Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdal Ghost sorunları ve çözümleri
7 Aylık Ghost kullanıcısı olarak karşılaştığım problemleri ve problemleri çözmek amacıyla yapmış olduğum uygulamaları, formumuzdaki bazı arkadaşlarımızın isteği üzerine ve diğer akdal kullanan kişilere de faydalı olabileceği düşüncesiyle huzurlarınızda paylaşmak istiyorum.

Yaşanan önemli ve keyfe keder problemleri, önce ana başlıklar altında belirtiyorum detayları daha sonra anlatacağım.

1- Tutukluk, Besleme sorunu: Her şeyden önce bir silahın çalışması gerekir bu yüzden en önemli sorun bu. Bu problemi tamamen çözdüm diyebilirim, son 200 atımda, tabancam bir kez bile tutukluk yapmadı. Zaten bunu çözememiş olsaydım, diğer problemlere çözüm üretmeme gerek kalmadan, tabancamı elden çıkarırdım.
2- Nişangah ve sıfırlama: Üretici firma tarafından bu sorun giderildi.
3- Tetikteki sürtünme hissi: Firma tetik revizyonunu henüz tamamlayamadığı için tabancama yeni tetiğin takılmasını istemedim. Bu konuda Keyfe keder birkaç denemem oldu, sorunu tamamen olmasa da kısmen çözdüm. (detaylar daha sonra)
4- Şarjör mandalı: Bu bir sorun mu yoksa keyfe keder bir takıntı mı kararı siz verin ama bence bir sorun; Şarjör çıkarma mandalının yayı yumuşak ve mandalın çıkıntısı fazla. Bu ikisi birleşince (özellikle kılıfsız kullanımda),silahı bele takıp, çıkarma sırasında, kemer mandala baskı uygulayarak şarjörün kilitten kurtulmasına sebep olabiliyor. Bu problemi de tamamen çözdüm.
5- Hepimizin bildiği boya sorunu; Kalan tek sorunum. Bu keyfe keder sorun dışında tabancamda başka bir sorun yok. Bunu nasıl çözebilirim şimdilik fazla önemli değil ama ilerde bu sorunu çözmek için, siz değerli forum üyesi arkadaşlardan yardım almam gerekecek.

Alıntı

1- Tutukluk, Besleme problemi (Daha önceki konulalarda da bundan bahsetmiştim):

[Resim: 16012010156.jpg]

Uploaded with ImageShack.us
Üstteki mermi namluya sürülürken bir alttaki merminin fazla ileri kayması ve sırası geldiğinde besleme rampasının altına sıkışması. (Her şarjörde bu sorun meydana çıkmıyor bazı şarjörler buhatayı giziliyor ama tamamen yok etmiyor). Üretici firmaya göre şarjör hatası, bana göre; şarjör değil basit ve acemice bir tasarım hatası. Kesin çözüm belli ama maalesef, üretici hala bir şey yapmadı sanırım??
Bu soruna yol açan sebepler:
1- Namludaki, mermiyi yatağa sürmeye yardımcı olan rampanın kısa olması, şarjörün, saç kısmımın bittiği en üst tepesi ile rampanın en altı arasında, çekirdeğin sivri olan ucunun sıkışabileceği kadar boşluk olması.
2- Kapak namlu ile birlikte geriye geldiğinde, namlu kilidinin aşağıya inip, görevini tamamladıktan sonra, elimizle namluyu ittirmeye devam ettiğimizde ya da silahı yukarı doğru tuttuğumuzda, namlu gereğinden fazla, serbest halde geri gelerek, rampanın alt kısmının, şarjörün ön duvarını (saç kısım), geçerek daha fazla geri geliyor olması,
Üstteki 2 madde normalde problem olmuyor ama bunlara şarjörde sıradaki merminin biraz ileride kalması yani şarjör içinde tam geride olmaması, ütteki mermi sürülürken bir altaki mermin, biraz ileriye kayması eklenince,problem o zaman meydana çıkıyor,ve silah şarjör hatalarına karşı daha duyarlı oluyor.

Bu problemi basitçe, tamamen ortadan kaldırmak istersek; Ya şarjörlerimizin ön üst kısmına saç parça kaynatıp tesfiye ederek 3 mm yükselmek, Ya da aşağıdaki resimlerde görmüş olduğunuz gibi Plastik gövdeye bir parça monte ederek, Rampayı uzatarak şarjör tepesi ile besleme rampası arasında kalan boşluğu kapatmak. Her iki yöntem de işe yarıyor , her şarjöre uygun kalıcı çözüm olması için ben aşağıda görmüş olduğunuz yöntemi tercih ettim.

[Resim: e1825ae6.jpg]

[Resim: ce0e95df.jpg]

[Resim: 91a989dd.jpg]

[Resim: 72685fca.jpg]

Alıntı

2- Nişangah ve sıfırlama:
Bu konudan da daha önce bahsetmiştim. Bütün bunları bir başlık altında toplamak isteğim için burada da yer verdim. Kısaca yine anlatmam gerekirse; Tabancamın revizyon öncesindeki nişangah düzeninden ( klasik tr02 tipi yüksek arpacık ve sağa sola ayarlanbilen gez) çok memnun değildim. Tabancamı revizyon için gönderdiğimde, üretici firma yeni nişangah düzenini uyguladı (novak gez, kırlangıç arpacık) Birde sıfırlamasını da yaparak göndermiş olduğundan bu sorunum çözülmüş oldu.

Alıntı

Feedback diye buna denir, ellerinize sağlık.

Alıntı

Çok teşekkür ederim Sn.Cihan54,ellerinize sağlık.
Ghost ile ilgili yaşanan problemlere kesin bir çözüm sunmuşsunuz.Bu tespitlerinizin firma tarafından da dikkate alınacağına inanıyorum..
Saygılarımla..

Alıntı

Teşekkürler Sn.ashes sn.USP
fırsat buldukça konuya devam edip toparlamak istiyorum.
Sn.ashes sırada; sizi ve kısa bir süre önce tr02ng sahibi olan SN.mtnokn'ı yakından ilgilendiren tetik konusu var. Saygılar.

Alıntı

Evet,sabırsızlıkla bekliyorum Sn.Üstadım.
İstediğim hafiflikte bir tetiğe sahip olabilirsem atışlarımı da istediğim ölçüde toparlayabileceğime inanıyorum.
Çok teşekkürler..
Saygılar.

Alıntı

Vay vay vay! Tebrikler! Namuslu üreticinin cennetten sipariş etmek isteyeceği müşterisiniz üstadım. Çok etkilendim.

Sorunu tespit etmeniz, ve üstünde düşünüp çözmeniz çok etkileyici.

Saygı ve sevgilerimle...

Alıntı

Şaka gibiSmileSözüm meclisten dışarı Sn.cihan54 siz elinizden geleni yapmışsınız,elinize sağlık.

Alıntı

RADİUS demiş ki:Şaka gibiSmileSözüm meclisten dışarı Sn.cihan54 siz elinizden geleni yapmışsınız,elinize sağlık.

Rica ederim SN.Radius sizin yaşadıklarınızı da az çok bildiğim için demek istediğiniz (meclisin dışını Smile ) iyi anlıyorum saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi