Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diamondback DB 380
#1
.380 Auto mühimmat kullanan, tek sıra şarjörlü 6+1 kapasiteli bir yarı otomatik bir ultra kompakt.
DAO (sürekli çift hareketi tetiğe sahip). Sanırım bu sebeple ve bu sayede sürgü yakalama manivelasına da gerek kalmamış. Eminiyet de yok.
Glock G26'nın çift sıralı ve kalın profiline bir alternatif olabilir.
Kabza yüksekliği sadece 95mm.

Aşağıda websitesi'nin linki var.

http://www.diamondbackfirearms.com/

Saygılarımla,
 
Alıntı

#2
Özür dilerim başlığı da yanlış yazmışım, "Diamondback" olacaktı..
 
Alıntı

#3
Sn.Arthur, elinize sağlık, gerçekten özellikle ABD ' de uzun süredir tek sıra şarjörlü bir 9x19 mm Glock beklemekte olan silahseverlerin dertlerine belki bir nebze derman olabilir. Üreticinin tam nokta vuruşu yapmasına engel olacak tek şey ise, kalibrenin 9x17 mm olması ve tabii ki eğer olursa ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek mekanik güvenilirlik sorunları...

http://www.diamondbackfirearms.com/

Parça dökümünden anlaşıldığı üzere silah sadece basit bir düz geri tepmeli model değil. Gövde içerine yerleştirilmiş ayrı bir kilit bloğu ile açılıp kapanan, modifiye edilmiş bir Browning tipi kilitli yatak kullanıyor. Sanırım bu özellikler ilerleyen zamanlarda sistem oturup, dayanım ve mekanik güvenilirlik konusunda kendisini isbat ettikten sonra daha yüksek basınçlı mühimmatları kullanan modellerin de üretiminin planlandığının bir göstergesi. Tasarlanan teleskopik icra yayı modeli de bunun bir işareti. Eğer bu başarılırsa işte o zaman üretici tam nokta vuruşu yapmış olacak.

Bu segmentte kırlangıç geçme arpacık ve gez büyük bir artı.

Şarjör mandalı Glock ile birebir aynı.

Sökme-takma-sürgü sabitleme mandalı Glock ile aynı, ancak yayı Walther P99 gibi.

Ön kilit bloğu ve arka parça grubu tamamen ayrı parçalar ve sürgü taşıyıcı kızaklar da gövde içerisinde değil, bu ayrı parçaların uzantısı olarak tasarlanmış. Üretimi daha basit ve kolay, çok hassas polimer enjeksiyon kusurlarına kurban gitmemek için pratik bir çözüm, ancak dayanım ve hassasiyet konusunda benzer bir sistem kullanan SIG Pro gibi platformları aratır mı, bunu zaman gösterecektir...

Tırnak da Glock ile aynı, ancak tırnağın hemen arkasındaki destek piminin uzunluğu, dolayısı ile tırnak yayının tırnaktan uzaklığı farklı, yayın en arkasındaki destek pimi daha uzun, umarım bu tırnağı çalıştırabilirler, tırnağın kovan dip tablasını yakaladığı eksen ve yay çalışma ekseni Glock'daki gibi farklı ise, Steyr gibi tırnak sorunlarına hazırlıklı olsalar iyi olur diye düşünüyorum...

İğne ve iğnenin sabitlenme şekli aynı Glock gibi, ancak kurulma sistemi farklı. Tetik kolu sadece arkaparça grubu içerisinde bir pim etrafında sabitlenmiş bir iğne-tetik tulumbasını hareket ettiriyor. Bu açıdan Kahr modellerini andıran bir tabanca. Tetikte CZ modelelri gibi ikinci bir mafsal pimi için yer yok, bu durumda tetik çekildiğinde, tetik kolunun öne doğru hareket edeceğini düşünmek gerekir ki, bu durumda tetik kolunun arka yüzeyinin tetik-iğne tulumbasını ( sear ) alt çentiğinden yakalayarak etrafında döndüreceği, bu tulumbanın tetik kolu tarafından çekilen alt kolu öne doğru giderken, üst kolunun da iğneyi kuracağı anlaşılıyor. '' Sear '' etrafında dönmeye devam ettikçe üst kol bir süre sonra aşağıya doğru yönlenip, kurulmuş olan iğneyi ateşleme yapmak üzere salacaktır.

Sisteme Glock benzeri bir otomatik iğne kilidi de eklenmiş ki, bu segmentte bu da iyi bir ayrıntı.

Tetik yayı iki parça ve sanırım aynı zamanda sürgü hareketi ile irtibatı kesilmek için aşağıya itilen tetik kolunu tekrar atış pozisyonuna getirmek gibi bir görevi de var. Mahmuzların uzanış şekli de CZ 75 ' i andırıyor...Tahminim tetik yayları ve sear yayı gerimi birlikte tetiğin kurulması vazifesini üstlenecekler.

Bakalım zaman ne gösterecek, umarım sadece yeni bir heyecan olarak tarihteki yerini almaz.

Tekrar çok çok teşekkürler Sn.Arthur, ABD ' de CCW yasaları eyalet senatolarından bir bir geçtikçe yerli üreticilere ve MKEK' ye bunun çok yeni ve geniş bir pazar oluşturacağını, uygun fiyatlı, kaliteli ve güvenilir bir PP / PPK klonunun veya yukarıdakine benzer dizaynların çok talep göreceğini bir türlü anlatamadık. Bir şeyi ya ilk kez yapan, ya da ona gerçekten özel ve kaliteli bir yorum getirebilen asıl pazarı kapar, diğerleri de onşardan artan kırıntıları toplar...

Saygılar.
 
Alıntı

#4
Arkadaşlar silahın metal malzemesi konusunda hayli iddialılar. Eğer malzeme performansı bu kadar yüksekse, başlangıç modelini düşük basınçlı kısa 9 kullanan sub/ultra compact olarak seçmeleri biraz garip olmuş. Herhalde piyasada bu sınıfta yüksek kaliteli rakip olmadığını düşünüyorlar.
 
Alıntı

#5
Detaylı değerlendirmeniz için asıl ben teşekkür ederim Sn.Lupus.

Saygılarımla,
 
Alıntı

#6
   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
 
Alıntı

#7
Kapak takımının iç kısmındaki İşçilik biraz vasat görünüyor,aynı şekilde tırnak ve genel yüzey tesviyeside öyle göründü,tabi kullanıcı yorumları olmadan bişiy demek zor,bu arada pps modeli ile walther glock un çıkartmamakta ısrar ettiği modelin pazarını çoktan kapmış vaziyette.
 
Alıntı

#8
Aşağıda ki link'te bir DB 380 ve G 26 karşılaştırması izleyebilirsiniz. Bonus olarak Glock 22 (.40)'de var.G 26 ile DB 380 icra yayı ve sürgü iç mimari olarak, oldukça benzerler. Ancak "saklı taşımak" için DB 380 biçilmiş kaftan.
G 26'nın ise tüm aynı kalibredeki Glock'lar ile ortak şarjör kullanımı, daha yaygın bir platform olması ve daha fazla mühimmat barındırabilmesi artı özellikleri.

DB 380 için fazla geri dönüş bilgi alınamamış olması, G26'nın ise oldukça yaygın kullanımı ve olumlu geri dönüşleri göz önüne alındığında, G 26'nın "rüştünü ispatlamış" bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Saygılarımla,
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi