Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tisaş Fatih 13
23-07-2008, 01:15 PM (Bu Mesaj 28-10-2009 05:22 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Tisaş Fatih 13
sayın üstatlarımdan bu ekonomik model hakkında fikir alabilirsem sevineceğim. 7.65 mm tercih ettiğim , sevdiğim bir kalibredir .teknik özelikleri hakkında tisaş açıklamaları kadar bilgi sahibiyim.kalibre anlamında durduruculuk , menzil gibi genel zaaflardan ziyade modele yönelik fikir ihtiyacı içindeyim.

hakkında genel olarak olumsuz görüşler duysam da pratik anlamda ne gibi dezavantajlar yaşatabileceği konusunda sağlıklı bir enformasyonum olamadı.kalibre veya teknik özellikler dışında , ''bu silahın şu eksileri vardır, örneğin tutukluk riski yüksektir'' nevinden bilgiler çok makbule geçecektir. boya kalitesi vs gibi yaşamsal olmayan sorunlarda ise beklentilerimin düşük olduğunu belirtmek istiyorum.

Bazen pıçak, sadece pıçaktır :)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-07-2008, 01:35 PM (Bu Mesaj 23-07-2008 01:42 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: tisaş fatih 13
Alıntı:bu silahın şu eksileri vardır

Tetiği ve çekişini, piyasadaki kurusıkı versiyonlardan ayırd etmek zor.
Kabze konturu, maalesef bir Beretta kadar rahat değil.
Tam tutuş alanı için şarjöre uzantı eklenmiş olması kötü.
Bu şarjör uzantısı, silaha eski bir dizayn havası vermiş.

Alıntı:hakkında genel olarak olumsuz görüşler duysam da

Buradaki poligonun Fatih 13'ü, 15.000 atımı çoktan geçmiş durumda.
Şimdiye kadar sadece horoz tulumbası pimi kırıldı.
Silah, bunun dışında şarjörler dahil her şeyi ile orijinal.

Alıntı:örneğin tutukluk riski yüksektir

Kesinlikle hayır.
Bu kadar atım adedi boyunca ise bir kez bile tutukluk yaptığını görmedik.

Daha önce dediğim gibi, iyi iyidir. Kötü de kötü.
Bu silahdan Beretta'nın üst düzey işçilik ve kalite hissini beklemek doğru değil.
Ancak, her zaman iş görecek düzeyde fonksiyonel bir silah.
Tabii ki bunlar, bizim sadece bir silah üzerinde yaptığımız kişisel gözlemler.
Farklı silahlarda, farklı kişiler, farklı sonuçlar gözlemlemiş olabilir. Onu bilemem.

Saygılar.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ANT_AD
23-07-2008, 01:56 PM (Bu Mesaj 23-07-2008 01:58 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : nurikilligil.)
teşekkür ederim sayın üstadım, şarjörlerin italyan olduğunu biliyorum,namlu da çek ithali yanılmıyorsam, genel anlamda bir kalite hissi de beklemiyordum zaten bu fiyat düzeyinde bir mamulden,
bahsettiğiniz uzantı da hafiften düğmeli beretta havası da katmışlığından ötürü kabulüm idi zaten.

tek derdim fonksiyonellik anlamında idi. gerçi tetik hissi konusundaki yorumunuz karşısında hayal kırıklığı yaşadığım söylenemese de bu yönde genel bir hassasiyetim olduğunu da inkar edemem.atış dağılımını çok da kötü etkiler mi acaba?

bir de; 9x17 merminin daha küt yapısından kaynaklı tutukluk ihtimalinin daha fazla olacağı yönündeki bilgim geçerli midir?

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-07-2008, 02:29 PM
Alıntı:atış dağılımını çok da kötü etkiler mi acaba?

Tetikteki bu kusuru daha ziyade çift hareketli çekişde hissediyorsunuz.
Tek harekette ise derli toplu atış yapmakta fazla sorun yok.

Alıntı:9x17 merminin daha küt yapısından kaynaklı tutukluk ihtimalinin daha fazla olacağı yönündeki bilgim geçerli midir?

Ülkemizde sadece yuvarlak uçlu FMJ mühimmat var.
Bu tip mühimmatta, hemen hemen hiç bir tabanca, özel bir kusuru olmadıkça tutukluk yapmıyor. Özellikle 7.65mm Browning ve 9x17 mm Browning kalibrelerindeki silahlarda kolay kolay tutukluk yaşandığını duymazsınız.

Şimdiye kadar gördüğüm ve kullandığım 9x17 mm silahlar Beretta ve Kevin'dir. Bu silahların ikisinde de, hiç bir şartta, her hangi bir tutukluk gözlemlemedim.

Yurt dışında 9x17 ve altına inildiğinde ise, gariptir daha ziyade FMJ mühimmat tercih ediliyor. Bunun nedeni fonksiyonel güvenilirlikten ziyade, çıkış hızları zaten düşük olan bu kalibrelerde, deliciliği biraz daha arttırmak.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-07-2008, 02:47 PM
sayın lupus genelde bu yerli silahlarda tetik çekilirkern içinde kum varmış gibi kıtırtılı bir his veriyor arkadaşımdaki 4'' gümüşayda çok barizdi belki güvenlik olarak düşük atımlarda bir sorun yaratmaz ama psikolojik olarak şahsen huzursuz ediyor bunu düzeltmek bu kadar zormu yoksa ihtiyaçmı duymuyorlar yada bu sorun ehil bir ustayla giderile bilirmi.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-07-2008, 03:09 PM
teşekkür ederim sayın lupus..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-07-2008, 05:57 PM (Bu Mesaj 23-07-2008 06:02 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Alıntı:bunu düzeltmek bu kadar zormu yoksa ihtiyaçmı duymuyorlar.

Hayır, kesinlikle zor değil.
Sadece biraz daha zaman ve emek istiyor.
Silahları bu şekilde de yeterli görüp, ya da uğraşmak istemeyip bu şekilde piyasaya veriyor olabilirler, birinci olayın nedeni cahillik, ikincisinin ki ise gaflet olabilir, ancak sonuç itibari ile vardıkları nokta aynıdır ve kabul edilebilecek bir yanı yoktur.

Alıntı: bu sorun ehil bir ustayla giderile bilirmi

Silahın mekanizmasını ve çalışma sistemini çok ama çok iyi tanıyan, hangi parçanın hangi aşamada ne işe yaradığını, hangi parçadaki artefaktların hangi tetik kusurlarına neden olacağını ve bunların silahın fonksiyonelliğini bozmadan nasıl giderilebileceğini bilen ehil bir usta size yardımcı olabilir, ama istediğinizi yapmayı bir yana bırakın, neden bahsettiğinizi dahi anlayacak ehil usta bulmak işin en zor kısmıdır.

Saygılar.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-07-2008, 10:27 AM
Sorunlu bir yerlinin yapısal bir sorununu giderme konusunda sayın lupus' un belirttiği gibi doğru kalifikasyonu bulma zorluğu yanısıra, bu ustanın el işçiliği ve sorunu gidermede kullanacağı farazi kaliteli parçalar maliyeti düşünüldüğünde, orjinal bir kaliteli silah satın almak daha akıllıca olabilir.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
03-08-2008, 11:21 AM
Merhaba;
yaklaşık bir ay önce 7.65 fatih 13 aldım. taşımak amaçlı kullanıcılar için zaten çok ideal bir silah. mke 650 YTL den satışa sunuyor. silahın görünüşü de atışı da gayet güzel. poligonlarda kullanılan silah da genelde budur. bu fiyata bundan iyisi bulunmaz. kaldı ki ikinci el piyasası bile 800YTL düzeylerinde. beyaz krom modeli yoktu ben alırken sadece standart siyah vardı. bence tek dezavantajı buSmile
Alıntı Yaparak Cevapla
03-08-2008, 08:55 PM (Bu Mesaj 03-08-2008 09:05 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.ramtha35, öncelikle hoşgeldiniz.

Şansınıza, MKEK'de şu anda beyaz krom dahil pek çok boya alternatifi var.
Umarım silahınızı kullandıkça daha çok seversiniz.
Çünkü bir aylık kullanım ve kısıtlı atım adedinde hemen karar vermek bazen yanıltıcı olabiliyor.
Bazen kendi sınıfında benzer silahlarla karşılaştırınca, insanın görüşü değişebiliyor.
Kendim pek çok değişik marka silahı başta severek kullanıp, daha sonra değişik nedenlerden soğuyup, sattım.

Ama şu bir gerçek, Fatih13 parasına oranla çok fazla bir silah.
İkinci elde yerli bir silahın değerinin artması ise garip olmakla beraber, sevindirici bir şey.
Çünkü MKEK'den her zaman sıfırını daha ucuza alma imkanı varken, bir silaha daha fazla para ödemenin tek geçerli nedeni, Ankara'ya uzak olup para, daha ziyade de zaman harcamaktan kaçınmak olabilir.

Tekrar hoşgeldiniz.
Umarım hoşça vakit geçirir, ortamdan faydalanırsınız. Saygılar.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS