Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zihni sinir kydex kilif procesi: Baris
Yine sahada kafamdan gecen binlerce zihni sinir proceden birini daha gerceklestirmis olmanin gururu ile, ilk kaydeks (kydex oluyor kendisi, isiyla sekil verilebilen bir tur termoplastik) silah kilifimi begenilerinize sunuyorum. Smile

Kydex kiliflar, ilk ciktiginda burun kivrilsa da, sudan-nemden etkilenmemeleri, 200 dereceye kadar stabil kalmalari, gerektiginde isi tabancasi veya firinda tekrar sekillendirilebilmeleri, silahin tam konturu ile ekstra citcit-dugme-aski gerektirmeden yerinde tutmalari, ve tabii ki de yeni laylon furyasinda insanlarin iyi bir kilifa artik 150 kusur dolar vermeye cekinir olduklarindan dolayi su anda hayli revacta. Kesinlikle bu konudaki fikrim, iyi bir zanaatkarin elinden cikma bir deri kilifin yerini hicbirseyin tutamayacagi seklinde, ama elimde deriyi bu sekilde isleyecek ne bilgi, ne malzeme, ne de yetenek oldugundan dolayi uber "tacticool" kaydeks ile idare ediyorum. Smile

Gelelim bir kydex kilif icin gerekenlere:
En basta tabii ki uygun kalinlikta kydex plakalar.. Burada kalinlik cok onemli, zira cok ince olursa da, cok kalin olursa da, silahin tutma guvenligi, esneme, ve de tabii ki konforu cok etkileniyor. Cesitli forumlarda en uygun kalinligin 0.072 ila .080 in arasi oldugunu okuyunca tercihimi bu aralikta kullandim.

Malzemeler:
[Resim: p6012441.jpg]
Tacticool kum rengi (bkz sonraki proce) , nefti siyah plakalar, kalibi alinacak alet (kendisi KugIr 8000f oluyor) ve en ustte gorulen sunger. Ben farkli kalinlikta ve sertlikte sungerler denedikten sonra, doga malzemeleri satan yerleden 6 liraya bir yer minderi aldim, onu kesip kullandim.

Ilk olarak, kalibini alacaginiz malzemeyi, kartondan kestiginiz bir deneme sablonu ile test etmeniz sart. Karton ile ne kadarlik bindirme payi, ne kadar en gerektigini gorup, plakanizi kolayca kesebilirsiniz. Burada ziyana ugramamasi onemli, sira ecnebilerde kydex plaka ucuz, ama kargosuydu vs derken bize onlardan iki uc kati paraya maloluyor.

Kydex plaka kesildikten sonra firinda, once isitilip ikiye katlanmis, daha sonra islak deri yumusakligina gelen kadar bekletilmis hali:
[Resim: p6012443.jpg]
Burada isi kontrollu bir firin kullanmanizi tavsiye ederim, kontrolsuz isitirsaniz kydex plakaniz kaynayarak bir plastik akintisina donusebilir. (tecrube ile sabit) Smile
Plakayi isitirken, yuzeyi parlamaya , burusmaya baslarsa hemen disari alin, bu sirada kesinlikle eldiven kullanin. Ben tum islemlerde ucus eldivenimi kullandim, hem elim yanmadi, hem de firin eldiveninden daha rahat calistim.

Plakayi islak deri kivaminda disari aldiktan sonra, hemen zaman kaybetmeden silahinizi (bos oldugunu 3 kere kontrol ettikten sonra) arasina yerlestirip, yapraklari guzelce hizalayip, yavasca soguayacagi ve devamli basinc altinda kalacagi bir mekanizmaya sikistiracagiz. Bu sirada, silahin konturlarinin plakaya tam cikmasi icin, en az silahin iki kati kalinlikta sunger, ve altinda ustunde sert (ben kontraplak kullandim) iki plaka gerekli. Bu tur cihazlara aslinda otoklav deniyor, uygun sicaklik ve basinc kosullari sagliyor. Ben cok high-tech bir cozum ureterek, plakalari yerlestirip uzerinde oturdum. Smile

Ozel sicaklik ve basinc kosullari yaratabilcek bir otoklav (yani sahsen benim geri bolgem) vasitasi ile ilk sekli verilmis kydeximiz:
[Resim: p6012445.jpg]

Sekil verilmis kydexin ilk kenar konturlari kesilmis hali:

[Resim: p6012446.jpg]
Kydexi keserken, ya sogumasini bekleyip, dremel veya jettasi ile girisebilir, veya benim yaptigim gibi sicak plakayi keskin bir makas ile kesebilirsiniz. Sicakken elinizin izi de cikacagindan dolayi, cok dikkatli olup, gerekirse biraz ilimasini bekleyip biraz daha kuvvet ile kesmek yerinde olur. Ben ilk fotoda goruldugu gibi aslinda derin bir kilif yapmak icin yola ciktim, ama belime koyup silahi cekmeye calistigimda, daha sig ve yuksek olmasinin cok daha pratik olacagini gordum.

Bundan sonraki fotodaki haline ulasana kadar, plakayi 6-7 kere daha isitip, her seferinde bir yerini duzeltip kalipladim. Mesela, cougar'in sokum manivelasinin, solda iceri bastirilan kilidi, cok sorun cikardi. Silahi kilifa sokup cikarirken her defasinda takiliyordu, onu da silahin uzerine bir kisa kursunkalem bantlayarak kaliplayip, bu cikintiya kendi tunelini sagladigimda rahat kiliflanir oldu.

Kemer kulakciklarini eklemek icin birkac farkli sistem dusundum. Birisi klasik tel masa idi, hemen vazgectim. Iki noktadan sabitlenecek bir kilif, cok daha hizli cekmeye elvereceginde dolayi, bir one bir de arkaya kulak ekledim:
[Resim: p6012449.jpg]
Bu kulaklari da, ince kestigim kydex parcalarini, egip iskencede tutarak urettim.
Kilifin hem IWB yani, bel ici kemer alti hem de bel ustu kemer alti tasinmasini saglamak icin, kulakciklarin ust parcalarini sabit, alt parcalarini ise vidali yaptim. Daha sonra hepsini sikago sikriv denilen, biri disi biri erkek derici vidalari ile degistirdim.
[Resim: p6012450.jpg]
Vidalarin ustu duz, alti ise tornavida kesikli, ve loctite gerekmeden saglam duruyorlar. Eger gevseyen olursa ileride mavi loctite ile sabitlerim.
Bu arada, tetik korkulugunun onune de bir delik acarak, kirmizi isaretli olan tansiyon ayar vidasini taktim. Su haliyle silah anca net cekis ile kilifindan cikiyor, dusme ihtimali yok, ama bir vidayla oynayarak sertligini degistirebilmek te guzel bir eklenti oldu. Bir diger ayari da, tetigin kurulu halde iken bile disari tasip, tehlike yaratmamasi icin tetik korkulugunu tam kapatarak yaptim. DA tetik te, SA tetik te, kilif tarafindan iyi korunuyor, ve kiliftayken disaridan tetige mudahale edilmesi imkansiz gibi.
[Resim: p6012451.jpg]

En son profili biraz daha temizleyip, koseleri yuvarlatip zimparaladiktan sonra bir dememe surusu yaptim:
[Resim: p6012453.jpg]

Buna gore daha rahat edebilmek, ve silahi daha hizli cekebilmek icin, kulakciklari isitip, kemerimin kalinligina gore buktum, ve silahi biraz daha yukariya aldim. Ayrica, pantalon icinde tasiyabilmek icin, alttaki vidalari actigimda kulakciklarin kemere tutunabilmesi icin uclarini iceriye dogru bukup kanca halinde sabitledim.
[Resim: p6012459.jpg]

Kilifin silahi govdeye ne kadar yakin tuttuguna bakiniz, uzerine sadece bir tisort cekince disaridan cougar gibi kicli bir silah bile belli olmuyor.
[Resim: p6012460.jpg]

En son olarak ta, namluyu korumak adina, kilifin uc kismini ice dogru yuvarladim. Namlu kenarlari ve surgu kesinlikle asagi tasip cizilmeyecek, ama kir toz tutmamasi icin de asagisinda bir aciklik mevcut. Bir diger begendigim yani da, kemerden asagi cok tasmayip, silahi hala rahat ve hizli cekebilecek bir noktada tutmasi oldu.
[Resim: p6012461.jpg]

Toplam, tum ayarlari vs dahil, 3 saatlik bir calisma ve 1.5 kusbasili pide -2 ayran 1 kola ile kilifi bitirdim.
Bu kadar detayli anlatmamin sebebi, bu kydex olayinda gercekten fazla korkacak birseyin olmadigini gostermek. Sarjorluk, bicak kilifi, hatta cep telefonu kilifi bile evde biraz ugrasi ve minimal alet ile yapilabilir. Tabii burada, gercekten iyi kilif yapiminin, cok tecrube ve yetenek gerektirdigini de yadsimamak lazim, isin ustasi bir sahis, elinde deri, plastik, kydex, vs ne olursa olsun, guzel dizayn ile tum gun rahatca tasinacak dizaynlar yaratabilir. Benim yaptigim, piyasada hazir bulamadigimiz, disariya bir cok para verdigimiz bir urunu, hem "kendim yaptim" diyebilmek, hem de kendi ihtiyaclarima gore, benim ergonomim ve tarzima uygun sekilde evde uretmek oldu.
Bu daha ilk prototip olarak belki ileride , en basta da benden, bazi elestiriler alacak, ama yamactan ufacik bir kartopu yuvarlayabildi isem ne mutlu bana....
Saygilarimla...

Alıntı

Sn. Baris, ilk takdir ve teşekkür benden gelsin.[/font]

Alıntı

Sn. Barış, gerçekten güzel bir çalışma. Bıçak kılıfı olarak yapmayı düşünüyordum ama tabancayı da eklemek gerekecek.

En güzel günler sizin olsun...

Alıntı

Sn.Barış,
Bensiz proce ha Big Grin
Ellerinize sağlık değerli büyüğüm, inanın bu tür işlere elinizin yatkınlığına her zaman hayran kalmaya devam edeceğim sanırım Smile
Saygılar,
TT

PS: Dikiş makineniz var mı? Malzeme aldım, belly band yapacağım gizli taşıma için Big Grin

Alıntı

Kişisel olarak bir kılıfta aradıklarım;

* Silahın hat ve parçalarına tam uyumlu bir kalıbı olacak,
* Pantolon içi veya dışı farketmez, içinde silah yokken katlarının üzerine çökmeyecek,
* Silah kılıfa sokulurken, silahın ucu ile kılıf aralanmaya çalışılmayacak,
* Şeklini koruyacak kadar sert, silaha zarar vermeyecek kadar yumuşak ve kaygan olacak,
* Kılıf ekstra kilit, kelepçe vs olmadan silahı sabitleyecek,
* Silah çekilirken ekstra bir manüpülasyon yapmaya gerek kalmadan silahı salacak,
* Mümkünse silah kavrama gerimi ayarlanabilecek,
* Silah çekilirken, silahla birlikte gelmeyecek şekilde bele sabitlenmiş olacak,
* Silahın kabzasını atış anındaki gibi kavramaya olanak sağlayacak,
* Özellikle dış kılıflar silahın tam boyu kadar olup, kot pantolon zımbalarından silahı koruyacak,
* Kılıf silahın ucunu kapatacak, ancak mümkünse hava almasını sağlayacak bir aralığı olacak,
* Tetiğin tüm mekanik pozisyonlarında tetiği kapatacak.
* Mümkünse pantolon içi veya pantolon dışı kemer veya semer kılıf olarak kullanılabilecek.

Velhasılı kelam bende sizdeki yetenek yok Sn.barış, bu durumda sabah işe başlarken 2 etli ekmek, bir börek, öğlen iş bitimini müteakiben gramaj limiti olmayacak şekilde fırın kebabı ve baklava karşılığında sizden tamamen kişiye özel bir güzellik isteyebilirim.Big Grin

Elinize, kolunuza sağlık, '' Emeğe saygı! '' sözünü gerçekten hak eden bir çalışma.

Telekkürler.

Alıntı

Sn. Barış elinize sağlık.

Alıntı

Sn. Baris,

siz ac kalmazsiniz... Hahaha, Tebrikler

Alıntı

Alıntı: Yazan Lupus
Elinize, kolunuza sağlık, '' Emeğe saygı! '' sözünü gerçekten hak eden bir çalışma.

+1...

Alıntı

Sn. Barış,

Çok güzel olmuş. Yeteneğinizi yaşama geçirmeniz ve kullanacağınız şeyleri üretmeniz müthiş. Ellerinize sağlık.

Saygılarımla,

Alıntı

lupus demiş ki:Kişisel olarak bir kılıfta aradıklarım;

* Silahın hat ve parçalarına tam uyumlu bir kalıbı olacak,
* Pantolon içi veya dışı farketmez, içinde silah yokken katlarının üzerine çökmeyecek,
* Silah kılıfa sokulurken, silahın ucu ile kılıf aralanmaya çalışılmayacak,
* Şeklini koruyacak kadar sert, silaha zarar vermeyecek kadar yumuşak ve kaygan olacak,
* Kılıf ekstra kilit, kelepçe vs olmadan silahı sabitleyecek,
* Silah çekilirken ekstra bir manüpülasyon yapmaya gerek kalmadan silahı salacak,
* Mümkünse silah kavrama gerimi ayarlanabilecek,
* Silah çekilirken, silahla birlikte gelmeyecek şekilde bele sabitlenmiş olacak,
* Silahın kabzasını atış anındaki gibi kavramaya olanak sağlayacak,
* Özellikle dış kılıflar silahın tam boyu kadar olup, kot pantolon zımbalarından silahı koruyacak,
* Kılıf silahın ucunu kapatacak, ancak mümkünse hava almasını sağlayacak bir aralığı olacak,
* Tetiğin tüm mekanik pozisyonlarında tetiği kapatacak.
* Mümkünse gerek pantolon içi, pantolon dışı kemer veya semer kılıf olarak kullanılabilecek.

Velhasılı kelam bende sizdeki yetenek yok Sn.barış, bu durumda sabah işe başlarken 2 etli ekmek, bir börek, öğlen iş bitimini müteakiben gramaj limiti olmayacak şekilde fırın kebabı ve baklava karşılığında sizden tamamen kişiye özel bir güzellik isteyebilirim.Big Grin

Telekkürler.

Selamlar,
+ Sn.Barış'ın belirttiği gibi silah gövdeye yapışacak, t-shirt altından bile belli olmayacak.Henüz bu duruş biçimini sağlayan bir kılıf bulamadım.
Elinize sağlık Sn.Barış.
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi