Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toplu tabancada 20 mermi
Belçika HDH yapımı... 1910-1930 arasında üretilmiş. Çap 6,35mm; çift sıra mermi, çift topuzlu horoz ve çift namlulu. Firma ayrıca 7,65mm'lik 16 mermili bir model daha geliştirmiş.
[Resim: hdh%20autor%20dave%20young-01.jpg]
[Resim: hdh%20autor%20dave%20young-02.jpg]
[Resim: hdh%20autor%20dave%20young-03.jpg]
[Resim: hdh%20autor%20dave%20young-04.jpg]
[Resim: hdh%20autor%20dave%20young-05.jpg]

Alıntı

değişik bi silah cok ilginç gerçekten [Resim: confused0006.gif]

Alıntı

Çalışma prensibini bir türlü anlayamadım.Çift namlu tamam: dış sıra mermi üstten, iç sıra mermiler alt namludan sevk olunuyor.
Fakat çift iğne sistemi yani ateşleme nasıl çalışıyor muamma, ikisi birden basıyor desen hem delikler dikey düzlemde alt alta değil,topuzlar ise paralel görünüyor ki ilk girdikleri yer düz bir çizgi halinde. Hem de silah 10 atışlık oluverir.

Biri birinden bağımsız iki ayrı horoz olsa alt alta, anlayabilirdim.Tek hareketli olmak kaydıyla tabii..

Alıntı

yarım tur dönüyor olabilir bi üstten bi alttan şeklinde saygılar.

Alıntı

Evet sayın avcı41, her defasında bir topuz boşta kalıyordur, belki de bu da bir dezavantaj oluşturmuştur, iğnenin boşa sallanması açısından,

şöyle 20 li bir 22 lr fena olmazdı, haftada bir doldururduk, heheh.

Saygılar bizden.

Alıntı

bencede horoz öyle atesliyodur.ama birsey var biri mermiye vururken digeride mermi yataginin altina yada üstüne denk geliyo olmasi gerek dimi.ozaman horoz metale denk gelir ve zazar görür diye düsündüm.anlatabildimmi aceba??cünkü topta diger horozun zarar görmemesi icin bior delik veya oyuk yok.

Alıntı

Arkadaşlar, top üzerine dikkat ederseniz, topun orta hatta kilitlenmesini sağlayan çentiklerin ve arkadaki top çevirme çentiklerinin sayısı 20 adete uyumlu.
Topa üst üste iki sıra mermi koyup, bunların ikişer ikişer patlamaması için, alt ve üst sıra arasında asimetri yapılmış.
Bunun nedeni iki ayrı horoz veya tetiğe yer açmak zorunda kalmamaktır.
Yani her tetik çekişte, bir alt sıradan, bir üst sıradan atış yapılıyor.

Boşa düşen horoz ise metale minimum düzeyde temas etmektedir.
Bu dizaynda kovanların arkası, toptan oldukça yüksekte kalacaktır.
Kovan olmadığı zaman da, arada hatırı sayılır bir boşluk kalıyor.
Ayrıca horozun istirahat halindeki duruşunu da dikkat ederseniz, modern SW toplularındaki gibi, kapsüle teması müteakiben hemen bir miktar geriye gelen bir dizayn yapılmış.
Horozun çalışma prensibi ile top ile gövde arasındaki mesafe bir araya girince, metale temas miktarı ve süresi en aza indilirek, boşa düşen horozun göreceği hasar da minimuma indirilmiş oluyor. Sanırım horoz yayını da ancak kapsülü ateşleyecek, fakat iğneye fazla zarar vermeyecek ağırlıkta dizayn etmişlerdir.
Ancak Sn.Altunhan'ın önerdiği, boş kalan bölgeye ayrı bir iğne güvenlik deliği açma işleminin, iğneleri çok daha uzun ömürlü yapacağı kesin.

Alıntı

Harbiden ilginç bir tabanca Smile
Düşünsenize karşıdaki 6 yada 8 patlar düşünürken 20 patlatıyor Big Grin

Alıntı

evet ben merminin tamamen iceriye gömülmeyecegini kacirdim.bazi toplulardaki gibi mermi centiginin tamemen topa gömülmesi icin gereken oyuklar yok.buda demektirki mermi biraz disarda kaliyo.ozamanda diger horoz direk topa carpip zara görmüyodur.

Alıntı

Yok, "tek balıklı" bu, yaramaz... En az iki balık üç sinek olmalı...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi