Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: İdeal ev savunma silahı sizce ne olmalı ve neden?
Revolver (Emniyet kilitsiz)
1911 model bir tabanca
Glock
Mekanik güvenilirliğine inandığınız herhangi bir yarı otomatik tabanca
Pompalı tüfek
Telefon (Polisi aramak için)
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.6 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En iyi EV SAVUNMA SİLAHI sizce hangisi?
(23-06-2020, 08:48 PM)harun demiş ki:
(23-06-2020, 08:33 PM)harun demiş ki:
(23-06-2020, 04:13 PM)axoy68 demiş ki: Askeri silah dediğiniz piyade tüfekleri (en azından benim kullandığım M1 ve G3) kinetik sistemlidir. 

Huh

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid364460

Sayın Harun,
Cevaben koyduğunuz emojiyi anlayamadım. M1 ve G3 tüfeklerinin namlusunda gaz tahliye delikleri olmadığına göre gazlı sistem oldukları söylenemez. Paylaştığınız videolarda da tüfeklerin gazlı sistem olduklarını gösteren bir şey yok. Av tufeklerinden en önemli fark kullanılan cephane ve yivli namludur. Çalışma prensibi olarak kinetik sistemli tüfeklere benzer. Tepmeyi azaltmak için yay kullanılır.

Alıntı

(23-06-2020, 04:13 PM)axoy68 demiş ki: Askeri silah dediğiniz piyade tüfekleri (en azından benim kullandığım M1 ve G3) kinetik sistemlidir. 

Sn. axoy68,

Kinetik sistem (Benelli Inertia driven system)'in çalışma prensibinin sizin kullandığınız  (M1, G3) Piston itişli gazlı sistemlerle  alakası yoktur.
1918 Mauser ve Ukrayna kökenli Snipex dışında askeri alanda kullanılan inertia tüfek en azından ben bilmiyorum.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
marlinspike, tirendaz
Bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Sonra bu konuyu kapatacağım. Bahsettiğim askeri tüfeklerin çalışma prensibi bizim kinetik olarak adlandırdığımız sisteme benzediği için o şekilde ifade ettim. Yoksa ben de biliyorum askeri tüfeklerle av tüfeklerinin bire bir aynı olmadığını. Tarihsel gelişimine bakarsanız askeri silahlarda temel olarak altı farklı sistem kullanılmıştır. Bunlar da marka ve modele göre kendi içlerinde alt-sistemlere ayrılırlar. Ayrıntılara girmeyeceğim, merak eden araştırır.
Kinetik Stoeger tüfek seçmemin nedeni düşük gramajlı fişeklerle düzgün çalışmadığı söylenmesine rağmen (ki bende kauçuk savunma fişekleri haricinde 28 gramdan düşük fişek yok) daha basit bir yapıya sahip olduğu için daha güvenilir olması ve gazlı sistemler gibi temizlik gerektirmemesi. Ben bir şeyi almadan önce sadece yurt içinde değil yurt dışında da araştırma yaparım. Herkesin bir silahtan beklentileri farklıdır ve o beklentileri karşılayan en iyi silaha en uygun fiyata sahip olmak ister.
Saygılarımla.

Alıntı

(24-06-2020, 09:01 AM)axoy68 demiş ki: daha basit bir yapıya sahip olduğu için daha güvenilir olması ve gazlı sistemler gibi temizlik gerektirmemesi. 

Sayın axoy68,

Ben de son iki şey söyleyip konuyu kapatacağım.

Savunma amaçlı ve tehlikeli avlarda kullanım için, kinetik sistem av tüfeğinin güvenilirliği tartışmalıdır.
Gazlı sistemler gibi değil, gazlı sitemler KADAR temizlik gerektirmez diyebiliriz. Sonuçta namluyu temizlemek gerekecek.

Tüfeğinizi kazasız, belasız, iyi günlerde kullanmanızı diliyorum.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
axoy68
Savunma amaçlı kullanım için bir şey diyemem ama tehlikeli avlarda niye risk olduğunu anlayamadım.

Benelli M4 haricinde Benelli'nin tüm av tüfekleri kinetik ve her avda tercih edilen yegane tüfek.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
axoy68, wubıh, JoTuN
(24-06-2020, 08:00 PM)Xlll demiş ki: Savunma amaçlı kullanım için bir şey diyemem ama tehlikeli avlarda niye risk olduğunu anlayamadım.

Savunma için daha önce forumda bir şey demişsiniz:

[Resim: Ekran-Resmi-2020-06-24-20-41-59.png]

Domuz avı konusunda uzman sizsiniz. Ev savunmasında riskli gördüğünüz sistem, tehlikeli avlarda risk içermez mi?

Kinetik sistem konusunda üstat Alper S. Erdem şöyle diyor:

"Kinetik tüfekler, temizliğe çok duyarlı olmadığından özellikle Amerikalı, bir yarışmadan diğerine koşturan müsabık kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Zahir olan tek sebep bu. Adamlar, süratli dolum için silahın sağını solunu oyup modifiye ediyor, daha da hız kazanmağa çalışıyor, ama hepsinde ortak olan Benelli dolaylı dolum sistemininin getirdiği yavaşlığı görmüyorlar. Biri, diğerini taklid ediyor. Ayrıca uzun kullanımda mekanik aksamlarda, gerek kinetik yayının, gerekse irca yayının esnekliğinin azalması sistemin sağlıklı çalışmamasına neden oluyor.

Sportif uygulamalar ayrı, çatışma ve can tehlikesi olan tehlikeli avlar ayrıdır. Birinde kaybolan bir kaç puan iken diğerinde söz konusu şirin candır. Şahsen, spor amacı dışında hiç bir uğraşı dışında kinetik tüfeği tercih etmezdim. Nitekim, askeri kullanımda da böyle bir seçim yok gibidir."

Sadece onun söylemini aktardım.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Kanuni, JoTuN
Yoruma saygı duyarım, ben bire bir kullandım ve bir problem yaşamadım.

O yarışma da hayati bir risk olmasa da kimse sorun yaratacak bir tüfek kullanmaz . Bu da ayrı bir konu ...!

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
JoTuN
Daha önce de dedim ,hala arkasındayım Sn .Sabri ,ben yaşadığımı yazarım ,siz makale çevirir yazarsınız. Veya başka bir üyenin paylaşımı nı paylaşırsınız  .

Amacım kesinlikle polemik çıkarmak değil, ama siz buna çok müsaitsiniz .

Sn.lupus'un bir sözü de mutlaka vardır. Onu da bulun bence Smile .

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
kaan han, JoTuN, SSSalih
(24-06-2020, 09:55 PM)Xlll demiş ki:  Sn .Sabri ,ben yaşadığımı yazarım ,siz makale çevirir yazarsınız. Veya başka bir üyenin paylaşımı nı paylaşırsınız  .

Daha önce de şöyle yazmıştınız:

(18-06-2020, 12:10 AM)Xlll demiş ki:  bilgi ve birikiminizi sorgulayamam . Forumumuza çok değerli bilgiler kattınız .

Fikir tartışmasından uzaksınız. Yazdığımın aksini savunmak, nedenini açıklamak yerine, şimdi de dolaylı olarak Sn. Lupus'un lafı üzerinden dolaylı olarak hakarete tevessül ediyorsunuz. Sadece teessüf ederim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Kanuni
Hocam, ben de ,,, oradan oraya alıntı yapan bi şahsiyet değilim,amaa , siz de biliyorsunuz ki bazen abartıyorsunuz .

Savunma amaçlı hiç bir yerde savunmadığım bir tüfeği,yaptığım bir av ve bilmediğiniz bir durumu değerli bir üyemiz ile elişterimeniz de beni üzüyor. Bunu da düşünün bence.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
JoTuN

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi