Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Nakil Belgesi

Sn.livori;

Yasak... Polisin puan sistemiyle çalıştığını düşünürseniz, cinayet zanlısı kadar değerlisiniz Big Grin
[/quote]

Sn. Kotucenk
Haklısınız o sebeble asayiş çevirmelerinde üzerinde tc no yazan başka kilmik taşımadığımdan bulundurma ruhsatımı verince arabayı 15 dakika arıyorlarBig Grin

Alıntı

Herkese selamlar,

Poligona gitmek için yol belgesi alan arkadaşlara sorum olacak; bir başvuruda 2 adet veya daha fazla yol belgesi için başvurunuz oldu mu hiç?

Yani örneğin 15 Mart ve 25 Mart tarihlerinde gitmek üzere aynı anda, iki ayrı gün için.
,

Alıntı

Sn.Sbilgen ;
Ardaşıl iki güne almayı ben başaramadım .Örn. 26.02.2011-27.02.2011 tarihlerine.( Memurlara göre yol belgesinin amacına aykırıymış , sanki akşam olunca poligonda yatacağız. Smile )

Ama aralarında on gün olduğu , bizim ilgili şubede tarihlerin kaymakamlıktan izin çıktıktan sonra izin kağıdına yazıldığını düşünürsek ve memur faktörünü göz önünde bulundurmazsak olmaması için bence bir sebep yok bildiğim kadarı ile. Saygılar..

Alıntı

(22-02-2011, 11:32 PM)kotucenk demiş ki:
(21-02-2011, 05:46 PM)actionman demiş ki: Çok saçma sapan işler, nelerle uğraşıyoruz, geçtiğimiz cuma nakil belgesi için emniyet/ruhsat şubedeydim.
İlgili memur bana tamir için alacağım yol belgesi ile en yakın atölyeye gitmek zorunda olduğumu, yani silahı şehir dışına çıkaramıyacağımı söyledi. İlgili yasayı okudum hiç öyle birşey yazmıyor bile, zaten çok saçma sapan olan kanunları bir de kafalarına göre yorumluyarak daha da içinden çıkılmaz bir hal aldırıyorlar.
Boncuk atan ve pcplerle oynasam daha mesut ve bahtiyar olurdum.

Sn.actionman

Ben de tabancamı tamamen sökemiyorum, sökmesine sökerim de birleştiremem. Yol belgesi için bizim şubedeki memur ısrarla tamir için şehir dışına belge veriyor; şehir içindeki tamirciler olmaz, Ankara dışında veremem diyor. İlk bakışta kötü gibi geldiyse de, ben Aydın'da oturuyorum Ankara'ya Bursa-İstanbul üzerinden gideceğim Smile

Sizin eyalette farklı uygulama var anlaşılan...Big Grin

Sn. kotucenk,
Bir dahaki sefere daha donanımlı gideceğim, golü tecrübe eksikliğinden yedim, memur bana tamir dışında gidemezsin dedi, oysa poligona gidebilme hakkım varmış, ilgili kanunu yazılı olarak cebime koyacağım, tamir dışında gidemezsin cevabını tekrar edecek o bana, kağıdı gösterip yavuz hırsız misali ev sahibini bastıracağım. Ben bir de "tadilata götürürseniz silahı geri dönüşte geri emniyete alacağız, neresinde ne tadilatı varsa dosyasına işleyeceğiz" lafı üzerine silahın sicili bozulmasın diye geri adım attım biraz da... Ama bu sefer geri vitese takmıyacağım yan yatıp çamura batarım yine alırım yol belgemi, Cool

Alıntı

(04-03-2011, 05:42 PM)ddem demiş ki:
(28-05-2010, 02:03 PM)fightingbard demiş ki: Sn Pinus,

Maalesef bu işler böyle...
Yazlık meselesinden, bu mevzuatı mahkemeye vermeme "2 kaldı" zaten...Smile
Altını çizerek söylüyorum. Bir insan 6 ay bir evde, 6 ay bir diğer evde oturuyor olabilir. Bugünkü haliyle var olan bulundurma ruhsatı mevzuatının derhal kalkması lazımdır.
Zaten kalkmazsa, seneye şahsen "eşit miktarda 2 ayrı evde yaşadığımı kanıtlayarak", kendilerini kaldırılmak zorunda bırakacağım...Big Grin

Sevgiler

Acaba bu konuda topluca bir dava açsak bir yere varabilir miyiz??

Denemek lazım ..
(22-02-2011, 10:17 PM)livori demiş ki:
(31-05-2010, 09:24 AM)ömer demiş ki: Heralde forumda benden daha sık Nakil Belgesi alan yoktur.Hemen hemen her hafta alıyordum kısa süre öncesine kadar... Şu aralar iş yoğunluğumdan dolayı atışlara ara verdim.Aldığınız Nakil Belgesi sadece Poligon veya silah Tamir Atelyesine gitmenizi sağlar.Süre olarak 24 saat yani 1 günlüktür.sialhın bulunduğu adres ile gideceğiniz adres güzergahında silahınızı taşımanıza izin verir.Yani eviniz üsküdarda silahı götüreceğiniz yer kadıköyde ise sizde silahla beraber tuzlada yakalanırsanız görevli memurun insafına kalmışsınız demektir birazda .....

Sn Ömer
silah nakil belgesiyle bulundurma ruhsatlı silahınızı poligona atış maksatlı götürürken illaki boş ve çantadamı taşımak zorundayız, dolu veya boş üzerimizde kılıfında olamaz mı?

O konuda bildiğim kadarıyla mevzuatta net bir açıklama yok.Ama ruhsatı alırken imzaladığınız tebliğ kağıdında yazıyor olabilir.

Alıntı

Sayın Livori,
Balgede "Nakil Belgesi" yazıyor.
Benim kişisel yorumuma göre silah konusunda nakil ile taşıma ayrı kavramlar.
Yani Nakil Belgesi' nin silahınızı üstte tam veya yarım dolu, ateşa hazır bir şekilde taşımanıza izin vermemektedir.
Bu belge ile silahınız boş veya tetik emniyeti takılmış durumda kutusunda veya torbada nakledilmelidir.
Burada mantık, silahın kolaylıkla ani kullanıma uygun olmamasıdır.
Yani Nakil Belgesi, bulundurma ruhsatı sahiplerine silahı yol boyunca kullanma hakkı vermemektedir.
Tabii ki bu benim kişisel yorumum, yasal olarak doğru olmayabilir, işin yasal yorumunu forum üyesi hukukçu dostlarımızdan bekliyorum.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

(04-03-2011, 06:29 PM)ORTAÇ demiş ki: Sayın Livori,
Yani Nakil Belgesi' nin silahınızı üstte tam veya yarım dolu, ateşa hazır bir şekilde taşımanıza izin vermemektedir.
Bu belge ile silahınız boş veya tetik emniyeti takılmış durumda kutusunda veya torbada nakledilmelidir.
Yani Nakil Belgesi, bulundurma ruhsatı sahiplerine silahı yol boyunca kullanma hakkı vermemektedir.
Tabii ki bu benim kişisel yorumum, yasal olarak doğru olmayabilir, işin yasal yorumunu forum üyesi hukukçu dostlarımızdan bekliyorum.
Saygılarımla.
Osman

Sn Ortaç dediğiniz aynen doğrudur...

Alıntı

(25-02-2011, 12:43 PM)Sbilgen demiş ki: Herkese selamlar,

Poligona gitmek için yol belgesi alan arkadaşlara sorum olacak; bir başvuruda 2 adet veya daha fazla yol belgesi için başvurunuz oldu mu hiç?

Yani örneğin 15 Mart ve 25 Mart tarihlerinde gitmek üzere aynı anda, iki ayrı gün için.
,

Sn Sbilgen. Benim ruhsatın bağlı bulunduğu Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü' nde görevli polis memuruna bunu bende sordum.Bu işlemin tek dilekçe ile değil de , her tarih için bir dilekçe ile başvurulması (tek seferde) durumunda mümkün olduğunu söyledi.Ama çok sık poligona gitmediğim için açıkçası bu sistemi deneme fırsatım olmadı.

Alıntı

(04-03-2011, 06:29 PM)ORTAÇ demiş ki: Sayın Livori,
Saygılarımla.
Osman

Sn Ortaç,

Silah nakil etme ve taşıma kavramlarının ayrı olduğu hususunda bende sizinle hem fikirim lakin silahın çantada nakil edilmesi bence önemli bir güvenlik sorunu teşkil etmekte. Silah bireyin sahip olduğu en önemli demirbaşlardan biri o sebeple silahın bedenden ayrı bir yerde ( çantada, bagajda ) taşınması benim fikrimce sakıncalı. Ateşe hazır halde olmaksızın boş ve gerekirse şarjörsüz olarak üzerimizde bulundurulabilmeli bence. Tabiki burada bulundurma ruhsatlı bir silahı olan ve silahı üzerinde taşımak için yanıp tutuşan bir silah severin objektif yorumunuda göz ardı etmeyiniz. Big GrinBig GrinBig Grin

Saygılarımla

Alıntı

Sayın Livori,
Benim silahlarım da bulundurma ruhsatlı, ben de icabında üzerimde taşımayı arzu ediyorum.
Ancak, benim arzumla, yürürlükteki Kanun ve yönetmelikler aksi yönlerde.
Ve her ne kadar beğenmesem de uymak zorundayım.
Bana kalırsa bulundurma ruhsatı sahip silahseverlerin poligonlara gidebilmesi için en pratik çözüm, yeni kanun tasarısında olduğu gibi, nakil belgelerinin ruhsatın kayıtlı bulunduğu adrese en yakın kolluk kuvvetlerince (Semt Karakolu) anında verilmesi.
Ayrıca,nakil ve taşımanın açık bir şekilde tanımlanması ve bulundurma ruhsatlı silahların izinsiz naklinde yani taşındığında değil silahın müsadere edilmemesi ve sanığın ceza kanununa göre değil kabahatlar kanununa göre cezalandırlması uygun ve adil olacaktır inancındayım.
Umarım ki kanun yapıcılar yüzbinlerce oy sahibini hesaba katarak gerekli değişikliği yaparlar.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi