Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1958 model Kırıkkale
1958 model Kırıkkale tabanca hakkında bilgisi olanlar var mı ?

Edindiğim kulaktan dolma bilgilere göre Demokrat Parti milletvekillerine dağıtılan tabancaymış, bu konuda bilgili kişilerin aydınlatması dileğiyle...

Saygılarımla;

Alıntı

Sn Selim Pusat sanırım bu silahların tek farkı 1958 yılında üretilmeleri, ve o dönemde ithal silahlara ruhsat verilmediğinden ruhsatlı silahlar Kırıkkale marka idi...

Alıntı

melihaga demiş ki:Sn Selim Pusat sanırım bu silahların tek farkı 1958 yılında üretilmeleri, ve o dönemde ithal silahlara ruhsat verilmediğinden ruhsatlı silahlar Kırıkkale marka idi...

Sn. Meliaga

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Bende milletvekilleri için özel yapılmıştır diye düşünüyordum. Zira sorduğum bir kaç kişi bu yönde bilgiler vermişti.

Alıntı

(04-05-2010, 04:17 PM)selim_pusat demiş ki:
melihaga demiş ki:Sn Selim Pusat sanırım bu silahların tek farkı 1958 yılında üretilmeleri, ve o dönemde ithal silahlara ruhsat verilmediğinden ruhsatlı silahlar Kırıkkale marka idi...

Sn. Meliaga

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Bende milletvekilleri için özel yapılmıştır diye düşünüyordum. Zira sorduğum bir kaç kişi bu yönde bilgiler vermişti.

Sn. Selim_Pusat,
doğrudur efendim, o dönemde, 1957 seçimlerinde seçilen tüm Milletvekillerine bu silahlardan hediye edilmiştir. Yakın zamanda çok yakın arkadaşımızın dedesi bu silahı devlete hibe etmiş olduğundan kendisi hatıra değeri nedeniyle hayıflanmaktadır.

Saygılar

biraz geç olmuş Big Grin

Alıntı

Sn. Selim Pusat,

Sn. melihaga'ya katılıyorum. Kırıkkale tabanca üretimi başladıktan sonra gerek TSK gerek Emniyet Genel Müdürlüğü ve gerek her silâh alma yetkisi veya izni olan kuruluş ve kişiler şayet bir şekilde yurt dışından gelen bir silâhı alma imkânı yoksa 7.65 veya 9mm Kırıkkale tabancası alabilirlerdi. 1958 üretiminin bir kısmının milletvekilleri için yapılmış olması o tarihli silâhlardan subaylara, emniyet görevlilerine, banka kasiyerlerine veya bilmemkaç taneden fazla koyunu olanlara verilmediğine işaret etmez. Ayrıca, meselâ 1956'da tabanca alan bir milletvekili de herhalde daha erken tarihli bir Kırıkkale tabancası almıştır.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi