Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pas Temizliği
#1
Sn arkadaşlar,

“Bakım Onarım” bölümüne “Yağ” başlığı altına #10 mesaj olarak bazı pas çıkartma önerileri yazdım. Buraya bakıp da o bölüme bakmayanların haberi olsun diye yazıyorum.

Saygılar,

alikozanoglu

alikozanoglu demiş ki:Sn eski (hatta yeni) silâh meraklısı arkadaşlar,

Mazot, gazyağı, otomotiv hidrolik yağı, tüm penetran yağları silâhlarda oluşan pasları gevşetmek için kullanılabilir. Penetran yağlarını silâhın görünmeyen bir yerinde denemekte fayda olabilir menevişin bozulmaması için. Colalı içeceklerin de pas çözdüğü yazıyor internette fakat bunların içerisinde fosforik asit ve karbonic asit bulunduğu için menevişi bozma ihtimalleri fazladır. Tercih ettiğiniz pas gevşeticide bir müddet yatan (tahta, plâstik, bakalit, kemik, boynuz ve benzeri aksamın önceden sökülmesinde fayda vardır) paslı nesnenin kalın kaba pasları çok sivri veya keskin olmayan ağızlı pirinc, bakır veya kemik gibi sertçe fakat pas altındaki yüzeyi çizmeyecek kadar yumuşak bir çubukla kazınır. Sonra, bakkallarda, marketlerde "aluminyum teli" (steel wool) adıyla satılan fakat aslında demir veya yumuşak çelik talaşı olan hepimizin tanıdığı madde yine kullanılan pas gevşetici sıvıyla ıslatılıp hafifçe bastırılarak paslı yüzeye sürülür. Hafif paslanmış yeni ve menevişli silâhlar genelde bu durumda temizlenmiş olur. Daha paslı nesneler için yağda yatırma, kazıma ve aluminyum teliyle silme işlemleri tekrarlanır. Bahsettiğim aluminyum teli alınırken sıkıldığında hemen kırıklanmayan bir cinsini almak hem daha iyi temizlik yapar hem de kırıklanan ufak tel paçacıkları oraya buraya, bilhassa bazı silâhların ahşap aksamına girmez. Bu tel aslında çoook ince ve keskince kenarlı bir şerittir tornada paso verilen bir demir çubuktan çıkan talaş gibi. Yumuşak çelik olduğu için ve de elinizle bastırdığınız için silâhın çeliğini çizemez fakat pası ince ince kazır. Bazı eski değersiz paslı malzemede önceden kullanırsanız elinizle yapmanız gereken basıncı kestirebilirsiniz. Çok ince ince deilkler açarak yüzeye işlemiş olan ve nispeten derince çukurlar açmış olan pas ise yağla yumuşatmalar arasında Dremel gibi yüksek devirli elektrikli aletlerde veya ufak spiral motorlarında kullanılan yine yumuşak çelikten dairesel tel fırçalarla çıkartılabilir. Büyük diş fırçalarına banzeyen çelik fırçaların bir çoğunun telleri sertçe yay çeliğinden yapılmış olup çelik yüzeyi çizebilir. Ancak çok paslı, zaten yüzeyi bozulmuş, menevişsiz, derin paslı nesnelerin pasını temizlemek için bunları kullanmak da gerekebilir. Temizlenmeyen ve çelik yüzeyinde (veya açılan ufak çukurlarda) kalan pas ileride yeni paslanmaları kolaylaştıracaktır.

Bauhaus, Praktiker, Tekzen gibi hırdavat marketlerini gezerken dikkat edin ve ithal, yumuşak,çok imce telli, kolay kırıklanmayan "aluminyum teli" veya "bulaşık teli" (o kalın, sert, her şeyi kazıyan yuvarlak sünger gibi tellerden DEĞİL) gözünüze çarparsa hemen alın. Hem eski hem yeni silâhların gerek metal gerek ahşap aksamını silmekte en büyük yardımcınız olacaktır.

Plâstik maddelerden yapılan bazı yünümsü temizlik bezleri veya süngerlerine zımparamsı maddeler katılmıştır ve yeni silâhların menevişlerini bozabilirler ve parlak menevişsiz yüzeylerde de ince ince izler bırakabilirler.

Pasları çıkartan bir de bir adı "Naval Jally" olan pembemsi (muhtemelen başka renklerde de) bir jöle vardır ki pası asitlr gevşetip bazı çinko alaşımları ile "değiş-tokuş" ederek çıkartır. BUNLAR MENEVİŞLİ SİLÂHLARIN MENEVİŞİNİ BOZAR ve pası kaldırdığı yerlerde beyaz (kirecimsi) bir depozit bırakır. Çok derin paslarda bu jöle de kullanılabilir fakat pası önlemekle beraber bıraktığı beyazlığı çıkartmak da oldukça zordur.

Hepinize kolay gelsin.

Saygılar,

alikozanoglu
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
zarif_
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi