Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MKEK ve silah politikası...
10:14PM demiş ki:Sn Harun
600 usd lik silahı sizin icin 100 de 100 fonladım hadi. Eder 1200. OTV ve KDV ekledim. Bunu yuzde 40 olarak hesapladım. Eder 1680 usd. MKEK karı yuzde 25 olsun. Yaklasık eder 2100 usd. 3500 e kaldı 1400. Hesap tutmadı gibi....

Glock 19/26
500 Euro = (parite 1.5 iken) = 750$
MKE'nin ithalat masrafiyla maliyet hesabi (yaklasik) = 800$
+%25 MKE kazanci = 1.000$
+%100 SSM fonu = 2.000$
+%20 ÖTV = 2.400$
+%18 KDV = 2.800$

Benim hesabim tutuyor...

harun demiş ki:
10:14PM demiş ki:Sn Harun
600 usd lik silahı sizin icin 100 de 100 fonladım hadi. Eder 1200. OTV ve KDV ekledim. Bunu yuzde 40 olarak hesapladım. Eder 1680 usd. MKEK karı yuzde 25 olsun. Yaklasık eder 2100 usd. 3500 e kaldı 1400. Hesap tutmadı gibi....

Glock 19/26
500 Euro = (parite 1.5 iken) = 750$
MKE'nin ithalat masrafiyla maliyet hesabi (yaklasik) = 800$
+%25 MKE kazanci = 1.000$
+%100 SSM fonu = 2.000$
+%20 ÖTV = 2.400$
+%18 KDV = 2.800$

Benim hesabim tutuyor...

----------------------
Sayın Harun

Bu hesap Nasrettin Hoca ya bile sapka cıkartır. MKE kazancı uzerine fon koyuyorsunuz. Fon olsa bile gumrukte olur ki devlet ithalatta vergi fon odemez bildigim kadarıyla. Fon var diyelim olsa bu gumrukte odenir. Beyan edilen giris degeri uzerinden. Hemen orada MKE kazancı eklenerek fon hesaplanır mı...Belki yuzde 500 kar etmek icin ithalat yaptınız buna gore gumruk fon odemenin emsali yoktur ithalatcı deli degilse.

O silah 550 usd civarında.

Ama sizin hesaptan gidelim.

750 usd silah
1500 usd 'fonlanmıs yurda giris'
2000 usd KDV ve OTV ile ulastıgı fiyat
2500 usd MKE karlı fiyatı

Ki bu tabanca 750 usd degildir. İkincisi alınan fiyatlar fabrika fiyatı hic degildir. Forumda bu silahların kurumsal satıs fiyatının 300 usd oldugunu yazmıslardı. Hadi 400 olsun.

Ben devletin ithalatta fon vergi odemedigini biliyorum. Aksi durum varsa uzmanları burada duzeltirler. Sizin dediginiz fon Savunma Sanayi Destekleme Fonu olabilir. Bunu SSM ithal ediyorsa kendi kendine fon kesmez en azından.

Bu hesabın hic tutmayacagı silahlar da var. Siz ehveni ser olan Glock modelini secmissiniz ki 500 usd lik Walther in 3500 usd lik MKEK satıs fiyatını nasıl izah edeceksiniz belli degil.

Neticede matematik bilmeden de rakam oyunları yapmamak gerekir tıpkı bilgi sahibi fikir sahibi olayındaki gibi.

Nickinin yanındaki yıldızları alırım ama Smile)

10:14PM demiş ki:Bu hesap Nasrettin Hoca ya bile sapka cıkartır. MKE kazancı uzerine fon koyuyorsunuz. Fon olsa bile gumrukte olur ki devlet ithalatta vergi fon odemez bildigim kadarıyla. Fon var diyelim olsa bu gumrukte odenir. Beyan edilen giris degeri uzerinden. Hemen orada MKE kazancı eklenerek fon hesaplanır mı...Belki yuzde 500 kar etmek icin ithalat yaptınız buna gore gumruk fon odemenin emsali yoktur ithalatcı deli degilse.

Sayın 10:14PM,

Serzenişlerinizde kesinlikle haklısınız. (fiyat politikasi konusunda) Bende ilk, bu hesaplamayı okuduğum ve öğrendiğim zaman hayretler içinde kaldım aynı sizin gibi. Lakin yukarıda belirtmiş oldugunuz husus hakkında bir şeyi atlıyor olabilirsiniz.

Devlet bu tabancaları ithal etmiyor aslında. Bu tabancaları biz ithal ediyoruz. Devlet babamız bize aracılık ediyor. Bir nevi gümrük işlemlerini hallediyor.

Eğer devlet bu silahları kendi birimleri için almış olsaydı (emniyet, asker vb.) dediğiniz doğruydu. O zaman fonlama ve MKEK kazancı olmazdı. Ancak bu silahları sivile sattığı için yani biz ithalatçı olduğumuz için tüm vergilerı alıyor.

Tabii ki MKEK kurum kazancını da fiyatlamaya dahil ederek vergilendireceği matrahı buluyor. Eh bize de yolunmak kalıyor dolayısıyla.

Saygılarımla,

Sn Harun,
Savunma Sanayi Destekleme Fonu aklımı kurcaladı.
3238 sayılı kanunun 12. md göre fonun gelirinden biri de 'b' maddesinde sayılmış
b)Her türlü alkollü içki, ispirto, sigara, puro, pipo tütünleri, kıyılmış tütün, enfiye, tömbeki ve benzeri tütün mamüllerinin ithalinde veya imalatçıları tarafından tesliminde toplam bedelden (ithalatta gümrükte ödenen Katma Değer Vergisine esas matrah, yurt içi imalatta ise imalatçı firma tarafından pazarlamacı firmaya teslim anındaki bedel, toplam bedel olarak nazara alınır.) Bakanlar Kurulunca % 10'una kadar belirlenecek oranda alınacak meblağ,
Mükellefler satış faturalarında Savunma Sanayii Destekleme Fonu payını ayrıca göstermeye mecburdurlar. İthal sırasında ödenen Savunma Sanayii Destekleme Fonu payı ise, gümrük makbuzlarında ayrıca gösterilir.

Bakanlar Kurulu bu fıkrada yazılı oranı iki katına kadar yükseltmeye, alıncak Fon payını ithalat ve mal grupları itibariyle, farklılaştırmaya ve Fona yapılacak ödemelerin usul ve esaslarını tespit etmeye yetkilidir.

SSDF payı silahlarla ilgili olarak 5576 sayılı ÖTVK'nın IV. sayılı listesinde 93.03 GTİP numarası ile işlem gören emtialardan yani silahlardan da alınır. Bu maddeye göre maksimum %20 fon payı alınabilir. Dolayısıyla basit bir hesap yapılırsa 100 TL'lik bir ürün fon+ötv ile 140 TL olur. (Fiyat + ÖTV+ Fon KDV matrahını oluşturur) %18 KDV eklenince 165 TL olur. Dolayısıyla ithalatta verginin vergisi alınır. MKEK bu tutar üzerinden kar hesaplayarak satış anında bir daha %18 KDV ekler. %100 kar hedeflerse toplam bedel 389 TL olur.

Hesapları bir kez daha gözden geçirmekte fayda var...
Piyasa düzenlemesi ve silah ithalatı konusuna gelince... Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye...

Değerli Arkadaşlar,

Konuya tam hakim olmamakla birlikte Sn. Harun'un yaptığı hesapta Glock fiyatını belirtirken distribütör firmanın karını da eklemiş olduğunu düşünüyorum. Zira MKEK ithal ettirdiği silahların bedelini, malı teslim aldığında ödemediğini ve firmaların silahları konsinye olarak verdiğini, tabancalar satıldıkça MKEK'nin peyderpey ödeme yaptığını daha önce Sn. Harun ayrıntılı olarak izah etmişti. Yani temsilci firmalar mümessili olduğu markanın ithal edilen silahlarının ya parasının tamamını fabrikaya ödüyor ya da "LC" gibi benzer bir teminatla silahları alıyor, kurumdan parasını tahsil ettikçe fabrikaya ödeme yapıyor. Çok abartı fiyatlı (Tanfoglio Raptor vb.) ya da tuhaf bir model (bkz. Para Ordnance'ler gibi) değilse silah depolarda fazla beklemeden satışı gerçekleşiyor. Yalnız ortada belirli bir risk ve ticari kaygılar olduğu için distribütör firma ister istemez, haklı veya haksız bana göre biraz fazla bir kar payı ekliyor. Sonuçta Kayseri'lilerin hoş bir lafı var "Rıza pazarlığı gardaşım" Big Grin İşinize geliyorsa, yani ister alın, ister almayın bizler nasılsa satacak birilerini buluruz diyorlar. Demek ki devletin fiyatını neredeyse 4 katına çıkardığı, bazen üzerine bile çıktığı bir üründe de distribütör kuruluşlar biraz daha fazla para kazanmayı kendilerine hak olarak görüyorlar. Son olarak bu işin içinde olmadan tam manasıyla çözmek biraz zor gibi... Zira güzel ülkemde yapılan parmak hesabı nedense hiç tutmuyor.Sad Ayrıca Sn. Harun Ağabeyin şimdiye kadar yanıldığını veya insanları yanlış yönlerdiğini hiç görmedim. Smile Buna ek olarak böyle bir şeyi kasıtlı olarak yapacağını asla düşünmem. Ancak bu durum tabi ki bizlerin bir şeylerin arkasını aramamıza engel değil, değerli arkadaşların açıtığı konular ve belirtilen zıt görüşlerden doğan beyin fırtınaları kendi namıma söylüyeyim, bilgi dağarcığıma çok değer kattı. Bilmediğim ve asla öğrenemeyeceğim tonla şeyi sadece bilgisayar ekranına bakarak hatmediyorum. Konusunda uzman birçok arkadaşımızın eşsiz yorumları ve müthiş espri yetenekleri sayesinde hem çok eğleniyoruz hemde onlarca kıymetli bilgiye haiz oluyoruz. Uzattım kusuruma bakmayın. Saygılar...

10:14PM demiş ki:Bu hesap Nasrettin Hoca ya bile sapka cıkartır. MKE kazancı uzerine fon koyuyorsunuz. Fon olsa bile gumrukte olur ki devlet ithalatta vergi fon odemez bildigim kadarıyla. Fon var diyelim olsa bu gumrukte odenir. Beyan edilen giris degeri uzerinden. Hemen orada MKE kazancı eklenerek fon hesaplanır mı...Belki yuzde 500 kar etmek icin ithalat yaptınız buna gore gumruk fon odemenin emsali yoktur ithalatcı deli degilse.

Nasrettin hoca kavuk mu çıkartır, şapka mı bilemem, ama hesap bu...

SSDF bazı ithal ürünlerden ve alkol sigara gibi birçok maddenin ithalinde ve satışında alındığı gibi, silah satışlarında (ithalinde değil) %100'e kadar ayrıca uygulanır. Bu oran ithal tabancalarda SSM tarafından üst limitten uygulansa da ithal yivli tüfeklerde ve yerli tabanca satışlarında daha az uygulanır. Sizin "süper bilgi"ye göre, bu durumda yerli tabancalardan SSDF alınmaması gerekiyordu, hani nasıl oluyor da uygulanıyor?

Bakın, ben sizin gibi klavye başında varsayımsal hesaplar yapıp forumda yazmıyorum. Bu benim işim ve verdiğim bilgi doğrudan resmi evrak kayıtlarındadır.

10:14PM demiş ki:O silah 550 usd civarında.
Ki bu tabanca 750 usd degildir. İkincisi alınan fiyatlar fabrika fiyatı hic degildir. Forumda bu silahların kurumsal satıs fiyatının 300 usd oldugunu yazmıslardı. Hadi 400 olsun.

Yine süper bilginizle saçmalıyorsunuz.

G19 ve G26'nın MKE alış fiyatı temsilci kazancı dahil olarak CIF Ankara 485 Euro'dur. ABD Hükümeti için Glock'un uyguladığı özel fiyatı 385$ cıvarıdır, ancak bu fiyat ABD'ye özeldir, başka verildiği bir yer yoktur. ABD sivil piyasa şartlarına göre fiyat politikası uygulayan Glock, burada tabancayı 500-600$ fiyatlarla pazarlayabilmektedir. Ama bu Dünya'da başka bir ülkenin silahı bu fiyatla alabildiği anlamına gelmez.

Glock, Steyr ve HK temsilcileri yakın arkadaşlarım ve birçok konuda iş ortağımdır. Seyirci olarak değil, uluslararası projelerde ortk olarak, gerektiği durumda bu firmalarla yazışmaları yapacak, evraklarını takip edecek kadar da işin içindeyimdir. Bütün bunları sizin gibi işkembeyi kübradan değil bilerek yazıyorum. Yani durum zat-ı alilerinizin buyurduğu gibi değil...

10:14PM demiş ki:Ama sizin hesaptan gidelim.

750 usd silah
1500 usd 'fonlanmıs yurda giris'
2000 usd KDV ve OTV ile ulastıgı fiyat
2500 usd MKE karlı fiyatı

Madem hesabı iyi biliyorsunuz, buyrun siz istediğiniz formüle oturtun. İki bilineni ben yazayım, bilinmeyenler için siz birşeyler uydurursunuz artık...
Giriş: 485 Euro
Satış: 2.850 US$

10:14PM demiş ki:Ben devletin ithalatta fon vergi odemedigini biliyorum. Aksi durum varsa uzmanları burada duzeltirler. Sizin dediginiz fon Savunma Sanayi Destekleme Fonu olabilir. Bunu SSM ithal ediyorsa kendi kendine fon kesmez en azından.

Yine yanlış biliyorsunuz.
Devlet eğer Harp Silah Araç ve Gereçleri faslından kendine ithalat yaparsa, her türlü fon, gümrük vergisi, KDV ve ÖTV'den muaftır. Ama bu silahlar siviller için ithal ediliyor. Hiçbir muafiyete tabi değildir. İthalatı yapanın da MKE olduğunu yazmıştım, SSM değil; yani sahibi devlet de olsa hukuken sıradan bir ticari firma...

10:14PM demiş ki:Bu hesabın hic tutmayacagı silahlar da var. Siz ehveni ser olan Glock modelini secmissiniz ki 500 usd lik Walther in 3500 usd lik MKEK satıs fiyatını nasıl izah edeceksiniz belli degil.

Aynı Glock'un giriş fiyatını bilmediğiniz gibi, Walther'in de giriş fiyatını bilmiyorsunuz. Ben de tam olarak bilmiyorum, ama 500$ olmadığını kesin olarak biliyorum. Uluslararası silah piyasası tecrübeme dayanarak, MKE alışının 600 Euro cıvarında olduğunu düşünüyorum. Eğer gümrük giriş tarihinde Euro/$ paritesi 1.5 ise, sizin kabul etmediğiniz bu hesaba oturttuğunuzda gayet güzel 3.500$ cıvarında bir rakam bulursunuz. (Bulamıyorsanız lütfen artık konuyu ilkokul öğretmeninize danışın.)

10:14PM demiş ki:Neticede matematik bilmeden de rakam oyunları yapmamak gerekir tıpkı bilgi sahibi fikir sahibi olayındaki gibi.

Ben size ne rakam oyunu yapıyorum, ne de hayali hesap fikirlerimi yazıyorum. Böyle bir ego tatminine de hiç mi hiç ihtiyacım yok. Eğer birşeyler ağırınıza gittiyse, bunun telafisi kendinizce çiziktirmekten, abuk sabuk yazmaktan değil, adam akıllı öğrenip bilgilenmekten geçer. Zamanında birileri demiş: Bilmiyorsan sus oturur, tanımayan bilge sansın.

10:14PM demiş ki:Nickinin yanındaki yıldızları alırım ama Smile)

O yıldızları ben koymadım, alacak olan da siz değilsiniz.

Sayın arkadaşlar devletin bu silahları,bu kadar bahalı satmasının sebebi halkı slahsızlandırma cabasından vede yerli üreticiye destek vermesidir .

Sn. 10:14PM,

Sn. Harun, ozellikle silah ithalat ve fonlanma konusunda gayet yetkindir, aklinizin almadigi hesabi sorgulamaniz normal karsilanir, ama yuzyuze samimiyetiniz olmayan bir sahsa, ve degerli bir uyemize bu sekilde alayci yaklasmaniz, laubai yaziminiz kabul edilemez...
Lutfen tarziniza daha dikkatli olunuz, yazilani sahsi almayarak mantik cercevesinde paylasimlariniza devam ediniz.

Saygilarimla...

Sn.Harun

Uslup sorunu devam ediyor. İskembe corbasını severim.
Fakat orada siz hesap yaparken oyle bir hata yaptınız ki ister istemez itiraz ettim. Oda MKEK karı koyarak fon vs hesaplanmasıdır. Bunda sırarcı olmadıgız anlasılmakktadır.

İkinci ben firma fiyatlarını degil interten fiyatlarıma bakarak tabancalar konusunda rakamları tahminlerimi soyledim. Esasında benim ilk mesajma bakacak olursanız ben fiyattan cok cesit olmamasına dikkat cekmisitim. Hesap vs derken buraya geldik. Bana gore fiyat bellidir uyarsa al diyor. Ya alırsın ya almazsın.

Sn.10:14PM Siz ya yazılanları okumuyorsunuz ya da okuduklarınızı algılamada problem yaşıyorsunuz ayrıca Sn.Barış ın belirttiği üzere alaycı ve laubali üslubunuza çok çok dikkat edip biran önce düzeltmenizi ivedilikle tavsiye ederim...

Ps:Abuk subuk başlıklar açmak yada abuk subuk laflar etmek yerine uzun bir süre forumu sadece izlemenizde fayda var.

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi