Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beretta Emniyet Tertibatı
Sn Chipara,
Olayın üzerinden epey zaman geçti. Sonuç nedir?

Saygılar...

Alıntı

Sn. zucchero Tabancayı fabrikaya yolladıktan 1 hafta sonra geri geldi,fabrikayı telefon ile aradım ve arızanın ne olduğuna dair bilgi istedim.Fabrikanın ustalarından biri ile görüştüm bana arızanın tırnak yayında olduğunu sadece yayı değiştirdiklerini ve arızan giderildiğini söyledi. Hangi tırnak yayı dediğimde ise anladığım kadarıyla horoz tulumbasının altındaki yayı kastetiğini zannediyorum ama beni tam aydınlatamadı. Tabi bu açıklamalar beni pek tatmin etmedi sorun sadece yayda nasıl olur anlamış değilim tabancada şu an sorun yok ama tabanca geldikten sonra atışa hiç gitmedim. Malum poligonumuz hala tadilatda.
Bu arada biraz işlerimin yoğunluğu ve stresli olması sebebiyle pek Forumada giremedim bu yüzden sonuç hakkında bilgi vermem biraz gecikti kusura bakmayın.

Saygılar.

Alıntı

Sn Chipara,
Sn Turantactical'ın aracılığıyla üretilen snap caps'lerle silahınızı bol bol denemekte fayda var. Zaten sorun var ise silah sinyalleri verecektir. Tekrar geçmiş olsun diyelim. İnşallah firma biraz daha dikkatli olur artık bu konularda.
Saygılar...

Alıntı

Sayın Üsdatım, Lupus;
Size bir sorum olacak.
Konu kirliliği olmaması için, sorumu, bu başlık altında sormayı
uygun gördüm.
Beretta FS92 nin emniyet mandalında yapılacak bir modifiye veya
parça değişimi vasıtası ile, emniyet açılma pozisyonunda kapalı.
kapalı pozisyonda ise, açık olacak şekilde, ayarlana bilirmi?
Bunu sormamdaki sebep, kılıftan silahı çekip, hızlı bir şekilde, hazneye
mermi sürerken, Beretta'nın eşşek kulaklarını kumanda etmek,
beni yoruyor.
Bu çalışmayı yaparken, defalarca emniyetin kapanma durumu ile
Karşılaştım.

Yada, sizin bu duruma karşı, başka bir tavsiyeniz varmı?
Saygılarımla.

Alıntı

Sn Alperf92,
Naçizane bir önerim olacak. Kapağı kurarken 4 parmak ve avuç içini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde biraz daha ileriden kavramak ve eşek kulaklarından sakınmak mümkün oluyor. Gerçi F92'nin açık namlu olması bunu ne kadar mümkün kılıyor ondan emin değilim.

Ya da önceki mesajlarda bahsettiğim üzere emniyeti sadece horozu düşürecek şekilde(de-cock only) ayarlayabilirsiniz. Böylelikle israil tekniğinde kapağı kurarken emniyet devreye girse bile tek olumsuz yanı çift hareketli tetik yerine tek hareketli tetik ile atışa başlamanız olur ki bu da hiç ateş etmemesine yeğdir.

Alıntı

(17-06-2012, 04:26 PM)Alper f92 demiş ki: Beretta FS92 nin emniyet mandalında yapılacak bir modifiye veya
parça değişimi vasıtası ile, emniyet açılma pozisyonunda kapalı.
kapalı pozisyonda ise, açık olacak şekilde, ayarlanabilir mi?
Bunu sormamdaki sebep, kılıftan silahı çekip, hızlı bir şekilde, hazneye
mermi sürerken, Beretta'nın eşşek kulaklarını kumanda etmek,
beni yoruyor.
Bu çalışmayı yaparken, defalarca emniyetin kapanma durumu ile
Karşılaştım.

Beretta 92' nin emniyet manevelasının önemli bir özelliği de ara iğne bağlantı parçasının irtibatını kesmesidir. Manevela aşağıya çevrildiğinde, manevela içerisindeki bir yatakta yerleşmiş olan iğne bağlantı parçası da etrafında dönerek horoz ve iğnenin teması engellenir. Bahsettiğiniz gibi bir tadilat yapabilmek için yeni bir manevela yapıp, iğne ara bağlantı parçası için yeni farklı açılarda bir kanal açmak gerekir ki, manevela aşağıya döndüğünde ara bağlantı parçası horoz ve iğne irtibatı sağlayacak ve serbest hareket edebilecek bir pozisyona gelebilsin.

Beretta 92 FS' nin emniyet sistemi atım yatağı doldurularak, dolu atım yatağı üzerine horozu güvenli bir çift hareketli pozisyona indirip, silahı ama emniyeti kapalı, ama açık, horoz ve tetik çift hareketli pozisyonda ve atım yatağı dolu olarak taşıyabilmek üzere tasarlanmıştır. Bu sistem özellikle tabancayı atım yatağı dolu olarak taşıyan ABD Ordusu ve güvenlik güçlerinde neredeyse sıfır kaza yüzdesi ile rüştünü isbatlamıştır. Bu ve benzeri güvenlik sistemleri ilgili kaza raporları nedense hep daha güvenli olduğunu iddia ettikleri, temel mantığı atım yatağını boş olarak taşımaya dayalı İsrail Tekniği' ni kullanan güvenlik güçlerinden gelmektedir...

Sn.Alper f92, sizin silahınız taşıma ruhsatlı ve sürekli olarak da taşınan bir tabanca. Bu nedenle üretici o tabancayı hangi kullanıcı profilini ve güvenlik alışkanlıklarını göz önüne alarak tasarladıysa, siz de tabancanızı orijinal hali ile onlar gibi kullanmalı, taşımalı, eğitiminizi de bu yönde planlamalısınız.

Saygılar.

Alıntı

(18-06-2012, 12:37 PM)lupus demiş ki: Beretta 92 FS' nin emniyet sistemi atım yatağı doldurularak, dolu atım yatağı üzerine horozu güvenli bir çift hareketli pozisyona indirip, silahı ama emniyeti kapalı, ama açık, horoz ve tetik çift hareketli pozisyonda ve atım yatağı dolu olarak taşıyabilmek üzere tasarlanmıştır.

Üstad'ın belirttiği gibi, 92FS'i olanlar mermi namluda + horoz inik + emniyet açık (kapalı) + tetik, horoz DA pozisyonda taşınır.
Silahı çeker ateş edersin. Sürgü manipülasyonu yok. Mermi bitince dolu şarjör takar, sürgüyü serbest bırakırsın. Ateşe devam.
Ne eşşeği sor ne de kulaklarına takıl Shy
Gözlerini sevip kulaklarını istemiyorsanız size P226 veya P30 yakışır.

Alıntı

Üstadım, pek değerli, bilgi ve paylaşımlarınızdan ötürü, teşekkür ederim.
Bu gün, sayın Fuat_61 ve sayın Yanik61 ile birlikte, sabahın ilk ışıklarında başlayan bir idman yaptık. Benim de sizin bahsettiğiniz yönde bir çalışmam oldu.

[Resim: th_8ff9bb72.jpg]

Epey bir süredir arayış içerisindeydim. Ya silahımda ya da kendimde bir modifiye işlemi yapmam gerekiyordu. Smile Ben kendimi modifiye etme yolunu tercih ettim. Silahımı şu ana kadar atım yatağı boş taşıyordum. Ama şu an itibari ile artık atım yatağı dolu. Silahımı en hızlı nasıl kullanıyorsam, öyle taşımam gerektiğini bir kez daha idrak ettim.

Saygı ve selamlar.

Alıntı

Silahı dolu taşımak güvenlik konularında hata yapmamayı gerektiriyor, ben en azından 3-4 hata yapıyorum, bazen bazı önlemleri unutuyorum, bence dikkatli olunması gereken bir tarz..

Alıntı

(18-06-2012, 01:58 PM)Alper f92 demiş ki: [Resim: th_8ff9bb72.jpg]

Atım yatağını sürgü önünden tutarak kontrol ederken ( press check ) namlunun ellerinizi ve parmaklarınızı süpürmemesi çok güzel. Ancak Beretta 92, S&W 5906, SIG Sauer P serisi, H&K USP ve türevleri gibi tabancalarda kurulu horozu indirirken her zaman manevelayı kullanmayı meleke haline getirin. CZ 75 gibi tabancalarda horozu tetiği kullanarak indirmek zorunda olduğumuzdan mecburen bu yolu tercih ediyoruz, ancak Beretta' nın manevelaları iğne kilidini devre dışı bırakmadan horozu indirebilirken, iğne kilidinin kısa bir süre dahi devre dışı kaldığı tetik manüpülasyonu ile horoz indirmekten imtina etmek gerekir.

Tecrübeli bir el tetiğe dokunup, horozu tulumbasından kurtarır kurtarmaz parmağını tetikten hemen çekerek iğne kilidinin horoz mapülasyonu esnasında tekrar devreye girmesini sağlayabilir, ancak elimizin altında bu işleri otomatik olarak çok daha güvenli yapabilen manevelalar varken risk almaya hiç gerek yok. Eğer Beretta 92' yi SIG Sauer gibi horoz emniyet çentiğinde ve çift hareketli olarak taşımak istiyorsanız, kurulu horozu manevela indirip, müteakiben emniyeti tekrar atış pozisyonuna getirip, horozu emniyet çentiğine kadar çekip öylece bırakmak en güvenli yoldur.

(18-06-2012, 01:58 PM)Alper f92 demiş ki: Epey bir süredir arayış içerisindeydim. Ya silahımda ya da kendimde bir modifiye işlemi yapmam gerekiyordu. Smile Ben kendimi modifiye etme yolunu tercih ettim. Silahımı şu ana kadar atım yatağı boş taşıyordum. Ama şu an itibari ile artık atım yatağı dolu. Silahımı en hızlı nasıl kullanıyorsam, öyle taşımam gerektiğini bir kez daha idrak ettim.

Thumbs Up

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi