Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atışta yapılan hatalar
Poligon ziyaretimizde kendisi gibi iri cüsseli Performance Center serisi .44' lük Smith Wesson, .50 kalibre Desert Eagle gibi tabancalarla sürekli alt vuran kardeşime, "Ürküp irkildiğini." , bu nedenle de atışlarını sürekli alta kaçırdığını söyledik.

Vatani görevi boyunca MG-3 gibi makinalı tüfeklerle yüzlerce atış yapmış, 1.90 boyunda 120 kg ağırlığında Anadolu erkeğinin, bu iddiamızı kabul etmesi kolay olmadı elbette. Smile

Atış hocamızın da yardımı ile, atışa hazır olduğunu söylediğimiz, esasında şarjörü ve atım yatağı boş olan .50 kalibrelik Desert Eagle ile Sn. Oğuz Alan' ın atış denemesi.

İddiamızı artık kabul eden sevgili kardeşime, atış yapmadan önce birkaç kez kuru tetik çalışması gerektiğini, bu şekilde bir nebze faydasını göreceğini ifade ettik. Kuru tetik çalışma esnasında, yine atış hocamızın refakatinde ve yüksek atış güvenliği altında, Sn Oğuz Alan' ın boş olduğunu zannettiği, Desert Eagle ile atışı.

Ve sonuç,

[Resim: IMG-20160702-WA0006_zpsfm05jtw3.jpg]

Muhakkak ki atışta yapılan hataların, önem arz eden maddelerinden birisi de irkilme problemi olsa gerek. Atışlara uzun ara verirsem ve alışık olmadığım yüksek kalibrelerle atış yaparsam, bu problemi bende yaşıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
emre76, kuti, PersonalDefence
Sn Forumdaşlarım ben kısmet olursa bir silah edinip hedef aticiligi yapmak niyetindeyim. Bilgim tecrübem 0. Sizden ilk öğrenmek istediğim nisan gözü nasıl anlarız. İki gözüm açık bir yere işaret ettiğimde Sol açık sağ kapalı iken hedef yerinde Sol kapali sağ açık iken sola kayıyor.
Mesajinizi merakla bekliyorum.

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=1449

Alıntı

(POMPALI) YİVSİZ TÜFEKLE ATIŞTA SIK YAPILAN HATALAR

Başlıklar:
1. Atıştan sonra namluyu aşağı indirmek

2. Atıştan sonra hemen pompalamayıp, beklemek

3. Dik duruş poziyonu

4. Ağırlığı vücudu geri iterek dengelemeye çalışmak

5. DOĞRU DURUŞ-DOĞRU ATIŞ

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Antiterör, husrev, emre76, lenduha, alpago, ThePulchra, 1905sss, browning 61, kuti, AteşErim
Canik P 120 ile yaptığım ilk atışlar. 10 metreden yapılan 24 atıştan 19 adedi, 15x8 cm genişliğinde bir alana toplanmakla beraber görüldüğü gibi mermiler hedef merkezinin saat 9, 10 ve 11 yönüne doğru kaçıyor. Nerede hata yapıyorum?

Not: Poligondaki görevli atış kağıdını ters yerleştirmiş. "Fotoğraf ters mi yüklenmiş?", şeklinde düşünmeyin.

[Resim: 20170706_074208.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
(06-07-2017, 08:06 AM)fatih KK demiş ki: Canik P 120 ile yaptığım ilk atışlar.  Nerede hata yapıyorum?

Sayın fatih KK,

Fişek isabetlerinin dağılımına bakınca iki hatayı beraberce yaptığınız görülüyor:
[Resim: at_hatas.png]
Silahı düzgün ve sağlam tutmuyorsunuz, atıştan sonra pozisyonu korumuyorsunuz ve tetiği parmağınızın ucu ile veya açılı olarak çekiyorsunuz. Hataları nasıl düzelteceğiniz resimlerin sağında yazılı  Wink

Saygılar

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
fatih KK, hevesliamator, eraonk, heisenberg, lenduha, alpago, demirci57, 1905sss, Ahmet Özalp, Gazanfer, Huysuz, kuti
Sayın FatihKK

Üç hatanız var;
1- Nefesinizi ayarlamıyorsunuz; nefes aldıktan sonra yarısını ya da 2/3ünü vererek nefesinizi tutun ve tetiği ezmeye nefesinizi ayarladıktan sonra başlayın. Geniş dağılımın sebebini çözmüş olursunuz.

2- Sn.Sabri'nin belirttiği gibi tetiği parmağınızın doğru kısmıyla çekmiyorsunuz. Bunun sebebi sizin parmağınızı yanlış konumlandırmanız olduğu gibi, tabancanın elinize büyük gelmesi de olabilir. Parmağınız doğru konumlanacak şekilde tabancayı elinize yerleştirin. Bu, sola giden atışların önüne geçecektir.

3- Üst nişan alıyorsunuz, arpacık siyah dairenin alt çizgisine oturacak şekilde nişan alın, bu üst doğru oluşan grupmanın toplanmasına yardımcı olacaktır.

Ek- Işık şartlarının iyi olduğuna ve sizi sağ sol yanıltmadığından emin olmanız poligon şartları için elzemdir.

İyi günler.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Sabri, Cem1964, demirci57, 1905sss, eraonk, lenduha, fatih KK, heisenberg, Gazanfer, Huysuz, alpago, husrev
Değerli Forumdaşlarım,

Tabanca konusunda çok acemiyim. Sağolsun Sn. Kanuni sayesinde yavaş yavaş bir şeyler öğrenmeye başlıyorum. Bu gün 10 metreden CZ klonu Canik L120 ile 9x19 atışları yaptım:

Kayıt yapmanın avantajı, daha sonra kendinizi değerlendirme imkanınız oluyor:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_11_04_21_17_36.png]

Buna göre geri tepmeyi engellemek için kabzeyi fazla sıkıyorum, o nedenle bileğim biraz namluyu aşağı itiyor, eh tetiği de biraz yivsiz tüfek alışkanlığı ezmeden (boşluğunu almadan) sarsak çekiyorum galiba. "Sabırla koruk helva olur", "çalışanın elması kızarır" deyişlerine uygun çalışmaya devam.

Saygılar
upload pictures

Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Karagoz, lupus, TrCiviltary, 1905sss, browning 61, Huysuz, kuti, PersonalDefence, Oberon, fuat_61, wildeagle, alpago, husrev, defender45acp
(06-07-2017, 08:06 AM)fatih KK demiş ki: Canik P 120 ile yaptığım atışlarda kaydettiğim ilerleme.
12/11/2017 tarihli atışlar.
6 ve 7'deki atışlar 54 metre (67 adım) diğer atışlar çoğunluğu 10 mt ve 15 mt'den yapıldı.
[Resim: 20171112_132410.jpg]

Aşağıdaki atışlar 06/07/2017 tarihinde yapıldı.

[Resim: 20170706_074208.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi