Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hayatta kalma -survival
Daha İstanbulda son sel felaketinde evlere girip tabak çanağa tenezzül eden insanlar ile yanyana yaşadığınızı ne çabuk unuttunuz arkadaşlar? Bu tabak çanağa tenezül eden insanların susuz kaldığında çocuğunuzun matarasındaki suyu ne pahasına alacağını, yada mutfağınızda tezgah altında saklamış olabileceğiniz bir paket makarna için neler yapabileceklerini düşünmek istemem.

Bu tür toplu açlık ve felaket olaylarında her nedense aklıma Stalingrad kuşatması gelir. ...

Alıntı

Türkiye'de herşey ,kağıt üzerinde görünsün,diye yapıldığı için katedecek yol uzun görünüyor. 'Deprem anında hayatta kalsın da gerisi hallolur' bile bir mesafe ama ne arar,o bile yok. Derslerde anlattığım bir örnek var, okulun birinde deprem tatbikatı için alarmı teneffüsde vermişler. Okul bahçesinde olan öğrenciler bunun üzerine sınıflara çıkıp,sıralarının altına girmiş. Ancak bu örneğe gülen öğrencilere, siz olsanız ne yapardınız diye sorduğumdaysa,yangın tatbikatıyla karıştırıp, okulu boşaltırdık cevabı alıyorum. Bu daha kafası biraz daha iyi basanlar, gerisi ne yapar tahmin edemiyorum.
Işık ve sevgiyle...

Alıntı

The Road filimini izlemediyseniz muhakkak izlemenizi tavsiye ederim. Bu konuda insana biraz "ben olsaydım.... yapardım" diye düşündüren güzel bir film.

Alıntı

Serdar Kılıç ismindeki profesyonel bir dağcının,Skyturk Tv'de yayınlanan çok güzel bir survival programı vardı. İşe yarar teknik ve telkinleriyle doğaseverler için eğlenceli bir proğramdı. Sonra ne olduysa yayından kaldırıldı.. Çeşitli belgesel kanallarında yayınlanan pek çok yabancı muadil program olsada, Serdar Kılıç'ın programı bir başkaydı..

Demek ki diyorum; insanımız ya yaşamakdan bıktı ve hayatta kalma teknik ve taktikleri zerre umuru değil, yada böylesi şeylerin başına geleceğini düşünemiyor. Her halükarda da böylesi proğramları talep etmiyor.

Alıntı

Cok guzelmis tesekkurler Sn. Yakuzz...

Alıntı

Rica ederim Üstadım. Ne mutlu.

Alıntı

Arkadaşlar; engliz aristokrasisinin dediği gibi.. "All We Need is WATER"

Biryererde bir şekilde temiz su kaynaklarınızın olması hayati önem taşımakta. Şebeke bağlantısı olmayan eski su kuyularının bölgenizde bulunan noktalarını öğrenebilirseniz öğreniniz. Bir kova suyu dezenfekte etmekten tut, bir koca su tankını bakteri ve olası kanalizasyon sızıntılarının dezenfektesini öğrenmenin hayati olduğunu unutmamak gerekli. Ayrıca su kuyusunun güvenliğide önemli noktalardan.

Ardından konservasyon yapımı, saklanması ve stoklarının efektif kullanımı konularıda yönetilmesi gereken noktalardan.

Alıntı

Cok guzel noktalar geliyor.
Insan havasiz birkac dakika, susuz birkac gun, yemeksiz ise birkac hafta yasayabilir.
Radyokatif serpinti, havadan bulasan virus ve mikroplar gibi faktorler icin korunma yontemlerini bilmek disinda hava icin yapilabilecekler cok az.
Su icin ise, en azindan acil durum icme suyu stogu bulunmali. Belirli zamanlarda su bayatlamadan, rotasyona tabi tutup. yerine tazesini koymali. Iyi sartlarda saklanmaz ise su icinde bulundugu konteynirin etkisine maruz kalir. Isik almayan, serin bir yerde uzun sure pet siselerde vs durur iken, tetrapak gibi aluminyum linerli karton kutuda ise cok daha uzun kalabilir. Evler icin en pratigi, damacana veya 10 litrelik pet sise halinde almak, tasimasi da kolay olacagi icin 1 tonluk konteynirdan daha mantikli olur.
Kullanma suyu icin ise, kolacilarin vs kullandigi, disi metal kafesli 1 tonluk hdpe konteynirlar var. Bunlar hurdacilarda tanesi 80-90 liraya tertemiz bulunabiliyor. Alip bahceye, hatta kullanmadiginiz tuvalete, banyoya, garaja vs koymasi ve sebeke suyundan doldurmasi iki kisilik kolay bir is. Su doldurdugunuzda, bircokyerde bulabileceginiz klor tabletlerinden birkac adet atip strerilize etmek te cok basit. Hicbirsey bulamazsaniz, parfumsuz-jelsiz klasik camasir suyundan birkac kapak atarak ta kullanim icin guvenli su elde edebilirsiniz. Bu suyu da belirli donemlerde devridaime sokup, cok uzun bekletmemekte ve kullanirken konteyniri kirletmemekte fayda var.

Bosna'da savasin ortasinda yillarca cok sor kosullarda hayatta kalan bir dostum ile sohbet ederken, bana "savasta ilk olarak gunluk hayattan neler yokoldu biliyor musun?" diye sordu. Ben cikolata-gazete vs gibi cevap dusunurken, o "tuvalet kagidi ve bebek bezi" dedi, savasta bir rulo tuvalet kagidi ile takaslayabileceklerinizin limiti yok imis. Cok ilginc gelmisti bana, farketmeden her gun kullandigimiz, ve kendimizi insan gibi hissettiren seylerden biri tuvalet kagidi, ayni sekilde bebek bezi sanki binlerce yildir varmis gibi cok alismisiz...
Velhasil kelam, yemek konusuna gelmeden once temizlik malzemesi, ve en azindan hasta olmayi engelleyecek, mikrop uretmeyecek kadar bir hijyen saglama cok onemli.

Yine yemekten once, barinma, sicaktan-soguktan, ruzgardan ve sudan korunma, var. Toksaniz bile donabilirsiniz, en azindan usutebilirsiniz. Hastalandiginiz takdirde, yaralanma veya bocek-yilan-akrep sokmasi gibi durumlarda, elinizin altinda ilac ve mudahale bilgisi yok ise, hayatiniz tehlikeye girebilir. Bu sebeple daha once konustugumuz ilkyardim kursu konusu cok onem arzediyor. Evde en az bir, tercihan iki veya daha fazla kisinin, temel ilkyardim ve bulunulan bolgeye mahsus zehirlenme-sokulma durumlari icin bilgisinin olmasi gerekli. Acil bir durumda ilac sikintisi olacagi icin, gerekebilecegini dusundugunuz, ve hem sizi, hem ailenizi, mesela allerjik durumunuzu bilen bir saglik profesyoneline danisarak, eczaneden zamaninda listeyi temin etmek, ufak bir maliyet getirse de, son kullanma tarihi yaklasanlari dagitim noktalarina bagislayarak cope gitmesini engelleyip, hemen yerine bulunabilen en uzun tarihli uretimi almak ta cok gerekli bir pratik.
Genel olarak gerekebilecek ilaclari, ve uyarilari cok derin ve genellenemeyecek bir mevzu olsa da, sicak demiri eline alip: ilkyardim malzemeleri, genel ilaclar gibi birkac tavsiyeyi, forumunuzun doktor ve saglik personeli bizlerle paylasabilirse harika olur. Smile

Daha sonra yiyecek kismina temas ederiz, ama zaten cogumuz dedelerden kalan, "evladim kutuyla seker mi alinir, al bi cuval dursun" veya "bulguru naylona koyma, curuteceksin", "eskiden maya ve otomatik ekmek makinesi mi vardi, biz degirmenden unu alir gelir tandirda yapardik ekmegimizi", "battaniyeye sarili tencerede yaptigimiz yogurdu hicbir marketin malina degismem" gibi bilgiler ile donatilmis oldugumuzdan, tek yapmamiz gereken bunlari hatirlayip, elimizi korkak alistirmadan bir denemek. Ev yogurdu gibi konulari, zaten bir kere deneyince fabrikasyon yogurtlara geri donmeme ihtimaliniz de var. Smile

Insallah o vantilator her daim temiz kalir, ama hic beklenilmeyen durumlarda, gerek dogal afet, gerek insan eliyle cikarilan dertler ile bir anda "normal" hayat, belgesele donusebiliyor. "bana olmaz, burada oyle seyler olmaz" denilen yerde, misal avrupanin orta yerinde goz gore gore yillarca esir kamplari kurulabiliyor, sehirler abluka altinda kalabiliyor, salginlar evden cikmanizi engelleyebiliyor. Bunlar ne yeni icat oldu, ne de takvim yapraklari ilerledikce yokolacak sanmayalim, insanin icindeki cig taraf bir ortaya cikti mi, korunmak icin ne yapacagini bilmeyen herkes kurban durumuna dusuyor, gecmiste de dustu, gelecekte de dusecek. En azindan siz onlardan biri olmayin, sevdiklerinizi oldurmayin...

Alıntı

Tam da bu konuyla ilgili liste hazırlıyordum.Naçizane şu ana kadar not ettiklerim:

SURVIVE CHECK LİST

Çeşitli Araç/Gereçler/El aletleri Kategorisi

Çantalar(mümkünse su geçirmez)
Survival-İlk yardım kitapları/dergileri
Mors kodları ve yerden havaya yardım işaretlerini içeren kitapçık
Survival Kiti(Tütün kutusu içinde: pusula,mum,fırtına kibriti,ince kablo,reflektör,çengelli iğneler,iğne/iplik/düğme,bant,büyüteç,kıl testere,plastik torba içinde tuz/şeker,küçük kalem,neşter,su artıcı tablet,antibiyotik tablet,bloknot,dezenfektan jel)
İlk Yardım Kiti
Nükleer/kimyasal/biyolojik koruyucu elbise
Gaz maskesi
Tabanca ve Tüfek ve aksesuarları,yedek parçaları
Tabanca ve Tüfek bakım malzemeleri
Tabanca ve Tüfek için tüm taşıma çantaları, kilıfları,askıları,fişeklikler vb.
Mermi-Fişek mühimmatları,ek şarjörler ve bunları taşımak için mühimmat yeleği,fonksiyonel palaska,bacak kılıfı vb.
Ses tabancası/kurusıkı ve ses fişekleri
Bıçaklar(survival,dövüş,av,fırlatma vs.),Kama,Pala,Satır
Çakı-bıçaklar
Çok fonksiyonlu çakılar(rescue tool,açılır çatal/kaşık vb.)
Biley aletleri,taşı
Kılıç
Testere
Balta
Mızrak
Ok/yay
Sapan
Muşta
Kazma,kürek
Biber gazı,elektro şok
Jop
Kelepçe
Dürbün
El Fenerleri (pilliler/güneş ışığıyla çalışanlar)/Kafa lambası
Yedek Piller(her boy)
Termometreli düdük
Harita
Saat
Radyo(pilli)
Telsiz ve pilleri
GPS
Halat
Yemek kabı
Su matarası
Böcek/kene savar
İşaret fişekleri(kırmızı,yeşil,beyaz)
İşaret tabancası
Sis Bombaları(kırmızı,sarı)
Işık çubukları/Chemilight
Yeşil lazer/laser point
Magnezyum çubuğu
Çakmaktaşı
Sinyal aynası
Bisturi
Battaniye
Biwak
Karabina
Mat
Vücut ısıtıcı ve soğutucuları
Cep sobası ve kömürü
Bilek bantları
Kanama durdurucu
Güneş/Fırtına gözlüğü
Prezervatif(su taşımak için)
Su arıtma mekanizması/pompası
Eldivenler(atış,ve diğer işler için)
Survival battaniyesi
Buz baltası/çekici
Baton
Tulum
Çadır
Olta,olta iğnesi,misina

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar Smile diğer kategorileri de ekleyeceğim.

Alıntı

Big Grin Sn.Barış'ın çanta paylaşımı aklıma geldi birden....

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi