Silah Nakil Belgesi
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Nakil Belgesi
Sn. Üyeler,

Daha önce değinildi mi bilmiyorum. Lütfen değinildi ise affedin. Bir sorum olacak.

Üç yıl öncesine kadar bulundurma ruhsatlı silahım da vardı. Bu silahı yanımda götürmek istediğimde tatil süresince kalacağım ikametime götürüp getirmem için nakil belgesi düzenliyorlardı. BHP'mi param harç için yetmediğinden bulundurma aldım. Polis memuru arkadaşlara nakil belgesi durumunu sorduğumda, poligon ve tamir işleri dışında böyle bir belgenin düzenlenmesinin mümkün olmadığını belirttiler. Bulunduğun ilde ve civar illerde poligon olmadığını ve yine bulunduğumuz ilde resmi silah tamircisi de bulunmadığını, bu sebeple nakil belgesini zaten alamayacağımı söylediler. Kendilerine yaz tatilinde Giresun'a gideceğimi, komşu il Trabzon'da poligon bulunduğunu, bu ile poligona gitmek amacıyla belge düzenlenip düzenlenemeyeceğini sordum. Onlarda iki ay önce müracaat et, Ankara'ya soralım, gelen cevaba göre hareket ederiz dediler. Yanılmıyorsam Konya ilinde geçen ay yaptığınız buluşmaya nakil belgesi ile silah getiren olmuştu diğer illerden. Bu konuda mevzuat ve haklarım hakkında beni aydınlatırsanız müteşekkir olurum. Ne yaman çelişkidir ki mevcut şartlar altında yasal olarak silahımı deneme imkanına dahi sahip değilim.

Selamlar

Alıntı

Sn.Pinus,
Bildigim kadariyla silah nakil belgesi; oglen saat 12:00 den aksam saat 17:00 kadar gecerli olup uzerinde yazilan gun icn yasalligi vardir.
Bulundugunuz sehirde Polis okulu veya polislerin atis yaptiklari ve gorevli bir memurun bulundugu biyer varsa orasi icin de nakil belgesi alip atis yapabilirsiniz.
Polis poligonlari da sivil vatandasin kullanimina acikdir.(Mudurlerin keyfi uygun gormezse baska) Vergi dairesine ucretini yatirmak kaydiyla.

Silahinizi baska bir adrese goturmek icin o adrese tasinmis oldugunuzu kanitlamaniz gerekmekdedir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
Sn Pinus,

Maalesef bu işler böyle...
Yazlık meselesinden, bu mevzuatı mahkemeye vermeme "2 kaldı" zaten...Smile
Altını çizerek söylüyorum. Bir insan 6 ay bir evde, 6 ay bir diğer evde oturuyor olabilir. Bugünkü haliyle var olan bulundurma ruhsatı mevzuatının derhal kalkması lazımdır.
Zaten kalkmazsa, seneye şahsen "eşit miktarda 2 ayrı evde yaşadığımı kanıtlayarak", kendilerini kaldırılmak zorunda bırakacağım...Big Grin

Sevgiler

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
adem 1, DADAŞIM
ekeke demiş ki:Sn Pinus,

Maalesef bu işler böyle...
Yazlık meselesinden, bu mevzuatı mahkemeye vermeme "2 kaldı" zaten...Smile
Altını çizerek söylüyorum. Bir insan 6 ay bir evde, 6 ay bir diğer evde oturuyor olabilir. Bugünkü haliyle var olan bulundurma ruhsatı mevzuatının derhal kalkması lazımdır.
Zaten kalkmazsa, seneye şahsen "eşit miktarda 2 ayrı evde yaşadığımı kanıtlayarak", kendilerini kaldırılmak zorunda bırakacağım...Big Grin

Sevgiler

Sn.Ekeke ve sn. Glock19c,

Resmi olarak polislerin dahi atış yaptığı bir yer yok. Askerler ise köyün birinin ortasında, meskun mahalde atış yapıyorlar. Yani, resmi kurallar çerçevesinde ilde atış yapma imkanı yok. Ama bulundurma ruhsatlı silah sahiplerine her yıl 200 adet fişek satılıyor ve bunun nerede sarf edildiğini kimse sorgulamıyor. Anlamadığım, insanların neden illegal yollara mecbur bırakıldığıdır. Çok şükür taşıma ruhsatlı başka silahım var ve şehre uzak alanlarda rahatlıkla kullanıyorum. Ama yeni silahımın burnunu evden çıkarmam yasak. Artık ara sıra severiz. Sabahtan beri nasıl bir yasal mücadele başlatmam gerektiğini tasarlayıp duruyorum. Ama hukuk bilgim hiç yok. Forumda bu konuda yetkin arkadaşlar mutlaka vardır. Yol gösterirlerse, yeni silah kanununda bu durumun değişmemesi durumunda, yasal mücadele başlatmak istiyorum.

Selamlar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
Pinus demiş ki:Forumda bu konuda yetkin arkadaşlar mutlaka vardır. Yol gösterirlerse, yeni silah kanununda bu durumun değişmemesi durumunda, yasal mücadele başlatmak istiyorum.

Selamlar

Sn Pinus,

Ben size hemen söyleyeyim yapa"bilecek"lerinizi de hepimizi kurtarın...Big Grin

Yasal olarak satın alınmış bir malın, "nasıl/ne şartlarda kullanılacağına" dair düzenlemeler herşeyde olduğu gibi bunda da olabilir. Ama sahibi olduğunuz bir malı, "nereye götürüp nereye götürmeyeceğinize" kimsenin karışmak gibi bir hakkı olamayacağını ispatlayın.
Altını çiziyorum: "Ne şekilde götürebileceğinizin de kuralları olabilir, ama "götürememek" diye birşey söz konusu olamaz". Bu başkasının senin malın üzerinde hak iddia etmesi anlamına gelir.
O zaman da o hakkın tanımı yapmalılar, açıkça yazılacak, "bu mal satılmamaktadır, kiralanmaktadır" diye...
Ki buradan da çıkış olamaz, zira "kiracının" da hakları vardır...

Big Grin
Sevgiler

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
2. Arıcıların, "hiçbir şekilde" tabanca taşımaya ihtiyaçları olmayacağını ispatlayın. (Çok kolay)
Bu durumu da mevzuatın saçmalıklarına örnek olarak gösterin.

Buradan zaten silah taşımak hakkına sahip olduğunuzu da belgelendirerek, "silah taşımanın bir yeterlilik meselesi olduğunu"; bir silahı taşımak için yeterliliği bulunan bir insanın, muadili olan bir diğerini taşımak yeterliliği olmamasının, bilimselliğe tamamen aykırı olduğunu vurgulayın.

Alıntı

Yine tüm vatandaşların, anayasa önünde eşit olması gerektiğini vurgulayarak, "bu eşitliğin bozulamayacağını, ancak ve ancak bir "yeterlilik-yetersizlik" ayrımıyla "bir insanın başka bir insana göre, bir diğer hakkı olabileceğini" vurgulayın.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
glock19c demiş ki:Sn.Pinus,
Bildigim kadariyla silah nakil belgesi; oglen saat 12:00 den aksam saat 17:00 kadar gecerli olup uzerinde yazilan gun icn yasalligi vardir.
Bulundugunuz sehirde Polis okulu veya polislerin atis yaptiklari ve gorevli bir memurun bulundugu biyer varsa orasi icin de nakil belgesi alip atis yapabilirsiniz.
Polis poligonlari da sivil vatandasin
kullanimina acikdir.(Mudurlerin keyfi uygun gormezse baska) Vergi dairesine ucretini yatirmak kaydiyla.

Silahinizi baska bir adrese goturmek icin o adrese tasinmis oldugunuzu kanitlamaniz gerekmekdedir.

Bunu biraz daha genisletebilir misiniz? Kanun öyle diyor ama memura sorduk[ruhsat sube):
- hayir,kullanamazsiniz ama tanidik [ayi/dayi) bulursaniz tabiki olur...
Bu proseduru tamamlayip emniyet poligonunda atis yapmis biri nereye kime basvurup kime ne ödùyoruz anlatsa?
Benim bulundugum ilde poligon, barut gazi s1k1smasi sonucu patlamis, 2kisi hayatini kaybetti, söylentiye gore yogun kullanimdanmis satinalma belgemi goren 1-2 kisi 200fisek cok satarsin degil mi diye sormaya basladi, evet bizim il dahilinde poligon yok ee millet bu fisekleri sapanla kus avlarken mi kullaniyorSad

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
Heralde forumda benden daha sık Nakil Belgesi alan yoktur.Hemen hemen her hafta alıyordum kısa süre öncesine kadar... Şu aralar iş yoğunluğumdan dolayı atışlara ara verdim.Aldığınız Nakil Belgesi sadece Poligon veya silah Tamir Atelyesine gitmenizi sağlar.Süre olarak 24 saat yani 1 günlüktür.sialhın bulunduğu adres ile gideceğiniz adres güzergahında silahınızı taşımanıza izin verir.Yani eviniz üsküdarda silahı götüreceğiniz yer kadıköyde ise sizde silahla beraber tuzlada yakalanırsanız görevli memurun insafına kalmışsınız demektir birazda .....

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DADAŞIM
Bu konuda izninizle benim de bir sorum olacak, bilgi/tecrübe sahibi arkadaşlar cevaplayabilirlerse sevinirim...

Her ne kadar, ruhsatımı çıkartıp evime getirdiğimde, fotoğrafları ile birlikte paylaşmak istiyordum, fakat, öncesinde sizlere danışmak istiyorum. Konu şu:

Ben Istanbul'da ikamet ediyorum, fakat başka bir şehirden bir silah aldım. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne silahın devrine ilişkin dilekçelerimizi karşılıklı olarak verdik (iki taraf da benim İlçe Emniyete dilekçe verdi: ben elden, karşı taraf posta ile) ve İlçe Emniyet, karşı taraftaki Emniyet Müdürlüğü'nden silahın dosyasını yazı ile talep etti.

Satınaldığım silahın tespit edilmesi gerekiyormuş, fakat satıcı İstanbul'a gelmesin diye, silah halen bulunduğu yerde tespit edildi, ve ilgili belgeler de silahın dosyasına girdi, umuyorum yakın zamanda benim İlçe Emniyet Md.'lüğüne gelecek.

Sonrasında, işlemesi gerekecek prosedür;
- Benim tarafıma düzenlenen Noter'den Silah Satınalma Belgesi ile, şehirlerarası seyahat ederek, satıcı ile birlikte noter satışını gerçekleştirmemiz;
- Benim İstanbul'a geri gelerek satış evrakını İlçe Emniyeti'ne sunmam;
- Tarafıma ruhsat ve Silah Nakil Belgesi düzenlenmesi;
- Benim tekrar şehirlerarası seyahat ederek, satıcıdan silahı teslim alarak eve geri dönmem.

Bu noktada, iki kere git/gel olmasın diye, bana İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Nakil Belgesi düzenlenmesi mümkün müdür? Eğer düzenlenebilirse, ben noter satışını takiben silahı da teslim alır, ilgili belge ve silah ile kendi İlçe Emniyet Müdürlüğü'me satış belgesini takdim eder, tarafıma düzenlenen ruhsat belgem ve nakil belgesi ile eve gelebilirim.

Özellikle sormamın amacı, silah uzak il'de tespit edilirken, oradaki ruhsat şube yetkilisinin bana telefonda bizzat bu işlemi önermiş olması, benim müteakiben kendi İlçe Emniyet Müdürlüğü'mün ise kendilerine danıştığımda Ruhsat Belgesi henüz varolmadan Nakil Belgesi düzenlenemeyeği konusunda tarafıma verdiği bilgidir.

Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi