Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal Ghost sorunları ve çözümleri
zucchero demiş ki:Sn Cihan54,
Azminiz ve silahınıza olan bağlılığınız beni çok etkiledi. Sizin gibi kullanıcılar oldukça eminim ghost kendini çok geliştirecektir.

Umarım öyle olur sn.zucchero , Küçük dikkatsizlikler yüzünden, inşallah bir çuval incir berbat olmaz.
Saygılar...

Alıntı

ashes demiş ki:''C'' yönteminde yaptığınız yayın yerinden çıkma ihtimali var mı ? Dayanıklılığı nasıl olacaktır ?
Saygılar..

Sayın Ashes! Resimde yayın yanında ucu çatallı bir tel parçası var. O tel parçası yayın yerinden çıkmamasını sağlıyor. Yayın boyunu ve telin boyunu ayarladıktan sonra, Tetik kolunu, iğne tulumbasına temas eden kısmından kurtararak yukarıya kaldırıyorsunuz. Daha sonra yayı yerine koyup, çatal gibi olan teli, çatallı kısmı yukarıya gelecek şekilde yayın içine bırakıyorsunuz. Yukarıda tuttuğunuz tetik kolunu çatalın arasına gelecek şekilde indirerek yerine taktığınızda yayın yerinden çıkması mümkün olmuyor.
Saygılar.

Alıntı

Çok teşekkürler Sn.Cihan54,
Çırakıp takmak zor bir hadise değil ise sadece atış günlerimde de bu yayı değiştirerek kullanabilirim.
Saygılarımla..

Alıntı

Sn.ashes kardeşim! Bu yayı söküp takmak çok basit. Bu yöntem kolay uygulanabilen ve iyi sonuş alınabilen bir yöntem. Birde son yöntem ''D'' var (Bundan da bahsedeceğim) . D yönteminde sürtünme azalıyor ama tamamen kaybolmuyor, fakat orijinal haline benziyor. Size tavsiyem; normal kullanımda 'D' yöntemi , poligonda 'D' ile devam ya da kolay değişme imkanı sağlayan ve sürtünmeyi yok eden 'C' yöntemi.

Alıntı

Sn.Cihan Bey,
Denedim ama hemen sökemedim.Smile Fazla zorlamadan sizden yöntemini öğrenmenin en doğru yol olacağını düşündüm..
Poligona zaten çok sık gidemiyorum.O yüzden gideceğim günlerde ''C'' yöntemini tercih etmek istiyorum.Sizde de yöntemler bitmiyor maşallah.Smile
Saygılar.

Alıntı

Tetik kolunu yukarıya kaldırdıktan sonra silindir şeklindeki taşıyıcıyı, cımcız ya da ince uçlu bir pens yardımıyla, çekmen gerekiyor, eğer olmassa fazla zorlama. Tetiğin içinden, gövdeyi enine geçen uzun pimi sökmen gerekecek. Bu pimi yerinden hafif tıklamalarla cıkarırken, tetik yayı fırlayabilir buna dikkat etmelisin. Bu pimi her zaman söküp takmana gerek kalmayacak, Pimi ve tetik yayını tekrar takarken tetiği öne doğru ittir. Taşıyıcı silindiri aldıktan sonra hiç bir pimi söküp takmadan C ve D yöntemleri arasında, çok basit değişiklik yapabilirsin.

Alıntı

Tetikteki sürtünme hissi: D

[Resim: 9169b616.jpg]

[Resim: faeffa07.jpg]

[Resim: 0952f60a.jpg]

Bu yöntemde Tetik yayı ve tetik kolu taşıyıcısının yayında bir değişiklik yok, orjinal yaylar. Sadece taşıyıcı silindir farklı. Resimde görmüş olduğunuz gibi, bir tarafı yayın içine giren plastik (beyaz) parça var, birde yayın yüksekliğini bir miktar arttıran, yayın diger ucuna takılmış kırmızı bir plastik parça var. Bu yötemde sürtünme tamamen kaybolmuyor yay baskısı azaldığı ve kullandığım beyaz plastik tasıyıcı parça, kolla birlikte bir miktar ileri geri hareket edebildiği için sürtünme epey azalıyor. Yayın yüksekliğini arttırmak için kullandım ( kırmızı renkli plastik) parçayı takmassanız sürtünme dahada azalıyor fakat tetik öne dogru 1 mm fazla gittiği için ilk boşluk 1 mm artıyor. Burada karar sizin. Yay basıncı azalmış olmasına rağmen tetik kaçırma ,yakalamama yapmıyor çünkü yay basıncı az da olsa, beyaz plastik parçanın dısarıda kalan kısmı yuvadan daha geniş olduğu için, yuvanın içine tamemen giremiyor. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü gördüğüm için tabancamda kullandığım yöntem bu. Eğer sürtünmenin tamamen kaybolduğu ''C'' yöntemini kullanmak istiyorsanız kaliteli, sertliği ve yüksekliği iyi ayarlanmış bir yay kullanın ya da ''C'' yöntemini sadece sportif kullanımlar için tercih edin.
Bütün bunların dışında Tetik koluna arka kısımdan müdahele edecek yay denemelerim de oldu. Çünkü uç kısımdan yani parçanın uzun kısmından, Kuvvetten kazanıp yoldan kayberek çok daha yumuşak bir yayla tetik kolunun yukarıya kaldırılması sağlanbilirdi Fakat gövdenin orjinal yapısını bozmadan, o kısıma bir yay montajı yapabilmek pek sağlıklı değildi. Bu yüzden bu sağlıksız denemelerden hiç bahsetmeden tetik konusunu noktalıyorum.
Saygılarımla.

Alıntı

4- Şarjör mandalı:
Şarjör mandalının sol taraftaki, baş parmakla basılan kısmı, gereğinden biraz fazla çıkıntılı. Estetik olarak bir zararı yok ama fonksiyonellik olarak çok daha az bir çıkıntı yeterli olabilirdi. Bu çıkıntı orta sertlikte bir mandal yayı ile birleşince, özellikle kılıfsız olarak bele takma çıkarma sırasında, kemer baskısı ya da buna benzer küçük bir baskı halinde bile, şarjörün kilitten kurtulmasına sebep olabiliyor.
Bu sorunu düzeltmek için:
1- Şarjör mandalının çıkıntısı traşlayarak mandal boyunu 2 mm kadar kısalttım
2- Mandalın, sağ taraftaki, gövdeye temas ederek durma noktasını belirleyen kısmını 1 mm kadar traşlayarak şarjöre daha fazla temas etmesini sağladım.
[Resim: 932acd15.jpg]
[Resim: 914a8196.jpg]
Sağ taraftan ve şarjör boşluğundan bakıldığında mandal eski haline göre daha derine ilerleyerek şarjöre daha fazla temas sağlıyor (tabi bu temas şarjör içindeki mermilere ulaşacak kadar değil).

3-Mandal yayını şerleştirmek için daha kalın yay kullandım (1.ve2. uygulamayı yaptımızda buna pek gerek kalmıyor)
1.3 mm çapında olan orjinal yay yerine 1.5 mm çapında, sert çelik tel kullanarak biraz sertliği arttırdım. Bu teli yerine takmadan önce, telin gövde içindeki yuvaya giren, hareketsiz kısmını eğeleyerek gövdeye rahat girmesni sağlamamız gerekiyor. Bunu yapmayıp zorlayarak yerine takılırsa; olası bir yay kırımında yayın kırılan kısmını gövdenin içinden çıkarmak mümkün olmayabilir.
[Resim: 6514f990.jpg]

Alıntı

cihan54 demiş ki:1- Tutukluk, Besleme sorunu: Her şeyden önce bir silahın çalışması gerekir bu yüzden en önemli sorun bu. Bu problemi tamamen çözdüm diyebilirim, son 200 atımda, tabancam bir kez bile tutukluk yapmadı.

Kıymetli arkadaşlar! Daha önce ''xxx'' olarak belirttiğim, sorunsuz atış sayısını güncelliyorum. Bu rakam artık xxx değil, xxx Tabancamın toplam atış adedi xxx oldu ve son xxx atımda hiç tutukluk yapmadı. Özellikle son zamanlarda yapmış olduğum denemelerimde (aşagıya doğru tutuş, gevşek tutuş seri atış, vs.) hiç sorun çıkarmadı ve mermi bitiminde, sorunsuz olarak sürgü kilitli kaldı. Ayrıca şarjörsüz olarak, aşağıya doğru, yukarıya doğru ve tırnak yukarıya gelecek sekilde yan tutuş denemelerimde yapmış olduğum tek tek atışlarda da hiç sorun yapmadı, her defasında boş kovanı fırlattı.
Saygılarımla.

Alıntı

Mükemmel bir sonuç, ellerinize sağlık.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi