Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Nakil Belgesi
(03-07-2018, 07:12 PM)ducak demiş ki: Sn gogo;

Bağlar'da ikamet ediyorum. Şahsen silah mevzuatı ile ilgili ulaşabildiğim hemen hemen bütün yazılı mevzuatı okudum. Bu okuduklarım içerisinde ise komşu ve diğer illere nakil belgesinin verilemeyeceğine ilişkin hiçbir satır okumadım. Ancak söz konusu silah nakil belgesinin verilme yetkisi  Mülki İdari Amir'e ait bir yetki olduğundan günün koşullarına göre ( Ohal, miting, gösteri yürüşü, alınan istihbari bilgiler vs. ) izin verilmeyebilir. Yani Kaymakam gelen taleplerin mevcut durum itibariyle o zaman diliminde olumsuz karşılanması talimatını vermiş olabilir. Benim ikamet ettiğim ilçenin ruhsat büro personeli gerçekten işini iyi yapan insanlar. Mevzuatı biliyor ve gerçekten vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile çalışarak vatandaş ve devlet arasındaki köprü vazifelerini çok iyi şekilde ifa ediyorlar. Yani vatandaşın hakkını vatandaşa, devletin hakkını devlete teslim ediyorlar. Gerek yivsiz av tüfeği gerekse tabanca ruhsat işlemlerim için her gittiğimde mevzuatta yazanın dışında hiçbir bilgi, belge vs. talep edilmedi ve her seferinde yanlarından hakkını tamamıyla teslim almış ve mutlu bir şekilde ayrıldım. Ayrıca bir forum üyesi ile poligon ziyareti şahsımı ziyadesiyle memnun edecektir.

Saygılarımla

Merhaba sayın ducak,

Zaten memurun cevabı bir "cıt" ve kaşlarını havaya kaldırıp olmaz şeklindeydi.Çok bilgilendirici bir cevabı olmadı.Hatta silah alımı konusunda bir konuşma geçti aramızda ancak onu buraya yazmayayım artık.
Tabancamı temin ettiğimde görüşmek üzere diyelim o zaman.

İyi günler

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ducak
(04-07-2018, 09:57 AM)gogo demiş ki: Merhaba sayın ducak,

Zaten memurun cevabı bir "cıt" ve kaşlarını havaya kaldırıp olmaz şeklindeydi.Çok bilgilendirici bir cevabı olmadı.Hatta silah alımı konusunda bir konuşma geçti aramızda ancak onu buraya yazmayayım artık.

İyi günler

Sn gogo;

Siz hangi İlçe Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmiştiniz?

Alıntı

(05-07-2018, 12:21 PM)ducak demiş ki:
(04-07-2018, 09:57 AM)gogo demiş ki: Merhaba sayın ducak,

İyi günler

Sn gogo;

Siz hangi İlçe Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmiştiniz?

Yenişehir.

Alıntı

Arkadaşlar yeni üyeyim. Bir sorum olacaktı. Silah satın alım tarihinden sonra 60 gün içinde ruhsat çıkartmam gerektiğini biliyorum. Fatura ile emniyetten izin almaksızın poligon amaçlı silahımı çantada boş olarak yanımda bulundurabilir miyim? Bu soruyu satın alma belgemi alırken ruhsat şubeme sordum , 10 gün dedi. 155 i aradım böyle bir hakkınız yok dediler. Bazı poligonlar 2 ay fatura ile bazıları 30 gün bazı poligonlar ise ruhsat olmadan mümkün değil dedi. Yasaya aykırı iş yapmak istemediğimden bu konuda aydınlatılmak istiyorum. Fakat bu konu da net bir bilgi yok.

Alıntı

(30-01-2019, 10:03 AM)mustafahacıosmanoğlu demiş ki: Arkadaşlar yeni üyeyim. Bir sorum olacaktı. Silah satın alım tarihinden sonra 60 gün içinde ruhsat çıkartmam gerektiğini biliyorum. Fatura ile emniyetten izin almaksızın poligon amaçlı silahımı çantada boş olarak yanımda bulundurabilir miyim? Bu soruyu satın alma belgemi alırken ruhsat şubeme sordum , 10 gün dedi. 155 i aradım böyle bir hakkınız yok dediler. Bazı poligonlar 2 ay fatura ile bazıları 30 gün bazı poligonlar ise ruhsat olmadan mümkün değil dedi. Yasaya aykırı iş yapmak istemediğimden bu konuda aydınlatılmak istiyorum. Fakat bu konu da net bir bilgi yok.

Sn. Mustafa Bey,

Temmuz 2018 de bende silahımı yenı almıştım. Poligona gittiğimde ruhsat ıstemişlerdi. Ruhsatimin olmadigini, silahimin yeni faurasi oldugunu soyledim ve faturamin fotokopisini alip kullanmama izin vermislerdi. Hic sorun cikartmamislardi. Ruhsat alana kadar zaten silahin tasimamı bulundurmami oldugu bellide olmuyor. Yasal sure içinde sorun cıkartacaklarını sanmıyorum.

Saygılarımla Enver.

Alıntı

(30-01-2019, 10:03 AM)mustafahacıosmanoğlu demiş ki: Arkadaşlar yeni üyeyim. Bir sorum olacaktı. Silah satın alım tarihinden sonra 60 gün içinde ruhsat çıkartmam gerektiğini biliyorum. Fatura ile emniyetten izin almaksızın poligon amaçlı silahımı çantada boş olarak yanımda bulundurabilir miyim? Bu soruyu satın alma belgemi alırken ruhsat şubeme sordum , 10 gün dedi. 155 i aradım böyle bir hakkınız yok dediler. Bazı poligonlar 2 ay fatura ile bazıları 30 gün bazı poligonlar ise ruhsat olmadan mümkün değil dedi. Yasaya aykırı iş yapmak istemediğimden bu konuda aydınlatılmak istiyorum. Fakat bu konu da net bir bilgi yok.

Satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde ruhsat çıkarılması için silahınızı tespite götürmeniz gerekir. Bu süre 60 gün değildir, yanlış biliyorsunuz.

Bulundurma ruhsatlı silah alım başvurularınızda, fatura veya noter belgesi kesinlikle size taşıma hakkı vermez. Satış sonrasında, eğer bir önceki ruhsatı taşıma olup da satıcı silahı size getirmiyorsa, kesinlikle nakil belgesi almanız gerekiyor. Hem silahı bulunduğunuz ilçeye nakil, hem de eğer aynı gün tespite getiremeyecekseniz, tespite getirmek için ikinci bir nakil belgesi almalısınız.
155 size doğru bilgi vermiş, ruhsat şubeniz yanlış bilgilendirmiş. Görüldüğü gibi ruhsat şube elemanları dahi yönetmeliklerini iyi bilmiyorlar, doğru yorumlayamıyorlar.

Taşıma ruhsatlı silah alım başvurularınızda, fatura veya noter satış belgesi ile silah alım belgesi fotokopisi olduğu sürece, nakil belgesine gerek yoktur. Ancak bu sadece satış sonrası nakil ve tespite gelişte kullanılabilir. Tespit ve ruhsat için geciktirdiğiniz sürede size silahı taşıma veya poligona götürme hakkını vermez.

Poligonlar ruhsatı çıkmamış tabanca ile size atış yaptıramazlar. Farklı uygulamalar yanlıştır.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
karabasan, sirflayer, tirendaz, Ahmet Efe, ducak, 1905sss, whistle, husrev, bilhan, snejniybar
(28-02-2017, 08:06 PM)Gravis_Pro demiş ki: Sn. SalimD061

Ruhsat, kimlik aslı ve fotokopisi ile gideceğiniz poligona ait işletme belgesi fotokopisi istiyorlar.

Saygılarımla

Merhaba. 

Poligon için yol belgesi alacaktım. Son zamanlarda istenen belgelerde değişiklik oldu mu yoksa Sn.Gravis_Pro nun mesajındakiler halen yeterli mi?

Herkese iyi forumlar.

Alıntı

Bilinen bir poligon ise poligona ait işletme belgesi fotokopisi istenmiyor diye biliyorum.
Ben şimdiye dek vermedim.

Aşağıdaki metni (şehirde, ilçede yaşadığınızı varsayıyorum) gerekli boşlukları vererek bir word belgesine yapıştırın, doldurun ve imza edin. Ruhsat fotokopiniz ile birlikte memur arkadaşlara teslim edin ki her iki tarafın işleri hızlansın.

T.C.
..... KAYMAKAMLIĞI
İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE
..../..../2019

Adıma kayıtlı ........ marka ........ çaplı  ......... seri no'lu silahımı ..../..../2019 tarihinde aşağıda belirtiğim atış poligonuna atış yapmak için tarafıma yol belgesi verilmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim
       [Adınız]

POLİGON ADRESİ: [Poligonun adı ve adresi]
       T.C.   : [Sizin TC kimlik numaranız]
       CEP TEL: [Cep telefon numaranız]

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
1905sss, XXAHMETXX, mimaslan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi