu sorunu, gaz odası temizliğini ihmal eden ve çok kir bırakan yerli fişek kullanan bir çok arkadaşımın yerli ve ithal , gazlı sistem tüfeklerinde de gördüm.
Torunla 3 yılda 1000 civarı atım gerçekleştirdim bir sorun yaşamadım. Bizim aldıklarımız piyasaya ilk sürülen ihraç fazlası modellerdi sanırım (S&W 1012) normal ve mağnum olmak üzere 2 adet pistonu var.Bazı parçaların ve pistonların üzerinde S&W amblemi var. 5 adet mobil şok, anahtar ve dipçik ayar takozları vardı kutuda.
Ayrıca torun'un satış sonrası hizmetleri ile ilğili şunu anlatmak istiyorum: Torunu alırken, ben 66 cm namlu, arkadaşım 71 cm namlu olarak, sipariş verip almıştık. Aldıktan sonra 71 cm namluya sahip olan arkdaşımım tüfeği bana daha yakışıklı geliyordu. Uzun boylu oluşum ve tüfeğin çok kibar olması sebebiyle omuzumda tüfek kayboluyordu ve bu bende takıntı oldu. Bir yıl bu namluyla kullandıktan sonra, Grupmanını çok beğendiğim halde namluyu değiştirmek istedim, sırf bu takıntı yüzünden. Fabrikayı arayıp derdimi anlattım tüfeği göndermemi söylediler. Hiç bir ücret talep etmeden namluyu değiştirip yeni bir namlu ile tüfeğimi gönderdiler. Üstelik, 2 adet piston yeni mobil şoklar ve dipçik ayar takozları ile birlikte. Dönüş kargo ücretini bile ödemişler. Gerçekten çok şaşırmıştım. ''Bir yanlışlık olmasın'' diye fabrikayı aradığımda, bir yanlışlık olmadığını değişimi ücretsiz olarak gerçeklştirdiklerini söylediler. 2 yıldır 71 cm namlu ile kullanıyorum grupman olarak eski namlumdan bir farkı yok, fakat görünüş olarak daha iyi ve benim elime daha uygun. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi