Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gizli Taşıma (Concealed Carry) ve Silah taşıyan birini nasıl anlarız?
Emeğinize sağlık. Çok faydalı bir paylaşım olmuş...

Alıntı

Sn. SYılmaz,

Harika bir paylaşım olmuş. Kafa yorduğum bir işti, sayenizde zihnimde karanlık bir yer kalmadı. Bu minval üzere, bütünüyle aydınlandım. Smile Saygılar...

Alıntı

syılmaz demiş ki:[Resim: concealedcarry.jpg]

ASİMETRİK YÜRÜYÜŞ
Sağ cepte yada sağ belde taşınan bir silah, sağ yöndeki bacak hareketini aksatabilir, sağ adımın sol adımdan daha kısa olmasına neden olabilir.

Bir de kısa kesilen bir kol sallaması, gizlenen bir silahın işareti olabilir. Silahın olduğu tarafta ki ön kol, silahı koruma içgüdüsü ile vücuda daha yakın kalmaya yönelir.

ÜST VÜCUT KAYMASI
Gizli silah taşıyan biri, önünden biri kendisine yaklaştığı zaman içgüdüsel olarak karşıda ki kişi uzaklaşana kadar vücudunu silahın olduğu yana döndürür. Silahının olduğu tarafa dönerek karşıdan gelen kişi ile yüz yüze gelmeye kaçınabilir. Bir de bu insan muhtemelen, silahın olduğu taraftaki kolunu vücuduna doğru çekecektir.

ÇABUK BİR AYARLAMA
Silah ağırlığının dağılımı düzensizdir, kabza kısmı namlu kısmına göre daha ağırdır. Düşey bir harekette mesela merdiven inerken yada kaldırıma çıkarken namlu yukarı doğru kayar. Elin yada önkolun ani bir hareketi ile silahın pozisyonu düzeltilir.

YAĞMURDA KOŞARKEN
Yağmur yağdığı zaman korunaklı bir yere doğru koşan kişi, yada hareketli bir sokakta karşıdan karşıya geçen kişi, silahının olduğu taraftaki eli yada önkolu ile silahını destekler.

GÖZE ÇARPAN GİYİM
Silahı gizlemek amacıyla giyilen giysiler sıklıkla tuhaf, mevsime uygun olmayan yada dikkat çekici giysiler olur.

Düzgün oturmayan bir ceket
Bir tarafı diğerinden daha fazla asılır ve her adımda sarkaç gibi sallanabilir.

El silahta dinlendirilir
El sürekli kıyafetin içinde ki silahı hisseder.

Tabanca kılıfının bel vermesi
Kollar açıldığı zaman yada vücut bele doğru eğildiği zaman kılıfında ki tabanca bir yumru gibi gözükür.

Tarzların denk olmaması
Diğer kıyafetler uyumsuz, fazla büyük yada uyumsuz bir palto.

Havaya uygun olmayan giyim
Fazla soğuk havada, silaha hızlı erişmek için önü açık bırakılmış bir palto yada sıcak havada silahı gizlemek amacıyla önü kapalı bir palto.

Kaynak: Robert T. Gallagher, Dedektif, New York Polis Departmanı Anti-Soygun taktik birimi.

Çok güzel bir paylaşım olmuş, dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Ellerinize sağlık.
Saygılar,
TT

Alıntı

Teşekkürler Sayın syılmaz emeğinize sağık. Gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş.

Alıntı

Yukarıdaki davranış şekillerinin bir çoğunu sergilediğimi farkederek, aslında ''concealed'' filan taşımadığımı farkettim. Teşekkürler Sn. syılmaz.

Sevgi ve saygılarımla

Alıntı

nutkey demiş ki:Yukarıdaki davranış şekillerinin bir çoğunu sergilediğimi farkederek, aslında ''concealed'' filan taşımadığımı farkettim. Teşekkürler Sn. syılmaz.

Sevgi ve saygılarımla

Durumun farkındalık konusu dışında kendimize çeki düzen vermek konusunda da işe yarıyor sanırım Smile
Sn.Nutkey, ben sizi gayet süzüyorum dışarıda, özellikle deri ceket varken, kimsenin aklına bir revolver taşıdığınız gelmez. İnanın belli etmiyorsunuz Smile

Alıntı

nutkey demiş ki:Yukarıdaki davranış şekillerinin bir çoğunu sergilediğimi farkederek, aslında ''concealed'' filan taşımadığımı farkettim.
Sn.nutkey, bunun en önemli nedeni, maalesef hiç birimizin gerçek manada bir '' gun belt / silah kemeri '' ve silahı kütük gibi bele yapıştıran, gerçek manada kaliteli '' holster / kılıf '' kullanmamamız...

Saygıalr.

Alıntı

Sn. syılmaz,

Ellerinize sağlık. Okuması zevkli, öğrenmesi yararlı bir paylaşım.

Saygılarımla,

Alıntı

Wink 
Selam;

Çok güzel bir çalışma olmuş;teşekkür ediyorum.....

Alıntı

Bugün tam kitapta tanımlanan adamlar gibiydim. Hava sıcaklığı 37 derece ve ben ilkbaharda giyilecek bir montla dolaşıyorum.

Sonuç, önce gömlek sonra mont su gibi oluyor.

Çözüm, montu çıkartıp gömleğimi kot pantolonumun üzerine çıkartıyorum. Eh biraz gayri resmi ve dağınık gözükebilirim ama ne yapalım, hem yardan hem serden vazgeçilemiyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi