Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atışta yapılan hatalar
Sn. Zucchero,

Ben atışa ilk başladığımda nedense mermiler, hep yukarıda ki şablonda "H" ve "G" harflerinin simgelediği noktaların arasında bir yerde toplanıyor. Gerçi mermi dağılımı beni tatmin ediyor ve kimi zaman arada hiç kağıt kalmıyor. Birkaç denemeden sonra sorunu çözüyorum ama yinede aklımda çok yer eden bir sorundu. Değerli paylaşımınızla şimdi sorunun nerede olduğunu anladım. Umarım ilk fırsatta deneyip, bu aydınlanmanın meyvelerini toplarım. Bu minvalde değerli arkadaşların tavsiyelerini de almak isterim. Hedef atıcılığına biraz olsun bilinçlenerek başladığım ilk dönemde durum daha da vahim idi. Yavaş yavaş toparlıyorum ama yine de her atışta galiba ister istemez namlunun ucunu yere doğru eğiyorum. Kavramada bir sorun olduğunu sanmıyorum ama serçe parmağımda galiba dengeyi bozuyor. Tetik konusunda elimden geldiğince hassas davranıyorum, bununla beraber Sn. Turan Tactical'den "Snap-cap" alıp deneyimlerime en üst noktaya çıkartmak niyetindeyim. Sanırım zamana ve bol bol pratiğe ihtiyacım var. Ne zaman bir silahı vücudumun bir uzvu gibi kullanmaya başlarsam işte o vakit, bir bilenden combat, drill, hareketli hedef, kılıftan kütleye ve double atış brifingleri almak istiyorum. Ülke ve maddi şartlar bizleri zorlasa da sanırım amatör ruh ve hocasını iyi dinleyen bir öğrenci olarak geçte olsa bunları başaracağım. Saygılar...

Alıntı

Sn Auris34,
PDF dosyalarını tekrar kontrol ettim. Tercüme sırasında herhangi bir hata olduğunu zannetmiyorum.

Sn Kıraç Ata,
İşinize yaradıysa ne mutlu bana...

Alıntı

Sn.zucchero,
Tercüme ile ilgili bir hata olduğunu bende zannetmiyorum. Siz çeviri yapmadan önce PDF dosyasını kontrol ettiğimde sizin gibi tercüme etmiştim acaba yanlış mı tercüme ediyorum diye sizi bekledim. Siz de aynı şekilde tercüme yapınca yazmak gereği hissettim.

Sağ elini kullananlar için; eğer işaret parmağınızı tetiğe kısa yerleştirirseniz atışlarınız hafif sola gider diye biliyordum ama tam tersini yazmışlar.

Alıntı

Sn Auris34,
Sağ elini kullanan bir atıcının itme durumunda sola, çekme durumunda ise sağa atış yapmasını beklerim. Dolayısıyla sizin de dediğiniz gibi pushing ile pulling yer değiştirmesi gerekir. Düzelttiğiniz için teşekkürler. Acemi olduğumuzdan ilk bakışta gözden kaçmış Big Grin

Alıntı

[Resim: th_DSCF2129.jpg]

Alıntı

Valla güzel örnek olmus sayin Melihaga Smile .Dördüncü atista vurmustu.Bu kadar sallamayla o vurusu yapmasi bile basari bence.

Alıntı

Selamlar,

Sorunu çözdüm!
Sorunun kaynağı el kabza uyuşmazlığı.
Silahım H&K P2000.Silahın standart setinde 3 farklı kalınlıkta kabza sırtlığı bulunmakta.Elimin büyük olması sebebiyle en kalın kabza kapağını kullanmama rağmen; parmağım tetik korkuluğunun içerisine fazlası ile giriyor ama ben tetiğe ısrarla parmağımın ucu ile ilk boğum arasındaki yumuşak kısımla basmaya çalışıyordum (sanırım doğrusu da budur) bu da maalesef silahta sola çekme yapıyormuş.
Sn.TT' den edindiğim snap cap lerle yaptığım alıştırmalarda bunu net olarak görme şansım oldu.
Hiç vakit kaybetmeden soluğu poligonda aldım.
15 metrede mermileri 5-6 cm çapında ve en önemlisi merkezde toplayabildim.
Atış esnasında değil ama snap cap antrenmanlarında bunu çok net gözlemleyebiliyorsunuz.

Saygılarımla.

Alıntı

Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Alıntı

Güzel bilgiler verilmiş. Ancak bu bilgilerin uygulanabilir olması için atış yapacak kişinin silah sesinden ürkmemesi gerekir. Yıllardır atış musabakalarına giriyorum bu ürkme nedeniyle ilk atışlarım çok berbat geçiyor daha sonraları ise çoğunluğu hedefte.

Alıntı

roan demiş ki:Selamlar,

Sorunu çözdüm!
Sorunun kaynağı el kabza uyuşmazlığı.
Silahım H&K P2000.Silahın standart setinde 3 farklı kalınlıkta kabza sırtlığı bulunmakta.Elimin büyük olması sebebiyle en kalın kabza kapağını kullanmama rağmen; parmağım tetik korkuluğunun içerisine fazlası ile giriyor ama ben tetiğe ısrarla parmağımın ucu ile ilk boğum arasındaki yumuşak kısımla basmaya çalışıyordum (sanırım doğrusu da budur) bu da maalesef silahta sola çekme yapıyormuş.
Sn.TT' den edindiğim snap cap lerle yaptığım alıştırmalarda bunu net olarak görme şansım oldu.
Hiç vakit kaybetmeden soluğu poligonda aldım.
15 metrede mermileri 5-6 cm çapında ve en önemlisi merkezde toplayabildim.
Atış esnasında değil ama snap cap antrenmanlarında bunu çok net gözlemleyebiliyorsunuz.

Saygılarımla.

Teşekkürler... Peki Sn.Roan, atışlarınızı ne şekilde düzelttiniz, parmağınızın farklı bir yeri ile mi tetik çekiyorsunuz?

Benim de havalı silahlardan kalan bir alışkanlığım var: ilk ve ikinci boğum arasındaki yumuşak bölge ile tetik çekiyorum, ve ilk yumuşak bölümü kullanarak ikinci yumuşak bölümdeki kadar kontrollü tork uygulayamıyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi