Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bıçaklar hakkında birkaç bilgi
Benim önce ki CRKT çakımda da aynı sorunu yaşamıştım.Tüm bıçaklarımda değil de,sadece o bıçağımda yaşadığım için çeliği ya da alaşımı ile ilgili olabilir diye düşünmüştüm.Fakat biraz yağla ovaladığım zaman geçiyordu.Siz de pas sökücü spreyler ya da yağlar ile çözüm bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.Tabi Üstatlarımız daha iyi bilirler..
Saygılarımla..

Alıntı

karanlık ay demiş ki:Değerli üstadlar,çakı ve bıçakların üzerinde zamanla oluşmakta olan ,hafif paslanımsı şeklinde noktacıklar oluşmaktadır.Şahsen buna mağazalardaki vitrin ürünlerinde rastladım,bu gibi pasları çeliğe zarar vermeden giderebilecek maddeler varmıdır?Yeni almış olduğum Cold Steel Ti-lite 4'mde böyle paslanmaları gözledim,nasıl temizleyebilirim?Yardımarınız için teşekkür ederim.Herkeze iyi forumlar.

Kesinlikle ben de tam bu sıralar foruma danışmayı düşünüyordum.Sn. karanlık ayın yazdığı gibi " çakı ve bıçakların üzerinde zamanla oluşmakta olan ,hafif paslanımsı şeklinde noktacıklar ". Bunların pas olmadığını zannediyorum, en azından benim çakımdakilerin. Neyle temizlenmesi gerektiği konusunda bilgilendiren olursa memnum olurum.Teşekkürler.

Sn.ashes pas sökücü spreylerin çeliğe bir zararı var mı?

Alıntı

Sn. Arkadaşlar,

Doğrusu bu mudur bilmiyorum? Ama ben wd40 kullanıyorum. Temizliyor ve koruyor, şimdiye kadar olumsuz bir etkisini görmedim. Üstadlar konuyu gördüklerinde en doğrusunu açıklar.

Saygılarımla,

Alıntı

Arkadaşlar,forumumuz üyesi Sefa hocamdan aldığım bilgileri paylaşmamın yararlı olacağını düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi WD-40 çok amaçlı genel bir ürün.Yani hem bakım hem koruma hem de yağlayıcı olarak iş görüyor.Bunun yanında hepsini birden gördüğü için her bir dalda en iyisi olamıyor.

Kendi çakı ve bıçaklarımda da WD 40 kullanmama rağmen aldığım tavsiye şöyle:

Çelik üstünde oluşan pas lekeleri için pas çözücü kaliteli bir ürünle (çok yönlü bir ürün değil,amacı sadece pas çözücü olan bir ürün) ovuşturarak silmek,

Mafsalları wd40 (ince ağızlığını kullanarak) veya ince kaliteli bir makina yağıyla yağlamak,

Uzun süreli saklamalarda da çelik yüzeyi ince bir tabaka halinde beyaz lityum bazlı sprey gresle kaplayıp bir kağıda sarıp kaldırmak.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
AteşErim
Bir noktayı unutmuşum;

Bıçak ve çakınızı özellikle deri kılıflarında saklamayınız.Kılıflar ürünü taşımak için kullanabiliriz fakat uzun süre kılıfta kalan çelik,özellikle de derinin yüksek oranda nem tutmasıyla yavaş yavaş paslanacaktır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
celik60, AteşErim
Sn. marlboroman,

Sanırım övgüleriniz için teşekkür etmeliyim. Ama maalesef ben üstad değilim. Evet bıçakları çok seviyorum ve bu benim hastalığım. Ailem, işim önce gelir sonra varsa yoksa bıçaklar. Kendimi bildim bileli böyle bir ilgim var. Biliyorum dışarıdan bakınca deliler gibi bu işle ilgilenen, elinden yüzlerce bıçak geçen, her şeyi bıçaklar olan biri belki üstad gibi gözüküyordur. Smile Ama dediğim gibi üstad değilim, amatör bir bıçak severim...

Ama bu demek değil ki bildiğim kadarı ile cevap vermeyeceğim. Efendim ben dövüş sanatları ile ilgilenmedim. Bahsettiğiniz gibi yakın dövüşte özel bir teknik veya bilgi sahibi değilim. Ama bıçaklar ile çok haşır neşir olduğumdan kabzayı en rahat ve en sağlam nasıl tutabileceğimi kendime göre zaman içerisinden öğrendim. Belki ilginç gelecek ama ben teknikten önce bıçağın ergonomisine ve kabza materyaline önem veririm.

Düz bir kabza elden kayabilir, üzerinde parmak çukurları olmayan bir kabza sert bir yere çarparsa yine elinizden kayabilir, kabza üzerinde tırtık, pütür vs. yoksa ıslak veya terli bir elden çıkabilir.

Veya kullanımı hakkında bir bilginiz yoksa karambit tarzı bir bıçak size kolaylık değil tam tersi kullanımda zorluk çıkarıcaktır vs.

Bir bıçak seçerken amrkasına, çeliğine vs.tabii ki bakabilirsiniz ama benim nacizene tavsiyem böyle bir ilginiz varsa rahat tutabildiğiniz, kabzası elinize oturan bir bıçak seçmeniz olacaktır.

Yakın mesafede teknik için şu an forumda olmayan değerli arkadaşımız Sn. TT nin hazırladığı başlıktan yardım alabilirsiniz.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...hp?tid=863

Sig Sauer ve Browning çakılarının Türkiye' de distribütörü maalesef yoktur. Eğer av sahası veya benzeri bir bölgede değilseniz iki bıçakta tabii ki 6136 sayılı kanun gereği yasaktır.

Seçtiğiniz iki bıçakta yanlış bakmadıysam 440 çelikten yapılmıştır. Sig Sauer olan daha bir taktik tarzda, bol testere dişli sabit bir bıçak, Browning daha av bıçağı ama dagger tarzda iki kenarıda kesici ve oluklu bir bıçak. Birbirlerine pek benzemeyen ama üstün bir özellik olarakta çok farklı olmayan iki bıçak... Browning geyik boynozu kabza ve görüntü olarak daha ön planda diyebilirim.

Not :O Sig Sauer bıçakları ilk defa gördüm. Ben hep http://www.sigsauer.com/ bu adrese bakmışımdır.

Saygılarımla,

Alıntı

Sn. 1905sss;

Zevkle okuduğum bir derleme olmuş ellerinize sağlık.

Alıntı

Sayın forumdaşlarım,
Biraz eski bir konuyu açıyorum ama Coldsteel ile yazıştıktan bir süre sonra bana Türkiye distirbütörü olarak şu firmanın linkini yolladılar: http://www.ascim.com.tr
Bu firma Ankara'da ve kendileri ile bir miktar alışveriş yaptım.
Birkaç farklı markanın bıçaklarını da temin ediyorlar, ellerinde de bir miktar bıçak var. Fiyatları anlamında ürünlerin resmi sitelerindeki fiyatlara oldukça yakın fiyat vermişlerdi-ancak bıçaklarımı aldığım dönem sene sonuydu ve bir çeşit "everything must go" durumu vardı-.
Bazı özel tip ürünleri sorduğumda ise- Coldsteel'in atış bıçakları vs-,Emniyet ile görüşüp onaylattıktan sonra sipariş verebileceklerini söylediler. Genel olarak yardımcılar ve takipçiler ancak bıçaklarla ilgili teknik bilgi beklemeyiniz. Bilgilerinize sunarım.

Alıntı

Bicak nasil saklanir?

Alıntı

(29-01-2011, 05:28 AM)ilksurfer demiş ki: Bicak nasil saklanir?

Başarlı özellikle en büyük artısı çocukların bulunduğu evlerde güzel bir güvenlik önlemi olur.

Tabi ki diğer icra ettiği görevlerde yadırganamaz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): muratcantona, Tonyukuk ÖTUKEN, 1 Ziyaretçi