Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal Ghost sorunları ve çözümleri
Kıymetli Arkadaşlar! Hepinize teşekkür ediyorum fakat üstad olayı bana ağır gelir, taşıyacak bilgiye sahip değilim. Hem, formumuzda ''üstad'' sıfatını gerçekten hakeden kişilere karşı haksızlık etmiş olmayalım. Benim çalışmalarım, amatör denemeler ve çözümler sadece.Konuyu bitirince üstadlarımız tarafından konu belki sabitlenir ve daha çok kişinin faydalanması sağlanır.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Cihan54,Benim bilgi ve pratik düzeyime göre üstadımsınız inanın.
Aylardır; ''Sürgüyü temizlemek için dağıtsam, geri toparlayabilirmiyim acaba'' diye korkuyorum. O kadar yani..Smile
Saygılar.

Alıntı

Sanırım Akdal, Safir gbi firmalar oldukça biz silah severler de böyle daha çok teknik eleman olmak durumunda kalıp, çalışmayan ürünleri çalıştırmak için fikir üreteceğiz. Sağolsunlar Smile

Alıntı

3- Tetikteki sürtünme hissi:
Tabancamı 4 ay önce revizyon için üretici firmaya gönderdiğimde, yeni tetiğin ar-ge aşaması tamamlamamış olduğu için, yeni tetik uygulamasını istememiştim. Mevcut tetik sistemiyle yola devam etmekteyim. Ağırlını ölçmedim ama bu tetik ağır bir tetik sayılmaz, Fakat tetik boşluğundan sonra, ezerek tetik düşürme sırasında, sürtünme hissi ve kademelenme var. Ne çok uzun ne de kısa olan tetik ezme yolunda kademeleri, yağ ve temizlik durumuna göre bazen 2 bazen 3 kademe olarak hissedebiliyorsunuz. Tabi hızlı tetik ezme sırasında bunları hisetmiyorsunuz.
Aşağıda resimde görmüş olduğunu iğne tulumbasının (tetik ara parçası ile birlikte) 2 parçadan oluşması ve tetik kolu taşıyıcının tetik koluna uyguladığı baskı, Sürtünmeyi arttıran önemli unsurlar. Bu 2 sürtünme faktörünün sadece biri bile, iğne kilidinden kaynaklanan sürtünmeye göre daha fazla. Yeni tetik tasarımında bu iki parçanın görevi farklı şekilde uygulandığından sürtünme yok ve Satış temsilcisi aydın bey'in tabancasında gördüğüm kadarıyla tetik çok net. Fabrikadan aldığım bilğiye göre yeni tetik hala tamamlanamış. Ara sıra patlatmama sorunları yaşanıyormuş.

[Resim: 212d28ba.jpg]
İğne tulumbası ve ara parçasından kaynaklanan sürtünmeye, yağlamak ve alıştırmak dışında müdahele şansım olmadığı için tetik kolu taşıyıcından kaynaklanan sürtünmeyi gidermek için denemelerde bulundum. Bu denemelerimi olumlu ve olumsuz yönleriyle anlatmak istiyorum.
İlk önce Tetik sistemi üzerindeki parçaların boyasını ve çapaklarını almayı düşündüm ama pek işe yaramadı. Çünkü zaten sürtünme olan kısımlarda boya ve çapak kalmamıştı ve parçalar iyi tesfiye edilmişti.

[Resim: 4d52ae54.jpg]
Bİr sonraki denemem; yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi, Orjinal tetik yayını, tetik kolu taşıyıcısını ve tetik kolu taşıyıcısının yayını sökerek, bu 3 parçanın görevini yapacak bir yay sarmak oldu. Bu yay hem tetik kolunu yukarıya kaldırıyor hem de tetik yayının görevini yapıyor Tetiği yerine getirme işlemini gerçekleştiriyordu.
Bu işlem sonucunda sürtünme azalmıştı fakat yayın ucu tetik koluna sert bir açıyla müdahale ettiğinden ve yayın sıradan bir çelik telden üretilmiş olduğundan ömrü çok uzun olmayabilirdi ve bu yüzden farklı alternafleri, denemeye devam ettim.

Alıntı

Bütün bu okuduklarım,canlı şahit olduğum sıkıntılar hergün beni yerli silahlardan uzaklaştırıyor.Bugüne kadar elime aldığım hiçbir yerli tabanca bana kalite hissi vermedi,hatta öyleki bazıları sizi korumak yerine yapacağı tutuklukla öldürebilir bile Sad Bilmiyorum ama benim şahsi fikrim bugün 1500-2000TL verip yerli silah almaktansa 2.el ithal silah almak çok daha iyidir....

Alıntı

Tetikteki sürtünme hissi: B
[Resim: df4fc3b5.jpg]
Sıradaki denemem yine bir öncekine benzer, Tetik yayı ve tetik kolu taşıyıcısının görevini yerine getiren, çelik telden sarmış olduğum tetik yayıydı. Bu yay sayesinde bu bölgedeki sürtünme hissi kaybolmuştu ve tetik çekişndeki netlik epey artmıştı. Tetiğin yerine gelme hızında da fazla bir değişiklik olmamıştı. Bir süre bu şekilde devam ettikten sonra yine, yay sıradan bir çelik tel olduğu için özelliğini yitirme ihtimaline karşı, alternatif denemelere devam ettim. Bu tetik daha iyi yay kalitesiyle kullanılabilirdi bence, fakat bu yay kalitesi ile sadece poliganal kullanım için düşünülebilirdi.

Alıntı

Gerçek manada faydalı bir paylaşım.Çok teşekkürler.

Alıntı

Tetikteki sürtünme hissi:C
Sıradaki denemlerimde orjinal halinden fazla uzaklaşmak istemediğim için, orjinal tetik yayını değiştirmeden taşıyıcı ve taşıyıcının yayı ile ilgili değişiklikler yapmayı düşündüm.

[Resim: 5b8f19f3.jpg]
[Resim: ed9d4d69.jpg]
Yukaridaki resimlerde görmüş olduğunuz parçalar: Soldaki iki parça orjinal tetik kolu taşıyıcısı ve yayı, Sağdaki yay ve tel bu görevi üstlenmesi için denemiş olduğum parçalar.

[Resim: 8963f076.jpg]

Resimlerde görmüş oldunuz, yay sitemiyle, yine bu bölgedeki sütrünme hissi tamamen kayboluyor. Tetik koluna yukarıya doğru baskı yapan yay, tetik kolunun ileri geri hareketine katılarak, tetik kolunu hem yukarıya kaldırıyor hem de tetik kolu ile birlikte hareket ettiği için sürtünme yapmıyor. Burada kullanmış olduğum yay uyduruk kalem yaylarıydı. Nasıl bir tetik istiyorsanız, yayın boyunu ve sertliğini ona göre ayarlamanız gerekiyor. Tetik kolunu yukarıya kaldırabilcek kadar, yumuşak bir taşıyıcı yay seçerseniz tetik netliği iyi oluyor, tetik çok hızlı yerine geri geliyor. fakat tetik normal halinden 1-2 mm daha fazla geriye (öne) gittiği için boşluk 1 mm yerine 2-3 mm olabiliyor. Bu boşluğun bir zararı yok. Kararı siz verebilir seçeceğiniz yay sertliği ve uzunluna göre bu boşluğu ayarlayabilirsiniz.

Alıntı

Sn Cihan54,
Azminiz ve silahınıza olan bağlılığınız beni çok etkiledi. Sizin gibi kullanıcılar oldukça eminim ghost kendini çok geliştirecektir.

Alıntı

Sn.Cihan Bey,harikasınız gerçekten.
Bir şey sormak istiyorum izninizle; ''C'' yönteminde yaptığınız yayın yerinden çıkma ihtimali var mı ? Dayanıklılığı nasıl olacaktır ?
Saygılar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi