Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
F modelinin G modeline dönüşümü
F modelinin, G modeline çevrilmesi, yani emniyet mekanizmasını sadece horozun indirip ( decock), atış pozisyonuna geri dönecek şekile çevrilmesine yönelik yurtdışındaki bir forumda gördüğüm resimleri ve açıklamaları ekliyorum.

Silahın boş olduğundan emin olun,
Sahra sökümü yaparak sürgüyü ayırın,
2mm' lik punch ( küt bir çivi penzeri aparat) ile emniyet manivelasının pimini çıkarın,

[Resim: 0000998.jpg]

Aşağıda görülen otomatik iğne kilidi bloğunu yatağına doğru bastırın,

[Resim: 0001002.jpg]

Otomatik iğne kilidi bloğunu iterken, iğne sabitleme parçasını içeriye doğru itin,

[Resim: 0001007.jpg]

İğne sabitleme parçası basılı iken emniyet manivelasını yukarı doğru itin ve çıkarın,

[Resim: 0001008.jpg]

Aşağıda görülen minik top ve altındaki yayı çıkardığınızda '' G değişimi '' gerçekleşiyor.

[Resim: 0001010.jpg]

[Resim: 0001016.jpg]

Yayı kaybetmemek adına parçayı bir plastik torbaya yerleştirin ve atacın ucu ile topun tam ters tarafında bulunan boşluktan itin,

[Resim: 0001013c.jpg]

[Resim: 0001016.jpg]

Otomatik iğne kilidi bloğunu iterek emniyet manivelasını yerleştirin ve sökümün tam tersi işlem ile montajı yapın.

[Resim: 0001026.jpg]

Çıkarılan emniyet manivelasının montajı sırasında içerisindeki yayın oturma şekli aşağıdaki gibi olmalıdır.
''Klik'' şeklinde ses gelene dek manivelayı çevirin.

[Resim: 0001020i.jpg]

G modu, bildiğimiz manada emniyet mekanizmasının filen olmadığı, manivelanın sadece horozu düşürme ( decock ) işlemine yaradığı bir Cougar türüdür. Yazı tamamıyle bilgi amaçlıdır. Bu modifikasyonu kesinlikle tavsiye etmediğim gibi, bunu yapacak kimseler bunu tamamıyle kendi risk ve sorumluluğu altında yapacaklardır. (Ne olur ne olmaz! Big Grin)

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
marlinspike
Üstadlar gereken açıklamayı yapacaklardır,eğer gerçekten çalışıyor ve işe yarıyorsa bence paylaşım budurSmile

Alıntı

Paylasim icin tesekkurler.
Ben bu cevrimi Cougar'imi alir almaz yapmistim. Bu bilyeyi cikarken torbaya koymak iyi bir fikirmis, benim aklima gelmedi ve o kucucuk yay ve bilye ay'in yorungesine dogru bir ucus yapti.
yerlerde miknatislar surukleyerek bir gunde bulabildim. Smile

Soracaklar icin simdiden F ile G modelinin farkini anlatalim:
F modelinde, emniyet manivelasi, acik konumdan kapaliya getirilirken, horoz kurulu ise atesleme ignesi emniyeti de devrede olacak sekilde horozu dusurur. Daha sonra emniyet kapali, silah guvenli olarak kilitlenir, mandal kirmizi isareti kapatacak sekilde asagida kalir. Silahi ateslemek icin, emniyet mandali acilir, ve tetik cift hareket ile cekilerek namludaki mermi (varsa) ateslenir.

G modelinde ise, emniyet mandali kapaliya getirildiginde yine bos olarak horozu dusurur, ama elinizi cektiginizde geri acik konuma doner. Yani bir nevi Sig'lerdeki "decock lever" vazifesi gorur. Silah emniyet kapali sekilde durmaz, ama namluda mermi var iken, ilk tetik cift hareketli (ve agir) olacak sekilde guvenli tasinabilir. Gorulecegi gibi acemilerin ve yeni baslayanlarin denememesi gereken, ama misal bir glick'i mermi agzinda tasima yaninda daha cok revolver tasimaya benzeyen bir mod saglar. Acil durumda hic emniyet manivelasi vs ile ugrasmadan ilk atisi cift hareketli revolver tetigi gibi yapabilirsiniz.

Yukaridaki maddeleri izlerseniz, silahiniz gercek bir G serisi gibi olamayacaktir, sebebi ise, emniyet mandali evet asagida durmayacak ve geri cikacaktir, ama "G" modelinde emniyet asagida iken atesleme ignesi emniyetinin devreye girmesini engelleyecek bir modifikasyon vardir. Yani bu modifikasyon ile cougar ile kulaklar yukarida iken ayni G gibi davranir, ama kulaklar indiginde F gibi davranir.

Tam bir G modu istiyorsaniz, yapilmasi gereken bir mod daha var, fotolarini bulmam biraz vakit alabilir, hard disklerim 5 terabayta ulasti artik birsey bulmak cok zorlasti... :p

Cougar icin olmasa da, Beretta'nin ayni sistemi kullanan PX4 icin bu cok sikayet ettigimiz "esek kulaklari" cozumu var asinda. Uzun suredir bunu uyarlamak isi aklimda, bugun konuyu gorunce de paylasmak istedim.
Bakiniz soldaki std. px4 mandallari, digerleri de slim mandallar, nasil da "insani" boyutlara indirilmis degil mi?
[Resim: px4slidesb.jpg]
[Resim: px4slidesa.jpg]

Alıntı

Aslinda Stoeger, opsiyon olarak dabil eskin "D" modelini uretse de, biz bu dertlerden kurtulsak..
Yapacaklari fazla birsey de yok aslinda, sadece surguye delikleri acamaycaklar, horoza centik atmayacaklar..
[Resim: 728px-Beretta_8000_D_Rude.jpg]

Ama ulkemizde DAO tabanca isteyecek kitleyi birakin, ne oldugunu anlayacak ve takdir edecek sayi cok az oldugu icin, fabrikanin bu gormezden gelmesine sasirmamak lazim. Kimbilir, belki ileride bu oran degisir, talebi goren fabrika da istegi yanitlar.. Sad
Saygilarimla..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Sn Barış,
Ben o 'eşek kulaklarına' direkt eğe, törpü ve zımpara marifetiyle dalmayı düşündüm ama şimdilik sabrediyorum Big Grin Sizin bahsettiğiniz parça değişimi midir yoksa bir usta işi midir?

Her ne kadar kabze-namlu boyu orantısız olsa da, tetik mekanizması gövdeye sürtüp çizse de, 'eşek' kadar kulakları olsa da, 'çirkin' görünse de silahımı seviyorum Smile

Alıntı

Ben Cougar' ın çirkin olduğuna da katılmıyorum, silahtan anlayan anlamayan, bayan bay çoğu arkadaşım, gördüklerinde çok beğeniyorlar. Beretta' nın son zamanlarda yaptığı en güzel dizayn kendisi, hele ki yeni uzay tipi tasarımlardan sonra, çoğu kişi Cougar' ın gidişinin yasını tutuyor.

Kulakları uçurmak için çalışmalarım devam ediyor, araziden gelebildiğimde mesai harcayıp, hala bitmeyen "Cougar değerlendirmesi" konumda paylaşacağım..

Saygılarımla..

Alıntı

Sn Barış,
Sabırsızlıkla bekliyorum...

Alıntı

Sn. Zucchero'nun eklediği resimleri sanırım aradan geçen zaman nedeniyle artık göremiyoruz, ben kendi tabancamın Mod G çevrimini yaparken Beretta Forum'dan faydalandım. İlgili sayfaya link aşağıda mevcut.

http://berettaforum.net/vb/showpost.php?...ostcount=3

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
zucchero

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi