Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Değişik bir soru; Namlu içerisinde oluşan izler?
(26-11-2015, 05:45 AM)demirci57 demiş ki: Sayın Yasin ALAN,

Kuru namluya (yağ, karbon sökücü, bakır sökücü v.s.) sürmeden ucunda prinç fırça takılı şarzlı matkap ile 1 dakika süreyle saat yönünde, 1 dakika da saat yönünün tersine döndürerek ve matkabı ileri geri yürüterek kuru harbi çekin. Akabinde hava tutun, son olarak standart silah yağı damlatılmış bez takılı harbi ile silin. En son kuru bez kullanarak namlu içinin yağını alın. Sıkıntı kalmayacaktır.

Pirinç fırçayı sayın Harun'dan sipariş edebilirsiniz. Sakın ha, paslanmaz çelik fırçayla yukarıdaki yöntemi denemeyin! Prinç fırçayla yukarıdaki yöntemi 500 atımda bir uyguluyorum, daha sık uygulanması gereksiz. Önemli not: matkapla ileri-geri yaparken matkabı fazla daldırıp, mandrenini namlu besleme rampası veya atım yatağına değdirmeyin, sonucu vahim olur.

Saygılarımla

Üzerinden çok geçmiş bir konuyu tekrar canlandırmak olacağı için özür diliyorum ama aklımı çok meşgul ettiği ve namlumda Sn.Yasin ALAN ile aynı kılcal çizik benzeri çizgileri ve artıkları gözlemlediğim için bir soru sormak istedim. 

Sn. demirci57 bahsetmiş olduğunuz yöntem Glock namlusu gibi poligonal yiv-sete sahip olmayan TP9 SF Elite tabancamın namlusunda da işe yarayabilir mi? Elimde Tac87'den temin etmiş olduğum bir bronz fırça ve pirinç harbim var. Aynı zamanda namlumun karşısına bir beyaz kağıt koyup derinlemesine incelediğimde setlerin başladığı noktalarda temizleyemediğim muhtemelen karbon birikimlerini gözlemliyorum. 

Tam da çözüm olabileceğini düşündüğüm için sorumu sorma gereği hissettim, tekrardan kusuruma bakmayın lütfen.

Saygılarımla.

Alıntı

(12-05-2020, 09:56 PM)momer demiş ki: Sn. demirci57 bahsetmiş olduğunuz yöntem Glock namlusu gibi poligonal yiv-sete sahip olmayan TP9 SF Elite tabancamın namlusunda da işe yarayabilir mi? Elimde Tac87'den temin etmiş olduğum bir bronz fırça ve pirinç harbim var. Aynı zamanda namlumun karşısına bir beyaz kağıt koyup derinlemesine incelediğimde setlerin başladığı noktalarda temizleyemediğim muhtemelen karbon birikimlerini gözlemliyorum. 

Karbon birikimlerini çıkarmak çok kolaydır. Hemen her tip namlu temizlik solüsyonu bunları temizler. Bugüne kadar hep FMJ (bakır kaplı) çekirdek atıldıysa, namluda sadece karbon ve bakır artığı birikmiş olabilir. Bunu da bakır temizleyici özellikteki namlu solüsyonlarıyla kolaylıkla temizlersiniz. Bakır temizleyiciler, hem bakır, hem de karbon artıklarını temizlediklerinden FMJ fişek kullananlar için başkasına gerek duymadan kullanabilecekleri namlu temizleyicisidir.

Eğer el dolumu mermi, kaplamasız kurşun çekirdek kullandıysanız, bunu ancak fiziksel olarak, yani bol fırçalayarak çıkartabilirsiniz. Sn. demirci57 salt fiziksel temizlik konusunda uzmanlaşmış  Smile. Ancak fiziksel temizlik, her nasıl yapılırsa yapılsın, zamanla namluda bir miktar aşınmaya neden olur. Doğru kimyasallar kullanmak, iş yükünü azaltır ve namluyu daha az tahriş eder.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
yyildiz, Sabri, byfortius, tirendaz, Dr.Vatan, momer, demirci57, Emir93, Alphawolf
Sn.Harun Bey detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.

Bakır temizleyici ve karbon temizleyici denemiş olmama rağmen set duvarların kenarlarındaki birikimleri etkili temizleyememiştim. Bronz fırçanın birikimden sert, namlu çeliğinden ise daha yumuşak olup namlu içerisinde yatay şekilde hareket edeceğini düşündüğümden bu gece Sn.demirci57'nin paylaşmış olduğu sistemi denedim ve Bingo! Düşük devirli bir şarjlı matkap ile gitmek bilmeyen birikimlerden kurtulmuş oldum. Kullandığım sistem şu şekildeydi;
[Resim: IMG-1071.jpg]
[Resim: IMG-1058.jpg] [Resim: IMG-1065.jpg]
Çekincem poligonal namluda girintilerin daha yuvarlatılmış olmasıydı fakat şimdi ben de tabancamın namlusundaki setlerin keskinliği görebilmekteyim. Bir takım kir izleri namluda hala var ama daha da fazla kafa takılmaması gerektiği düşüncesindeyim.

Tekrardan teşekkür ediyorum. Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
byfortius, harun, demirci57, Alphawolf
(13-05-2020, 12:42 PM)harun demiş ki:
(12-05-2020, 09:56 PM)momer demiş ki: Sn. demirci57 bahsetmiş olduğunuz yöntem Glock namlusu gibi poligonal yiv-sete sahip olmayan TP9 SF Elite tabancamın namlusunda da işe yarayabilir mi? Elimde Tac87'den temin etmiş olduğum bir bronz fırça ve pirinç harbim var. Aynı zamanda namlumun karşısına bir beyaz kağıt koyup derinlemesine incelediğimde setlerin başladığı noktalarda temizleyemediğim muhtemelen karbon birikimlerini gözlemliyorum. 

... Sn. demirci57 salt fiziksel temizlik konusunda uzmanlaşmış  Smile...
Fizik bizim dede mesleğimiz Sn.harun Smile

Önce termmüm, sonra teyemmüm... Kesmezse üzerine bir de gusül. Smile

Sn.momer, kusuruma bakmayın mesajınızı yeni gördüm anca şimdi cevap yazabiliyorum... Yasin dostuma tavsiye ettiğim yöntemi yaklaşık 20 yıldır hem poligonal, hem de konvansiyonel namlulu tüm silahlarımda uyguluyorum. Sıfır sorun...

Bu arada gargaraya gitmesin, kimyasallara karşı değilim, zira bugüne kadar TAC87 dahil satın aldığım farklı temizleyicilerin haddi hesabı yoktur... Örneğin OTIS Carbon Remover'ı en çok ne zaman sevdim biyormusunuz? Geçiniz topu tüfeği,  benim 2001 BMW'nin Sübaplarını temizlerken takdir etmiştim... Zerre kurum kalmamıştı sübap sırtları ve manifold duvarlarında...

Lakin güzel Türkçemizde bir laf vardır " Zor oyunu bozar " diye...Kimyasalların kifayetsiz kaldığı durumlarda "çitilemek" gerekir...

Her neyse, sizde de işe yaramasına sevindim. "Fiziksel temizlik" iyidir...

Cümleten hayırlı Ramazanlar ve sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
momer, blacksea, harun, sem, tirendaz, Alphawolf, bilhan
Fiziksel temizlik bilmek kesin zorunluluk. Karbon kat kat birikmiş ise bunları sadece kimyasal ile çıkarmak çok zordur. Mutlaka ciddi fırça desteği gerekir. Sık temizlikler, kimyasalla birlikte "motorize olmayan" birkaç fırça geçişiyle çok etkili olarak temizlenebilir. 

Kurşun temizliğinden ise daha önce çeşitli konularda bahsettik. Özellikle yivsizlerde kurşun sıvaşması temizlemenin en etkili yolu namlu sıcakken sağlam fırça müdahalesi. İşte tam olarak motorize ve mekanize kuvvetlerin kullanılacağı yer burasıdır. Zaten kimyasallar kurşunu çıkartmıyor. (Bir yöntem var ama yazmayacağım bile, zararı faydasından fazla.)

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Alphawolf, demirci57, bilhan, orhanbilgin, byfortius, momer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi