Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: İdeal ev savunma silahı sizce ne olmalı ve neden?
Revolver (Emniyet kilitsiz)
1911 model bir tabanca
Glock
Mekanik güvenilirliğine inandığınız herhangi bir yarı otomatik tabanca
Pompalı tüfek
Telefon (Polisi aramak için)
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.6 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En iyi EV SAVUNMA SİLAHI sizce hangisi?
harun demiş ki:Ben bundan yanayım...
Eve girenin haşadını çıkarırsınız, ateşli silah olmadığı için başınız daha az ağrır. Wink

[Resim: baseballbat.jpg]

Efendim ben yarı otomatik tüfekten yanayım. Hatta yatağım ile duvar arasına çabuk bir şekilde ulaşabileceğim şekilde duruyordu. Evde valide hanım tüfeği o devirde istemediği için ve şimdiye kadar eve hiçbir şekilde hırsız girmediği ve girmeye de teşebbüs etmediği için (bayramlarda bir kere kapı açık bir kerede anahtar üstünde kaldığı halde eve kimsecikler girmedi. İnşallah bu saatten sonra da girmez.)tüfeği mecburen memlekete gönderdik. Ancak sizin sopanın ufak kardeşi var bende ismi Haydar onu baş ucumda tutuyorum. Ne olur ne olmaz diye.

Alıntı

Sn.harun, iki kez fıtık ameliyatı olmak zorunda kalmış birisi olarak Sn.sandeman ile sizin birlikte olduğunuz bir mekanda bulunmayı asla istemem, hiç çekemem bu yaştan sonra tekrar gülmekten açılmış fıtık kanallarını kapattırmayı...Big Grin

Alıntı

şekerlioğlu demiş ki:Sayın yılmaz.Gece,namluya ve/veya şarjöre sürdüğünüz fişekleri,ertesi saba boşaltarak,silahı ve fişekleri ayrı yerlerde muhafaza ederseniz ve bunu bir disiplin haline getirip uygularsanız bir sorun olmaz zannederim.
Ayrıca,başucunuzdaki tüfeği alacak kadar yaklaşan bir saldırgan için, silah bulundurmanıza hiç gerek yok.Big Grin

Saygılar.

Her türlü senaryoyu düşünebiliriz Sn. Şekerlioğlu, belkide eve giren kişi silahsızdır yada ateşli bir silaha sahip değildir, yastığımın altındaki revolver bana hala en güvenilir seçenek geliyor.

harun demiş ki:Ben bundan yanayım...
Eve girenin haşadını çıkarırsınız, ateşli silah olmadığı için başınız daha az ağrır. Wink

[Resim: baseballbat.jpg]

Konu trafikte ki güvenliğimiz olsa kuşkusuz anketin lideri olacak bir seçenek. Smile

Alıntı

Benimde tercihim pompalı tüfekten yana. Ancak tabanca olarak görüşüm ise her zamanki gibi manuel emniyet mandalı olmayan güvenilir bir yarı otomatik.
Bu arada yıllar önce hukuk fakültesinde dersimize giren bir hocamızın anlattığı fıkra gibi bir olayı da burada paylaşmak istiyorum. Olay İzmir Bornova'da yaşanmış gerçek bir olay. Bahçeli bir evi bulunan hali vakti yerinde bir kişi evinde tırnakları ve dişleri sökülmüş bir kaplan besliyormuş. Bir gece eve giren hırsız evde kaplan ile karşılaşınca kalp krizi geçirip ölmüş. Sonrasında hırsızın ailesi işi ev sahibine karşı tazminat davası açmaya kadar götürmüş.

Alıntı

Aslinda en iyi ev savunmasi, egitimli bir kopek.
Ama bu fikrim, yakin zamanda Istanbul'lu bir arkadasimin villasina, kapi altindan gaz verilerek girilip, araba anahtarlari dahil cok kapsamli bir soygun yapildigindan beri degisti. Arkadasim sabah basagrisi ile uyandiginda, kopek hala horulduyormus, yerde yattiginden gazdan daha cok etkilenmis hayvancagiz..

Kopek isi zorlugundan mutevellit liste disi kaldigina gore, guzel doldurulmus bir pompali, otomatik veya cifte tufek en iyi ev savunmasi olur. Sonrasinda da 38lik bir luferver, ve tabii ki en elzem konu olan bir fener.
Sadece fenerin, tek basina iyi savunma yaptigina sahidim. (tabii sozkonusu fener, 4 "D" pilli bir maglite olunca, coptan daha sert savunma yapilabiliyor) Smile

Bu arada,
Yurtdisi forumlardan "ev savunmasi" dersleri alip bizde uygulamak pek dogru degil, cunku adamlardaki ev insa teknigi ile bizimki cok farkli. Bizde genelde beton ve tugla var iken, onlar ev icinde "sheetrock" denen, ve ates ederseniz kursunun 3 oda gecebildigi bir yalitim malzemesi kullaniyor. Bizde sekme riski daha fazla iken, onlarda yan odaya gecme ihtimali var.
Bu sebeple, ev icinde, karsidakini vursaniz bile ondan buyuk ihtimalle (sadece FMJ ve +P kivamli mke fisegine mahkum oldugumuzdan)cikip sekecek kursun, sevdiklerimize veya bize de hasar verebilir.
Bunu engellemek adina, iri sacma veya sevrotin ile doldurulmus (cocked and locked) bir tufek, benim ilk tercihim olur, ki oluyor da. Smile
Saygilarimla..

Alıntı

baris demiş ki:Aslinda en iyi ev savunmasi, egitimli bir kopek.
Ama bu fikrim, yakin zamanda Istanbul'lu bir arkadasimin villasina, kapi altindan gaz verilerek girilip, araba anahtarlari dahil cok kapsamli bir soygun yapildigindan beri degisti. Arkadasim sabah basagrisi ile uyandiginda, kopek hala horulduyormus, yerde yattiginden gazdan daha cok etkilenmis hayvancagiz..

Boyle bir durumda artik ne pompali ise yarar ne de tabanca... Demek ki artik gaz maskesiyle uyuyacagiz. Bu hirsizlari takdir etmeye basladim artik, islerini en iyi sekilde yapiyorlar maalesef.

Saygilar,

Alıntı

adil alemdar demiş ki:Bu arada yıllar önce hukuk fakültesinde dersimize giren bir hocamızın anlattığı fıkra gibi bir olayı da burada paylaşmak istiyorum. Olay İzmir Bornova'da yaşanmış gerçek bir olay. Bahçeli bir evi bulunan hali vakti yerinde bir kişi evinde tırnakları ve dişleri sökülmüş bir kaplan besliyormuş. Bir gece eve giren hırsız evde kaplan ile karşılaşınca kalp krizi geçirip ölmüş. Sonrasında hırsızın ailesi işi ev sahibine karşı tazminat davası açmaya kadar götürmüş.
Sn.adil alemdar, bu anlattığınız olay aklıma bazı eski kadim uygarlıklarda uygulanan cezaları getirdi; Bir aileden birisi bir ahlaksızlık yaptığında, o ailenin külliyen kanının bozuk olduğuna kanaat getirilip, o ailenin tamamı katledilirmiş...Biraz sert, aslında oldukça sert olarak değerlendirdiğim bu uygulamanın da bir mantığı olabileceğini anlattığınız olay sayesinde anlamış oldum...Bir insanın evine girebilmek bence cesaretten çok hayasızlık gerektiren bir ahlak bozukluğudur ki, demek ki bu da ailesel özellik gösterebiliyormuş...

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Çok yakından 40 metreye kadar geçecek çatışmalarda yivsiz tüfek hakikaten benzersiz bir alet. Öyle olmasaydı zaten profosyonel (savunma/saldırı) amaçlı kullanılmazdı. Halbuki hemen hemen her timde mutlaka bir yivsiz tüfek bulunuyor, malum.
Şahsen bir tabancanın namlusuna bakmayı, her şekilde bir pompalı tüfeğin namlusuna bakmayı tercih ederdim (Evime zorla girecek "akıllı" arkadaşın ise hangisiyle karşılacağını kendi hayal gücüne bırakıyorum...Big Grin )

Sevgiler

Alıntı

[Resim: 6646.jpg]

Emniyet kilidinin neden olmaması gerektiğini anlatan bir karikatür. Size teyzemlerin hırsızlık maceralarını anlatsam bitiremem. Evi ilk katta olduğu için sürekli hırsız giriyor. Demir parmaklıklar ve kilit olmasına rağmen. Hatta hırsızla 2-3 kere yüz yüze bile kalıyorlar. Hepsinde de hırsızlar hiçbirşey çalamıyor. Sadece 1 keresinde hırsız kaçarken masanın üstündeki cep telefonu ve cüzdanı el çabukluğu ile çalıyor. Hatta en son hırsız girdiğinde eniştem babasının mod 70'ini evinde tutuyor. Namluya mermi sürene kadar hırsız gene topuk. En sonunda hırsızdan bunaldıkları için evlerini değiştirdiler.

Alıntı

Ben de oyumu yivsizden yana kullanıyorum.
Caydırıcılıktan durduruculuğa kadar çok geniş fişek seçeneğinin olması, gece şartlarında hareketli ve çok sayıda hedeflere karşı aman vermemesi. Allah mecbur etmesin, özellikle kırsal alanda, birden çok kişinin saldırısına maruz kalmış, evinin bir köşeşinden ya da balkonundan siper alarak çatışmaya girmek zorunda kalan, kendini ve ailesini korumakla yükümlü bir kişi olsam, bol ve çeşitli mühimatla birlikte bir pompalıyı ya da çalışmasına güvenilir bir yivsiz otomatiği hiçbir şeye değişmem. Ateşe hazır vaziyette beklerken ve ya ateş arasında bile boru şeklindeki şarjöre fişek sürülebilmesi de cabası.
+ Kolay alınabilmesi ve ekonomikliği ile de savunma amaçlı bir evde barındırılabilecek eşsiz bir savunma aracı.
Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi