Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bıçaklar hakkında birkaç bilgi
juba06 demiş ki:Sn.1905sss;
Cold Steel'in distribütörünü iletiye eklemişsiniz fakat firmayla e-postadan iletişime geçip Cold Steel San Mai Gurkha Kukri getirip getiremeyeceklerini sordum.
Yanıt olarak getiremeyeceklerini ithalatçı firmayı aramam gerektiğini söylediler.Distribütörler ithalatçı firma değiller midir?
Saygılar...

Sn. juba06,

Cold Steel in distribütör firması Meydan kamp/ Meydan Av dır. Herhangi bir yanlışlık yok. Ama buralarda çalışan dostlarımız ne kadar bilgili diye sorarsanız şöyle bir örnek vereyim.

Geçen sene bir mağazasını aradım. Cold Steel Hatamoto niye getirmiyorsunuz dedim.- Anlamadım dedi arkadaş. Hatamoto dedim niye getirmiyorsunuz. "Hıı ne moto " dedi. Dedim ki arkadaşım san mai çelik olan bazı modeller var ya onlardan birini soruyorum. Hımm falan dedi bende tamam dostum boşver dedim kapattım telefonu.

Siz isterseniz telefon açın. Mailden daha sağlıklı olur.

Saygılarımla,

Alıntı

Sn.1905sss;
Gerçekten çok ilginç bir anı..Aynı durumla karşılaşacağımı hissediyorumSmile
Gene de denemek de fayda varSmile
Saygılar...

Alıntı

SAN MAI NEDİR?

Efendim son zamanlar da Cold Steel koleksiyonu, hatamotolar falan çoğaldı forumda. Belki yeni katılan dostlarımızdan merak eden olur diye kısa bir açıklama yapmak istedim.

En iyi açıklama Cold Steel firmasının söylediği basit örnekleme. San Mai çeliği bir hamburger gibi düşünebiliriz. Ortada kalın bir et, iki kenarında ekmek.

Bunu bıçağa uyarlarsak ortada yüksek karbonlu bir çelik, iki yanında daha düşük karbonlu çelikler. Yani üç kat çelik.

Çelikler karbon oranlarına göre sertlik, sağlamlık, esneme payı vs. kazanırlar. San Mai III bıçaklarda yukarıda bahsettiğim farklı karbon oranında ki çelikleri 3 kat halinde birleştirilerek oluşturulmuş bıçaklardır.

Yine Cold Steel in görsel açıklamasına bakarsak daha iyi anlarız;

[Resim: rw400x]

Alıntı

Sn 1905sss Merhaba

San mai çeliğini bir parkeci olarak lamine parkeye benzettim Smile onlarda 3 katmanlı olup bu yöntem parkenin dönmemesini ve sağlam olmasını sağlar Smile Ama merak ettiğim dış kısımları neden düşük karbonlu oluyor acaba keskinliği düşük karbonmu sağlıyor ?

Sevgiler

Alıntı

Sn. TOURATECH,

Sn. Elitemiz' in bir yazısından alıntı yapıyorum. Sanıyorum sorunuzun cevabını bulacaksınız;

Çelik en kısa tarifi ile demirin karbonla bileşimine verilen addır. Bütün çelikler
Karbon ihtiva eder ve çeliğe sertliğini sağlayan en önemli elementtir. Çelik ihtiva ettiği karbon oranına göre değişik sertlik ve dayanıklılık kazanır. Çeliğin sertliğinin verilmesi yanında çeliğe birçok elemetler ekleyerek dayanıklığı, esnekliği, aşınmaya ve yıpranmaya direnci, paslanmayı önleyici katkılar yapılarak çeliğin kullanım yerlerine göre en verimli özelliklere kavuşması sağlanmıştır

Geleneksel olarak bıçaklar karbon çeliğinden yapılır. Genellikle bıçak yapımında kullanılan çelikler 0,5% karbon ihtiva etmelidir bu orana sahip çeliklere yüksek karbonlu çelik denir. Karbon çeliği dövülerek ve taşlanarak kolayca şekillendirilir ve ısı çalışması ile yüzey sertliği verilerek çeliğe harika bir keskinlik kazandırılır. Çeliğin sertliğinin kontrol altında olması çeliğin ısı görmesi ile olur. Ustaların çeliği tavlama ve soğutma ayarları sayesinde çeliğin sertliği ile sağlamlığı arasında denge oluşur. Çeliğin üzerine kazandırılacak sertlik, çeliği kırılganlaştıracak ya da zor bilenecek hale getirmemelidir.
Bazen bıçak ağzının keskinliği için ayrı bıçak sapı bölümünün sağlamlığı için ayrı ısıtma işlemi ile yapılabilir. Çok katlı, sert çelik çekirdeğine sahip olan çeliklerde sert bölümün keskin kenara uzanması üstteki dayanıklı katmanların düzgün sıralanmasını sağlamak için bu farklı ısıtma işleminin yanında mekanik işlemlerde uygulanır.
Bunun bilinen en iyi örneği samuray kılıçlarıdır. Japonlar değişik sertlik vermek için bazı çelik katmanlarını killi çamurla kapatarak ısıtma ve su verme işlemi yaparlar.

Alıntı

Sn 1905sss

Çok teşekkür ederim bilgiler için.

Sevgiler

Alıntı

Sayin 1905sss,

Uzun sure yurticinde ve yurtdisinda bazi ulkelerde uzun ve gercek bir samuray kilici aradim. Japonya'ya gitmek nasip olmadi hala ama orda asagi yukari 15.000 usdye gercek kiliclar oldugunu ogrendim ama fiyat cok cok yuksek Sad Cok daha pahali olanlarida varmis ve hatta bir ara youtube da bir tanitim videosu vardi. Poligonda bir kilici sabitlemisler arkasinda beyaz bir kagit. Kilicin onunde de bir tabanca ( yine sabitlenmis ). Adam atis yapiyor, kilic hafif bir sallaniyor ve arkadaki kagitta 2 delik... Yani kilic mermiyi ikiye boluyor. Cok sasirmistim ve merak etmistim acaba tanitim filminde bir hile hurda mi var diye.
Benim asil sormak istedigim ise, yukarida bahsettiginiz san mai III hatamoto nerden alinabilir ( Turkiye'de ) ve fiyati hakkinda bilginiz varmi ? Ayrica sitenizi guncelliyormusunuz ? Siteye verdiginiz emek ve bilgi paylasiminiz icin tesekkurler.

Saygilar,

Alıntı

Sayın 1905sss
Güzel payşaım için teşekkürler.

Alıntı

Sn. Uluhan,

Hoş geldiniz. Hatamoto yu Cold Steel' in Türkiye distribütörü olan Meydan Av/kamp a sorabilirsiniz. Pek sanmıyorum ama Hatamoto olmasa bile başka San Mai bıçaklar vardı ellerinden son baktığımda. ( caledonian, spectre, talwar)

Bu aralar çok ilgilenemedim bloğum ile. Ama güncel sayılır sadece son aldığım SOG Arcitech i eklemedim galiba. Size de teşekkürler.

Sn. Bayrak,

Teşekkürler, sizde hoş geldiniz.

Saygılarımla,

Alıntı

Değerli üstadlar,çakı ve bıçakların üzerinde zamanla oluşmakta olan ,hafif paslanımsı şeklinde noktacıklar oluşmaktadır.Şahsen buna mağazalardaki vitrin ürünlerinde rastladım,bu gibi pasları çeliğe zarar vermeden giderebilecek maddeler varmıdır?Yeni almış olduğum Cold Steel Ti-lite 4'mde böyle paslanmaları gözledim,nasıl temizleyebilirim?Yardımarınız için teşekkür ederim.Herkeze iyi forumlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi