Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tetik ağırlığı
Selamlar,
Bugün Glock modifikasyonu konusunda bir soru kafama takıldı ve bunu bütün silahlar için genel olarak sorayım dedim.
Tabancalarda tetik ağırlığının fazla yada az olması neyi değiştirir. Değişkenler kime fayda sağlar?
Mesela Glock'tan açıldığı için yine onun üzerinden örnek veriyorum;
2.5 kg olan tetik ağırlığı neden 1.59 kg'a düşürülür ya da 3.64 kg'a çıkarılır?
Hafif olan kime, ağır olan kime faydalı?

Ayrıca resimlerinden gördüğüm kadarı ile tetik bağlantıları aynı gözüküyor.
Bu ikisinin farklı ağırlık göstermesi nasıl sağlanıyor? Boy yada sertlik farkı mı?

Şimdiden bilgilerinizi ve fikirlerinizi paylaşacağınız için teşekkür ederim.

Alıntı

Sn Turan Tactical bunun sebebi çok basit daha rahat ve sarsıntısız atış yapabilmek için tetik ağırlığı düşürülür, tetik ağırlığı arttıkça tetiğe uygulayacağın basınç artacağından kontrol daha zor olur ve hadeften sapmalar olur, bunu en basit olarak horoz inikken veya horoz kurulu olarak tetik düşürürsen çok rahat fark edebilirsin...

Alıntı

Peki neden arttırılsınki tetik ağırlığı o zaman?
Ben de hep hafif tetiğin daha rahat kullanım sağladığını düşünüyordum zaten ama dezavantajları neler hafif tetiğin?

Alıntı

Hafif olan tetikte her an kazara tetiğe değip bir atım yapma olasılığınız var.Ağır olan tetik ise bir nevi emniyet misali bu tarz kazalarla karşılaşılmaması için yapılıyor.Güvenlik kuvvetlerinde ve polis teşkilatlarındaki kullanılan silahlardaki tek hareket-çift hareketli tetik sistemi bu tarz kazaların yaşanabilmesini önlemek için geliştirilmiştir.Kısacası tek hareketli hafif tetiğe sahip bir silahla yanlışlıkla tetiğe dokunup atış yapma riskiniz çift hareketli ağır tetiğe dokunup atış yapma riskinizden daha fazla.Biz kişisel savunma konseptinde kullanan kişiler için çok fazla bir önemi yok diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Alıntı

turan tactical demiş ki:Peki neden arttırılsınki tetik ağırlığı o zaman?
Ben de hep hafif tetiğin daha rahat kullanım sağladığını düşünüyordum zaten ama dezavantajları neler hafif tetiğin?

niçin ağırlaştırıldığını bende bilmiyorum ama çok hafif tetiklerde tehlikeli olur, en ufak bir parmak dokunuşuyla yada kıyafete vs takılarak tetiğin düşmsi de tehlikeli sonuçlar doğurur...

Alıntı

Agır tetik özellikle tecrübesiz atıcılar için önerilir ki stres altında yanlışlıkla parmak tetiğe dokunup tehlike yaratmasın.Örneğin Glocklarda agır tetiğin diğer bir adıda New York tetiğidir ki sokakta polis suçluya silah çektiğinde yanlışlıkla ateş etmemektir.
http://www.glock.com/english/options_triggerspring.htm
Burda da tetik yaylarını görebilirsiniz.

Alıntı

kut4 demiş ki:Agır tetik özellikle tecrübesiz atıcılar için önerilir ki stres altında yanlışlıkla parmak tetiğe dokunup tehlike yaratmasın.Örneğin Glocklarda agır tetiğin diğer bir adıda New York tetiğidir ki sokakta polis suçluya silah çektiğinde yanlışlıkla ateş etmemektir.
http://www.glock.com/english/options_triggerspring.htm
Burda da tetik yaylarını görebilirsiniz.

Ben yay ve tetik sisteminden ziyade "connector"ları kastetmiştim.
Bunlar birbirinin aynı gibi gözükse de tetik ağırlıklarını nasıl etkiliyor diye merak ediyorum.

[Resim: LWD-342.jpg]

Alıntı

Sn.Turan Tactical, bu parçalarda, tetik kolunu aşağıya yönlendirerek, iğnenin tetik kolu tablasından kurtulmasını sağlayan eğimli arka destek bölümü vardır. Buradaki eğim açısını değiştirerek tetik kolunun karşılaştığı direnci de değiştirebiliyorsunuz. Bu da tetik çekme ağırlığınıza yansıyor.

Alıntı

LUPUS demiş ki:Sn.Turan Tactical, bu parçalarda, tetik kolunu aşağıya yönlendirerek, iğnenin tetik kolu tablasından kurtulmasını sağlayan eğimli arka destek bölümü vardır. Buradaki eğim açısını değiştirerek tetik kolunun karşılaştığı direnci de değiştirebiliyorsunuz. Bu da tetik çekme ağırlığınıza yansıyor.

Çok teşekkürler Sn. Lupus
Peki sizce sıradan bir taşıyıcı 1.59 kg mi yoksa 2.5 kg mi kullanmalı?

Alıntı

Atis turnuvasina katilacaksa 1.59, guvenlik icin tasiyorsa 2.5 ve bol antreman...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi