Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gizli Taşıma (Concealed Carry) ve Silah taşıyan birini nasıl anlarız?
Sn. kararsız,

Yapmış olduğunuz açıklama doğrultusunda, silahın üzerindeki doğal olan yıllanmışlık emarelerine bende katılıyorum.

Ancak göz göre göre silahın çizilmesine olanak sağlamak, bana göre hor kullanmak, önemsememek anlamı taşıyor. Sonuçta aracınızın tamponu illaki çizilecek diye başka araçlara sürtmüyoruz değil mi?

Efendim sizler benden daha tecrübeli silahseverlersiniz. Saygısızlık anlamayın lütfen. Ben sadece düşüncelerimi yazdım.

Saygılarımla.

Alıntı

Efendim,

Malumunuz Ankaralı dostlarımız, nemdi, küftü, çürüktü derken İstanbul'dan araç satın almayı pek istemezler. Bu çizik mevzusundan sonra korkarım biz İstanbullular, Ankara'ya dabanca da satamayız Smile

Saygılarımla

Alıntı

(22-01-2016, 02:10 PM)yalvali demiş ki: Silahta çizik şu nedenlerle önemli; birincisi çizmeyen kılıflar var. İkincisi özellikle Glock u boyayacak bir usta henüz ülkemizde yok. Üçüncüsü ve en önemlisi ikinci el çizik silahı değerinde satamazsınız.
Silahta çiziğin faydası; altta yatan güzelliği ancak erbabı görebildiği için böyle bir silah gayet uygun fiyata alınabilir.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu piyasayı manüple etmektir. Big Grin

Çizik silahın ucuz olduğu gibi bir iddia bence mantıksız. Kullanılan her eşya doğası gereği çizilir. Bazen o çizikler yeniden hayat verir.

Bkz. Entropi

Alıntı

(22-01-2016, 03:30 PM)Yasin ALAN demiş ki: Sn. kararsız,

Yapmış olduğunuz açıklama doğrultusunda, silahın üzerindeki doğal olan yıllanmışlık emarelerine bende katılıyorum.

Ancak göz göre göre silahın çizilmesine olanak sağlamak, bana göre hor kullanmak, önemsememek anlamı taşıyor. Sonuçta aracınızın tamponu illaki çizilecek diye başka araçlara sürtmüyoruz değil mi?

Efendim sizler benden daha tecrübeli silahseverlersiniz. Saygısızlık anlamayın lütfen. Ben sadece düşüncelerimi yazdım.

Saygılarımla.

Tabiki ahmak çiziklerini hesaba katmıyorum .

Fakat bir silaha , pırlanta yüzük gibi davranmak bana garip geliyor . Yok çizildi , yok ne kaplatsam , bunu beğenmedim başka renk olsun ... Falan falan .

Hiç bir kaplama , boya tabancanın daha isabetli atış yapmasını sağlamaz . Çizik ve boya aşınmasıda , isabetsiz yapmaz .

Saygılar .

Bozkurt Işıklı .

Alıntı

Sn.Kararsız tabancalarimiza bir pırlanta yüzük gibi davranmamak konusunda sizinle hemfikirim zaten zaman icerisinde tabanca kullanıcısı ile birlikte bir kimliğe bürünecektir.Gizli taşıma konusunda ise nasıl silah seçimi kişisel bir tercih ise kılıf seçimi de bir o kadar kisiseldir çünkü sizin silahinizi vücudunuzun neresinde tasiyacaginiz , allah gostermesin fakat kullanmanız gerekirse en kisa surede hedefe dogrultmanız ve fiziki yapınız gibi birçok kişisel kriterlerin bu konuda önemli olduğunu düşünüyorum.
Saygılar.

Alıntı

(12-05-2010, 12:23 AM)Sayın üyeler, izninizle  Concealed Carry konusunda bir video paylaşmak istedim. Saygılar (video link çalışmadığı için youtube linki ile değiştirdim.) demiş ki:

Sn Syılmazın Konu başlığındaki iletisi:  
ASİMETRİK YÜRÜYÜŞ
Sağ cepte yada sağ belde taşınan bir silah, sağ yöndeki bacak hareketini aksatabilir, sağ adımın sol adımdan daha kısa olmasına neden olabilir.

Bir de kısa kesilen bir kol sallaması, gizlenen bir silahın işareti olabilir. Silahın olduğu tarafta ki ön kol, silahı koruma içgüdüsü ile vücuda daha yakın kalmaya yönelir.

ÜST VÜCUT KAYMASI
Gizli silah taşıyan biri, önünden biri kendisine yaklaştığı zaman içgüdüsel olarak karşıda ki kişi uzaklaşana kadar vücudunu silahın olduğu yana döndürür. Silahının olduğu tarafa dönerek karşıdan gelen kişi ile yüz yüze gelmeye kaçınabilir. Bir de bu insan muhtemelen, silahın olduğu taraftaki kolunu vücuduna doğru çekecektir.

ÇABUK BİR AYARLAMA
Silah ağırlığının dağılımı düzensizdir, kabza kısmı namlu kısmına göre daha ağırdır. Düşey bir harekette mesela merdiven inerken yada kaldırıma çıkarken namlu yukarı doğru kayar. Elin yada önkolun ani bir hareketi ile silahın pozisyonu düzeltilir.

YAĞMURDA KOŞARKEN
Yağmur yağdığı zaman korunaklı bir yere doğru koşan kişi, yada hareketli bir sokakta karşıdan karşıya geçen kişi, silahının olduğu taraftaki eli yada önkolu ile silahını destekler.

GÖZE ÇARPAN GİYİM
Silahı gizlemek amacıyla giyilen giysiler sıklıkla tuhaf, mevsime uygun olmayan yada dikkat çekici giysiler olur.

Düzgün oturmayan bir ceket
Bir tarafı diğerinden daha fazla asılır ve her adımda sarkaç gibi sallanabilir.

El silahta dinlendirilir
El sürekli kıyafetin içinde ki silahı hisseder.

Tabanca kılıfının bel vermesi
Kollar açıldığı zaman yada vücut bele doğru eğildiği zaman kılıfında ki tabanca bir yumru gibi gözükür.

Tarzların denk olmaması
Diğer kıyafetler uyumsuz, fazla büyük yada uyumsuz bir palto.

Havaya uygun olmayan giyim
Fazla soğuk havada, silaha hızlı erişmek için önü açık bırakılmış bir palto yada sıcak havada silahı gizlemek amacıyla önü kapalı bir palto.

Kaynak: Robert T. Gallagher, Dedektif, New York Polis Departmanı Anti-Soygun taktik birimi.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Mechul, Gravis_Pro, alpago, lupus, 1905sss, Haritacı1461
Bu yazıyı daha önce de okumuştum. Sorum şu olacak, tüm bu bilgiler ışığında ve doğru ekipmanla HİÇ belli etmeden silah taşımak mümkün müdür?
Saygılarımla

Alıntı

Mümkündür...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, Tongel
Sn. Tirendaz,
İnce profilli compact veya sub compact bir yarı otomatik tabancanın,uygun kydex iç kılıf ile Appendix bölgesinde taşınması durumunda ve taşıyan kişinin atletik veya zayıf olması halinde (Düz karın gerçekten önemli) lacoste tarzı bir t-shirt altında dahi gizli taşıma yapabileceğini biliyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, fbalun, Tongel
Bulunduğum yerde 4 mevsim de yaz. Sadece t-shirt altinda uzun yıllardır Glock 21 taşıyorum ve bunu her tanıdığım bilmiyor. Bugüne kadar bir kişi de anlamadı... T-shirt kumaşının çok ince olmamasına, koyu renk olmasına ve biraz da bol kesim olmasına dikkat ediyorum. Sadece koşmam gerekirse sağ kolumla biraz sıkıştırdığım için belki anlaşılabilir, ama dediğim gibi bugüne kadar daha anlayan, soran çıkmadı.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
hunter 12, tirendaz, fbalun, alone61, alpago, mtaner55, Sabri, Tongel, Haritacı1461

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi