Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MC 25
http://www.yavuz16.com/tr/mc25/mc25-standart

GİRSAN ' son çıkardığı modellerden MC 25 ile sınırları zorlamaya karar vermiş. Emniyet mandalı gövdeye alınmış ve kabza kapaklarındaki yataklara bakılırsa da, Taurus veya HK USP serisine benzer bir şekilde, aşağıya bastırıldığında horozu indirecek şekilde tasarlanmış. Ancak yine Taurus veya HK USP gibi gerektiğinde horoz kurulu iken horozu kiltleyip kilitlemediğini bilemiyorum, maalesef sitelerindeki ürün sayfasında da bu konuda yeterli bilgi yok. Eğer emniyet mandalı horozu indirirken yarı kurulu emniyet çentiğine kadar indiriyorsa, gerektiğinde de horozu kurulu ve kilitli bir şekilde taşımaya olanak sağlıyorsa, GİRSAN ve bu tür bir emniyet sistemi arzulayan silahseverler adına çok güzel bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Görsel olarak ise son zamanlarda çıkan yerli modeller içerisinde, en azından benim gözüme en hoş görünenlerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sağ taraftaki tetik kolunu, sol taraftaki gövde kabartısına simetrik bir kabartının içerisine gizlemeleri de bence çok hoş olmuş. Açıkçası silahta görsel olarak tek hoşuma gitmeyen ayrıntı o garip horoz mahmuzu. Onun dışında genel olarak gerçekten en azından benim zevk anlayışıma uygun bir model olduğunu ve gerçekten denemek isteyeceğim nadir yerli modellerden birisi olduğunu söyleyebilirim.

Tabii bunların hepsi sadece dışarıdan bakılarak yapılan değerlendirmeler, silahın gerçek anlamda mekanik güvenilirlik, vuruş hassasiyeti ve kararlılığı, emniyet sisteminin güvenilirliği, dayanım gibi konularda sahada ve hatırı sayılır miktada atım ve manüpülasyonla test edilmesi şart. Umarım konseptteki ve görünümdeki değişim kaliteye de yansımıştır.

[Resim: 0041b194.jpg]

[Resim: d81077bd.jpg]

Alıntı

lupus demiş ki:Görsel olarak ise son zamanlarda çıkan yerli modeller içerisinde, en azından benim gözüme en hoş görünenlerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sağ taraftaki tetik kolunu, sol taraftaki gövde kabartısına simetrik bir kabartının içerisine gizlemeleri de bence çok hoş olmuş.

Zigana k ve sportta tetikte bir sürtünme hissi vardı. Tabancanın kabzesini temizlemek için söktüğümde farkettim tetik kolu ortopedik kabzeye sürtünüyordu. Üstadında belirttiği ayrıntı galiba bu sorunu çözüyor. Bu modeli özellikle Zigana K' ya benzetmekle birlikte daha estetik bulduğumu belirtmek isterim.
Not: Gerçekten benziyor değil mi? Yoksa ben hayal mi görmeye başladım ? Smile
Saygılarımla,

Alıntı

Üstadım silahın genel görüntüsü özellikle de sürgü Sig P229'u anırıyor sanırım biraz benzetilmeye çalışılmış, eğer kalite de benzetilmeye çalışıldı ve biraz başarılı olunduysa tebrik etmek gerekecek...

Alıntı

Emniyet mekanizması ve diğer bir kaç özellik sanırım dediğiniz gibi Taurus'un izinden gitmiş. Decocking özelliğine de sahip, yani aşağı harekette decocker, yukarı harekette kilit.
Tetik barının dışarıda kalması ve gövde önü traşlaması dışında burnundan düşmüş Smile

[Resim: 35561.jpg]

Alıntı

Bu tetik, istirahat pozisyonu için çok ileride durmuyor mu?
Bana çooook uzuuuun bir tetik yolu varmış gibi geliyor.
Sayın Chipara'nın MC23'ü ile atış yaptığımda, bu bitmek bilmez uzunluktaki tetik yolu ile tanışmıştım. Sanki "long trigger travel" MC serisi klasiği olmuş gibi...

[Resim: d81077bd.jpg]

Alıntı

Ben de bu tabancayı ilk gördüğümde Taurus modellerine benzetmiştim. Ama ustamızın da belirtmiş olduduğu gibi tetik kolu saklanmış olması dikkatimi çekmişti. Keşke bu iyileştirmeyi yaparken çekme kertiklerinide tam boy olarak uzatmayı da deneselermiş.

Aslında Girsan'ın yapabileceği çok işler var mesela bir Beretta klonu olan Tuğra'yı Beretta Steel ile özleştirerek emniyet sistemini gövdeye çekerek, krom kaplama yerine gerçek bir "Stainless Steel" üretmeyi deneyebilirler.

Alıntı

Sn.Hotman'a sürgü çentikleri konusunda katılıyorum, bir P229'un da tek kusuru olarak gördüğüm ama bence kullanımda önemli etkisi olan bir konu.
Ayrıca kullanılan horozun, kurulu olmayan pozisyondayken ulaşılması biraz rahat görünse de şahsi olarak denediğimde, horozu aşağı yöne bastırırken düz kalması sebebiyle o kadar kullanışlı olmuyor.
Ayrıca Beretta tarzı kabza tasarımı da serçe parmak konusunda kullanışsız, eli büyük şahıslarda bu açının çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Silahın orjinalinde kabza düz ve bu noktaya serçe parmağı denk gelecek kişileri rahatsız etmeyecek şekilde.

[Resim: large_mc14_s_003.jpg]

MC14 kabzası ve MC27'de kullanılan horoz modeli, hatta olabilse köşelerinden arındırılmış bir tetik korkuluğu, traşsız bir sürgü/gövde önü ve uzun olmayan bir tetik ile çok daha güzel bir silah ortaya çıkacağına inanıyorum.
Saygılar,
TT

Alıntı

Bugün Gümüşsuyu MKE'de Girsan MC25 modelini inceleme şansı buldum.

-Tabanca genel işçilik yönünden güzel gözüküyor ve teşhir modelinde dış görünüşte herhangi bir işçilik kusuru göze çarpmıyordu.
-Kabzası çok kalın olmayıp benim gibi orta büyüklükte ele sahip kullanıcı tarafından zorlanmadan kavranabildi. Daha sonra Stoeger Cougar'ı incelerken Cougar'ın kabzasının daha zor kavrandığını farkettim. Ancak kabzaların pek rahat olduğunu söylemem. Yani Compact MC'nin ergonomik denilen kabza kapakları gerçekten çok daha rahat alınacaksa mutlaka bu kabza kapaklarıyla alınmalı.
-Emniyet manivelasını aşağı indirdiğimde horozu çift-hareket pozisyonuna indirdi.
-Silahın söküldüğünde teşhir modeli olduğu için eksik parçalıydı yalnızca sürgü ve gövde mevcuttu ve iki parçada da dikkat çekici makine izi bulunmuyordu. Yani varsa da ben farkedememiş olabilirim. Cep telefonuyla kaliteli olmayacağından resimlemedim.
-Teşhir modelinde tetik, Compact MC'nin tetiğinden biraz daha sertti. Fakat incelediğim modelin fabrikadan yeni geldiğini söylediler. Sanırım oradaki Compact MC'nin uzun süredir orada olup çokça incelenmesinin bunda etkisi olabilir.

Tabancanın elde nasıl durduğu anlamanız açısından bir adet resim çektim. Ellerim orta büyüklükte ve ince parmaklı.
[Resim: Grnt002.jpg]

Saygılarımla...

Alıntı

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,geçtiğimiz hafta MKE'den GİRSAN -MC25 (beyaz) aldım.Ancak poligon kapalı olduğu için test atışı yapamadan memlekete dönmek zorunda kaldım.ilk olarak 50 atım yaptım herhangi bir tutukluk sorunu yaşamadım bir kaç gün sonra bir 50 lik atış daha yaptık arkadaşlarla oda sorunsuz geçti silahı kabaca 100 atım sonrası incelediğimizde kızak ve gövdede herhangi bir deformasyon çizilme gözlemlemedik..2006 yılında almış olduğum ((girsan TUĞRA'da))250 atım sonunda kızaklarda belirgin şekilde çizilme gözlemlemiştik..Ancak ilk olarak MC-25 te gözüme çarpan emniyet mandalının çok sert olması ve emniyete geçerken iki kadenede geçmesi bilmiyorum zamanla yumuşarmı ki bende pek emniyet kullanmam..Birde gerek tet hareket ve çift hareket konumunda tetik boşluğu oldukça fazla kullanan arkadaşlar bilir polis demirbaşı olarak ((RUGER-P 85))leri anımsatıyor tabii daha detaylı bilgi için sayın lupus hocama müsait olunca uğrayacağım şu aneda fotoğraf veremiyorum en kısa zamanda vereceğim..

Alıntı

Sayın Orfoz3,

Yeni silahınız hayırlı uğurlu olsun. İyi günlerde, kullanmanız dileklerimle.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi