Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9mm Nurikilligil Prototipi
Sn. nurikilligil,

Sn. lupus'un yukarıda eklemiş olduğu resimlere bakarsanız ne kadar değişik görünse de silâhın toplama olmadığı belli oluyor. Metal aksam çok temiz ve üzerinde "toplama" olsa paçalarda yine de bulunması gereken numara, deneme damgası, kontrol damgası gibi şeyler yok. Aslında tek bariz numaralı yer gezin yaprağındaki menzil mesafeleri.
Bu arada, acaba merhum Nuri Killigil ile bir akrabalığınız var mı? Varsa, Askeri Müze'deki Nuri Killigil yapısı prototip tabanca hakkında hiç bilginiz var mı? İçerisini göremediğm için mekanizma/kilit gibi özelliklerini merak etmiştim.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Hayır sn üstadım herhangi bir akrabalığım yok..

Başlığa denk gelmiş miydiniz acaba?

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...565&page=1

Alıntı

Sn. nurikilligil,

Başlık ne zamandı bilmiyorum fakat isim konusuyla ilgiliyse cevabım; hayır. Ben ancak 5 ay evvel katıldım ve muhtemelen ıskalamışımdır. Zaten bazı bazı okuduğum eski mesajlara da yeniymiş gibi reaksiyon gösteriyorum.
1966'dan beri filân Askeri Müze'deki o tabancayı merak ettiğimden isminiz aklıma takılmıştı. 1972 gibi Ankara Mamak Muhabere Okulunda yedek subaylığını yapan bir arkadaşım nizamiyede nöbetçi olduklarında "Nuri Killigil" tabancası taktıklarını söylemişti fakat onların bahsettiğim prototiple isim dışında bir ilgileri yoktu. Sadece 1940'ların sonu veya 1950'lerin başında yanan fabrikada yapılmışlardı.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. alikozanoglu,

Orjinal bir nurikilligil tabancaya uyelerimizden Sn. Ceycey sahip idi, ama sanirim yakin zamanda devretti.
Kendisinin paylasimlarindan sitede bilgilere ulasabilirsiniz.

Saygilarimla..

Alıntı

Sn baris,

Çok teşekkür ederim. Askeri Müze'de bir Nuri Killigil prototipi var. Halen teşhirde mi bilemiyorum. Sanırım 9x19 fişek için. Merakım aslında onun mekanizması hakkındaydı.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn. alikozanoglu ,

Cahilligime veriniz, sahsen askeri muzedeki 9x19mm prototipini bilmedigim icin bu sekilde ortaya atilmis bulundum.
Bilgi icin tesekkur ederim, kisa bir arama yaptim ama internetlerde bu prototip hakkinda bir detay bilgi bulamadim.

Tesekkur ve saygilarimla...

Alıntı

Sn baris,

Kütüphanemdeki "Askeri Müze Ateşli Silahlar Kataloğu"nda pek detay belirtmeyen bir resim var. Tarayıp ekliyorum.
Görünüşüne bakılırsa 9KB değl de 9x19 olduğunu düşünüyorum. Merak ettiklerim aslında ıvır zıvır şeyler. Meselâ; nasıl bir kilit sistemi kullanılmış, "gizli horoz" diyerek cidden "Turalı Polis"te olduğu gibi kapak altında gizli gerçek bir horoz mu var yoksa 1910 veya 1922 Browningler yahut Parabellum gibi bir yay sıkıştırarak kurulan bir iğne mi. Radom'da namlu kilit sistemi M-1935 Browning gibi olduğu halde M-1911 Colt gibi bir sap emniyeti filân vardır. Yapacak başka işim olmadığı için ben böyle noktalara kolayca takarım.
Müze'deki tabancanın kendisi ekleyeceğim resimden çok daha etkileyici. Umarım bir gün gider görürsünüz. Günümüzde resmen bazı modern silâhların kopyaları lisans altında yapılırken Nuri Killigil gibi bir zatın bazı yenilikler veya gelişmeler peşinde uğraşması bana enteresan geliyor, bazı bazı foruma yazan bir site üyesinin yaratmaya çalıştığı fikirler gibi.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Konu tufek kismindan ayrilmis, kendi yerine tasinmistir.
Bu sekilde daha sonra bulunmasi da, devam etmesi de daha uygun olacak.
Saygilairmla...

Alıntı

Sn. baris,

Çok teşekkür ederim ilginize. Aslında başka bir konudan bu konuya "sıçrama" yaptığımız için konular karıştı. Yazdığınız gibi bazı başlıklar altında tamamen farklı konular ortaya çıktığı için arayıp bulmak cidden zor oluyor.
Sağolun.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Aşağıdaki konuda sadece prototip olarak kalmayıp, envantere de girmiş olan, nöbet tutan pesonelde görüldüğünü tahmin ettiğim Killigil modelini aşağıdaki konuda görebilirsiniz;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=565

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi