Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bıçaklar hakkında birkaç bilgi
Sn. forumdaşlar,
Uzun süreli, yoğun kullanımda, düz , yarı düz-yarı testere ve tamamı testere ağızlı bıçakların birbirlerine avantaj ve dez avantajları nedir.
Bana hem ağaç vb. cisimleri hem de yumuşak cisimleri kesme işlemini gerçekleştirebileceği için yarı testere-yarı düz modeller makul geliyor. Sizin yorumunuz nedir ?
Saygılar.

Alıntı

Çizilmiş lekelenmiş çalışır durumdaki bıçakları polisaj/kumlama yoluyla üzerindeki pürüzlerinden kurtarıp, silahlarda yapıldığı gibi kaplayabilir miyiz?

1 tane atmaya kıyamadığım Ti-lite bıçağım var gördükçe üzülüyorum, eski keskinliğine yakın duruma getirdim ama üzerindeki çizikler canımı sıkıyor. Bileme esnasında taşı kaçırdım ve derin çizikler oldu:s

Dediğim şey mümkün mü yoksa hayalden mi ibaret?

Alıntı

Sn. kotucenk,

Silâhlara yapılan parlak veya mat siyah veya normal krom rengi kaplamalar o kadar ince bir tabakadır ki alttaki baz metalde kalan hemen tüm izler kaplamada da görülebilir. O sebeple bıçağınızdaki izler çok derinse onları kabul edeceksiniz (veya bıçağı elden çıkaracaksınız). Veyahut, çizik çok derin değil ve bir miktar zımpara tesviyesi ile kaybolacaksa, zımparalayıp polisaj yapıp ondan sonra istediğiniz kaplamayı yaptıracaksınız.
Demek istediğim; kum püskürtmenin matlığı dahi çok çok hafif olmayanlar dışındaki çizgileri kaybedemez.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

(21-10-2010, 01:00 AM)Kinyas demiş ki:
karanlık ay demiş ki:Değerli üstadlar,çakı ve bıçakların üzerinde zamanla oluşmakta olan ,hafif paslanımsı şeklinde noktacıklar oluşmaktadır.Şahsen buna mağazalardaki vitrin ürünlerinde rastladım,bu gibi pasları çeliğe zarar vermeden giderebilecek maddeler varmıdır?Yeni almış olduğum Cold Steel Ti-lite 4'mde böyle paslanmaları gözledim,nasıl temizleyebilirim?Yardımarınız için teşekkür ederim.Herkeze iyi forumlar.

Kesinlikle ben de tam bu sıralar foruma danışmayı düşünüyordum.Sn. karanlık ayın yazdığı gibi " çakı ve bıçakların üzerinde zamanla oluşmakta olan ,hafif paslanımsı şeklinde noktacıklar ". Bunların pas olmadığını zannediyorum, en azından benim çakımdakilerin. Neyle temizlenmesi gerektiği konusunda bilgilendiren olursa memnum olurum.Teşekkürler.

Sn.ashes pas sökücü spreylerin çeliğe bir zararı var mı?

slm benim hacizane tavsiyem pas sökücüyle temizleyp koruyucu yağ ile korumanız. Heher pas sökücü yetersiz kalıyorsa sigara külü ile bıçağın çizgi yonünde oğup diğer işlemleri devam edin. NOT.Çelik üzerindeki polisaj işlemi hatasından veya nem,rutibet.ıslak kalmaya bağlı demir vekarbon korozyona uğrar bu yüzden o lekeler oluşur.

Alıntı

Ilk mesajdaki silinen resimler yenilenmistir.

Alıntı

Teşekkür ederim,ellerinize sağlık.

Alıntı

aus 8a çelik çok keskin ama kullandığım cold steel bıçağım ak-47 de biraz yıpranma oldu.aus 8 körlenebilen bir çelik.elimde san mai 3 ler var ama onları kullanmadığım için körlenme ve bileme durumlarını bilemiyorum.san mai 3 kullanan tecrubelerini paylaşırsa sevinirim.You tube da san mai3 kullanımına ilişkin extrem test videoları yok pek.

Alıntı

San Mai oluşunu farklı düşünmek lazım.Çünkü keskinlik olarak ekstrası yok.San Mai bir çeşit ocak kaynağıdır.Farklı çelikler katmanlı bir şekilde kaynatılır.

Avuç içinizi kısarak bir çeşit u yapın , arasına da diğer elinizi koyun.Ne oldu u yaptığınız el diğer elinizi sıkıca sardı.Avuç içiniz düşük karbonlu çelikti ve de oldukça esnek araya sıkıştırdığınız eliniz ise yüksek karbonlu paslanmaz veya sadece yüksek karbonlu keskin ama esneme özelliği fazla olmayan çelik.Bu şekilde oldukça esnek ve keskin bir bıçak olabiliyor ve tabi hamona benzer desenleri hoş oluyor.

Aradaki keskin çelik VG10 diye biliyorum dışında ise düşük karbonlu başka bir paslanmaz var.

Alıntı

Teşekkürler sn.madenci08.Evet san mai elle yoklayınca hemen kapmıyor, yüksek düzeyde keskin hissedilmiyor.ama videolara bakılırsa keskin ve esnek fazlasıyla...

Alıntı

[Resim: sanmai1.jpg]

Burada bir san mai örneği görülüyor.Dikkatli bakarsanız iki çelik arasındaki ton farkını görürsünüz.Hamon değildir yalnız ki bazıları oldukça benzer.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi