Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKEK ve silah politikası...
harun demiş ki:Sayın 10:14PM

Malesef sizin durumunuz da Sn boundless'tan farklı değil. Foruma daha yeni katıldığınız ve önceki yazıları okumadığınız için sadece fikir yürütüyor ve tam olarak bilgi sahibi olmdığınız bir konuda yorum yapıyorsunuz. Katılmış olduğunuz "görüşlerim" ise, benim görüşüm değil sadece yorumsuz "bilgi".

İstediğiniz rapora bakın, bulacağınız SSM'in fiyat belirleyici olduğu, %25 MKE karı bırakarak ithal tabancaları %100 oranında fonladığı, buna %20 ÖTV ve %18 KDV'nin eklendiğidir. Bunları ve tabancanın geliş fiyatını biliyorsanız, yaklaşık fiyat hesabı için ekstradan sadece aritmetik bilmeniz yeter.

Kaç adet silah ithal edileceğine ise izin veren yer MSB. Sadece SSM ve MKE'den görüş alma zahmetine katlanabilirler. Örneğin geçen yıl Glock'ların ithali için sadece MSB izninin çıkmaması nedeniyle yaklaşık 5 aylık gecikme oldu. Para'dan 100 adet tabanca için ithal izni ve HK'nın bugünlerde satışa çıkacak modelleri de geçen yılki MSB izninin ürünleri. Gecikme ve adetlerle ilgili bir sorununuz varsa gidip MSB'ye başvurun.

Sonuçta, işler bildiğiniz gibi değil... Smile

Sayın Harun'un yukarıda notları ile kurumun faaliyet raporunu karşılaştırıyorum, ya raporda gariplik var ya da Sn.Harun'a bilgi verenler eksik aktarmış olmalı.

Kurum, raporlarında yüzde yüz fonlama yer almıyor fakat silah şirketlerinin yöneticilerini yakından tanıyan ve SSM'e sürekli gidip gelen Sn.Harun, bu konuda emin.

Kurum raporuna göre, Hazine'ye pay aktarımı yok, tersine vakıflara aktarım var. SSM'e ise kardan pay veriyor.

Bende SSM'in kapısından, gerek Kirazlıdere gerekse de Balgat'ta çok geçtiğim için şimdi Sn MB veya yardımcılarından birisiyle karşılaşırsam bu hususu bir kez daha sormayı düşünüyorum.

Neden taktın bu hususa diye sorulabilir, foruma katkım olsun diye yapıyorum.

10:14PM demiş ki:Sayın Harun'un yukarıda notları ile kurumun faaliyet raporunu karşılaştırıyorum, ya raporda gariplik var ya da Sn.Harun'a bilgi verenler eksik aktarmış olmalı. Kurum, raporlarında yüzde yüz fonlama yer almıyor fakat silah şirketlerinin yöneticilerini yakından tanıyan ve SSM'e sürekli gidip gelen Sn.Harun, bu konuda emin.

Sanırım forumda birbirini tanımadan yorum yapılınca, ancak bu kadar oluyor Sad Sn.10:14PM sanırım siz hala Sn.Harun'un bu bilgiyi kendi yaptığı işten değil, çevresinden duyduğunu sanıyorsunuz.

Sayın USP;;

Kendisi, silah şirketlerinin temsilcilerini tanıdığını söylemişti. Savunma sanayi ile ilgisi olduğu, link olarak verdiği internet adresinden belli. Ancak doğrudan tabanca ithaliyle ilgisi olduğunu söylemedi. Neticede, fiyatlandırmanın esaslarını anlamaya çalışıyoruz.

Sayın Harun'un, belki, sizin vurgu yaptığınız gibiyse, benim kurum bilgilerine dayarak yaptığım tespit demiyeyim, yorumlara, nihai bir değerlendirme yapar.

Sonuçta, forumda bir hususu açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz.

Bu arada, ben de 20 yıldır "savunma" işindeyim fakat bir tabanca bile ithal etmedim. Silahın her türlüsünü, bir bölümünün fabrikalarını, yurtiçi-yurtdışı görmeme rağmen, silah uzmanı değilim. Özel olarak bir konuyu ele alıp sonuçlandırmadığınız zaman, konuyu bilmek mümkün olmuyor. Belki kendisi savunma sanayi ile ilgili bazı çalışmalar yapıyordur fakat, tabanca ithal etmemiş olabilir.

Örneğin, bu vakıfların tabancadan gelir aldığı hususu sanıyorum yeni farkedildi..

İlginize teşekkkür ederim.

boundless demiş ki:Sn. harun kendimi tam ifade edemedigimi düşünüyorum çünkü ben MKEK fiyatlarının çok yüksek oldugu ötv kdv ve harçlardan şu kurum %20 Bu % 50 alıyor bu problem değil bundan yakınmıyorum

Siz bundan "yakınmazsanız",

boundless demiş ki:bu karın hepsi HM yada SSM yada MB ye kalabilir ben bundan şikayetçi degilim sadece MKEK nın piyasada tekel oldugunu ve bir kamu hizmeti gördügünü piyasayı düzenlemesi için elinden geleni yapması gerektigini ifade etmek istedim

bu umurlarında bile olmaz....Smile

10:14PM demiş ki:Kurum, raporlarında yüzde yüz fonlama yer almıyor fakat silah şirketlerinin yöneticilerini yakından tanıyan ve SSM'e sürekli gidip gelen Sn.Harun, bu konuda emin.

Kurum raporuna göre, Hazine'ye pay aktarımı yok, tersine vakıflara aktarım var. SSM'e ise kardan pay veriyor.

Gayet lüzumsuz bir tartışma bu... Sonuçta önemli olan bize nasıl değil de ne kadar "soktukları". 500-600 Dolarlık silaha 3000 Dolar ödüyor muyuz, önemli olan bu; gerisi teferruat ve lüzumsuz bilgi.

10:14PM demiş ki:Neden taktın bu hususa diye sorulabilir, foruma katkım olsun diye yapıyorum.

Bu arada, forumda garip tartışmalar yaratmak yerine, gerçekten biraz bilgi getirebilseydiniz, o zaman katkıdan bahsedebildik. Eminim forumun hiçbir üyesi benim yalanlarımın (!) hafiyeliğini yaparak getireceğiniz katkıyı umursamayacaktır.

10:14PM demiş ki:Bende SSM'in kapısından, gerek Kirazlıdere gerekse de Balgat'ta çok geçtiğim için şimdi Sn MB veya yardımcılarından birisiyle karşılaşırsam bu hususu bir kez daha sormayı düşünüyorum.

Big Grin Big Grin Big Grin
(Tanımayanlar için: Sayın MB, SS Müsteşarı olurlar...)

Sn. Harun:

Kisisel nitelendirmede bulunmasanız memnun olurum. Eger HvKK kokenli iseniz ortak tanıdıklarımız da cıkar. Gerek yok bu tur belirli bir seviyeye gelmis insanların yapmaması gereken satasmalara.

Bu arada daha da gulmeniz icin sunu soyleyeyim SSM in yoneticilerini 1996 yılından bu yana tanırım. İsim buydu.

20 yıldır yaptıgım bir isim var. Bilmek ve tanımak durumundaydım.

Tabanca fiyatlarını 900 euro derken 600 usd ya kadar indirdiginizi farkettim.

Fon fiyat konusunda degerlendirmeniz varsa yanıtlarım fakat iskembe hafiye gibi kelimeler inanın yakısmıyor.

"Diyalog, geyikle karıştırılmaması gereken bir eylemdir. Bir tür varolma biçimidir. Öğrenen ve öğreten olmaktır. Bir iletişim çabasıdır. Geyikse, varlık kaygısını örtmeye, ondan kaçmaya yönelik bir eylem türüdür. Geyik, ilişkinin yolunu açar; ama bu ilişkinin nasıl bir yol izleyeceği, diyaloğa dönüşüp dönüşmemesi ile ilgilidir. Hayat, geyik olarak da yaşanabilir, diyalog olarak da... Bu size kalmış..."

10:14PM demiş ki:Bu arada daha da gulmeniz icin sunu soyleyeyim SSM in yoneticilerini 1996 yılından bu yana tanırım. İsim buydu.

20 yıldır yaptıgım bir isim var. Bilmek ve tanımak durumundaydım.

Ben de 1996 yılından bu yana savunma sanayinde temsilci, danışman ve üretici olarak çalışıyorum (pardon artık üretmiyorum). Sizin tanıdıklarınızdan çoğunu ben de belki tanıyorumdur. Ama devlet adabım, bir müsteşara çat kapı uğrayıp ithal tabanca fonunu sormaya izin vermez; bunu alenen dillendirene de güler geçerim.

10:14PM demiş ki:Tabanca fiyatlarını 900 euro derken 600 usd ya kadar indirdiginizi farkettim.

Hakikaten farkedebildiğiniz hiçbir şey yok.
Açıkça Glock fiyatının 485 Euro'dan başladığını yazdım. Bu günkü kurla 625 USD eder, ki bu silahın ABD fiyatı da 500 USD cıvarıdır. 900 Euro fiyat tamamen sizin mahsulünüz. Bunu teyit için geçmiş yılların kurum bilançolarına değil de, bu konunun ilk sayfalarına bakmanız yeterli.

10:14PM demiş ki:Fon fiyat konusunda degerlendirmeniz varsa yanıtlarım ...

Siz madem bütün bunları biliyordunuz da...

Sayın Harun:
Ustad tamam anlamadık da bu cat kapı gider sorarım nerden cıktı onu hic anlamadım. Karsılasırsam sorarım dedim.
Neticede konunun ozundeyim. SSM yuzde yuz fonlamamaktadır.
Tabanca fiyatları KDV OTV dısında bazı katkı paylarıyla artmaktadır. Kurum iyi kar etmektedir.
Yalancı filan da degilsiniz. Daha once de dedim bir kez daha yineleyim:
Kisisel satasma icin tanımam gerekir sizi demistim ki tanımıyorum. Kisisel nitelendirmeler icin de aynı hassasiyeti bekliyorum. Sizinle konusmamızın yarısı bu konudaki vurgularımla gecti. İskembeden atma dediginiz icin bakayım nedir durum dedik. Zaten ilk mesajım fiyattan cok cesitle ilgiliydi.

Ben nedir durum diye bakıyorum siz bunları sizin bilgilerinizi sorgulama olarak ele alıyorsunuz.

İlk mesajıınzda bilgilerin dogru olması gerektigini vurguladıgınız icin arastırdık biraz. Okuyanlar bir goruse varır neticede.

Fakat iskembe vs lakırdılara da tahammul etmek durumunda da degildim ki anladıgım kadarıyla devlet terbiyesi vurgunuzla da beni teyit etmissiniz. Bu terbiye konusunda sizinle hemfikirim. Yoksa devlet terbiyesi ile iskembe zaten bir arada iyi gitmez.

Ben de devlet terbiyesi alan sizin gibi birisiyle forum vesilesi ile bile olsa bir konuyu tartısmıs olmaktan memnun oldum.

Sanırım konu bir netlige kavustu.

Simdi dayanısma ruhunun harekete gecip haklı haksız demeksizin beni yasaklamasını bekleyebilirim artık......

Sanırım herkes fikrini söyledi.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi