İsrail tekniği
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İsrail tekniği
Sn.Zucchero
İsrail tekniği ile ilgili olarak merak ettiğim bazı hususlar var. Silahı sola doğru çevirerek kurmanın teknik anlamda önemi nedir?

Operasyonlarda kişinin üzerinde çelik yelek ve mühimmatı olmaktadır.Birincil tüfeğinin (mp5,uzi,m4 vb.) mühimmatı bittiği zaman şarjör değiştirmeye vakti yok ise tüfek bırakılır belinden yada bacak kılıfından silah çekilir , pozisyon bozulmadan silahın kurulabildiği tek teknik budur.Diğer belden kurmalarda çelik yeleğin rahatsız edişi ve vücudumuzdan aşağıya sallanan tüfeğimizin bizi engellemesi , eğer tabacamızı boş taşıyorsa bize başka bir teknik şansı tanımaz.
Atış bittiği zaman tabancayı 45 derece sola yatırıp atım yatağını kontrol etmesi herhangi bir tutukluk olup olmadığını anlık kontrol etmesidir.

Alıntı

Merhaba sevgili forumdaşlar

Aslında bu paylaşım Taktik-Eğitim başlığı altında birkaç konuda yapılabilir ama özellikle birinci videodaki durum nedeniyle bu konu altında yazmayı uygun gördüm.

Birinci videodaki olay İzmir'de geçiyor. Şüpheli polislere karşı köpeğinin tasmasını çözüyor ve köpek bir polisimizi kapıyor. Diğer polisler bıraktıramayınca vurmak zorunda kalıyor. Fakat polis atım yatağı boş olan silahı hızlıca atışa hazır hale getiremiyor.

İkinci video Diyarbakır'da Tahir Elçi cinayeti sırasında çekilen bir video. Yanlış hatırlamıyorsam öncesinde yapılan operasyondaki hata sebebiyle iki polisimizi şehit eden teröristler kaçarken gerçekleşen olaya ait. Ford'un yanındaki polis havaya sıkmak istiyor lakin ilk videodaki gibi uzun süre silahını atışa hazır hale getiremiyor. Burada atım yatağı boş mu dolu mu farkedemedim. Forumda bu sürenin 1 saniye olduğu, 1.5 saniyenin bile yetersiz olduğu konuşulmuştu. İki olayda da polisler silahı atışa hazır hale getirmekte çok geç kalıyor. Allah'tan polisler -özellikle ikinci olayda- doğrudan karşı ateşe maruz kalmıyor. Durum daha vahim olabilirdi.

İlk olaydan hareketle atım yatağı dolu horoz yarı kurulu taşımanın ehemmiyeti anlaşılıyor (bu sistemdeki silahlar için). Ayrıca sürgüyü hızlı manipüle edememe sorunu da olabilir.
Videoları iyi analiz edenler polislerin neden sorun yaşadıklarını paylaşırsa faydalı olacaktır.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
wubıh, Undercover
İkinci videoyu birkaç kere üstüste izlemiş, en az 3 Polis sürekli ateş ettikleri halde, yanlarından geçen 2 kişiye bir kurşun bile isabet etmemesine akıl erdirememiştim.

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
MEHMETEMİN73, Carbon12
Sayın Ahmet Özalp arkadan koşan terörist vurulmuştu diye hatırlıyorum. Aslında görüntülerde de vurulduğu görülüyor.

Alıntı

İki terörist Sur operasyon bitiminden(!) sonra enkaz kaldırma çalışmaları sırasında öldürülmüştü. Bu olayda sadece arkadaki terörist hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmıştı.
Bu olaydan sonra polislerin teröristleri bilerek vurmadığına dair internet ortamında yorumlar okumuştum. Fakat okuduğum en iyi yorum şu şekildeydi : " Polislerin isteyip de teröristleri vuramaması mı daha acı, yoksa bilerek vurmamaları mı daha acı bilemedim".

Alıntı

Güvenlik güçlerimizin Allah yardımcısı olsun. Bu olay ile lgili çekimleri You Tube'da izledikten sonra, ani gelişen bir çatışma ortamını bir nebze hissettim sanıyorum. Silahlar patlamaya başladıktan sonra resmen kaos yaşanıyor. Yabancı bir sokakta, hangi pencereden ateş edilebileceğini bilmeden, üstelik masum sivillerin de bulunduğu bir bölgede, elde silah görevdesiniz.
Ne kadar eğitim görmüş olsanız da böyle bir durumu ilk defa yaşıyorsanız, hata yapmamak için çelik gibi sinir ve çok güçlü bir irade gerek.
En zor mesleklerden biri. Bu insanların hakkı ödenmez.
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
demirci57, wubıh
Ikinci video için şunu söylemek istiyorum,
Size doğru koşan 2 sivil görüyorsunuz ve bunların kim olduğunuda bilmiyorsunuz, yakınlaştıklarında ellerinde silah olduğunu görüyorsunuz ama niyetleri nedir, vursam mı vurmasam mı düşüncesi, vurursam başıma bela alır mıyım, polis olsanız dahi burası Türkiye ve heyecan, bunlarıda düşünmek gerek. 'Durdurucu güç' insanın belirli organlarına isabet sağlamadınızmı koşan bir insanı durdurmak güç, ister kalibre 9mm'den daha büyük olsun.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
wubıh, Undercover
Haklısınız sayın Sarıkeçili yörük özellikle ülkemizde zor bir karar. Yaklaşan kişiler suçlu mu yoksa olay mahallinden uzaklaşmaya çalışan sivil mi karar vermek gerekir. Tüm koşulları düşünüp ona göre hareket etmek gerekir.
Lakin benim dikkat çekmek istediğim nokta bu değil. Her iki polisin de silahını kullanmaya karar verdikten sonra -ister uyarı amaçlı ister etkisiz hale getirme amaçlı- silahlarını atışa hazır hale getirmede yaşadıkları güçlüktür.

Mesela ilk videoda polis silahını çekiyor hatta bayan vurma diye sesleniyor ama polis uzun süre ateş edemiyor. İkincisinde de polis havaya ateş etmek için silahını doğrultuyor ama yine aynı şekilde uzun süre ateş edemiyor. Bu sırada şüpheliler yaklaşıyor, ikinci şüpheli ile karşı karşıya kalıyor ve ateş ediyor.

Bu tarz görev yapanların hızlı silah çekme konusunda kendilerini eğitmelerinin önemi ortaya çıkıyor. Bu iki olaydan hareketle böyle şartlarda çalışan kişilerin atım yatağı boş silah taşımasının dezavantaj oluşturduğu da görülüyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sarıkeçili yörük

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi