Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Nakil Belgesi
Nakil belgesi ile ilgili nacizane bir sorum olacak, ama daha önce paylaşılmış olabilir. Paylaşılmış ise linkini paylaşırsanız sevinirim.Sorum şu : Bulundurma ruhsatlı silahımı başka bir ildeki poligona neden götüremiyorum ( Bir organizasyona katılmak için).Neden başka bir ildeki silah tamircisine silahımı tamir ,(Gravür,kromaj ) V.b. sebeplerden nakil belgesi alarak gidemiyorum .Önemli olan hangi yasaya dayanarak .Türkiye' de eyalet uygulamasımı var ?Emniyetin yetki sınırları dışınamı çıkıyor merak ediyorum.(Olmayacağını Ruh.Şube söyledi ama gerekçe söylemeyeceklerini tahmin etmişsinizdir). İl emniyetleri arasında ortak bir birim kurulamamasından kaynaklı olabilir mi?

Alıntı

Merhabalar...

Konunun uzmanı olmamakla birlikte, son bir aydır yaşadıklarımdan yola çıkarak, örnekleyerek, ben bir giriş yapayım sorularınıza, tecrübeli arkadaşlarımız devam edeceklerdir...

spir demiş ki:Bulundurma ruhsatlı silahımı başka bir ildeki poligona neden götüremiyorum (Bir organizasyona katılmak için). Neden başka bir ildeki silah tamircisine silahımı tamir, (Gravür,kromaj) v.b. sebeplerden nakil belgesi alarak gidemiyorum. Önemli olan hangi yasaya dayanarak.

Bahsettiğiniz uygulamanın dayandığı bir yasayı henüz ben bilmiyorum; hatırladığım kadarıyla 6136 numaralı yasa içerisinde bulundurma ruhsatlı silahların hangi şartlar altında ve hangi nedenler ile "nakil belgesi" düzenlenerek nakil edilebilecekleri belirtilmiş fakat ruhsatı düzenleyen il veya ilçe emniyet müdürlüğü sorumluluk alanı dışına çıkamaz gibi bir ibare hatırlamıyorum.

Eğer ikamet ettiğiniz il dışından bir silah satın alırsanız, sizin adınıza söz konusu silahın ruhsatı düzenlendikten sonra, silahı getirebilmeniz için nakil belgesi düzenleniyor.

Bir ilin emniyet müdürlüğü ruhsat şube görevlisi bana, bulunduğum ilçe'den silah noter satışı için belge alırken beraberinde nakil belgesi de almamı, bu sayede iki kere git-gel yapmayabileceğimi de söyledi/önerdi...

Bir başka uygulama da, silahın daha ruhsatı düzenlenmemişken, veraset yolu ile intikal eden bir silah için, bir arkadaşıma, nakil belgesi düzenlenmişti.

Yine, okuduğum kadarıyla, yerli malı silah sahipleri hangi ilde olurlarsa olsunlar, sahip oldukları silahların üreticisi Türkiye'de olduğu için, bakım/tamir amaçlı olarak silahlarını ilgili üreticiye gönderebiliyor/götürebiliyorlar. Bu konuda yanlışım varsa, düzeltilmesini rica ederim.

Bu konuda benim yorumum, bulundurma ruhsatlı silahların mümkün olduğu kadar "taşınmamasını" sağlamak için, yazılı olmayan fakat pratikte uygulanan böyle bir uygulama olduğudur. Belli ki tutarlılık yok. Bu konuya açıklık getiren bir yasa olsaydı, yasalar ülkemiz genelinde uygulandığı için tutarlılık olurdu.

En son yorumum da, maalesef bizim memurlarımızın nedense kendilerine "iş çıkartılmasından" hoşlanmamaları... Her seferinde, bir soru bile sorduğumda ben cevap vermeye imtina eder, ve beni her seferinde çıkmaz sokağa yönlendirerek ilgili evrak işleri ve prosedürleri yapmaktan kaçmak istedikleri izlenimim var. Silah dosyası istek yazım 2 haftadır yolda, henüz 100 km uzaktaki komşu ilin ilçe emniyet müdürlüğüne gidemedi maalesef.

spir demiş ki:Türkiye'de eyalet uygulaması mı var? Emniyetin yetki sınırları dışına mı çıkıyor merak ediyorum (Olmayacağını Ruh. Şube söyledi ama gerekçe söylemeyeceklerini tahmin etmişsinizdir). İl emniyetleri arasında ortak bir birim kurulamamasından kaynaklı olabilir mi?

Türkiye'de eyalet uygulaması yok. Emniyetin sorumluluk alanı dışında T.S.K. Jandarma birimleri yetkililer. İl emniyetleri arasında, ateşli silahlar konusuna özel ortak bir birim var mı yok mu ben bilmiyorum fakat ortak bir bilgi işlem sistemleri olduğu kesin, zira bilgisayardan bir silahın seri numarasından başka bir ilde kayıtlı silahın bilgilerine ulaşabiliyorlar.

Bu vesileyle tüm forum üyelerimize de güzel bir pazar günü dilerim.

Saygılarımla...

Alıntı

Daha once yazdiklarima bir duzeltme yapmak istiyorum.
Silahinizi rahatlikla baska bir sehre goturebilirsiniz bunda bir sakinca yok. Nakil belgenizi almis olmaniz yeterli.
Bazi memur arkadaslar baska sehire yol belgesi vermek istemiyebilir ancak siz biraz sikistirin ve alin almamaniz icin bir sebep yok.

Anlamadigim bir konu MKEK dan silahinizi, silah satin alma belgesiyle alip guzelce iki ay boyunca arabanizda faturasiyla beraber tasiyabilirsiniz. Ama silahinizi disardan birinden noter yolu ile satin alma belgenizle alirsaniz silahi ruhsatiniz cikana kadar alamazsiniz.

Alıntı

glock19c demiş ki:Daha once yazdiklarima bir duzeltme yapmak istiyorum.
Silahinizi rahatlikla baska bir sehre goturebilirsiniz bunda bir sakinca yok. Nakil belgenizi almis olmaniz yeterli.
Bazi memur arkadaslar baska sehire yol belgesi vermek istemiyebilir ancak siz biraz sikistirin ve alin almamaniz icin bir sebep yok.

Anlamadigim bir konu MKEK dan silahinizi, silah satin alma belgesiyle alip guzelce iki ay boyunca arabanizda faturasiyla beraber tasiyabilirsiniz. Ama silahinizi disardan birinden noter yolu ile satin alma belgenizle alirsaniz silahi ruhsatiniz cikana kadar alamazsiniz.
istanbul m.k.e aldıgım tabanca ile istanbulda topkapı ve ayasofya dahil birçok müzeye girdim herhangi bir sorun olmadı hatta emanete bırakırken ne ruhsat nede faturasını soran olmadı gayet garipsedim bu durumu. hatta topkapı müzesine girerken üzerimde unuttugum çakı sorun oldu

Alıntı

bilgehan demiş ki:istanbul m.k.e aldıgım tabanca ile istanbulda topkapı ve ayasofya dahil birçok müzeye girdim herhangi bir sorun olmadı hatta emanete bırakırken ne ruhsat nede faturasını soran olmadı gayet garipsedim bu durumu. hatta topkapı müzesine girerken üzerimde unuttugum çakı sorun oldu

http://www.tabancatufek.com/forum2/forum...php?fid=22

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2806

Lütfen:

[Resim: imzammgs7db6yw7.gif]

Alıntı

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ediyorum .Başka bir ilde düzenlenecek bir organizasyonu bahane ederek ;nakil belgesi çıkarmaya çalışacağım(Olmaz ise ;Sarsılmaz markalı tabancamı Düzcedeki fabrikasına götüreceğimi uyduracağım) , durumdan sizi de haberdar edeceğim.Saygılar...

Alıntı

Çok saçma sapan işler, nelerle uğraşıyoruz, geçtiğimiz cuma nakil belgesi için emniyet/ruhsat şubedeydim.
İlgili memur bana tamir için alacağım yol belgesi ile en yakın atölyeye gitmek zorunda olduğumu, yani silahı şehir dışına çıkaramıyacağımı söyledi. İlgili yasayı okudum hiç öyle birşey yazmıyor bile, zaten çok saçma sapan olan kanunları bir de kafalarına göre yorumluyarak daha da içinden çıkılmaz bir hal aldırıyorlar.
Boncuk atan ve pcplerle oynasam daha mesut ve bahtiyar olurdum.

Alıntı

(28-05-2010, 02:24 PM)fightingbard demiş ki: Sn Pinus,

Ben size hemen söyleyeyim yapa"bilecek"lerinizi de hepimizi kurtarın...Big Grin

Yasal olarak satın alınmış bir malın, "nasıl/ne şartlarda kullanılacağına" dair düzenlemeler herşeyde olduğu gibi bunda da olabilir. Ama sahibi olduğunuz bir malı, "nereye götürüp nereye götürmeyeceğinize" kimsenin karışmak gibi bir hakkı olamayacağını ispatlayın.
Altını çiziyorum: "Ne şekilde götürebileceğinizin de kuralları olabilir, ama "götürememek" diye birşey söz konusu olamaz". Bu başkasının senin malın üzerinde hak iddia etmesi anlamına gelir.
O zaman da o hakkın tanımı yapmalılar, açıkça yazılacak, "bu mal satılmamaktadır, kiralanmaktadır" diye...
Ki buradan da çıkış olamaz, zira "kiracının" da hakları vardır...

Big Grin
Sevgiler

+1

(28-05-2010, 02:34 PM)fightingbard demiş ki: Yine tüm vatandaşların, anayasa önünde eşit olması gerektiğini vurgulayarak, "bu eşitliğin bozulamayacağını, ancak ve ancak bir "yeterlilik-yetersizlik" ayrımıyla "bir insanın başka bir insana göre, bir diğer hakkı olabileceğini" vurgulayın.

+2

Sn. Fightingbard

Eğer ülkemizdeki hukuk sistemi doğrudan vatandaşın hakkını gözetir hale gelirse (yeni bir Anayasa mı olur yoksa yasa koyucu ve uygulayıcılarının zihniyet devrimi mi bilemiyorum) torunlarımız burada yazılanları okuyup taşıma belgesini, farklı ruhsat tiplerini, ruhsat çıkartmak için uğraşmaları öğrenip dehşete kapılacaklar.

Alıntı

(31-05-2010, 09:24 AM)ömer demiş ki: Heralde forumda benden daha sık Nakil Belgesi alan yoktur.Hemen hemen her hafta alıyordum kısa süre öncesine kadar... Şu aralar iş yoğunluğumdan dolayı atışlara ara verdim.Aldığınız Nakil Belgesi sadece Poligon veya silah Tamir Atelyesine gitmenizi sağlar.Süre olarak 24 saat yani 1 günlüktür.sialhın bulunduğu adres ile gideceğiniz adres güzergahında silahınızı taşımanıza izin verir.Yani eviniz üsküdarda silahı götüreceğiniz yer kadıköyde ise sizde silahla beraber tuzlada yakalanırsanız görevli memurun insafına kalmışsınız demektir birazda .....

Sn Ömer
silah nakil belgesiyle bulundurma ruhsatlı silahınızı poligona atış maksatlı götürürken illaki boş ve çantadamı taşımak zorundayız, dolu veya boş üzerimizde kılıfında olamaz mı?

Alıntı

(21-02-2011, 05:46 PM)actionman demiş ki: Çok saçma sapan işler, nelerle uğraşıyoruz, geçtiğimiz cuma nakil belgesi için emniyet/ruhsat şubedeydim.
İlgili memur bana tamir için alacağım yol belgesi ile en yakın atölyeye gitmek zorunda olduğumu, yani silahı şehir dışına çıkaramıyacağımı söyledi. İlgili yasayı okudum hiç öyle birşey yazmıyor bile, zaten çok saçma sapan olan kanunları bir de kafalarına göre yorumluyarak daha da içinden çıkılmaz bir hal aldırıyorlar.
Boncuk atan ve pcplerle oynasam daha mesut ve bahtiyar olurdum.

Sn.actionman

Ben de tabancamı tamamen sökemiyorum, sökmesine sökerim de birleştiremem. Yol belgesi için bizim şubedeki memur ısrarla tamir için şehir dışına belge veriyor; şehir içindeki tamirciler olmaz, Ankara dışında veremem diyor. İlk bakışta kötü gibi geldiyse de, ben Aydın'da oturuyorum Ankara'ya Bursa-İstanbul üzerinden gideceğim Smile

Sizin eyalette farklı uygulama var anlaşılan...Big Grin

Sn.livori;

Yasak... Polisin puan sistemiyle çalıştığını düşünürseniz, cinayet zanlısı kadar değerlisiniz Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi